!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca za granicą

Podatek dochodowy w Austrii - stawki podatkowe

10 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 18 głosów

18 głosów

5 komentarzy

Podatek dochodowy w Austrii - stawki podatkowe
Osoby legalnie zatrudnione w Austrii mają obowiązek opłacać podatek dochodowy od osób fizycznych. W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę potrącaniem składek zajmuje się pracodawca. Mimo to warto zapoznać się z systemem podatkowym, aby wiedzieć jaka część wynagrodzenia trafia do austriackiego fiskusa oraz na jakie zwroty podatku można liczyć.

Stawki podatkowe w Austrii mają charakter progresywny, a co za tym idzie, w miarę zwiększania się zarobków powiększa się wysokość należnego podatku dochodowego.

Ile wynoszą stawki podatkowe w Austrii?

Austriacki urząd skarbowy (Finanzamt) wprowadził w 2016 roku poważną zmianę progów podatkowych. Dotychczasowe cztery stopy procentowe zostały zastąpione sześcioma, z czego jedna będzie obowiązywała jedynie do 2020 roku.

Stawki podatku dochodowego od osób fizycznych w Austrii:

  • 25% - zarobki od 11 001 euro do 18 000 euro
  • 35% - zarobki od 18 001 euro do 31 000 euro
  • 42% - zarobki od 31 001 euro do 60 000 euro
  • 48% - zarobki od 60 001 euro do 90 000 euro
  • 50% - zarobki od 90 001 euro do 1 000 000 euro
  • 55% - zarobki przekraczające 1 000 000 euro

Ostatnia stawka podatkowa wynosząca 55% została wprowadzona czasowo. Ma ona obowiązywać do 2020 roku, więc już niedługo zmieni się sposób naliczania podatku dla najbogatszych podatników austriackich.

Kwota wolna od podatku w Austrii

Prawo podatkowe w Austrii przewiduje kwotę wolną od podatku. Wszystkie osoby legalnie zarabiające nie muszą odprowadzać podatku dochodowego od zarobków rocznych poniżej 11 000 euro. W przypadku przekroczenia tej sumy podatnik wchodzi w kolejne progi podatkowe i odprowadza odpowiednio wysokie składki na poczet podatku.

Warto odnotować, że przy rozliczeniu rocznym można się ubiegać o zwrot podatku dochodowego. Osoby, które przekroczyły roczny dochód w wysokości 11 000 euro, mają prawo do uzyskania dodatkowych ulg.

<strong>Odpisów od podatków można dokonać z tytułu:</strong>

  • posiadania dzieci
  • prowadzenia podwójnego domostwa
  • kosztów dojazdów do pracy
  • kosztów leczenia

Polacy pracujący w Austrii powinni wiedzieć, że podróże między Polską i Austrią zaliczają się do ulgi za koszty dojazdu do pracy.

Jak się rozlicza podatek dochodowy w Austrii?

Każda z osób legalnie czerpiąca dochód w Austrii musi opłacać podatek dochodowy od osób fizycznych. W przypadku umowy o pracę co miesiąc odpowiednie składki potrącane z wypłaty odprowadza pracodawca. Po zakończeniu roku podatkowego podatnicy w Austrii mają obowiązek dokonania rocznego rozliczenia. Prawo pozwala na rozliczenie podatku do pięciu lat wstecz, czyli w 2020 roku będzie można rozliczyć lata 2019, 2018, 2017, 2016 oraz 2015.

Złożenie deklaracji podatkowej pozwala między innymi na uzyskanie zwrotu nadpłaconego podatku dochodowego. Warto nadmienić, że sposób rozliczenia będzie się różnił w zależności od rezydencji podatkowej. Rezydentem podatkowym zostaje osoba, która przebywała w Austrii ponad 183 dni, a jej dochód roczny z Austrii stanowił 90% zarobków ze wszystkich krajów. Rezydenci mają obowiązek dokonania rozliczenia. Nierezydenci nie muszą składać deklaracji, ale mogą jeżeli jest to dla nich korzystne.

Do złożenia deklaracji podatkowej potrzebne są odpowiednie dokumenty. Najważniejszym jest Lohnzettel (L16), czyli karta podatkowa będąca odpowiednikiem polskiego PIT-11. Dokument jest przekazywany pracownikom przez pracodawcę po zakończeniu roku podatkowego. W celu rozliczenia się z fiskusem należy przedstawić Lohnzettel od każdej firmy, jakiej w rozliczanym roku świadczyło się pracę. Kartę podatkową można zastąpić odcinkami z wypłaty.

Video

Oprócz dokumentów dostarczanych przez pracodawcę konieczne jest przedstawienie zaświadczenia o zarobkach EU-EWR z pieczątką polskiego urzędu skarbowego. W celu uzyskania ulg należy przedłożyć zaświadczenia o zameldowaniu czy nauce dziecka. Dobrze mieć także rachunki za dojazdy do pracy i podróże do Polski.

Na koniec dodajmy, że rok podatkowy w Austrii jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, co oznacza, że trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Pracodawcy muszą dostarczyć pracownikom druki Lohnzettel (L16) do końca lutego, zaś termin składania deklaracji mija 30 kwietnia.

Zmiany w rozliczeniu dochodu z Austrii w Polsce

Rozliczenie dochodu z Austrii w Polsce podlegało do 2019 roku opodatkowaniu metodą zwolnienia z progresją. Oznaczało to, że dochody z Austrii trzeba było wykazać, ale nie były one opodatkowane. Były jednak brane pod uwagę w wyliczeniu stopy procentowej opodatkowania polskiego dochodu. Co więcej, deklaracji nie trzeba było składać jeżeli podatnik nie osiągał dochodu w Polsce.

W 2018 roku weszła w życie Konwencja MLI i dotyczy ona zarobków uzyskanych od 1 stycznia 2019 roku. W efekcie w 2020 roku będzie trzeba rozliczyć dochody z Austrii, stosując bardziej skomplikowaną metodę proporcjonalnego odliczenia. W tym wypadku nawet nie osiągając dochodu w Polsce, konieczne będzie złożenie deklaracji PIT-36. Dochód z Austrii będzie podlegał opodatkowaniu w Polsce, ale podatnik otrzyma możliwość odliczenia zapłaconego już podatku za granicą. Odliczenie jest możliwe tylko do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany w obcym państwie. Warto odnotować, że w tej sytuacji można zastosować ulgę abolicyjną, czyli odliczenie różnicy między wyliczonym podatkiem z obu metod rozliczenia. Konwencja MLI utrudniła życie podatnikom, ale mimo to powinna zapobiegać sytuacji płacenia podwójnego podatku dochodowego.

System podatkowy w Austrii jest przejrzysty i zależny od wysokości zarobków. Austriacki fiskus przewidział liczne ulgi oraz kwotę wolną od podatku, co tworzy przyjazne środowisko do zarabiania pieniędzy. Niestety zmiana sposobu rozliczania dochodu z Austrii w Polsce skomplikuje nieco obowiązki podatkowe.

To może Cię również zainteresować

Praca Austria

Podziel się

5 komentarzy

Artur

Artur

Czyli jeżeli nie przekroczyłem 11k eu to zwrócą mi cały podatek?
Janusz

Janusz

Proszę podać adres biura które obliczą podatki z Austrii.
Bea

Bea

Nic tylko wymeldowac sie w Polsce.
Aneczka

Aneczka

Dramat. Nie rozumiem tej konwencji praw. ??? Powinno być tak że w którym państwie unii pracujesz tam płacisz podatki a nie i w Austrii i w Polsce PIT 36. A jak nie ma czasu przyjechać do Polski? Głupota. Głupota na całego
Szymon

Szymon

Przyda mi się to. Stawki mają znaczenie by to całe euro obliczyć w realne zarobki pod względem polskiego złotego.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.