Twoje wsparcie w rekrutacji

Kalkulator zarobków brutto-netto Dania

Kalkulator zarobków brutto-netto Dania
Osoby szukające pracy często natrafiają na oferty okraszone stawkami w kwotach brutto. Takie wynagrodzenia prezentują się dużo atrakcyjniej od kwot netto, które szczególnie w przypadku państw o wysokich podatkach mogą robić znacznie mniejsze wrażenie. W przypadku Danii nawet pensje netto robią dobre wrażenie, ale i tak nierzadko trzeba samemu obliczyć wynagrodzenie "na rękę".

W przypadku Danii obliczenia mogą sprawić pewne trudności, co wynika z dość skomplikowanego systemu podatkowego. To skandynawskie państwo słynie z wysokich podatków, które potrafią przyprawić o ból głowy. Przyjrzyjmy się więc sposobom na obliczenie wynagrodzenia netto.

Różnice między brutto i netto w Danii

Pojęcie wynagrodzeń brutto i netto jest w ogólnym rozrachunku takie same. Pensja brutto jest kwotą, jaką pracownik zarabia przed odliczeniem należnych podatków i ubezpieczeń. Analogicznie wynagrodzenie netto jest kwotą, jaką pracownik otrzymuje na rękę po potrąceniu przez pracodawcę wszystkich należności.

Wyliczenie wynagrodzenia netto jest więc w założeniu dość proste. Wystarczy od kwoty brutto odjąć wszystkie należności i w efekcie otrzymamy pensję netto. W czym więc tkwi problem jeżeli chodzi o zarobki w Danii? System podatkowy tego kraju jest dość skomplikowany i z wynagrodzenia pobiera się różne kwoty w zależności od zarobków, miejsca zamieszkania czy sytuacji rodzinnej. W efekcie dokładne wyliczenie wynagrodzenia netto wymaga bardzo szczegółowej analizy należnych potrąceń.

Należy też pamiętać, że w przypadku pracy przez agencje pracy mogą dojść dodatkowe koszta potrącane z wypłaty. Wiele biur pracy pobiera opłaty za zakwaterowanie czy transport do pracy. W efekcie kwotą netto nazywają wypłatę po odjęciu opłat wynikających z umowy.

Jakie obciążenia nakłada się na wynagrodzenie w Danii?

Wyliczenie zarobków netto w Danii jest bardzo trudne, ale na szczęście rejestracja w systemie SKAT, czyli duńskiego urzędu skarbowego owocuje przesłaniem prognozy zarobków oraz wysokości podatku. Nim podatnik uzyska dostęp do systemu, może spróbować samodzielnie wyliczyć wynagrodzenie netto. W tym celu musi wiedzieć, jakie należności są potrącane z jego wypłaty.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Dania

Osoby pracujące legalnie w Danii muszą opłacać podatek dochodowy od osób fizycznych. Obciążenie to obejmuje co najmniej trzy podatki odprowadzane od wynagrodzenia. Każda osoba bez względu od uzyskanych dochodów musi opłacić 8% podatku na rzecz funduszu zatrudnienia. Ta składka jest traktowana jako danina na wspólne budowanie silnego rynku pracy.

Pozostałe obciążenia składają się z liniowego podatku municypalnego oraz progresywnego podatku na rzecz skarbu państwa. Pierwsze z obciążeń zależy od miejsca zamieszkania, więc stawka jest ruchoma. W przypadku drugiego podatku stawka zależy od wysokości zarobków.

Według informacji SKAT stopy procentowe podatku dochodowego w 2019 roku ustalono na następujące wartości:

  • dochody poniżej 50,217 DKK rocznie - 8%
  • dochody od 50,217 DKK do 558,043 DKK rocznie - 39.2%
  • dochody powyżej 558,043 DKK rocznie - 56.5%

Powyższe progi są uśrednione i będą się różnić w zależności od wielu czynników. Ponadto do opłat może zostać doliczony podatek kościelny wynoszący około 0,92%. Jak widać, stawki są różne, a przez podatek municypalny na rzecz samorządów tak naprawdę stopy procentowe ulegają zmianom w zależności od konkretnego podatnika i jego miejsca zamieszkania. Duński system podatkowy zakłada także specjalną ulgę indywidualną w wysokości 10,10% od wynagrodzenia brutto, ale nie wyższą niż 37 200 DKK (koron duńskich) w 2019 roku. Ulga pomniejszająca podstawę podatkową jest ustalana co roku przez duński urząd skarbowy. Z wynagrodzenia są także potrącane składki emerytalne, które również zależą od wieku podatnika. Mogą one wynieść od 8% do nawet 32%.

W systemie podatkowym Danii jest tak wiele zmiennych, że obliczenie wynagrodzenia netto staje się niezwykle trudne. Powyższe dane są dość uśrednione. Szczegółową rozpiskę wszystkich obciążeń nakładanych na wynagrodzenie znajdziecie na stronie duńskiego urzędu skarbowego: https://skat.dk/skat.aspx?oid=2035568

Jak wyliczyć wynagrodzenie netto w Danii?

Ilość zmiennych w duńskim systemie podatkowym sprawia, że ciężko pokazać sposób na ogólne wyliczenie wynagrodzenia netto. Pensje każdego podatnika wypada potraktować indywidualnie. Większość z osób wyjeżdżających zarobkowo do Danii może się posiłkować uproszczoną metodą. Według kalkulatorów internetowych zarobki od 15 000 DKK do 30 000 DKK brutto można przemnożyć o wartości od 30% do 35%. W ten sposób można otrzymać przybliżone pensje netto.

Uśredniony podatek w 2019 roku wyniesie:

  • 30% dla zarobków 15 000 DKK brutto
  • 32% dla zarobków 20 000 DKK brutto
  • 33,5% dla zarobków 25 000 DKK brutto
  • 34,4% dla zarobków 30 000 DKK brutto

Osoby nieznające swoich dokładnych stawek podatku mogą wziąć wynagrodzenie brutto i wyliczyć w przybliżeniu kwotę netto przez posiłkowanie się podanymi stawkami. Wystarczy od kwoty brutto odjąć podatek.

Kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto w Danii

Najskuteczniejszą metodą wyliczenia wynagrodzenia netto może się okazać skorzystanie z kalkulatorów pensji. Darmowe aplikacje pozwalają na szybsze sprawdzenie, ile zarobimy na rękę. Także w ich przypadku należy traktować uzyskane wyniki, jako przybliżone. Nie wszystkie kalkulatory pozwalają bowiem na wprowadzenie szczegółowych informacji. Niestety skomplikowanie systemu podatkowego Danii sprawia, że takich aplikacji również nie jest wiele.

Kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto znajdziecie na stronach:

https://dk.neuvoo.com/tax-calculator/

http://hvormegetefterskat.dk/

Oceń ten wpis
Kalkulator zarobków brutto-netto Dania
Ocena: 4.3, liczba głosów: 21

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.