Praca za granicą

Zwrot podatku z Rosji - rozliczenie dochodów w Polsce

18 września 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 7 głosów

7 głosów

4 komentarze
Zwrot podatku z Rosji - rozliczenie dochodów w Polsce
Osoby pracujące legalnie w Rosji są zobowiązane do opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych. Pracownicy zatrudnieni na kontrakcie czy umowie o pracę otrzymują wynagrodzenia pomniejszone o stosowne składki podatku. Po upływie roku podatkowego każda osoba czerpiąca dochód na terenie Federacji Rosyjskiej powinna dokonać rozliczenia z fiskusem.

Podobnie, jak w wielu innych krajach złożenie deklaracji podatkowej w Rosji pozwala ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku dochodowego. Wynika to między innymi z możliwości dokonania pewnych odpisów podatkowych. Każdy rezydent podatkowy ma prawo korzystania z ulg, dlatego warto pamiętać o obowiązku rozliczania się z fiskusem.

Kiedy składać deklaracje podatkowe w Rosji?

Najważniejszą rzeczą jest świadomość trwania roku podatkowego. W Rosji podobnie, jak w Polsce jest on tożsamy z rokiem kalendarzowym, co oznacza, że trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Podatnicy mają obowiązek rozliczenia się z podatku po zakończeniu roku podatkowego.

Rosyjski urząd skarbowy wymaga złożenia deklaracji podatkowych przed upływem 30 kwietnia. Przewidziano dwie formy dokonania rozliczenia. Podatnicy mogą złożyć deklarację podatkową w tradycyjny sposób, odwiedzając urząd skarbowy w miejscu zamieszkania. Jednak rosyjskie władze od pewnego czasu namawiają do wygodniejszej formy, jaką jest składanie deklaracji on-line. System obsługujący zeznania podatkowe można znaleźć na stronie: www.nalog.ru. Rosyjski fiskus przewidział także aplikację na smartfony z systemami Android oraz iOS, która nosi nazwę Налоги ФЛ.

Video

Szukasz pracy?

( PS ) Pracownik gospodarczy

SGP APT Sp. z o.o.

  • Kostrzyn nad Odrą
Dodana

**Sortowanie paczek** - TYGODNIÓWKI - Warszawa

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Radzymin
  • 30-30 zł / h
Dodana
Aplikuj bez CV

(PS) Pracownik produkcji - gastronomia

SGP APT Sp. z o.o.

  • Kostrzyn nad Odrą
Dodana

Pracownik działu kadr

MAJET

  • Bielsko-Biała
  • 5 000-6 000 zł / mc
Dodana
Dodana

Elektroniczna forma rozliczenia jest o tyle sprawniejsza, że już na poziomie aplikacji podatnik otrzymuje wskazówki co do wypełnienia całego formularza.

Co potrzebuję do rozliczenia podatku w Rosji?

Osoby podejmujące pracę w Rosji powinny udać się do urzędu skarbowego w celu pozyskania indywidualnego numeru podatkowego (INN/ИНН). Specjalny kod nadawany podatnikowi jest wymagany do logowania w systemie obsługującym zeznania podatkowe oraz do wszystkich operacji podatkowych.

Pracodawcy po zakończeniu roku podatkowego uzupełniają formularz 2-NDFL, będący odpowiednikiem polskiego PIT-11. Dokument potwierdza dochody pracownika oraz składki odprowadzone na poczet podatku dochodowego. Druk jest podstawą do wypełnienia deklaracji podatkowej. W przypadku starania się o ulgi podatkowe należy też posiadać rachunki dotyczące ewentualnych odpisów czy zaświadczenia o narodzinach dzieci bądź zawarciu związku małżeńskiego. Urząd może zażądać także kserokopii paszportu w celu potwierdzenia tożsamości.

Na jakie ulgi podatkowe mogę liczyć w Rosji?

Przede wszystkim należy wspomnieć, że ulgi podatkowe od podatku dochodowego są dostępne w Rosji tylko dla rezydentów podatkowych. Osoby, które nie uzyskały takiego statusu, nie tylko zapłacą wyższą stawkę podatku, ale także nie będą miały okazji na pomniejszenie kwoty.

Rosyjski fiskus przewidział kilka możliwości pomniejszenia podatku dochodowego. Rosyjscy rezydenci podatkowi mogą między innymi dokonać odpisu z tytułu darowizn na niektóre organizacje charytatywne. Przewidziano ulgi z tytułu kosztów poniesionych na edukację swoją, bądź dzieci.

W przypadku nabycia mieszkania bądź kupna domu lub jego budowy można także starać się o stosowne odpisy. Podobnie wygląda odliczenie kosztów leczenia, w tym zakupu lekarstw. Osoby posiadające dzieci korzystają ze zwolnienia z podatku. Jego wysokość będzie zróżnicowana o 50 proc., 75 proc. lub 100 proc. minimum socjalnego na dziecko w danym regionie, w zależności od sytuacji materialnej rodziny. Średnia krajowa w 2023 roku wynosi 7 000, 10 500 i 14 000 rubli.

Video

Czy muszę rozliczyć dochód z Rosji w Polsce?

Polscy rezydenci podatkowi zobowiązani do złożenia deklaracji PIT-36 mają obowiązek wykazania dochodów z pracy w Rosji za pomocą załącznika ZG. Oba kraje są związane postanowieniami umowy o unikaniu podwójnego podatku dochodowego, co oznacza, że za dochód z Rosji nie zapłacimy dwa razy. Trzeba jednak zaznaczyć, że dochód uzyskany w Rosji podlega opodatkowaniu według metody odliczenia proporcjonalnego. Co to oznacza?

Metoda odliczenia proporcjonalnego zakłada opodatkowanie dochodu zagranicznego, ale pozwala na odliczenie z należnego podatku kwoty odprowadzonej za granicą. Odpis nie może przekroczyć kwoty proporcjonalnej dla podatku zagranicznego.

Podatnik musi przeliczyć zagraniczny dochód na złotówki, a następnie zsumować wszystkie dochody ustalając podstawę opodatkowania. W ten sposób poznajemy kwotę, z której wyliczamy należny podatek dochodowy. Kolejnym krokiem jest wyliczenie proporcjonalnej kwoty podatku zagranicznego. W tym celu mnoży się należny podatek w Polsce przez dochód uzyskany w Rosji. Wynik dzielimy przez podstawę opodatkowania w Polsce. Uzyskana kwota jest sumą, jakiej nie może przekroczyć odpis.

Tak wyliczony podatek jest najczęściej mało korzystny w porównaniu nieopodatkowania dochodu zagranicznego. Na szczęście fiskus pozwala na zastosowanie ulgi abolicyjnej, która praktycznie niweluje podatek od dochodu zagranicznego.

Rozliczenie podatku dochodowego za pracę w Rosji może wydawać się nieco problematyczne, ale osoby mające za sobą pracę w Rosji i znające dobrze język oraz funkcjonowanie rosyjskiego państwa nie powinny mieć problemów. Mimo to warto skorzystać z rosyjskich biur rachunkowych pomagających pracownikom zagranicznym w poprawnym złożeniu deklaracji oraz uzyskaniu zwrotu nadpłaconego podatku.

To może Cię również zainteresować

Praca w Rosji

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Marcel

Marcel

Dobrze, że ten artykuł mówi o deklaracji podatkowej formularza 2-NDFL, który jest konieczny do wypełnienia przez pracodawców. To ważne dla nas, aby poznać wymagane dokumenty i uniknąć problemów z urzędami podatkowymi. Dzięki temu wiem, co muszę zrobić po zakończeniu roku podatkowego.
grhui

grhui

Nie myślałem, że podatki w Rosji są tak skomplikowane. Wydaje się, że będzie to dużo trudniej niż w moim kraju. Mam nadzieję, że coś z tego zrozumiem, jeśli znajdę pracę w Rosji.
Akuna

Akuna

Nie wiedziałem, jak pracować w Rosji, ale to artykuł jest bardzo pomocny! Rozumiem, że potrzebuję indywidualnego numeru podatkowego i druk 2-NDFL. Bardzo się cieszę, że Rosja ma aplikację na smartfony - to duże ułatwienie!
pracownik produkcyjny

pracownik produkcyjny

Najlepiej, żeby urząd skarbowy zachęcał do składania deklaracji on-line. W ten sposób oszczędza się sobie i innym czasu. Lubię też, że już na poziomie aplikacji otrzymuje się wskazówki jak wypełnić formularz - to duża ulga dla tych, którzy nie rozumieją systemu podatkowego.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.