Praca za granicą

Kalkulator zarobków brutto-netto Norwegia

18 lipca 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 15 głosów

15 głosów

7 komentarzy
Kalkulator zarobków brutto-netto Norwegia
Przeszukując internet w poszukiwaniu ogłoszeń o pracę w Norwegii, znajdziemy wiele ofert ze stawkami brutto. W efekcie chcąc wiedzieć, ile faktycznie wyniesie wynagrodzenie na rękę, konieczne jest wyliczenie zarobów netto.

Ogólna metoda wyliczenia zarobków netto jest wszędzie taka sama. Wystarczy od wynagrodzenia brutto odjąć obciążenia nakładane na wypłatę. Jednak każdy kraj wymaga potrącenia innych kwot z pensji, a to rodzi liczne problemy przy wyliczaniu wynagrodzenia netto. Jak to wygląda w Norwegii?

Różnice między brutto i netto w Norwegii

Na początek należy sobie uświadomić, czym jest wynagrodzenie brutto i netto. Pensja brutto jest zarobkiem przed potrąceniem wszelkich obciążeń nakładanych na wypłatę. Analogicznie kwota netto jest wynagrodzeniem po odjęciu wszystkich składek, czyli zarobkiem "na rękę".

Osoby pracujące legalnie w Norwegii na umowę o pracę muszą mieć świadomość, że z wypłaty są potrącane składki na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenie społeczne. Co ciekawe wyliczenia netto w Norwegii można dokonać na trzy sposoby. Zależą one od obowiązku podatkowego nakładanego na danego pracownika.

Każdy pracownik udający się do Norwegii powinien w pierwszej kolejności zadbać o przyznanie karty podatkowej Skattekort. Jeżeli ktoś nie uzyska stosownej karty, to pracodawca będzie miał obowiązek potrącić z wynagrodzenia aż 50% podatku dochodowego. W przypadku pozyskania Skattekort podatnik może zostać zakwalifikowany do jednej z dwóch grup. Od stycznia 2019 roku obowiązuje rozliczenie pracowników zagranicznych podatkiem Kildeskatt. Uproszczona forma podatkowa zakłada nałożenie na wynagrodzenie obcokrajowca stawki podatkowej w wysokości 25%. Jednak taka osoba traci możliwość uzyskania ulg podatkowych i zwrotu podatku po zakończeniu roku podatkowego.

Video

Szukasz pracy?
Dodana

Poprowadź sklep Relay Metro Natolin, Warszawa - bez wkładu

Lagardere Travel Retail Sp. z o.o.

 • Warszawa
Dodana

Elektryk/praca na dziale utrzymania ruchu

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Potworów
Dodana

Elektryk/praca na dziale utrzymania ruchu

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Białobrzegi
Dodana
Dodana

W opisanych obu przypadkach wyliczenie płacy netto jest bardzo proste. W opisanych składkach mieszczą się także wszystkie ubezpieczenia, więc wystarczy od wynagrodzenia brutto odjąć należne podatki w wysokości 25% bądź 50%. Bardziej skomplikowane będzie wyliczenie podatku według standardowych zasad.

Należy też pamiętać, że agencje pracy często naliczają pewne opłaty z tytułu zakwaterowania czy transportu do pracy. W tych wypadkach kwota netto najczęściej oznacza wypłatę po potrąceniu należności ustalonych w umowie z pośrednikiem pracy.

Jak wyliczyć wynagrodzenie netto w Norwegii?

Osoby objęte standardowym podatkiem dochodowym muszą przed wyliczeniem ustalić kilka kwestii. Przede wszystkim muszą wiedzieć, w którym progu podatkowym się znajdują. W 2023 roku ustalono następujące stopy procentowe.

Progi podatkowe w Norwegii:

 • wynagrodzenie do 198 349 NOK rocznie - 22%
 • wynagrodzenie od 198 350 NOK do 279 149 NOK rocznie - dodatkowe 1,7%
 • wynagrodzenie od 279 150 NOK do 642 949 NOK rocznie - dodatkowe 4%
 • wynagrodzenie od 642 950 NOK do 926 799 NOK rocznie - dodatkowe 13,5%
 • wynagrodzenie od 926 800 NOK do 1 499 999 NOK rocznie - dodatkowe 16,5%
 • wynagrodzenie od 1 500 000 NOK - dodatkowe 17,5%

Warto odnotować, że w Norwegii obowiązuje kwota wolna od podatku, którą ustalono w 2023 roku na 52 450 NOK (koron norweskich). Do wyliczenia podatku konieczne będzie sprawdzenie, w jaki próg podatkowy zakwalifikuje pracownika roczny dochód. Stosowne informacje można znaleźć właśnie na wspomnianej karcie podatkowej Skattekort.

Jak wygląda wyliczenie podatku należnego do zapłaty przy takich progach? Wystarczy pomnożyć dochód brutto przez odpowiedni procent.

Przykładowe wyliczenie dochodu netto w Norwegii:

 • Roczny zarobek 174 000 NOK brutto, mnożymy przez 22%, czyli 0,22. Otrzymany wynik jest należnym podatkiem dochodowym.
 • W przypadku zarobku 200 000 NOK rocznie podatnik wpada w drugi próg podatkowy, czyli 198 349 NOK mnoży przez 22%. Następnie pozostałą kwotę (200 000 - 198 349= 1 651) mnoży przez 23,7% (22% + 1,7%).
 • Oba wyniki, czyli 43 636,78 i 391, 29 sumujemy, co nam daje kwotę 44 028,06 NOK. Tyle wynosi należny podatek dochodowy.

Należy pamiętać, że z wynagrodzenia potrąca się jeszcze składki na ubezpieczenie społeczne. Z pensji pracownika potrąca się 8,2% na ten cel. Tak więc od podanej kwoty netto należy odjąć stosowną składkę.

Szybkim sposobem wyliczenia płacy netto będzie dla wielu osób odjęcie z wynagrodzenia brutto 30,2% podatku. Tyle średnio ujmuje się z pensji w Norwegii. Oczywiście jest to bardzo ogólne założenie. Trzeba pamiętać, że w rozrachunku rocznym można mocno obniżyć tę stawkę procentową dzięki różnym ulgom i odpisom.

Kalkulatory brutto-netto wynagrodzeń w Norwegii

Nie każdy lubi się bawić w rachunki, dlatego dobrym pomysłem jest skorzystanie z kalkulatorów wynagrodzeń. Darmowe aplikacje znajdujące się w sieci pozwalają na szybkie wyliczenie zarobków netto. Wystarczy wpisać kwotę brutto i otrzymujemy przewidywany wynik pensji otrzymywanej na rękę. Oczywiście także w tym wypadku wyniki będą jedynie przybliżone i mogą się różnić od stanu rzeczywistego. Mimo to dają one pewien pogląd na zarobki, jakie się otrzyma w Norwegii.

Kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto znajdziecie na stronach:

https://no.neuvoo.com/tax-calculator/

https://www.icalculator.info/norway.html

https://skattekalkulator.app.skatteetaten.no/#/skattesubjekt

To może Cię również zainteresować

Praca Norwegia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

7 komentarzy

Marta

Marta

Jako pracodawca zastanawiałem się, jak wygląda cały proces potrąceń z wynagrodzenia pracowników, którzy do nas przyjeżdżają. Teraz mam większą świadomość i będę potrafił lepiej wyjaśnić to moim pracownikom.
Malwina

Malwina

Bardzo ciekawa lektura, zwłaszcza dla mnie, planującej pracę za granicą. Informacje dotyczące ulg podatkowych i obliczania wynagrodzenia netto na pewno mi się przydadzą.
Monika

Monika

Bardzo ciekawy artykuł, będąc bezrobotnym zastanawiałem się nad pracą w Norwegii. Teraz wiem, że nie tylko wysoka pensja jest ważna, ale także koszty życia i różnice między wynagrodzeniem brutto a netto.
Bannik

Bannik

Nie wiedziałem, że wyliczanie wynagrodzenia netto w Norwegii może być na tyle skomplikowane. Na szczęście istnieją kalkulatory, które ułatwiają obliczenie zarobków na rękę.
Henoh

Henoh

Ok. Jasno i na temat.
Mola

Mola

Warto znać temat i wszelakie narzędzia by zrozumieć sytuację pod tym względem w każdym kraju bardzo się wszystkim przyda co jest ciekawym rozwiązaniem.
Iga

Iga

Kalkulator zarobków brutto-netto Norwegia. Przydatny artykuł.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.