Kalkulator zarobków brutto-netto Islandia

Kalkulator zarobków brutto-netto Islandia
Szukając pracy w Islandii natkniemy się zarówno na oferty z podanymi wynagrodzeniami netto, jak i brutto. W przypadku pierwszej formy od razu pracownik wie ile zarobi "na rękę". Niestety w wielu ogłoszeniach możemy znaleźć zarobki brutto, co wygląda bardziej atrakcyjnie i przyciąga uwagę potencjalnego pracownika. Musi on jednak sam wyliczyć ile faktycznie otrzyma wynagrodzenia za swoją pracę.

Ogólne wyliczenia wynagrodzeń brutto-netto są bardzo proste i takie same w każdym kraju. Oczywiście problem pojawia się, wchodząc w szczegóły. W każdym państwie pracodawcy potrącają z wypłaty inne składki. Oznacza to, że przed wyliczeniem pensji netto należy się zapoznać z kilkoma ważnymi faktami. Jak wyliczać wynagrodzenie netto w Islandii? Jakie składki są odprowadzane z wypłaty? Na te i inne pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Różnica między brutto i netto w Islandii

Przed wyliczeniem zarobków, jakie pracownik otrzyma na rękę, konieczne jest ustalenie kilku faktów. Przede wszystkim należy sobie uświadomić, czym jest kwota brutto, a czym kwota netto. Wynagrodzenie podawane w brutto jest zarobkiem pracownika przed potrąceniem należnych obciążeń przez pracodawcę. Analogicznie pensja netto jest to kwota, jaką pracownik otrzyma po odprowadzeniu wszystkich wymaganych przez ustawodawstwo składek.

Nie ma uniwersalnego przelicznika brutto-netto, ponieważ w każdym kraju wysokość składek jest inna. Zależą one od stóp procentowych podatku dochodowego oraz od dodatkowych ubezpieczeń społecznych. Kwestią kluczową w wykonywaniu obliczeń wynagrodzenia netto jest ustalenie wszystkich obciążeń narzuconych na wynagrodzenie.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Islandia

Osoby pracujące za pośrednictwem agencji pracy powinny także pamiętać, że często pośrednicy odprowadzają z wynagrodzenia brutto dodatkowe koszta. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie uszczuplone o opłaty za zakwaterowanie czy też transport do miejsca pracy. Pensją netto będzie wtedy kwota uszczuplona o wszystkie należności.

Jak obliczać wynagrodzenie netto w Islandii?

Ogólnie rzecz biorąc, kwotę netto uzyskujemy przez wykonanie prostego działa, jakim jest odjęcie od pensji brutto sumy należnych składek. Działanie jest tylko pozornie bardzo proste, ponieważ wymaga wcześniejszego ustalenia wysokości tychże składek. Przyjrzyjmy się więc obciążeniom ciążącym na islandzkim wynagrodzeniu.

Pierwszym i najważniejszym obciążeniem jest podatek dochodowy od osób fizycznych.

Dwa progi podatkowe w Islandii:

 • dochód do 927 087 ISK miesięcznie - 36,94%
 • dochód powyżej 927 087 ISK miesięcznie - 46,24%

Jak widać, oprocentowanie jest dość wysokie, ale na szczęście przewidziano także indywidualną zniżkę podatku dochodowego. W 2019 roku ulga przyznawana każdemu podatnikowi w Islandii wynosi 56 477 ISK. Oznacza to, że taką kwotę co miesiąc można odpisać od podatku dochodowego.

Drugim obowiązkowym obciążeniem wynagrodzenia jest składka na ubezpieczenie emerytalne.

Składka na ubezpieczenie emerytalne:

 • Wynosi ona 15,5%, ale obowiązek jej płacenia zakłada podział między pracodawcę i pracownika.
 • Zgodnie z przepisami 11,5% płaci pracodawca, doliczając składkę do kosztów zatrudnienia.
 • Pozostałe 4% spoczywa na barkach pracownika i zostaje odliczone od wynagrodzenia brutto.

Znając te dwa obciążenia, możemy przystąpić do ogólnego wyliczenia zarobków netto.

Przykładowe wyliczenie dochodu netto w Islandii:

 • Miesięczny zarobek wynosi 200 000 ISK brutto.
 • Od tej sumy wyliczamy 4% na ubezpieczenie emerytalne, co wyniesie 8000 ISK.
 • Następnie od 200 000 ISK odejmujemy wspomniane 8 000 ISK, otrzymując podstawę opodatkowania w wysokości 192 000 ISK.
 • Teraz należy wyliczyć należny podatek dochodowy, czyli 36,9% od podstawy.
 • Otrzymujemy w ten sposób kwotę 70 848 ISK, od której odejmujemy 56 447 ISK ulgi indywidualnej. Uzyskane 14 401 ISK - to należny podatek dochodowy.
 • Teraz sumę uzyskanych należności odejmujemy od kwoty brutto i otrzymujemy wynagrodzenie netto w wysokości 177 599 ISK.

Oczywiście jest to wyliczenie bardzo ogólne. Chcąc wyliczyć dokładną kwotę netto, należy się jeszcze dowiedzieć czy pracodawca nie potrąca nam opłat na rzecz związków zawodowych. Ważne jest też czy nie odprowadzamy nieobowiązkowych składek na inne fundusze oraz, czy nie są w wynagrodzenie wliczane konkretne ulgi. Mimo to tą metodą uzyskacie pogląd na prawdopodobne wynagrodzenie netto.

Kalkulatory brutto-netto wynagrodzenia w Islandii

Wyliczenia wynagrodzenia netto za pracę w Islandii nie są trudne, ale mimo wszystko nie każdy dobrze się czuje przy tego typu działaniach. Właśnie dlatego powstają internetowe kalkulatory brutto-netto. Darmowe aplikacje dostępne na stronach internetowych pozwalają w łatwy sposób obliczyć pensję netto.

Należy jednak pamiętać, że wyniki mogą odbiegać w nieznacznym stopniu od rzeczywistych wynagrodzeń. Mimo to aplikacje tego typu pozwalają mniej więcej przekonać się, ile pracownik faktycznie otrzyma pieniędzy za swoją pracę.

Popularne kalkulatory brutto-netto znajdziecie na stronach:

https://www.rsk.is/einstaklingar/reiknivelar/reiknivel-stadgreidslu/

https://virtus.is/en/

Oceń ten wpis
Kalkulator zarobków brutto-netto Islandia
Ocena: 3.1, liczba głosów: 11

Opinie

Firley
2019-12-17, 09:31
Każdy kalkulator tego typu jest bardzo dobry dla wszystkich zainteresowanych tematyką, w tym przypadku Islandia staje się jeszcze bardziej przejrzysta.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.