!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca za granicą

Zarobki Malta - ile można zarobić na Malcie?

15 stycznia 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 13 głosów

13 głosów

0 komentarzy

Zarobki Malta - ile można zarobić na Malcie?
Malta kojarzy się przede wszystkim z wakacjami nad ciepłym morzem. To wyspiarskie państwo ma jednak wiele do zaoferowania nie tylko w kwestii turystyki. Osoby szukające pracy za granicą powinny zwrócić swoją uwagę w kierunku tego niewielkiego wyspiarskiego państwa.

Zarobki na Malcie są znacznie wyższe niż w Polsce, a do tego ciepły i nieco egzotyczny klimat może być kuszący dla osób zmęczonych jesienną i zimową szarugą. Mieszkańcy Malty według statystyk są najbardziej zadowolonym narodem po mieszkańcach Danii i Luksemburgu.

Malta rysuje się na prawdziwy raj zarobkowy. Czy faktycznie praca na południu Europy może być tak piękna? Kto zarobi najwięcej na Malcie? Przyjrzyjmy się temu mało popularnemu państwu wśród polskich emigrantów zarobkowych.

Płaca minimalna na Malcie - od czego zależy?

Średnie zarobki w większości krajów determinuje płaca minimalna, jaką otrzymują niewykwalifikowani pracownicy. Na Malcie także obowiązuje podstawowe wynagrodzenie ustalane przez władze. Przede wszystkim należy sobie zdać sprawę, że tygodniowy czas pracy w tym wyspiarskim kraju wynosi 40 godzin, a wynagrodzenia najczęściej są wypłacane tygodniowo.

Video

Narodowa płaca minimalna została wyznaczona właśnie w formie tygodniówek. Jest ona zależna od wieku pracownika. W 2020 roku podstawowe wynagrodzenie dla pracowników w wieku 18 lat i starszych wynosi 179,33 euro tygodniowo. Osoby w wieku 17 lat otrzymają minimum 172,55 euro tygodniowo, zaś pracownicy poniżej 17 roku życia mogą liczyć na 169,71 euro tygodniowo.

Warto także zaznaczyć, że osoby zatrudnione na umowę o pracę otrzymują na Malcie cztery specjalne zasiłki w trakcie roku. Tak zwane zasiłki dodatkowe są wypłacane na końcu czerwca oraz w połowie grudnia i wyniosą w 2020 roku 135,10 euro każdy. Oprócz tego pracownicy otrzymają tak zwane zasiłki tygodniowe wypłacane końcem marca oraz końcem września. Ich wysokość to 121,16 euro każdy.

Dla kogo praca na Malcie?

Malta to niewielkie państwo wyspiarskie, więc teoretycznie opcji zarobkowych nie jest dużo. W praktyce nie brakuje tam wakatów dla fachowców. Szczególnie specjaliści z branży IT, programiści, technicy komputerowi oraz administratorzy sieci mogą liczyć na bardzo atrakcyjne posady.

Na terenie Malty funkcjonuje wiele firm bukmacherskich o sporych zasięgach, więc osoby posługujące się różnymi językami mogą znaleźć łatwo pracę w tej branży. Mniej wykwalifikowani pracownicy bez problemu znajdą zatrudnienie w szeroko pojętej turystyce. Kurorty turystyczne ciągle poszukują pracowników do hoteli, restauracji i barów. Rotacja pracowników jest bardzo duża i szukając pracy tymczasowej, można bez większych problemów znaleźć zatrudnienie. Wystarczy w zasadzie znajomość języka angielskiego.

Swoich sił mogą próbować także pracownicy sektora budowlanego. Maltańczycy cenią sobie polskich fachowców, choć przy stanowiskach niższego szczebla istnieje bardzo duża konkurencja ze strony afrykańskich imigrantów.

Video

Ile zarabia się na Malcie?

Minimalne wynagrodzenie na Malcie pozwala sądzić, że zarobki w tym niewielkim kraju mogą być naprawdę atrakcyjne w porównaniu do polskich realiów. Szacuje się, że średnie zarobki miesięczne na Malcie wynoszą przeszło 1600 euro brutto. W poszczególnych branżach według firm analitycznych zarobki plasują się na następujących poziomach:

Administracja - 1 276 euro/mies.

Rolnictwo - 1 130 euro/mies.

Bankowość - 1 835 euro/mies.

Budownictwo - 1 614 euro/mies.

Finanse - 1 720 euro/mies.

IT - 2 460 euro/mies.

Marketing i reklama - 1 739 euro/mies.

Służba zdrowia - 1 367 euro/mies.

Produkcja - 1 378 euro/mies.

Technologia - 2 039 euro/mies.

Turystyka i gastronomia - 1 139 euro/mies.

Tak się prezentują zarobki miesięczne w wybranych branżach. Oczywiście są to uśrednione kwoty, i osoby o wyższych kwalifikacjach mogą liczyć na znacznie lepsze wynagrodzenia.

Ile realnie zarabia się na Malcie?

Dane statystyczne prezentują mocno uśrednione zarobki. Rzeczywistość rządzi się własnymi prawami i warto sprawdzić, ile faktycznie oferują pracodawcy. Przyjrzyjmy się stawkom proponowanym w ogłoszeniach, jakie można znaleźć w sieci.

Kucharz - od 1 400 euro/mies. brutto

Recepcjonistka - 25 000 euro/rocznie brutto

Kelnerka - 7 euro/h brutto

Developer Androida - 30 000-50 000 euro/rocznie brutto

Specjalista ds. sprzedaży - 55 000-60 000 euro/rocznie brutto

Hostessa w kasynie - 1 100-1 600 euro/mies. brutto

Pracownik biurowy - 22 000-32 000 euro/rocznie brutto

Asystent księgowego - 22 000-25 000 euro/rocznie brutto

Kierownik ds. logistyki - 20 000-22 000 euro/rocznie brutto

Asystent sprzedaży detalicznej - 20 000-22 000 euro/rocznie brutto

Drugi szef kuchni - 29 000 euro/rocznie brutto

Jak widać, proponowane zarobki są zróżnicowane, ale wypadają dużo lepiej niż nad Wisłą. Oczywiście w miarę wzrostu kwalifikacji można negocjować atrakcyjniejsze wynagrodzenia.

Czy praca na Malcie się opłaca?

Malta kusi atrakcyjnymi zarobkami oraz przyjemnym klimatem do życia. Pozostaje tylko pytanie, czy praca w tym wyspiarskim państwie jest opłacalna. Jak prezentują się koszty życia na Malcie?

Niestety wyspiarski charakter kraju sprawia, że koszty życia są dość wysokie. W zależności od lokalizacji wynajęcie niewielkiego mieszkania wiąże się z wydatkiem od 350 do 700 euro miesięcznie. Do tego dochodzą wysokie rachunki za media. Osoby podejmujące pracę muszą zwrócić uwagę na transport. Ograniczone możliwości transportu publicznego mogą wymusić organizację własnego środka transportu, którego utrzymanie będzie również kosztowne.

Tanie nie jest także wyżywienie. Większość produktów spożywczych musi być importowana z kontynentu, co wpływa na ich ceny. Szacuje się, że jedna osoba wydaje miesięcznie na jedzenie około 300 euro. Jak widać, życie na Malcie nie jest tanie. Fachowcy i osoby na wyższych stanowiskach nie powinny mieć problemu z utrzymaniem się, a nawet odłożeniem oszczędności. W przypadku osób wybierających się do pracy tymczasowej na niższych stanowiskach najlepiej zrobią, szukając pracy z zakwaterowaniem.

Malta nie jest najpopularniejszym kierunkiem emigracji zarobkowej Polaków. Mimo to warto zwrócić na nią uwagę. Szczególnie wykwalifikowane osoby mogą w tym miejscu znaleźć swój mały raj.

To może Cię również zainteresować

Praca na Malcie

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.