Praca za granicą

Podatek dochodowy w Portugalii - stawki podatkowe

9 czerwca 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 6 głosów

6 głosów

10 komentarzy
Podatek dochodowy w Portugalii - stawki podatkowe
Wyjeżdżając do pracy za granicą nie sposób nie interesować się podatkami w danym państwie. Każda osoba pracująca legalnie w danym kraju jest zobowiązana do opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie inaczej jest w Portugalii, gdzie z wynagrodzenia pracownika są potrącane składki na poczet podatku dochodowego.

W Portugalii głównym organem podatkowym jest Dyrekcja Generalna ds. Podatków (a Direcção Geral dos Impos). Reguluje ona wszystkie kwestie związane z daninami na rzecz państwa. To przed nią należy się rozliczać i to ona ustala obowiązujące stawki. Sprawdźmy, czy system podatkowy Portugalii jest zachęcający dla obcokrajowców szukających pracy na Półwyspie Iberyjskim.

Różne formy podatku dochodowego w Portugalii

Osoby legalnie uzyskujące dochód w Portugalii są zobowiązane do opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych. System podatkowy tego kraju przewidział kilka form opodatkowania dochodów. Między innymi zadbano o specjalny status rezydencji mający uatrakcyjnić pracę w Portugalii.

Rezydenci podatkowi Portugalii są objęci podatkiem progresywnym IRS (Imposto sobre o Rendimento de Pessoas Singulares). Jego wysokość rośnie w miarę wzrostu dochodów. Dodajmy, że rezydentem tego kraju zostaje osoba przebywająca w Portugalii ponad 183 dni oraz posiadająca adres zamieszkania. Lokum może być wynajmowane, bądź własnościowe.

Dyrekcja Generalna ds. Podatków ustaliła na 2023 rok następujące stawki IRS według dochodów rocznych:

 • do 7 479 euro - 14,5%
 • od 7 479 do 11 284 euro - 21%
 • od 11 284 do 15 992 euro - 26,5%
 • od 15 992 do 20 700 euro - 28,5%
 • od 20 700 do 26 355 euro - 35%
 • od 26 355 do 38 632 euro - 37%
 • od 38 632 do 50 483 euro - 35%
 • od 50 483 do 78 834 euro - 45%
 • powyżej 78 834 euro – 48%.

Od 2016 roku obowiązuje także tak zwany podatek solidarnościowy naliczany na dochody powyżej 80 000 euro rocznie. Do kwoty 250 000 euro podatnik musi zapłacić składkę 2,5%, zaś powyżej 250 000 euro wzrasta ona do 5%.

W przypadku nierezydentów, czyli obcokrajowców pracujących tymczasowo zdecydowano się na zastosowanie zryczałtowanego podatku. W tym wypadku stawka wyniesie 25%.

Szukasz pracy?

Pracownik produkcji

JOBME S.A.

 • 4 500-5 500 zł / mc
 • Skierniewice
Dodana

Edycja Opisów Produktów ALLEGRO dla STUDENTA

KOLOROWY ZESZYT SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

 • 4 500-5 500 zł / mc
 • Tychy
Dodana

Młodszy Inspektor - Psycholog

Straż Miejska m. st. Warszawy

 • Warszawa
Dodana

Pracownik produkcji

JOBME S.A.

 • 4 500-5 500 zł / mc
 • Kraków
Dodana

Status Non-Habitual Residency, czyli NHR jest ostatnią formą opodatkowania pracowników. Specjalny status NHR ustanowiono w 2009 roku w celu uatrakcyjnienia systemu podatkowego dla obcokrajowców. Specjalny status pozwala na zwolnienie z podatku dochodowego pewnych przychodów jak renty, dywidendy, tantiemy, czy przychód odsetkowy i emerytury. Dochód z tytułu wynagrodzenia zostaje objęty zryczałtowanym podatkiem w wysokości 20%.

Podatnicy mogą uzyskać status NHR jeżeli spełnili warunki rezydencji podatkowej, ale wcześniej przez przynajmniej pięć lat nie byli rezydentami Portugalii. Status jest przyznawany na dziesięć lat i dotyczy głównie osób pełniących najbardziej wartościowe zawody jak lekarze, specjaliści IT, inżynierowie nowych technologii, archeolodzy czy artyści.

Video

Jak się rozlicza podatki w Portugalii?

Osoby uzyskujące dochód w Portugalii muszą opłacać podatek dochodowy od osób fizycznych, a co za tym idzie, raz w roku mają możliwość rozliczenia się z portugalskim fiskusem. W efekcie mają możliwość skorzystania z ulg podatkowych oraz ubiegania się o zwrot nadpłaconego podatku.

Obowiązek złożenia rocznej deklaracji mają rezydenci podatkowi oraz nierezydenci, którzy uzyskali dochód nie tylko drogą wynagrodzenia. Podatki rozlicza się za zakończony rok podatkowy, który w Portugalii jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Oznacza to, że trwa od 1 stycznia do 31 grudnia.

Zeznania za zakończony rok podatkowy należy złożyć w stosownym urzędzie skarbowym w terminie od 1 lutego do 15 marca roku następnego. Te terminy dotyczą dochodów z pracy najemnej oraz za emerytury. Pozostałe formy dochodu rozlicza się w terminach od 16 marca do 30 kwietnia. Warto nadmienić, że małżonkowie oraz partnerzy zamieszkujący razem mogą się rozliczać wspólnie. Podatnicy mogą dokonać rozliczenia on-line bądź fizycznie w odpowiednim urzędzie skarbowym.

Podatnicy Portugalscy muszą posiadać numer NIF, czyli numer identyfikacji podatkowej, który zakłada się w urzędach skarbowych. Jest on wymagany do załatwienia wszystkich operacji finansowych, w tym dokonania rozliczenia rocznego podatku. Poprawne wypełnienie deklaracji będzie wymagało dokumentów od pracodawcy potwierdzających uzyskany dochód oraz wysokość potrąconych składek. W przypadku korzystania z ulg podatkowych konieczne będzie posiadanie rachunków potwierdzających poniesione koszta podlegające odpisom. Podatnicy mogą się zarejestrować w systemie on-line na stronie: https://www.portaldasfinancas.gov.pt. Tam też znajdą wszystkie dokumenty do wypełnienia oraz szczegółowe wskazówki.

Bez podwójnego podatku dochodowego za pracę w Portugalii

Każda osoba pracująca za granicą zastanawia się, czy w Polsce będzie musiała zapłacić podwójny podatek dochodowy. Na szczęście nasz kraj podpisał wiele umów z innymi krajami o unikaniu podwójnego opodatkowania dochodów. Jedną z nich podpisano właśnie z Portugalią.

Na mocy umowy między państwami dochód uzyskiwany za granicą nie zostaje opodatkowany. W zastosowaniu znalazła się metoda wyłączenia z progresją. Co to oznacza? Jeżeli polski podatnik ma obowiązek złożenia deklaracji podatkowej przed rodzimym fiskusem, to musi wykazać zagraniczny dochód w formularzu PIT-36 z załącznikiem ZG. Jednak dochód z Portugalii nie zostaje opodatkowany. Jest on brany pod uwagę przy wyliczaniu stopy procentowej dla pozostałych dochodów podlegających opodatkowaniu.

System podatkowy Portugalii jest dość przyjazny dla obcokrajowców. Rząd tego kraju stara się w ostatnim czasie przyciągnąć pracowników i regulacje podatkowe mają temu pomóc. Co ważne polscy pracownicy nie muszą się bać podwójnego opodatkowania, a rozliczając się z portugalskim urzędem skarbowym, mogą się starać o zwrot nadpłaconego podatku.

To może Cię również zainteresować

Praca Portugalia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

10 komentarzy

Linda Kozub

Linda Kozub

Cieszę się, że Portugalia stara się przyciągnąć obcokrajowców do pracy w tym kraju. Dzięki przyjaznemu systemowi podatkowemu mój sen o pracy w tym pięknym kraju może się spełnić.
Małgorzata O.

Małgorzata O.

System podatkowy w Portugalii wymaga rozliczenia podatkowego raz w roku. Trzeba pamiętać, że deklaracje należy złożyć w odpowiednim terminie. Warto zwrócić uwagę na umowę między Polską a Portugalią w kwestii unikania podwójnego opodatkowania.
lcia

lcia

System podatkowy może wydawać się skomplikowany, ale warto go poznać. Dzięki niemu unikniemy niepotrzebnych kłopotów. A system podatkowy w Portugalii jest przyjazny dla obcokrajowców, co na pewno ułatwi mi znalezienie pracy.
Paulina

Paulina

Specjalny status NHR to świetna opcja dla pracowników, którzy chcą uniknąć niepotrzebnych opłat. Cieszę się, że Portugalia stara się uatrakcyjnić system podatkowy i przyciągnąć obcokrajowców.
PWOK

PWOK

Portugalia to piękny kraj, a teraz jeszcze bardziej atrakcyjny dzięki przyjaznemu systemowi podatkowemu. Liczę, że uda mi się w końcu znaleźć pracę w tym pięknym miejscu.
Tadla

Tadla

Podatek solidarnościowy naliczany na dochody powyżej 80 000 euro rocznie brzmi groźnie, jednak dla większości pracowników nie będzie to stanowiło problemu. System podatkowy Portugalii jest dość przyjazny dla obcokrajowców.
Odra 56

Odra 56

Cieszę się, że w Portugali system podatkowy jest przyjazny dla obcokrajowców. Teraz nie muszę się obawiać, że zostanę obciążony podwójnym opodatkowaniem. Mam nadzieję, że to ułatwi mi znalezienie pracy w tym kraju.
Ula

Ula

Dobrze, że Portugalia stara się przyciągnąć pracowników. Przyjazny system podatkowy to jeden z najlepszych sposobów na przyciągnięcie obcokrajowców. A specjalny status rezydencji i NHR naprawdę uatrakcyjnia pracę w Portugalii.
Zeta

Zeta

Pracując w Portugalii, warto znać system podatkowy tego kraju. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych komplikacji przy rozliczaniu się z fiskusem. Cieszę się, że Polska ma umowę z Portugalią dotyczącą unikania podwójnego opodatkowania.
ddr

ddr

Portugalia to idealne miejsce dla osoby szukającej pracy. System podatkowy jest przyjazny dla obcokrajowców, a specjalny status NHR pozwala na zwolnienie z podatku dochodowego pewnych przychodów. To cieszy!

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.