!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca za granicą

Kalkulator zarobków brutto-netto Nowa Zelandia

28 stycznia 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 17 głosów

17 głosów

0 komentarzy

Kalkulator zarobków brutto-netto Nowa Zelandia
Poszukując ogłoszeń o pracę w Nowej Zelandii najczęściej natkniemy się na stawki brutto. Taka forma jest znacznie wygodniejsza dla pracodawców. Często nie są oni w stanie oszacować jakie podatki będzie należało odprowadzić z wynagrodzenia. Oznacza to, że pracownik sam musi obliczyć ile faktycznie otrzyma wynagrodzenia na rękę za swoją pracę.

Ogólna zasada obliczania wynagrodzeń netto jest wszędzie taka sama, ale różnice tkwią w detalach. Każde państwo posiada inny system podatkowy, co oznacza, że z wypłat potrąca się różne ilości pieniędzy. Przed dokonaniem stosownych obliczeń należy się zapoznać z kilkoma ważnymi faktami. Sprawdźmy więc, w jaki sposób wylicza się pensję netto w Nowej Zelandii.

Różnica między brutto i netto w Nowej Zelandii

Ogólna definicja wynagrodzeń brutto i netto jest wszędzie taka sama. Pensje brutto to zarobki pracownika przed potrąceniem z nich wszystkich należności na podatki czy ubezpieczenia. Analogicznie pensją netto określamy zarobek po potrąceniu wszystkich należności, czyli kwotę jaką otrzymuje się na rękę.

W każdym kraju na wynagrodzenie są nakładane inne obciążenia. Pensje w Nowej Zelandii są objęte podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz opłatą na ubezpieczenie ACC. Podatnicy mogą także opłacać dodatkowy fundusz emerytalny.

Warto pamiętać, że ewentualne zatrudnienie za pośrednictwem agencji pracy może przynieść dodatkowe obciążenia. Biura pośrednictwa pracy mogą pobierać dodatkowe opłaty z wynagrodzenia pracownika. Wynikają one z umowy i najczęściej dotyczą kosztów zakwaterowania, dojazdów do miejsca pracy czy wyżywienia. W takim wypadku pensję netto otrzymamy dopiero po odliczeniu tych należności.

Jakie obciążenia są nakładane na wynagrodzenie w Nowej Zelandii?

Najważniejszym obciążeniem nakładanym na pensję w Nowej Zelandii jest podatek dochodowy od osób fizycznych. Nowozelandzki urząd skarbowy przewidział cztery progi podatkowe ze stawkami procentowymi rosnącymi w zależności od uzyskanego dochodu.

Stawki podatkowe w Nowej Zelandii:

  • dochód roczny do 14 000 NZD - 10,5%
  • dochód roczny od 14 001 do 48 000 NZD - 17,5%
  • dochód roczny od 48 001 do 70 000 NZD - 30%
  • dochód roczny powyżej 70 000 NZD - 33%

Należy wspomnieć, że podatnicy mają obowiązek posiadania numeru identyfikacji podatkowej IRD. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku, zarobki podatników bez IRD zostają objęte karną stawką podatkową wynoszącą 45%. W skład podatku dochodowego są wliczane niemal wszystkie ubezpieczenia społeczne oraz emerytalne.

Kolejnym obowiązkowym obciążeniem jest ubezpieczenie ACC - Accident Compensation Corporation. Składka na ubezpieczenie od wypadków wynosi 1,39% i jest pobierana od zarobków do wysokości 126 286 NZD rocznie.

Podatnicy mogą się także zgłosić do nieobowiązkowego systemu emerytalnego KiwiSaver. W takim wypadku z wypłaty będą pobierane składki w wysokości od 3% do 10%. Wielu mieszkańców Nowej Zelandii decyduje się także na dodatkowe prywatne polisy ubezpieczeniowe. Składki na ich poczet mogą być także potrącane z wynagrodzenia, więc należy pamiętać o wszystkich dodatkowych kosztach przy wyliczeniach.

Jak obliczyć wynagrodzenie netto w Nowej Zelandii?

Zasada obliczania wynagrodzenia netto jest bardzo prosta. Wystarczy od pensji brutto odjąć wszystkie należności i wynikiem jest kwota netto. W podstawowym wariancie z wypłaty odliczamy podatek dochodowy oraz ubezpieczenie ACC.

Przykładowe obliczenie dochodu netto w Nowej Zelandii:

  • Roczny dochód wynosi 40 000 NZD brutto.
  • Pierwsze 14 000 NZD podlega pod stawkę 10,2%, a więc podatek wyniesie 1 470 NZD.
  • Pozostałe 26 000 NZD podlega pod stawkę 17,5%, co nam daje 4 550 NZD.
  • Łącznie podatek dochodowy wyniesie 6 020 NZD.
  • Z wynagrodzenia brutto wyliczamy także ACC, co w tym wypadku da nam 556 NZD.
  • Znając wysokość poszczególnych potrąceń, odejmujemy je od wynagrodzenia brutto. Tak więc, od 40 000 NZD odejmujemy 6 020 NZD podatku dochodowego i 556 NZD na poczet ubezpieczenia ACC. W ten sposób otrzymujemy pensję netto wynoszącą rocznie 33 424 NZD.

Jak widać, wyliczenie pensji netto nie jest bardzo trudne. Należy jednak pamiętać o wszystkich obciążeniach. Powyższe obliczenia dotyczą bardzo ogólnej sytuacji.

Kalkulatory brutto-netto wynagrodzeń w Nowej Zelandii

Nie każdy czuje się dobrze w podobnych obliczeniach. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą sieciowe kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto. Darmowe aplikacje pozwalają na szybkie wyliczenie pensji netto. Wystarczy wpisać wynagrodzenie brutto oraz w niektórych przypadkach ewentualne dodatkowe informacje. Następnie całe obliczenia wykonują odpowiednie algorytmy.

Kalkulatory pozwalają na szybkie sprawdzenie przybliżonych zarobków "na rękę". Należy jednak pamiętać, że mogą się one nieco różnić od rzeczywistych pensji. Zarobki netto zależą od wielu czynników.

Kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto znajdziecie na stronach:

https://neuvoo.co.nz/tax-calculator/

https://www.salaries.co.nz/cd/calculate_tax_on_salary

https://www.paye.net.nz/calculator/

https://salaryaftertax.com/nz

To może Cię również zainteresować

Nowa Zelandia praca

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.