Praca za granicą

Kalkulator zarobków brutto-netto Islandia

16 sierpnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 7 głosów

7 głosów

6 komentarzy
Kalkulator zarobków brutto-netto Islandia
Szukając pracy w Islandii natkniemy się zarówno na oferty z podanymi wynagrodzeniami netto, jak i brutto. W przypadku pierwszej formy od razu pracownik wie ile zarobi "na rękę". Niestety w wielu ogłoszeniach możemy znaleźć zarobki brutto, co wygląda bardziej atrakcyjnie i przyciąga uwagę potencjalnego pracownika. Musi on jednak sam wyliczyć ile faktycznie otrzyma wynagrodzenia za swoją pracę.

Ogólne wyliczenia wynagrodzeń brutto-netto są bardzo proste i takie same w każdym kraju. Oczywiście problem pojawia się, wchodząc w szczegóły. W każdym państwie pracodawcy potrącają z wypłaty inne składki. Oznacza to, że przed wyliczeniem pensji netto należy się zapoznać z kilkoma ważnymi faktami. Jak wyliczać wynagrodzenie netto w Islandii? Jakie składki są odprowadzane z wypłaty? Na te i inne pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Różnica między brutto i netto w Islandii

Przed wyliczeniem zarobków, jakie pracownik otrzyma na rękę, konieczne jest ustalenie kilku faktów. Przede wszystkim należy sobie uświadomić, czym jest kwota brutto, a czym kwota netto. Wynagrodzenie podawane w brutto jest zarobkiem pracownika przed potrąceniem należnych obciążeń przez pracodawcę. Analogicznie pensja netto jest to kwota, jaką pracownik otrzyma po odprowadzeniu wszystkich wymaganych przez ustawodawstwo składek.

Nie ma uniwersalnego przelicznika brutto-netto, ponieważ w każdym kraju wysokość składek jest inna. Zależą one od stóp procentowych podatku dochodowego oraz od dodatkowych ubezpieczeń społecznych. Kwestią kluczową w wykonywaniu obliczeń wynagrodzenia netto jest ustalenie wszystkich obciążeń narzuconych na wynagrodzenie.

Osoby pracujące za pośrednictwem agencji pracy powinny także pamiętać, że często pośrednicy odprowadzają z wynagrodzenia brutto dodatkowe koszta. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie uszczuplone o opłaty za zakwaterowanie czy też transport do miejsca pracy. Pensją netto będzie wtedy kwota uszczuplona o wszystkie należności.

Video

Szukasz pracy?

MYSŁOWICE - Kompletacja zamówień 30.00 zł/br. Spożywka

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Jaworzno
 • 30-31 zł / h
Dodana

MYSŁOWICE - Kompletacja zamówień 30.00 zł/br. Spożywka

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Chełm Śląski
 • 30-31 zł / h
Dodana

Pracownik produkcji sałatek - stabilna praca - do €15,82 brutto/h

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

 • Holandia
Dodana

Pracownik produkcji

Hutchinson Polska

 • Żywiec
Dodana

Zbieracz zamówień w Jumbo

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

 • Holandia
 • 62-65 zł / h
Dodana

Jak obliczać wynagrodzenie netto w Islandii?

Ogólnie rzecz biorąc, kwotę netto uzyskujemy przez wykonanie prostego działa, jakim jest odjęcie od pensji brutto sumy należnych składek. Działanie jest tylko pozornie bardzo proste, ponieważ wymaga wcześniejszego ustalenia wysokości tychże składek. Przyjrzyjmy się więc obciążeniom ciążącym na islandzkim wynagrodzeniu.

Pierwszym i najważniejszym obciążeniem jest podatek dochodowy od osób fizycznych.

Dwa trzy podatkowe w Islandii:

 • dochód do 409.986 ISK miesięcznie - 31,45%
 • dochód 409.987 – 1.151.012 ISK miesięcznie - 37,95%
 • dochód powyżej 1.151.013 ISK miesięcznie - 46,25%

Jak widać, oprocentowanie jest dość wysokie, ale na szczęście przewidziano także indywidualną zniżkę podatku dochodowego. W 2023 roku ulga przyznawana każdemu podatnikowi w Islandii wynosi 59 665 ISK. Oznacza to, że taką kwotę co miesiąc można odpisać od podatku dochodowego.

Drugim obowiązkowym obciążeniem wynagrodzenia jest składka na ubezpieczenie emerytalne.

Składka na ubezpieczenie emerytalne:

 • Wynosi ona 15,5%, ale obowiązek jej płacenia zakłada podział między pracodawcę i pracownika.
 • Zgodnie z przepisami 11,5% płaci pracodawca, doliczając składkę do kosztów zatrudnienia.
 • Pozostałe 4% spoczywa na barkach pracownika i zostaje odliczone od wynagrodzenia brutto.

Znając te dwa obciążenia, możemy przystąpić do ogólnego wyliczenia zarobków netto.

Przykładowe porównanie dochodu netto w Islandii:

 • Dochód 333.154 brutto (I próg)

Wypłata netto przy tej kwocie w roku 2022 = 279.517
Wypłata netto przy tej kwocie w roku 2023 = 285.266

 • Dochód 555.257 brutto (I i II próg)

Wypłata netto przy tej kwocie w roku 2022 = 417.907
Wypłata netto przy tej kwocie w roku 2023 = 426.224

 • Dochód 928.072 brutto (I i II próg)

Wypłata netto przy tej kwocie w roku 2022 = 646.132
Wypłata netto przy tej kwocie w roku 2023 = 654.449

 • Dochód 1.166.039 brutto (I, II i III próg)

Wypłata netto przy tej kwocie w roku 2022 = 781.355
Wypłata netto przy tej kwocie w roku 2023 = 798.877

Oczywiście jest to wyliczenie bardzo ogólne. Chcąc wyliczyć dokładną kwotę netto, należy się jeszcze dowiedzieć czy pracodawca nie potrąca nam opłat na rzecz związków zawodowych. Ważne jest też czy nie odprowadzamy nieobowiązkowych składek na inne fundusze oraz, czy nie są w wynagrodzenie wliczane konkretne ulgi. Mimo to tą metodą uzyskacie pogląd na prawdopodobne wynagrodzenie netto.

Kalkulatory brutto-netto wynagrodzenia w Islandii

Wyliczenia wynagrodzenia netto za pracę w Islandii nie są trudne, ale mimo wszystko nie każdy dobrze się czuje przy tego typu działaniach. Właśnie dlatego powstają internetowe kalkulatory brutto-netto. Darmowe aplikacje dostępne na stronach internetowych pozwalają w łatwy sposób obliczyć pensję netto.

Należy jednak pamiętać, że wyniki mogą odbiegać w nieznacznym stopniu od rzeczywistych wynagrodzeń. Mimo to aplikacje tego typu pozwalają mniej więcej przekonać się, ile pracownik faktycznie otrzyma pieniędzy za swoją pracę.

Popularne kalkulatory brutto-netto znajdziecie na stronach:

https://www.rsk.is/einstaklingar/reiknivelar/reiknivel-stadgreidslu/

https://virtus.is/en/

To może Cię również zainteresować

Praca Islandia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

6 komentarzy

Justyna do TVP

Justyna do TVP

Ten artykuł jest bardzo jasny i precyzyjny. Pracodawcy mają obowiązek zapłacić swoim pracownikom najwyższe wynagrodzenie brutto, a artykuł pomaga zrozumieć, dlaczego kwota netto jest mniejsza. Polecam go każdemu, kto myśli o zatrudnieniu pracownika w Islandii.
prac.prod

prac.prod

Nie wiedziałem, że istnieją tak precyzyjne kalkulatory pobierające pod uwagę wielkość podatków i składek. Takie narzędzia pozwoliłyby zdecydowanie łatwiej porównywać oferty pracy z różnych krajów i rejonów świata.
Ada

Ada

Bardzo potrzebny i rzetelny artykuł. Wyszczególniono najważniejsze obciążenia i podano linki do kalkulatorów brutto-netto, co pozwoliło mi na wstępne obliczenie mojego ewentualnego wynagrodzenia. Dzięki temu artykułowi poczułam się bardziej pewnie na pierwszym etapie szukania pracy w Islandii.
Amelia

Amelia

Nie jest łatwo znaleźć pracę w Islandii, a jeszcze trudniej zrozumieć wielkość pensji. Ten artykuł to bardzo dobre źródło informacji, mam teraz większą świadomość kosztów i wysokości wynagrodzenia w tym kraju.
Index

Index

Bardzo przydatny artykuł, zwłaszcza dla osób, które pracują poza swoim krajem. Charakterystyka obciążeń finansowych w Islandii jest bardzo klarowna, a kalkulatory brutto-netto to świetne narzędzie do obliczenia wynagrodzenia.
Firley

Firley

Każdy kalkulator tego typu jest bardzo dobry dla wszystkich zainteresowanych tematyką, w tym przypadku Islandia staje się jeszcze bardziej przejrzysta.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.