Praca za granicą

Kalkulator zarobków brutto-netto Dania

29 sierpnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 19 głosów

19 głosów

5 komentarzy
Kalkulator zarobków brutto-netto Dania
Osoby szukające pracy często natrafiają na oferty okraszone stawkami w kwotach brutto. Takie wynagrodzenia prezentują się dużo atrakcyjniej od kwot netto, które szczególnie w przypadku państw o wysokich podatkach mogą robić znacznie mniejsze wrażenie. W przypadku Danii nawet pensje netto robią dobre wrażenie, ale i tak nierzadko trzeba samemu obliczyć wynagrodzenie "na rękę".

W przypadku Danii obliczenia mogą sprawić pewne trudności, co wynika z dość skomplikowanego systemu podatkowego. To skandynawskie państwo słynie z wysokich podatków, które potrafią przyprawić o ból głowy. Przyjrzyjmy się więc sposobom na obliczenie wynagrodzenia netto.

Różnice między brutto i netto w Danii

Pojęcie wynagrodzeń brutto i netto jest w ogólnym rozrachunku takie same. Pensja brutto jest kwotą, jaką pracownik zarabia przed odliczeniem należnych podatków i ubezpieczeń. Analogicznie wynagrodzenie netto jest kwotą, jaką pracownik otrzymuje na rękę po potrąceniu przez pracodawcę wszystkich należności.

Wyliczenie wynagrodzenia netto jest więc w założeniu dość proste. Wystarczy od kwoty brutto odjąć wszystkie należności i w efekcie otrzymamy pensję netto. W czym więc tkwi problem jeżeli chodzi o zarobki w Danii? System podatkowy tego kraju jest dość skomplikowany i z wynagrodzenia pobiera się różne kwoty w zależności od zarobków, miejsca zamieszkania czy sytuacji rodzinnej. W efekcie dokładne wyliczenie wynagrodzenia netto wymaga bardzo szczegółowej analizy należnych potrąceń.

Należy też pamiętać, że w przypadku pracy przez agencje pracy mogą dojść dodatkowe koszta potrącane z wypłaty. Wiele biur pracy pobiera opłaty za zakwaterowanie czy transport do pracy. W efekcie kwotą netto nazywają wypłatę po odjęciu opłat wynikających z umowy.

Jakie obciążenia nakłada się na wynagrodzenie w Danii?

Wyliczenie zarobków netto w Danii jest bardzo trudne, ale na szczęście rejestracja w systemie SKAT, czyli duńskiego urzędu skarbowego owocuje przesłaniem prognozy zarobków oraz wysokości podatku. Nim podatnik uzyska dostęp do systemu, może spróbować samodzielnie wyliczyć wynagrodzenie netto. W tym celu musi wiedzieć, jakie należności są potrącane z jego wypłaty.

Szukasz pracy?

Pracownik Produkcji - PRACA DLA KOBIET - Praca Niemcy

MR JOB Agencja Pracy Tymczasowej Sp. z o.o.

 • Niemcy
 • 10 500-11 500 zł / mc
Dodana

Operator maszyn - BLISKO BERLINA - 15,00-15,50 Euro/h - PRACA NIEMCY

MR JOB Agencja Pracy Tymczasowej Sp. z o.o.

 • Niemcy
 • 12 000-12 500 zł / mc
Dodana

Specjalista ds. sprzedaży B2B

Amadeusz Krebs iKuchnia

 • Katowice
 • 8 000-12 200 zł / mc
Dodana

Praca przy kwiatach doniczkowych- pielęgnacja!

GRUPA CONTRAIN

 • Holandia
 • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

(PS) Pracownik magazynowy/ magazynier

SGP GROUP

 • Sady
 • 4 500-5 000 zł / mc
Dodana

Osoby pracujące legalnie w Danii muszą opłacać podatek dochodowy od osób fizycznych. Obciążenie to obejmuje co najmniej trzy podatki odprowadzane od wynagrodzenia. Każda osoba bez względu od uzyskanych dochodów musi opłacić 8% podatku na rzecz funduszu zatrudnienia. Ta składka jest traktowana jako danina na wspólne budowanie silnego rynku pracy.

Pozostałe obciążenia składają się z liniowego podatku municypalnego oraz progresywnego podatku na rzecz skarbu państwa. Pierwsze z obciążeń zależy od miejsca zamieszkania, więc stawka jest ruchoma. W przypadku drugiego podatku stawka zależy od wysokości zarobków.

Według informacji SKAT stopy procentowe podatku dochodowego w 2023 roku ustalono na następujące wartości:

 • dochody poniżej 52 174 DKK rocznie - 8%
 • dochody od 52 174 DKK do 618 370 DKK rocznie - 43,8%
 • dochody powyżej 618 370 DKK rocznie - 56.5%

Powyższe progi są uśrednione i będą się różnić w zależności od wielu czynników. Ponadto do opłat może zostać doliczony podatek kościelny wynoszący około 0,92%. Jak widać, stawki są różne, a przez podatek municypalny na rzecz samorządów tak naprawdę stopy procentowe ulegają zmianom w zależności od konkretnego podatnika i jego miejsca zamieszkania. Duński system podatkowy zakłada także specjalną ulgę indywidualną w wysokości nie wyższej niż 45 600 DKK (koron duńskich) w 2023 roku. Ulga pomniejszająca podstawę podatkową jest ustalana co roku przez duński urząd skarbowy. Z wynagrodzenia są także potrącane składki emerytalne, które również zależą od wieku podatnika. Mogą one wynieść od 8% do nawet 32%.

W systemie podatkowym Danii jest tak wiele zmiennych, że obliczenie wynagrodzenia netto staje się niezwykle trudne. Powyższe dane są dość uśrednione. Szczegółową rozpiskę wszystkich obciążeń nakładanych na wynagrodzenie znajdziecie na stronie duńskiego urzędu skarbowego: https://skat.dk/skat.aspx?oid=2035568

Jak wyliczyć wynagrodzenie netto w Danii?

Ilość zmiennych w duńskim systemie podatkowym sprawia, że ciężko pokazać sposób na ogólne wyliczenie wynagrodzenia netto. Pensje każdego podatnika wypada potraktować indywidualnie. Większość z osób wyjeżdżających zarobkowo do Danii może się posiłkować uproszczoną metodą.

Obcokrajowcy pracujący w Danii mogą zdecydować się na stawkę wynoszącą 32,84% (27% stawka ryczałtowa po odliczeniu 8% składki na rynek pracy) podatku brutto od wynagrodzenia pieniężnego, wartość podlegająca opodatkowaniu samochodu służbowego, służbowego telefonu i firmowego ubezpieczenia zdrowotnego. Wszystkie pozostałe dochody, w tym inne świadczenia, będą już opodatkowane według zwykłych stawek podatkowych. Z systemu podatkowego dla obcokrajowców można korzystać łącznie przez 7 lat, po spełnieniu m.in. szeregu warunków dotyczących poziomu wynagrodzenia, które w 2023 r. musi wynosić średnio 72 500 DKK miesięcznie po odliczeniu obowiązkowej składki emerytalnej.

Kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto w Danii

Najskuteczniejszą metodą wyliczenia wynagrodzenia netto może się okazać skorzystanie z kalkulatorów pensji. Darmowe aplikacje pozwalają na szybsze sprawdzenie, ile zarobimy na rękę. Także w ich przypadku należy traktować uzyskane wyniki, jako przybliżone. Nie wszystkie kalkulatory pozwalają bowiem na wprowadzenie szczegółowych informacji. Niestety skomplikowanie systemu podatkowego Danii sprawia, że takich aplikacji również nie jest wiele.

Kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto znajdziecie na stronach:

https://dk.neuvoo.com/tax-calculator/

http://hvormegetefterskat.dk/

To może Cię również zainteresować

Praca Dania

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

5 komentarzy

Marek

Marek

Ciekawy artykuł, po przeczytaniu więcej pytań niż odpowiedzi. Chcesz wiedzieć więcej - skontaktuj się ze mną. FB marek1950 +45 6090 6909
Piper

Piper

Długi post jest dobry dla osób pragnących zrozumieć różnice pomiędzy wynagrodzeń brutto i netto w Danii. Niemniej jednak, ludzie z zewnątrz zwykle mają trudnoś ci z adaptacja i właściwymi interpretacjami duńskiego systemu podatkowego. Doradczy profesjonaliści są tu bardzo wartosc odnośnie!
Norbert

Norbert

W moim prownaniu dlaczegobędę szukałem pracy zagranicą, zastanawiałem się nad DanIą, ale wydaje mi się, że tak skomplikowany system podatkowy może powodować duże nieporozumienia i problemy. Może lepiej wybrać inny kraj z prostszymi przepisami dotyczącymi wynagrodzeń netto.
Dudek

Dudek

Móglbym się Ś tematem rozliczeń podatkowych żeby wresCzie zdecydować, czy korzystne będzie dla mnie WyJechanie do Danii zarobków. Ten artykł pomógł zrozumieć różne opłaty które tam obowiązują ale szkoda ze dalej nie potrafię sama to policzyć.
Darek

Darek

Skomplikowany system podatkowy w Danii sprawią że chyba o wiele łatwiej jest zapłacić za wsparcie przedsiębiorstw doradczych, niż zmagac się z SAModzielNym wyliczeniem swych zarobków netto. Warto sie rozejrzeć za takim wsparciem.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.