Twoje wsparcie w rekrutacji

Kalkulator zarobków brutto-netto Norwegia

Kalkulator zarobków brutto-netto Norwegia
Przeszukując internet w poszukiwaniu ogłoszeń o pracę w Norwegii, znajdziemy wiele ofert ze stawkami brutto. W efekcie chcąc wiedzieć, ile faktycznie wyniesie wynagrodzenie na rękę, konieczne jest wyliczenie zarobów netto.

Ogólna metoda wyliczenia zarobków netto jest wszędzie taka sama. Wystarczy od wynagrodzenia brutto odjąć obciążenia nakładane na wypłatę. Jednak każdy kraj wymaga potrącenia innych kwot z pensji, a to rodzi liczne problemy przy wyliczaniu wynagrodzenia netto. Jak to wygląda w Norwegii?

Różnice między brutto i netto w Norwegii

Na początek należy sobie uświadomić, czym jest wynagrodzenie brutto i netto. Pensja brutto jest zarobkiem przed potrąceniem wszelkich obciążeń nakładanych na wypłatę. Analogicznie kwota netto jest wynagrodzeniem po odjęciu wszystkich składek, czyli zarobkiem "na rękę".

Osoby pracujące legalnie w Norwegii na umowę o pracę muszą mieć świadomość, że z wypłaty są potrącane składki na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenie społeczne. Co ciekawe wyliczenia netto w Norwegii można dokonać na trzy sposoby. Zależą one od obowiązku podatkowego nakładanego na danego pracownika.

Każdy pracownik udający się do Norwegii powinien w pierwszej kolejności zadbać o przyznanie karty podatkowej Skattekort. Jeżeli ktoś nie uzyska stosownej karty, to pracodawca będzie miał obowiązek potrącić z wynagrodzenia aż 50% podatku dochodowego. W przypadku pozyskania Skattekort podatnik może zostać zakwalifikowany do jednej z dwóch grup. Od stycznia 2019 roku obowiązuje rozliczenie pracowników zagranicznych podatkiem Kildeskatt. Uproszczona forma podatkowa zakłada nałożenie na wynagrodzenie obcokrajowca stawki podatkowej w wysokości 25%. Jednak taka osoba traci możliwość uzyskania ulg podatkowych i zwrotu podatku po zakończeniu roku podatkowego.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Norwegia

W opisanych obu przypadkach wyliczenie płacy netto jest bardzo proste. W opisanych składkach mieszczą się także wszystkie ubezpieczenia, więc wystarczy od wynagrodzenia brutto odjąć należne podatki w wysokości 25% bądź 50%. Bardziej skomplikowane będzie wyliczenie podatku według standardowych zasad.

Należy też pamiętać, że agencje pracy często naliczają pewne opłaty z tytułu zakwaterowania czy transportu do pracy. W tych wypadkach kwota netto najczęściej oznacza wypłatę po potrąceniu należności ustalonych w umowie z pośrednikiem pracy.

Jak wyliczyć wynagrodzenie netto w Norwegii?

Osoby objęte standardowym podatkiem dochodowym muszą przed wyliczeniem ustalić kilka kwestii. Przede wszystkim muszą wiedzieć, w którym progu podatkowym się znajdują. W 2019 roku ustalono następujące stopy procentowe.

Progi podatkowe w Norwegii:

  • wynagrodzenie do 174 500 NOK rocznie - 22%
  • wynagrodzenie od 174 500 NOK do 245 650 NOK rocznie - dodatkowe 1,9%
  • wynagrodzenie od 245 650 NOK do 617 500 NOK rocznie - dodatkowe 4,2%
  • wynagrodzenie od 617 500 NOK do 964 800 NOK rocznie - dodatkowe 13,2%
  • wynagrodzenie powyżej 964 800 NOK rocznie - dodatkowe 16,2%

Warto odnotować, że w Norwegii obowiązuje kwota wolna od podatku, którą ustalono w 2019 roku na 56 550 NOK (koron norweskich). Do wyliczenia podatku konieczne będzie sprawdzenie, w jaki próg podatkowy zakwalifikuje pracownika roczny dochód. Stosowne informacje można znaleźć właśnie na wspomnianej karcie podatkowej Skattekort.

Jak wygląda wyliczenie podatku należnego do zapłaty przy takich progach? Wystarczy pomnożyć dochód brutto przez odpowiedni procent.

Przykładowe wyliczenie dochodu netto w Norwegii:

  • Roczny zarobek 174 000 NOK brutto, mnożymy przez 22%, czyli 0,22. Otrzymany wynik jest należnym podatkiem dochodowym.
  • W przypadku zarobku 200 000 NOK rocznie podatnik wpada w drugi próg podatkowy, czyli 174 500 NOK mnoży przez 22%. Następnie pozostałą kwotę (200 000 - 174 500 = 25 500) mnoży przez 23,9% (22% + 1,9%).
  • Oba wyniki, czyli 38 390 i 6 094,5 sumujemy, co nam daje kwotę 44 484,5 NOK. Tyle wynosi należny podatek dochodowy. Według tego ogólnego wyliczenia wynagrodzenie netto wyniosłoby 155 515,5 NOK.

Należy pamiętać, że z wynagrodzenia potrąca się jeszcze składki na ubezpieczenie społeczne. Z pensji pracownika potrąca się 8,2% na ten cel. Tak więc od podanej kwoty netto należy odjąć stosowną składkę.

Szybkim sposobem wyliczenia płacy netto będzie dla wielu osób odjęcie z wynagrodzenia brutto 30,2% podatku. Tyle średnio ujmuje się z pensji w Norwegii. Oczywiście jest to bardzo ogólne założenie. Trzeba pamiętać, że w rozrachunku rocznym można mocno obniżyć tę stawkę procentową dzięki różnym ulgom i odpisom.

Kalkulatory brutto-netto wynagrodzeń w Norwegii

Nie każdy lubi się bawić w rachunki, dlatego dobrym pomysłem jest skorzystanie z kalkulatorów wynagrodzeń. Darmowe aplikacje znajdujące się w sieci pozwalają na szybkie wyliczenie zarobków netto. Wystarczy wpisać kwotę brutto i otrzymujemy przewidywany wynik pensji otrzymywanej na rękę. Oczywiście także w tym wypadku wyniki będą jedynie przybliżone i mogą się różnić od stanu rzeczywistego. Mimo to dają one pewien pogląd na zarobki, jakie się otrzyma w Norwegii.

Kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto znajdziecie na stronach:

https://no.neuvoo.com/tax-calculator/

https://www.icalculator.info/norway.html

https://skattekalkulator.app.skatteetaten.no/#/skattesubjekt

Oceń ten wpis
Kalkulator zarobków brutto-netto Norwegia
Ocena: 3.8, liczba głosów: 18

Opinie

Mola
2019-12-17, 09:26
Warto znać temat i wszelakie narzędzia by zrozumieć sytuację pod tym względem w każdym kraju bardzo się wszystkim przyda co jest ciekawym rozwiązaniem.
Iga
2019-12-15, 19:16
Kalkulator zarobków brutto-netto Norwegia. Przydatny artykuł.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.