Praca za granicą

Podatek dochodowy w Chinach - stawki podatkowe

26 września 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 3 głosy

3 głosy

4 komentarze
Podatek dochodowy w Chinach - stawki podatkowe
Chiny pod wieloma względami różnią się od krajów europejskich, ale nie są miejscem, w którym można uniknąć podatków. Jeszcze niedawno dużym problemem w kraju było nielegalne zatrudnienie obcokrajowców. Sytuacja się zmienia, a każda legalnie zatrudniona osoba w Chińskiej Republice Ludowej musi płacić podatek dochodowy od osób fizycznych (IIT).

Chińskie władze przewidziały dwie formy opodatkowania w zależności od statusu rezydencji podatnika. W obu przypadkach mamy do czynienia ze stawkami rosnącymi progresywnie, choć podatki są wyliczane w nieco innym systemie.

Warto zapoznać się z obowiązkami oraz prawami wynikającymi z uzyskiwania dochodów w Chinach. Przyjrzyjmy się bliżej podatkowi dochodowemu w Chińskiej Republice Ludowej.

Różnice między rezydentami i nierezydentami Chin

Podobnie, jak w innych krajach, tak i w Chinach funkcjonuje podział na rezydentów oraz nierezydentów podatkowych. W przypadku Chińskiej Republiki Ludowej podział ten jest bardzo ważny i wpływa na formę wyliczania podatku dochodowego. Rezydenci są objęci progami procentowymi wyliczanymi dla rocznego dochodu. Tymczasem nierezydenci, czyli obcokrajowcy podlegają wyliczeniu na podstawie miesięcznych dochodów.

Rezydentem podatkowym Chińskiej Republiki Ludowej zostaje osoba, która przebywa w tym kraju ponad 183 dni w roku bądź posiada stałe miejsce zamieszkania na terenie Chin. Analogicznie nierezydenci są osobami spędzającymi w Państwie Środka mniej niż 183 dni w roku podatkowym.

Warto nadmienić, że prawo chińskie zwalnia z obowiązku płacenia podatku dochodowego obcokrajowców przebywających w kraju poniżej 90 dni. Warunkiem jest świadczenie pracy w Chinach dla zagranicznej firmy wypłacającej wynagrodzenie za granicą Chin.

Ile wynoszą stawki podatku dochodowego w Chinach?

Chińskie władze przewidziały podatek dochodowy od osób fizycznych (IIT) ze stawkami rosnącymi progresywnie. Stawki wzrastają od 3% do 45%, ale są wyliczane od różnych dochodów w zależności od statusu rezydencji. W przypadku rezydentów podatkowych Chin stawki są wyliczane od dochodu rocznego.

Stawki podatku dochodowego w Chinach:

 • dochód roczny do 36 000 CNY - 3%
 • dochód roczny od 36 000 do 144 000 CNY - 10%
 • dochód roczny od 144 000 do 300 000 CNY - 20%
 • dochód roczny od 300 000 do 420 000 CNY - 25%
 • dochód roczny od 420 000 do 660 000 CNY - 30%
 • dochód roczny od 660 000 do 960 000 CNY - 35%
 • dochód roczny od 960 000 CNY - 45%

Warto odnotować, że rezydenci mają możliwość uszczuplenia podstawy opodatkowania o 60 000 CNY. Oprócz tego dochodzą specjalne odliczenia regulowane przez rząd jak składki na ubezpieczenia społeczne czy fundusz mieszkaniowy. Odpowiednie wyliczenie należnego podatku spoczywa na pracodawcy.

Szukasz pracy?

Monter balustrad – praca w Niemczech

In-Serv Team Sp. z o. o.

 • Niemcy
Dodana

Pracownik / pracownica działu logistyki sklepu - Kutno

Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.

 • Kutno
 • 4 600-6 200 zł / mc
Dodana
Dodana

Wędliniarz/masarz/rzeźnik

Schiever Polska

 • Zielona Góra
Dodana

Restauracja Dworek Mikołaj zatrudni KUCHARZA/KUCHARKE z doświadczeniem

Restauracja Dworek Mikołaj Katarzyna Paśnik

 • Wadowice
Dodana

Osoby będące nierezydentami podatkowymi Chin także płacą podatek rosnący progresywnie. W tym wypadku stawki są wyliczane co miesiąc na podstawie miesięcznego dochodu.

Stawki podatkowe dla nierezydentów w Chinach:

 • dochód miesięczny do 3 000 CNY - 3%
 • dochód miesięczny od 3 000 do 12 000 CNY - 10%
 • dochód miesięczny od 12 000 do 25 000 CNY - 20%
 • dochód miesięczny od 25 000 do 35 000 CNY - 25%
 • dochód miesięczny od 35 000 do 55 000 CNY - 30%
 • dochód miesięczny od 55 000 do 80 000 CNY - 35%
 • dochód miesięczny od 80 000 CNY - 45%

Nierezydenci również mają prawo do skorzystania z kwoty wolnej od podatku, która w przypadku rozliczenia miesięcznego wynosi 5 000 CNY od podstawy opodatkowania.

Jak się rozliczać z chińskim urzędem skarbowym?

Rezydenci podatkowi Chin rozliczają się w harmonogramie rocznym, czyli muszą złożyć deklarację podatkową po zakończeniu roku podatkowego. Ten jest w Chinach tożsamy z rokiem kalendarzowym, co oznacza, że trwa od 1 stycznia do 31 grudnia.

Od 1 stycznia 2019 roku wprowadzono obowiązek rocznego rozliczenia dla większości rezydentów. Wcześniej stosowne deklaracje miesięczne składał w urzędzie podatkowym pracodawca i podatki były wyliczane na bieżąco w cyklu miesięcznym. Obecnie taką formę rozliczenia stosuje się wobec nierezydentów. Pracodawcy przekazują stosowne dokumenty do urzędu, a ewentualne różnice w wyliczonym podatku mają być uregulowane do 15 dnia miesiąca, w którym otrzymało się dochód.

Video

Należy pamiętać, że może wystąpić obowiązek samodzielnego składania comiesięcznych deklaracji podatkowych. Między innymi następuje to w przypadku gdy pracodawca nie potrąca z wynagrodzenia składek na poczet podatku dochodowego. W takiej sytuacji podatnik musi sam złożyć deklarację i opłacić należny podatek według comiesięcznego cyklu rozliczeniowego.

W przypadku rocznego rozliczenia podatkowego należy złożyć stosowną deklarację w terminie od 1 marca do 30 czerwca po zakończeniu rozliczanego roku podatkowego. Nierezydenci podatkowi w pewnych okolicznościach mogą zostać poproszeni o złożenie deklaracji podatkowej do 15 stycznia po zakończeniu roku podatkowego. W ten sposób może im zostać naliczony ewentualny zwrot nadpłaconego podatku IIT.

Obowiązek rocznego rozliczenia mają rezydenci, których roczny dochód przekroczył 120 000 CNY. Dotyczy to także osób czerpiących dochód od kilku pracodawców oraz rezydentów czerpiących dochód poza Chinami. Roczną deklarację muszą złożyć również podatnicy o dochodach, od których nie odprowadzono podatku w czasie minionego roku podatkowego.

Stosowną deklarację podatkową składa się w lokalnym urzędzie podatkowym. Do poprawnego wypełnienia zeznania potrzebne będą dokumenty potwierdzające uzyskany dochód oraz wszelkie dokumenty potwierdzające poniesienie kosztów podlegających odliczeniu z podatku.

Bez podwójnego podatku dochodowego za pracę w Chinach

System podatkowy w Chinach jest niezwykle skomplikowany. Sam podatek dochodowy od osób fizycznych przyprawia osobom pracującym w tym kraju sporo problemów. Mimo to jest jeden plus płacenia podatków w Państwie Środka. Polacy mający obowiązek złożenia deklaracji podatkowej przed rodzimym fiskusem nie muszą się obawiać podwójnego opodatkowania.

Na mocy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską i Chinami stosuje się metodę wyłączenia z progresją. Oznacza to, że podatnik wypełniający deklarację PIT-36 z załącznikiem ZG musi wykazać chińskie dochody, ale te nie podlegają opodatkowaniu w Polsce. Należy je jednak wziąć pod uwagę, wyliczając stawkę procentową dla pozostałych opodatkowanych dochodów.

Podatki w Chinach nie należą do najniższych, ale nie należy się ich bać. Niedawno podatek dochodowy od osób fizycznych przeszedł kilka poważnych zmian, które uczyniły go bardziej przyjaznym. Oprócz zmiany progów podatkowych wprowadzono ulgi podatkowe pozwalające na uzyskanie zwrotu podatku.

To może Cię również zainteresować

Praca w Chinach

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

4 komentarze

Jerzy

Jerzy

Oj, to na pewno duże wyzwanie dla osób, które szukają pracy w Chinach i chcą się rozliczać z podatku dochodowego. Na szczęście artykuł daje wartościowe informacje na temat stawek, możliwych odliczeń i sposobu rozliczeń. Warto dokładnie się z nimi zapoznać, aby nie popełnić błędów i uniknąć dodatkowych kosztów.
Pajdo

Pajdo

Artykuł na pewno będzie przydatny dla mnie jako pracodawcy działającego w Chinach. Podatek dochodowy to zawsze skomplikowany temat, a w Chinach tym bardziej ze względu na podział na rezydentów i nierezydentów podatkowych. Cieszy mnie jednak to, że nie ma podwójnego opodatkowania, co na pewno ułatwi sprawy pracownikom.
Emery z Ontario

Emery z Ontario

Bardzo ciekawe informacje na temat chińskiego podatku dochodowego. Myślę, że to ważna wiedza dla osób, które szukają pracy za granicą i planują pracę w Chinach. Warto zdawać sobie sprawę, że istnieją pewne różnice i trzeba uważać, aby nie przekroczyć wynikających z nich limitów i przepisów.
Widol

Widol

Hmmm, czyli nie ma łatwo w Chinach... Podział na rezydentów i nierezydentów podatkowych na pewno utrudnia sprawy, ale przynajmniej podwójne opodatkowanie nie grozi Polakom. Trochę to skomplikowane, ale cóż, nie rzeczywiście proste życie w kraju o tak dużej liczbie ludności.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.