Praca za granicą

Zarobki Nowa Zelandia - ile można zarobić w Nowej Zelandii?

16 sierpnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 6 głosów

6 głosów

6 komentarzy
Zarobki Nowa Zelandia - ile można zarobić w Nowej Zelandii?
Polacy w poszukiwaniu atrakcyjnej pracy wędrują coraz dalej od kraju. Wiele osób zwraca swoją uwagę na rynki amerykańskie, ale równie ciekawym kierunkiem może się okazać Nowa Zelandia. Piękny wyspiarski kraj na drugim końcu świata kusi wykwalifikowanych pracowników z Europy niezwykłym klimatem oraz atrakcyjnymi zarobkami.

Z pewnością wyjazd do Nowej Zelandii nie będzie tak łatwy, jak emigracja do jednego z państw Unii Europejskiej. Duży dystans od ojczyzny powinny jednak wynagrodzić zarobki oraz odmienny styl życia. Skupmy się jednak na tej pierwszej kwestii. Czy faktycznie praca w Nowej Zelandii jest atrakcyjna? Sprawdźmy płacę minimalną oraz średnie zarobki w tym egzotycznym dla nas kraju.

Dla kogo praca w Nowej Zelandii?

Nowozelandzki rynek pracy chłonie fachowców i specjalistów z Europy. Zarówno władze kraju, jak i korporacje starają się werbować osoby o odpowiednich kwalifikacjach i wykształceniu. Na dobrą pracę mogą liczyć osoby ze specjalistycznym wykształceniem oraz doświadczeniem w konkretnych branżach. Najwięcej lokalny rynek potrzebuje inżynierów, informatyków oraz pracowników na stanowiska kierownicze czy dyrektorskie.

Nie oznacza to, że pracy nie znajdą mniej wykwalifikowani pracownicy, ponieważ znajdą się także stanowiska niskiego szczebla dla niewykwalifikowanych osób. W tym wypadku jednak starania się o wizę pracowniczą mogą być mniej opłacalne. Dobrym pomysłem może się okazać praca sezonowa połączona ze zwiedzaniem Nowej Zelandii. Rząd Nowej Zelandii prowadzi spis zawodów, które są najbardziej pożądane w danym momencie. Rejestr można znaleźć pod adresem: https://skillshortages.immigration.govt.nz. Co ważne, oferty z list o najwyższym zapotrzebowaniu mogą się wiązać z odgórną przyspieszoną procedurą wydania wizy.

Video

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Minimalne wynagrodzenie w Nowej Zelandii

Rząd Nowej Zelandii w ostatnim czasie regularnie podnosi wysokość ogólnej płacy minimalnej. Według ostatnich zapowiedzi w najbliższych latach ma ona wynieść przeszło 20 dolarów nowozelandzkich (NZD).

Płaca minimalna w Nowej Zelandii:

 • Obecnie stawka ogólna wynosi 22,70 NZD/h brutto. Trzeba jednak zaznaczyć, że w Nowej Zelandii obowiązują trzy formy wynagrodzenia minimalnego. Wspomniana stawka dotyczy wszystkich pracowników powyżej 16 roku życia. Tygodniowo za standardowe 40 godzin pracy należy się więc 908 NZD.
 • Minimalne wynagrodzenie dla pracowników początkujących wynosi 18,16 NZD/h, czyli 726, 40 NZD tygodniowo. Za pracowników początkujących uznaje się 16 i 17-latków pracujących poniżej 6 miesięcy u danego pracodawcy. W przypadku 18 i 19-latków również dotyczy to pracy poniżej 6 miesięcy, a także przebywania na zasiłku przez co najmniej 6 miesięcy przed podjęciem pracy.
 • Przewidziano również wynagrodzenie minimalne dla pracowników, którzy są w trakcie szkoleń. W takim wypadku stawka wyniesie również 18,16 NZD na godzinę i 726,40 NZD tygodniowo.

Ile zarabia się w Nowej Zelandii?

Rynek pracy Nowej Zelandii promuje przede wszystkim wykształconych fachowców. W przypadku kilku zawodów można liczyć na naprawdę atrakcyjne zarobki roczne. Przyjrzyjmy się najlepiej opłacanym zawodom w tym wyspiarskim kraju według danych statystycznych. Tak się prezentują średnie roczne zarobki kilku dochodowych zawodów:

 • Prawnik - 115 660 NZD/rocznie
 • Specjalista ds. zarządzania - 111 490 NZD/rocznie
 • Programista - 112 600 NZD/rocznie
 • Menedżer budowy - 114 930 NZD/rocznie
 • Bankier, specjalista ds. inwestycji - 117 200 NZD/rocznie
 • Inżynier przemysłu naftowego - 117 960 NZD/rocznie
 • Księgowy - 120 560 NZD/rocznie
 • Agent nieruchomości - 122 500 NZD/rocznie
 • Specjalista ds. ubezpieczeń - 123 760 NZD/rocznie
 • Programista systemów - 127 960 NZD/rocznie

Oczywiście nie każdy, kto emigruje zawodowo, posiada odpowiednie kwalifikacje do zajęcia najwyższych stanowisk. Warto się przyjrzeć także najgorzej opłacanym stanowiskom. W tym wypadku zarobki roczne prezentują się znacznie gorzej niż na powyższej liście, ale i tak wypadają całkiem przyzwoicie.

 • Pomoc kuchenna - 32 000 NZD/rocznie
 • Barman - 32 000 NZD/rocznie
 • Gospodyni domowa - 33 000 NZD/rocznie
 • Przewodnik - 35 000 NZD/rocznie
 • Kelner - 35 000 NZD/rocznie
 • Operator maszyn - 36 000 NZD/rocznie
 • Recepcjonistka - 36 000 NZD/rocznie
 • Magazynier - 36 000 NZD/rocznie
 • Sprzedawca - 37 000 NZD/rocznie
 • Sprzątaczka - 37 000 NZD/rocznie

Jak widać, nawet niewykwalifikowani pracownicy mogą liczyć na bardziej atrakcyjne zarobki niż w Polsce. Wystarczy wspomnieć, że jeden dolar nowozelandzki jest wart końcem 2019 roku około 2,56 zł.

Ile wynoszą realne zarobki w Nowej Zelandii?

Statystyki to jedno, ale na co faktycznie mogą liczyć osoby szukające zatrudnienia w Nowej Zelandii. Wiele ogłoszeń nie posiada podanych stawek, ponieważ wykwalifikowani pracownicy mają możliwość negocjowania zarobków. Mimo to w niektórych przypadkach można zobaczyć jaką stawkę nowozelandzkie firmy oferują za pracę. Przyjrzyjmy się kilku ofertom.

 • Pracownik wsparcia technicznego IT - 50 000-54 999 NZD/rocznie
 • Administrator sieci - 50 000-54 999 NZD/rocznie
 • Asystent w sklepie - 17,80 NZD/h
 • Przedstawiciel handlowy - 15-24,99 NZD/h
 • Asystent księgowego - 54 000-62 000 NZD/rocznie
 • Pakowacz - 18 NZD/h
 • Administrator baz danych - 80 000-110 000 NZD/rocznie
 • Pracownik administracji - 40 000-44 999 NZD/rocznie
 • Recepcjonistka - 15-24,99 NZD/h

Tak się prezentują niektóre oferty pracy. Jak widać, na szybkie znalezienie zatrudnienia mogą liczyć specjaliści IT. Wykwalifikowani pracownicy mają szansę na atrakcyjne wynagrodzenia, które pozwolą nie tylko na godne przeżycie, ale też na odłożenie oszczędności.

Video

Czy praca w Nowej Zelandii się opłaca?

Nowa Zelandia nie jest tanim miejscem do życia. Jednak ceny są adekwatne do zarobków i nawet w najsłabiej opłacanych zawodach da się zarobić na życie. Oczywiście wiele zależy od umiejętności zarządzania pieniędzmi. W większych miastach mieszkania dwupokojowe można wynająć za około 450-650 NZD tygodniowo. W mniejszych miejscowościach ceny będą odpowiednio niższe. Ceny żywności oraz transportu są wyższe niż w Polsce, ale dostosowane do zarobków nowozelandzkich. Nikt nie powinien mieć problemu ze znalezieniem atrakcyjnych cenowo produktów.

Urząd statystyczny oszacował w 2022 roku, że średni budżet tygodniowy gospodarstwa domowego wynosi 1599,90 NZD. Trzeba jednak zaznaczyć, że mowa tu o rodzinie z dziećmi. W przypadku samotnej osoby, czy też pary bez dzieci wydatki będą znacznie niższe.

Nowa Zelandia to bardzo ciekawy kierunek emigracji zawodowej. Specjaliści mogą liczyć na bardzo atrakcyjne wynagrodzenia, a egzotyczne krajobrazy z pewnością mogą umilić pobyt na drugim końcu świata.

To może Cię również zainteresować

Nowa Zelandia praca

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

6 komentarzy

Sara

Sara

W przyszlm roku koncze naukę jako pszczelarz .Slyszalam ze jest to poszukiwany zawód w NZ.
student AGH

student AGH

Mieszkam i pracuję już długi czas w Nowej Zelandii i naprawdę uważam, że warto tu pracować. Zarobki są naprawdę atrakcyjne, a koszty życia nie są wielkie, tak jak w innych wyspiarskich krajach.
Kredka

Kredka

Cieszę się, że w Nowej Zelandii jest tak wiele ofert pracy dla specjalistów IT, bo to moja dziedzina. Już planuję, jak się tam dostać!
Sorry

Sorry

Jako pracodawca jestem bardzo zadowolony z poziomu specjalistów oferowanych przez rynek pracy w Nowej Zelandii. Jest to kraj, w którym na pewno warto inwestować w pracowników.
Inter

Inter

Marzę o pracy w Nowej Zelandii, ale niestety nie mam odpowiedniego wykształcenia. Cieszę się jednak, że nawet niewykwalifikowani pracownicy mają szanse na godne zarobki. To naprawdę zachęcające.
Dorota

Dorota

Bardzo interesujące.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.