!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca za granicą

Podatek dochodowy we Włoszech - stawki podatkowe

13 stycznia 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 7 głosów

7 głosów

0 komentarzy

Podatek dochodowy we Włoszech - stawki podatkowe
Legalne zatrudnienie na terenie Włoch stawia przed pracownikiem obowiązek płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Stosowne składki w przypadku pracy najemnej odprowadza pracodawca z wynagrodzenia. Włoski system podatkowy kieruje się kilkoma osobliwymi zasadami, które warto poznać.

Osoby pracujące we Włoszech powinny sobie zdawać sprawę z wysokości podatku dochodowego oraz sposobów jego rozliczania. Włoskie władze poczyniły także kilka kroków mających w przyszłości uatrakcyjnić warunki podatkowe dla obcokrajowców. Lokalny fiskus przygotował także szereg ulg podatkowych, z których można skorzystać przy okazji rocznego rozliczenia. Przyjrzyjmy się bliżej zasadom, jakie obowiązują podatników w tym śródziemnomorskim państwie.

Jakie stawki podatku dochodowego obowiązują we Włoszech?

Podatek dochodowy od osób fizycznych we Włoszech nosi nazwę IRPEF (Imposta sul reddito delle persone fisiche) i obowiązuje wszystkie osoby legalnie pracujące w tym kraju. Włoski urząd skarbowy (Agenzia delle Entrate) zastosował progresywne stawki rosnące w zależności od uzyskanego rocznego dochodu.

Stawki podatku dochodowego we Włoszech za rok 2019:

  • dochód roczny do 15 000 euro - 23%
  • dochód roczny od 15 001 do 28 000 euro - 3 450 euro + 27% od nadwyżki ponad 15 000 euro
  • dochód roczny od 28 001 do 55 000 euro - 6 960 euro + 38% od nadwyżki ponad 28 000 euro
  • dochód roczny od 55 001 do 75 000 euro - 17 220 euro + 41% od nadwyżki ponad 55 000 euro
  • dochód roczny powyżej 75 001 euro - 25 420 euro + 43% od nadwyżki ponad 75 000 euro.

Urząd skarbowy przewidział szereg ulg pozwalających na zmniejszenie należnego podatku. Przykładowo osoby, które przepracowały na umowie o pracę 12 miesięcy, mogą odpisać od podstawy opodatkowania 8000 euro. Samozatrudnieni oraz czerpiący dochód przez niecałe 12 miesięcy na innych umowach odpiszą 4800 euro.

Co ciekawe nowe przepisy wprowadzone w czerwcu 2019 roku zakładają atrakcyjne zwolnienie z podatku dla cudzoziemców. Według nich od 2020 roku obcokrajowcy podejmujący pracę we Włoszech będą mogli pomniejszyć podstawę opodatkowania aż o 70%. W przypadku osiedlenia się w południowych regionach odliczenie może wynieść nawet 90%. Zwolnienie będzie obowiązywać przez 5 lat, a na specjalny wniosek nawet 10 lat. Warunkiem otrzymania ulgi będzie przeniesienie rezydencji podatkowej do Włoch, wyrażenie chęci zamieszkania w kraju przez co najmniej dwa lata oraz wykonywanie pracy głównie we Włoszech. Starający się o ulgę nie mogą być rezydentami włoskimi w ciągu poprzednich dwóch lat.

Jak się rozlicza podatki we Włoszech?

Pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę otrzymują wynagrodzenia pomniejszone o zaliczki na poczet podatku dochodowego IRPEF. Obowiązek opłacania składek leży na pracodawcy. Oznacza to, że każdy podatnik będący rezydentem włoskim musi co roku złożyć deklarację podatkową. Za jej pomocą może się ubiegać o zwrot nadpłaconego podatku oraz wnioskować o przyznanie ulg podatkowych.

Video

Zeznania podatkowe należy złożyć we włoskim urzędzie skarbowym o zakończeniu roku podatkowego. Ten jest we Włoszech tożsamy z rokiem kalendarzowym, co oznacza, że trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Podatnicy mają obowiązek złożenia deklaracji w czasie od 1 maja do 31 lipca roku następnego po rozliczanym roku podatkowym.

Podatnicy dokonują rozliczenia za pomocą jednej z dwóch deklaracji. Pracownicy pozostający w stosunku pracy z jednym pracodawcą, a także emeryci i renciści muszą wypełnić formularz 730. Osoby świadczące pracę różnym pracodawcom oraz osiągające dochód z tytułu innych umów niż umowa o pracę wypełniają dokument Modello Unico.

Do poprawnego rozliczenia potrzebne jest zaświadczenie o dochodach tzw. CUD będący odpowiednikiem polskiego PIT-11. Dokument jest wydawany przez pracodawcę po zakończeniu roku podatkowego. Podatnik potrzebuje również Numeru Identyfikacji Podatkowej (Codice Fiscale), o który powinien wnioskować możliwie jak najszybciej po przybyciu do Włoch. Codice Fiscale jest konieczny do podjęcia pracy najemnej, zarejestrowania w Publicznej Służbie Zdrowia czy zawierania umów, jak wynajem mieszkania.

W celu poprawnego rozliczenia się włoski fiskus poleca korzystanie z Centrów Pomocy Fiskalnej przy związkach zawodowych (CAF - Centro Assistenza Fiscale). Oczywiście można także skorzystać z pomocy prywatnych księgowych i biur podatkowych zajmujących się rozliczeniami.

Video

Bez podwójnego podatku dochodowego za pracę we Włoszech

Każda osoba zarabiająca za granicą zastanawia się, czy będzie musiała zapłacić podwójny podatek dochodowy w Polsce. Polskę i Włochy łączy umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania dochodów, dzięki czemu to zagrożenie zostało wyeliminowane.

Polscy rezydenci podatkowi mający obowiązek składania rocznej deklaracji podatkowej w ojczyźnie muszą wykazać zagraniczny dochód. Dotyczy to także zarobków z Włoch, które wpisuje się w deklarację PIT-36 z załącznikiem ZG. Na mocy wspomnianej umowy w zastosowanie wchodzi tak zwana metoda wyłączenia z progresją. Co to oznacza?

Dochód uzyskany we Włoszech nie podlega opodatkowaniu, ale zostaje wzięty pod uwagę przy ustalaniu stopy procentowej dla polskich dochodów. Wpływa więc na wysokość podatku należnego dla polskiego fiskusa.

Włoski system podatkowy jest dość przyjazny dla obcokrajowców. Planowane ulgi oraz obecnie obowiązujące odliczenia pozwalają mocno zredukować wysokość należnego podatku, co się przekłada na wysokie zwroty nadpłaconego podatku.

To może Cię również zainteresować

Praca we Włoszech

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.