Twoje wsparcie w rekrutacji

Zwrot podatku z Chin - rozliczenie dochodów w Polsce

Zwrot podatku z Chin - rozliczenie dochodów w Polsce
System podatkowy w Chinach jest dość skomplikowany i stawia przed podatnikami wiele obowiązków. Ostatnie zmiany dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych (IIT) miały na celu sprawienie, aby był on bardziej przyjazny. Do ideału jeszcze daleka droga, ale podatnicy w Chinach uzyskali między innymi możliwość dokonywania dodatkowych odliczeń od podatku.

Nie wszyscy mają w Chinach obowiązek rocznego rozliczania się z fiskusem, ale jest to jedyna możliwość uzyskania zwrotu nadpłaconego podatku, a także ubiegania się o jedną z nowych ulg podatkowych. Warto więc sprawdzić, czy jest się objętym obowiązkiem złożenia rocznej deklaracji podatkowej w Chinach. Niedopełnienie obowiązków może owocować wysokimi karami.

Kto musi złożyć roczną deklarację podatkową w Chinach?

Na początek warto zaznaczyć, że podatnicy w Chinach dzielą się na rezydentów oraz nierezydentów. W przypadku rezydentów, czyli osób przebywających w Chinach ponad 183 dni w roku dopuszcza się roczne rozliczanie podatku. Od wynagrodzenia pobiera się zaliczki według szacowanych kwot, które następnie wyrównuje się przy okazji składania rocznej deklaracji podatkowej.

Nierezydenci są rozliczani z podatku w cyklu miesięcznym i pracodawca w ich imieniu składa w każdym miesiącu deklarację podatkową. W obu przypadkach przy zajściu pewnych konkretnych czynników należy złożyć roczne zeznanie podatkowe.

Obowiązek rocznego rozliczenia spoczywa na osobach, które:

  • uzyskały dochód roczny przekraczający 120 000 CNY;
  • uzyskały dochód z więcej niż jednego źródła zatrudnienia;
  • uzyskały dochód z zatrudnienia i wynagrodzeń dla autorów oraz tantiem;
  • zachodzi podejrzenie, że wysokość składek miesięcznych była błędnie wyliczona;
  • zastosowano błędne stopy procentowe do wyliczenia składek miesięcznych;
  • podatnik chce się ubiegać o zwrot nadpłaconego podatku.

Kiedy i jak złożyć zeznanie podatkowe w Chinach?

Na początek warto zacząć od osób rozliczających się w cyklu miesięcznym. W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę w większości wypadków o rozliczenia i płatności względem urzędu podatkowego będzie odpowiadał pracodawca. Jednak osoby uzyskujące dochód, od którego nie są potrącane składki na poczet podatku dochodowego, muszą samodzielnie złożyć deklarację podatkową do 15 dnia każdego miesiąca, w którym otrzymały wynagrodzenie. Złożenie zeznania miesięcznego wiąże się także z obowiązkiem zapłacenia należnego podatku.

Podatnicy rozliczający się według rocznych wyliczeń mają obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym po zakończeniu roku podatkowego. Ten jest w Chinach tożsamy z rokiem kalendarzowym, a więc trwa od 1 stycznia do 31 grudnia.

To Cię powinno też zainteresować: Praca w Chinach

Chiński urząd skarbowy wymaga złożenia deklaracji podatkowej w terminie od 1 marca do 30 czerwca. Zeznanie podatkowe składa się w placówce lokalnego urzędu skarbowego. Do poprawnego uzupełnienia deklaracji wymagane są dokumenty od pracodawcy potwierdzające uzyskanie dochodu oraz odprowadzenie stosownych składek. Warto także przygotować dokumenty potwierdzające poniesione koszta uprawniające do uzyskania ulg podatkowych.

Na jakie ulgi podatkowe mogę liczyć w Chinach?

Ostatnie reformy systemu podatkowego wprowadziły możliwość skorzystania z kilku ulg podatkowych. Władze utrzymały kwotę wolną od podatku, która w miesięcznej formie rozliczania wynosi 5 000 CNY, zaś przy rocznym wyliczaniu podatku sięga 60 000 CNY. Podatnicy, których dochody nie przekroczyły tych kwot, nie mają obowiązku składania deklaracji podatkowej.

Specjalne ulgi podatkowe zostały wprowadzone jedynie dla rezydentów podatkowych Chin. Podatnicy mają możliwość dokonania odpisów z tytułu wydatków na edukację dzieci oraz osobiste szkolenie. Odpisać można także wydatki na czynsz mieszkaniowy oraz odsetki od kredytów hipotecznych.

Wprowadzono również odpisy wynikające z leczenia poważnych chorób oraz wsparcia osób starszych. Podatnicy mogą także odliczyć do 30% swojego miesięcznego dochodu za wydatki poniesione na cele charytatywne.

Dla obywateli chińskich wprowadzenie licznych ulg specjalnych jest sporym wydarzeniem. W efekcie mają w końcu możliwość starania się o większy zwrot podatku bądź obniżenie comiesięcznych opłat.

Jak rozliczyć dochód z Chin w Polsce?

Polscy rezydenci podatkowi mający obowiązek złożenia rocznego zeznania podatkowego przed rodzimym fiskusem są zobowiązani do wykazania dochodu uzyskanego w Chinach. Oba kraje łączy umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, dlatego podatnik nie musi się obawiać, że będzie musiał zapłacić dwa razy podatek od uzyskanych dochodów.

Na mocy zawartej umowy stosuje się tak zwaną metodę wyłączenia z progresją. Zakłada ona, że dochód uzyskany za granicą nie zostaje opodatkowany w kraju rezydencji. W efekcie zarobki z Chin należy wykazać w deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG. Te nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, ale zostają wzięte pod uwagę przy wyliczaniu stawki procentowej dla pozostałych opodatkowanych dochodów.

System podatkowy w Chinach jest skomplikowany i często problematyczny. Ostatnio przechodzi pewne przemiany, co skutkuje pewnym zamieszaniem. Mimo to nie powinien on odstraszać obcokrajowców. Tym bardziej że istnieją możliwości odzyskania części nadpłaconego podatku dochodowego.

Oceń ten wpis
Zwrot podatku z Chin - rozliczenie dochodów w Polsce
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.