Praca za granicą

Zwrot podatku z Chin - rozliczenie dochodów w Polsce

26 września 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 20 głosów

20 głosów

10 komentarzy
Zwrot podatku z Chin - rozliczenie dochodów w Polsce
System podatkowy w Chinach jest dość skomplikowany i stawia przed podatnikami wiele obowiązków. Ostatnie zmiany dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych (IIT) miały na celu sprawienie, aby był on bardziej przyjazny. Do ideału jeszcze daleka droga, ale podatnicy w Chinach uzyskali między innymi możliwość dokonywania dodatkowych odliczeń od podatku.

Nie wszyscy mają w Chinach obowiązek rocznego rozliczania się z fiskusem, ale jest to jedyna możliwość uzyskania zwrotu nadpłaconego podatku, a także ubiegania się o jedną z nowych ulg podatkowych. Warto więc sprawdzić, czy jest się objętym obowiązkiem złożenia rocznej deklaracji podatkowej w Chinach. Niedopełnienie obowiązków może owocować wysokimi karami.

Kto musi złożyć roczną deklarację podatkową w Chinach?

Na początek warto zaznaczyć, że podatnicy w Chinach dzielą się na rezydentów oraz nierezydentów. W przypadku rezydentów, czyli osób przebywających w Chinach ponad 183 dni w roku dopuszcza się roczne rozliczanie podatku. Od wynagrodzenia pobiera się zaliczki według szacowanych kwot, które następnie wyrównuje się przy okazji składania rocznej deklaracji podatkowej.

Nierezydenci są rozliczani z podatku w cyklu miesięcznym i pracodawca w ich imieniu składa w każdym miesiącu deklarację podatkową. W obu przypadkach przy zajściu pewnych konkretnych czynników należy złożyć roczne zeznanie podatkowe.

Obowiązek rocznego rozliczenia spoczywa na osobach, które:

  • uzyskały dochód roczny przekraczający 120 000 CNY;
  • uzyskały dochód z więcej niż jednego źródła zatrudnienia;
  • uzyskały dochód z zatrudnienia i wynagrodzeń dla autorów oraz tantiem;
  • zachodzi podejrzenie, że wysokość składek miesięcznych była błędnie wyliczona;
  • zastosowano błędne stopy procentowe do wyliczenia składek miesięcznych;
  • podatnik chce się ubiegać o zwrot nadpłaconego podatku.

Kiedy i jak złożyć zeznanie podatkowe w Chinach?

Na początek warto zacząć od osób rozliczających się w cyklu miesięcznym. W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę w większości wypadków o rozliczenia i płatności względem urzędu podatkowego będzie odpowiadał pracodawca. Jednak osoby uzyskujące dochód, od którego nie są potrącane składki na poczet podatku dochodowego, muszą samodzielnie złożyć deklarację podatkową do 15 dnia każdego miesiąca, w którym otrzymały wynagrodzenie. Złożenie zeznania miesięcznego wiąże się także z obowiązkiem zapłacenia należnego podatku.

Podatnicy rozliczający się według rocznych wyliczeń mają obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym po zakończeniu roku podatkowego. Ten jest w Chinach tożsamy z rokiem kalendarzowym, a więc trwa od 1 stycznia do 31 grudnia.

Chiński urząd skarbowy wymaga złożenia deklaracji podatkowej w terminie od 1 marca do 30 czerwca. Zeznanie podatkowe składa się w placówce lokalnego urzędu skarbowego. Do poprawnego uzupełnienia deklaracji wymagane są dokumenty od pracodawcy potwierdzające uzyskanie dochodu oraz odprowadzenie stosownych składek. Warto także przygotować dokumenty potwierdzające poniesione koszta uprawniające do uzyskania ulg podatkowych.

Video

Na jakie ulgi podatkowe mogę liczyć w Chinach?

Ostatnie reformy systemu podatkowego wprowadziły możliwość skorzystania z kilku ulg podatkowych. Władze utrzymały kwotę wolną od podatku, która w miesięcznej formie rozliczania wynosi 5 000 CNY, zaś przy rocznym wyliczaniu podatku sięga 60 000 CNY. Podatnicy, których dochody nie przekroczyły tych kwot, nie mają obowiązku składania deklaracji podatkowej.

Specjalne ulgi podatkowe zostały wprowadzone jedynie dla rezydentów podatkowych Chin. Podatnicy mają możliwość dokonania odpisów z tytułu wydatków na edukację dzieci oraz osobiste szkolenie. Odpisać można także wydatki na czynsz mieszkaniowy oraz odsetki od kredytów hipotecznych.

Wprowadzono również odpisy wynikające z leczenia poważnych chorób oraz wsparcia osób starszych. Podatnicy mogą także odliczyć do 30% swojego miesięcznego dochodu za wydatki poniesione na cele charytatywne.

Dla obywateli chińskich wprowadzenie licznych ulg specjalnych jest sporym wydarzeniem. W efekcie mają w końcu możliwość starania się o większy zwrot podatku bądź obniżenie comiesięcznych opłat.

Video

Jak rozliczyć dochód z Chin w Polsce?

Polscy rezydenci podatkowi mający obowiązek złożenia rocznego zeznania podatkowego przed rodzimym fiskusem są zobowiązani do wykazania dochodu uzyskanego w Chinach. Oba kraje łączy umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, dlatego podatnik nie musi się obawiać, że będzie musiał zapłacić dwa razy podatek od uzyskanych dochodów.

Na mocy zawartej umowy stosuje się tak zwaną metodę wyłączenia z progresją. Zakłada ona, że dochód uzyskany za granicą nie zostaje opodatkowany w kraju rezydencji. W efekcie zarobki z Chin należy wykazać w deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG. Te nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, ale zostają wzięte pod uwagę przy wyliczaniu stawki procentowej dla pozostałych opodatkowanych dochodów.

System podatkowy w Chinach jest skomplikowany i często problematyczny. Ostatnio przechodzi pewne przemiany, co skutkuje pewnym zamieszaniem. Mimo to nie powinien on odstraszać obcokrajowców. Tym bardziej że istnieją możliwości odzyskania części nadpłaconego podatku dochodowego.

To może Cię również zainteresować

Praca w Chinach

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

10 komentarzy

ELiza

ELiza

Wszystkie te informacje zdecydowanie dodają mi pewności siebie, ponieważ wiedząc, jakie obowiązki mnie czekają przy pracy w Chinach, będę w stanie poradzić sobie we wszystkich trudnych sytuacjach.
Undyk

Undyk

Nie bez powodu system podatkowy w Chinach jest nazywany problematycznym. Rozumiem, że dla rządu chińskiego jest to nie lada wyzwanie. Niemniej jednak, mam nadzieję, że w przyszłości będzie się to zmieniać na lepsze.
Teresa

Teresa

Nie byłbym sobą, gdybym nie zaznaczył, że informacje w tym tekście są przekazywane jasno i w sposób przystępny. Nie mam najmniejszych wątpliwości, co do tego, jakie kroki muszę podjąć w przypadku pracy w Chinach.
Bożena

Bożena

Warty przeczytania artykuł, choć nie wiem, czy będzie mi kiedykolwiek potrzebny. Jednakże, zdecydowanie warto posiadać taką wiedzę w swoim zasobie intelektualnym.
Wera

Wera

Mimo, że istnieje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, to jednak nadal obowiązują pewne regulacje i zasady, które trzeba przestrzegać. Dzięki artykułowi mam już pewne pojęcie, co zrobić, jeżeli pracowałbym w Chinach.
Mimi

Mimi

System podatkowy w Chinach jest na pewno dla mnie trudny do ogarnięcia, ale z drugiej strony, liczne ulgi składają się na pewną zachęcanie do podjęcia pracy albo nawet osiedlenia się w tym kraju.
Zontek

Zontek

Bardzo ciekawy artykuł, ale niestety dla mnie temat rozliczeń podatkowych w Chinach jest mało interesujący. Niemniej jednak, warto poznać na ten temat podstawowe informacje i zawsze mieć pewne pojęcie na temat różnych kwestii.
Adam

Adam

Niestety, ale system podatkowy w Chinach jest naprawdę skomplikowany. Dla mnie jako pracodawcy wiążą się z tym spore problemy oraz nie mały nakład pracy. Liczę na to, że w przyszłości władze zdecydują się na pewne uproszczenia.
Kordek

Kordek

Bardzo ciekawy artykuł! W przyszłości planuję podjęcie pracy w Chinach, więc informacje dotyczące rozliczeń skarbowych są dla mnie niezwykle cenne. Dzięki!
alfabiuro

alfabiuro

Cieszę się, że artykuł dotyczy tematyki, która bezpośrednio mnie dotyczy. Miałem wątpliwości dotyczące rozliczeń podatkowych w Chinach, ale dzięki temu artykułowi wiele się dowiedziałem.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.