Podatek dochodowy w Portugalii - stawki podatkowe

Podatek dochodowy w Portugalii - stawki podatkowe
Wyjeżdżając do pracy za granicą nie sposób nie interesować się podatkami w danym państwie. Każda osoba pracująca legalnie w danym kraju jest zobowiązana do opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie inaczej jest w Portugalii, gdzie z wynagrodzenia pracownika są potrącane składki na poczet podatku dochodowego.

W Portugalii głównym organem podatkowym jest Dyrekcja Generalna ds. Podatków (a Direcção Geral dos Impos). Reguluje ona wszystkie kwestie związane z daninami na rzecz państwa. To przed nią należy się rozliczać i to ona ustala obowiązujące stawki. Sprawdźmy, czy system podatkowy Portugalii jest zachęcający dla obcokrajowców szukających pracy na Półwyspie Iberyjskim.

Różne formy podatku dochodowego w Portugalii

Osoby legalnie uzyskujące dochód w Portugalii są zobowiązane do opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych. System podatkowy tego kraju przewidział kilka form opodatkowania dochodów. Między innymi zadbano o specjalny status rezydencji mający uatrakcyjnić pracę w Portugalii.

Rezydenci podatkowi Portugalii są objęci podatkiem progresywnym IRS (Imposto sobre o Rendimento de Pessoas Singulares). Jego wysokość rośnie w miarę wzrostu dochodów. Dodajmy, że rezydentem tego kraju zostaje osoba przebywająca w Portugalii ponad 183 dni oraz posiadająca adres zamieszkania. Lokum może być wynajmowane, bądź własnościowe.

Dyrekcja Generalna ds. Podatków ustaliła na 2019 rok następujące stawki IRS według dochodów rocznych:

  • do 7 091 euro - 14,5%
  • od 7 092 do 20 261 euro - 28,5%
  • od 20 262 do 40 522 euro - 37%
  • od 40 523 do 80 640 euro - 45%
  • powyżej 80 641 euro – 48%.

Od 2016 roku obowiązuje także tak zwany podatek solidarnościowy naliczany na dochody powyżej 80 000 euro rocznie. Do kwoty 250 000 euro podatnik musi zapłacić składkę 2,5%, zaś powyżej 250 000 euro wzrasta ona do 5%.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Portugalia

W przypadku nierezydentów, czyli obcokrajowców pracujących tymczasowo zdecydowano się na zastosowanie zryczałtowanego podatku. W tym wypadku stawka wyniesie 25%.

Status Non-Habitual Residency, czyli NHR jest ostatnią formą opodatkowania pracowników. Specjalny status NHR ustanowiono w 2009 roku w celu uatrakcyjnienia systemu podatkowego dla obcokrajowców. Specjalny status pozwala na zwolnienie z podatku dochodowego pewnych przychodów jak renty, dywidendy, tantiemy, czy przychód odsetkowy i emerytury. Dochód z tytułu wynagrodzenia zostaje objęty zryczałtowanym podatkiem w wysokości 20%.

Podatnicy mogą uzyskać status NHR jeżeli spełnili warunki rezydencji podatkowej, ale wcześniej przez przynajmniej pięć lat nie byli rezydentami Portugalii. Status jest przyznawany na dziesięć lat i dotyczy głównie osób pełniących najbardziej wartościowe zawody jak lekarze, specjaliści IT, inżynierowie nowych technologii, archeolodzy czy artyści.

Jak się rozlicza podatki w Portugalii?

Osoby uzyskujące dochód w Portugalii muszą opłacać podatek dochodowy od osób fizycznych, a co za tym idzie, raz w roku mają możliwość rozliczenia się z portugalskim fiskusem. W efekcie mają możliwość skorzystania z ulg podatkowych oraz ubiegania się o zwrot nadpłaconego podatku.

Obowiązek złożenia rocznej deklaracji mają rezydenci podatkowi oraz nierezydenci, którzy uzyskali dochód nie tylko drogą wynagrodzenia. Podatki rozlicza się za zakończony rok podatkowy, który w Portugalii jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Oznacza to, że trwa od 1 stycznia do 31 grudnia.

Zeznania za zakończony rok podatkowy należy złożyć w stosownym urzędzie skarbowym w terminie od 1 lutego do 15 marca roku następnego. Te terminy dotyczą dochodów z pracy najemnej oraz za emerytury. Pozostałe formy dochodu rozlicza się w terminach od 16 marca do 30 kwietnia. Warto nadmienić, że małżonkowie oraz partnerzy zamieszkujący razem mogą się rozliczać wspólnie. Podatnicy mogą dokonać rozliczenia on-line bądź fizycznie w odpowiednim urzędzie skarbowym.

Podatnicy Portugalscy muszą posiadać numer NIF, czyli numer identyfikacji podatkowej, który zakłada się w urzędach skarbowych. Jest on wymagany do załatwienia wszystkich operacji finansowych, w tym dokonania rozliczenia rocznego podatku. Poprawne wypełnienie deklaracji będzie wymagało dokumentów od pracodawcy potwierdzających uzyskany dochód oraz wysokość potrąconych składek. W przypadku korzystania z ulg podatkowych konieczne będzie posiadanie rachunków potwierdzających poniesione koszta podlegające odpisom. Podatnicy mogą się zarejestrować w systemie on-line na stronie: https://www.portaldasfinancas.gov.pt. Tam też znajdą wszystkie dokumenty do wypełnienia oraz szczegółowe wskazówki.

Bez podwójnego podatku dochodowego za pracę w Portugalii

Każda osoba pracująca za granicą zastanawia się, czy w Polsce będzie musiała zapłacić podwójny podatek dochodowy. Na szczęście nasz kraj podpisał wiele umów z innymi krajami o unikaniu podwójnego opodatkowania dochodów. Jedną z nich podpisano właśnie z Portugalią.

Na mocy umowy między państwami dochód uzyskiwany za granicą nie zostaje opodatkowany. W zastosowaniu znalazła się metoda wyłączenia z progresją. Co to oznacza? Jeżeli polski podatnik ma obowiązek złożenia deklaracji podatkowej przed rodzimym fiskusem, to musi wykazać zagraniczny dochód w formularzu PIT-36 z załącznikiem ZG. Jednak dochód z Portugalii nie zostaje opodatkowany. Jest on brany pod uwagę przy wyliczaniu stopy procentowej dla pozostałych dochodów podlegających opodatkowaniu.

System podatkowy Portugalii jest dość przyjazny dla obcokrajowców. Rząd tego kraju stara się w ostatnim czasie przyciągnąć pracowników i regulacje podatkowe mają temu pomóc. Co ważne polscy pracownicy nie muszą się bać podwójnego opodatkowania, a rozliczając się z portugalskim urzędem skarbowym, mogą się starać o zwrot nadpłaconego podatku.

Oceń ten wpis
Podatek dochodowy w Portugalii - stawki podatkowe
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.