Praca za granicą

Zwrot podatku z Portugalii - rozliczenie dochodów w Polsce

9 czerwca 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 19 głosów

19 głosów

4 komentarze
Zwrot podatku z Portugalii - rozliczenie dochodów w Polsce
Wszystkie osoby pracujące legalnie na terenie Portugalii są zobowiązane do opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych. W przypadku umów o pracę za odprowadzanie stosownych składek odpowiada pracodawca. Wyliczenia wysokości potrąceń opierają się o prognozowany dochód, więc na koniec roku podatkowego należy się rozliczyć z portugalskim urzędem skarbowym.

Złożenie deklaracji podatkowej jest obowiązkowe dla większości podatników i jest też jedyną możliwością ubiegania się o zwrot nadpłaconego podatku dochodowego. Rozliczając się z fiskusem, można także wnioskować o różne ulgi, co dodatkowo powiększa wysokość zwrotu, na jaki można liczyć.

Przyjrzyjmy się kilku kwestiom dotyczącym rozliczenia podatków w Portugalii. Kiedy należy złożyć deklarację i czy w Polsce zapłacimy podwójny podatek od dochodów uzyskanych w Portugalii?

Kto i kiedy musi złożyć zeznanie podatkowe w Portugalii?

Podatnicy w Portugalii dzielą się na trzy grupy. Prawo tego kraju wyszczególnia rezydentów, nierezydentów oraz osoby objęte statusem Non-Habitual Residency (NHR). Obowiązek rocznego rozliczenia się z dochodów jest nałożony na wszystkich podatników poza nierezydentami, którzy osiągali dochód tylko z tytułu pracy najemnej.

Rezydentem podatkowym Portugalii zostaje osoba, która przebywała w tym kraju ponad 183 dni w roku podatkowym bądź na dzień 31 grudnia posiadała stałe miejsce zamieszkania w Portugalii. O status NHR można się starać jeżeli przez poprzednie pięć lat nie było się rezydentem portugalskim i ma się w planach 10-letnią rezydencję. Taki status obejmuje osoby o konkretnych wartościowych dla kraju zawodach i zakłada zastosowanie zryczałtowanego podatku dochodowego.

Video

Szukasz pracy?

Pracownik działu handlowego

Firma ART Sp.zo.o Sp.k

 • 4 700-6 900 zł / mc
 • Bielsko-Biała
Dodana

Pracownik produkcji

GRUPA CONTRAIN

 • Holandia
Dodana

Specjalista ds. obsługi sklepu internetowego

Concentrix CVG International sp. z o.o.

 • Lublin
Dodana

Stażysta/stażystka w dziale lean

Paged Meble Sp. z o.o.

 • Jasienica
Dodana
Dodana

Zeznanie podatkowe należy złożyć po upływie roku podatkowego, który w Portugalii jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Oznacza to trwanie od 1 stycznia do 31 grudnia. Dyrekcja Generalna ds. Podatków (a Direcção Geral dos Impos) wyznaczyła dla składania deklaracji termin od 1 lutego do 15 marca. Dotyczy on zeznań za podatek dochodowy od osób fizycznych IRS (Imposto sobre o Rendimento de Pessoas Singulares). W przypadku czerpania dochodów także z innych tytułów niż praca najemna, deklaracje można składać w terminie od 16 marca do 30 kwietnia.

Jak rozliczyć podatki w Portugalii?

Portugalski urząd skarbowy pozwala na złożenie deklaracji drogą on-line, co znacząco ułatwi zadanie polskim podatnikom, którzy wrócili do kraju. Można też osobiście odwiedzić stosowny urząd jeżeli nadal mieszka się w Portugalii. Dokumenty do pobrania oraz system do rozliczania można znaleźć na stronie: https://www.portaldasfinancas.gov.pt.

Podatnicy muszą w pierwszej kolejności zadbać o uzyskanie numeru identyfikacji podatkowej NIF. Jest on konieczny nie tylko do rozliczania podatków, ale także do każdej operacji finansowej, więc złożenie wniosku o jego przyznanie powinno być jedną z pierwszych czynności. Bez numeru NIF przykładowo nie będzie można założyć konta w portugalskim banku.

Video

W urzędzie skarbowym należy także złożyć wniosek o przyznanie danych do logowania w systemie. Do poprawnego wypełnienia deklaracji potrzebne będą dokumenty od pracodawcy zawierające informacje na temat dochodu oraz potrąconych składek na poczet podatku dochodowego. Można się posiłkować odcinkami z wypłaty. Rezydenci portugalscy mogą się rozliczać z małżonkami, którzy z automatu uzyskają rezydencję tego kraju.

Portugalski system podatkowy pozwala na uzyskanie wielu ulg podatkowych. Dzięki nim będzie można obniżyć należny podatek dochodowy, a co za tym idzie pozyskać większy zwrot. W tym wypadku należy posiadać wszelakie rachunki oraz dokumenty potwierdzające prawo do skorzystania z danych odliczeń.

Jakie ulgi podatkowe można uzyskać w Portugalii?

Portugalski fiskus opracował szereg ulg podatkowych obowiązujących rezydentów tego kraju. Podatnicy mają możliwość zarówno obniżenia podstawy opodatkowania, jak i odliczenia pewnych kwot z należnego podatku dochodowego.

Przede wszystkim obowiązuje kwota wolna od podatku, która obecnie wynosi 4 104 euro. Podatnicy mogą od podstawy opodatkowania odliczyć także 150% kwoty uiszczanej na opłaty związkowe, ale tylko do wysokości 1% dochodu brutto. Obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne także podlegają odpisowi, ale po przekroczeniu 4 104 euro. Ostatnim odliczeniem z podstawy opodatkowania są wydatki na utrzymanie nieruchomości zapewniających dochód z najmu.

Po wyliczeniu podatku można też zastosować szereg ulg.

Podatnik ma prawo dokonać następujących odliczeń:

 • 35% ogólnych wydatków rodzinnych do kwoty 250 euro;
 • 15% wydatków na zdrowie do kwoty 1000 euro;
 • 30% wydatków na edukację do kwoty 800 euro;
 • 15% VAT od faktur wystawianych przez restauracje, fryzjerów czy warsztaty samochodowe do kwoty 250 euro;
 • 20% rent alimentacyjnych narzuconych przez wyrok sądu;
 • 15% kosztów wynajmu do kwoty 502 euro;
 • 15% odsetek od kredytów mieszkaniowych do kwoty 296 euro;
 • 25% darowizn na instytucje akredytowane
 • 25% na cele charytatywne wspierające osoby starsze i niepełnosprawne do kwoty 403,75 euro;
 • 20% składek na fundusz emerytalny do kwoty 400 euro dla osób poniżej 35 roku życia, 350 euro dla osób w wieku 35-50 lat oraz 300 euro dla osób powyżej 50 roku życia.

Oprócz powyższych ulg odpisowi podlegają także dodatki na posiłek, dodatki na podróże służbowe oraz koszty podróży związane z wykonywaniem pracy.

Jak rozliczać dochód z Portugalii w Polsce?

Wiele osób pracujących w Portugalii zadaje sobie pytanie, czy zapłacą podwójny podatek w Polsce? Szczęśliwie oba kraje są związane postanowieniami umowy o unikaniu podwójnego podatku dochodowego. Na jej mocy stosuje się tak zwaną metodę wyłączenia z progresją, co oznacza, że dochód z Portugalii nie jest opodatkowany w naszym kraju.

Podatnicy będący polskimi rezydentami mają obowiązek dokonania rocznego rozliczenia. Składając formularz PIT-36 z załącznikiem ZG należy wykazać dochód uzyskany w Portugalii. Ten nie podlega opodatkowaniu, ale jest brany pod uwagę przy wyliczeniu stawki procentowej nakładanej na pozostały dochód opodatkowany w Polsce.

Jak widać, portugalscy rezydenci podatkowi mają możliwość dokonania sporych odpisów. Wynika to między innymi z działań rządu mających zachęcić Portugalczyków do powrotu z emigracji. Na takim działaniu korzystają także obcokrajowcy osiedlający się na dłużej w Portugalii. Polscy rezydenci nie muszą się za to martwić o zapłacenie podwójnego podatku dochodowego. Stosowne umowy między państwami regulują tę kwestię.

To może Cię również zainteresować

Praca Portugalia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Adrian

Adrian

Ciekawe czy wielu Polaków pracujących w Portugalii zna szczegóły rozliczania podatków. W końcu pewnie nie każdy z nich ma jakieś wykształcenie ekonomiczne. Muszę przyznać, że ja sama o tym niewiele wiem.
Kazek

Kazek

Niezłe udogodnienia mają portugalscy rezydenci podatkowi. Na pewno muszą czuć się zmotywowani do opłacania regularnie podatków, skoro otrzymują tak wiele ulg. Ciekawe, czy to przekłada się na rozwój gospodarczy tego kraju?
Tata

Tata

Strasznie skomplikowane. Nie wiem, czy jestem w stanie poradzić sobie z tym samodzielnie. Pewnie musiałbym szukać pomocy u profesjonalisty, ale wtedy koszty mogą być bardzo duże...
Łukasz

Łukasz

Nie ma to jak mieć pewność, że nie zapłaci się podwójnego podatku. Umowa między naszymi krajami wydaje mi się korzystna dla obu stron, dzięki temu nie będę musiał martwić się o to, że utracę znaczną część mojego dochodu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.