Praca za granicą

Zwrot podatku z Malty - rozliczenie dochodów w Polsce

27 sierpnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 6 głosów

6 głosów

5 komentarzy
Zwrot podatku z Malty - rozliczenie dochodów w Polsce
Wszystkie osoby legalnie pracujące na Malcie są zobowiązane do płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych. W przypadku pracowników zatrudnionych na umowę o pracę stosowne składki na poczet podatków są pobierane przez pracodawcę. Ten wpłaca je na konto urzędu skarbowego.

Podatek jest odprowadzany w formie zaliczek wyliczanych według prognoz, co oznacza, że ostatecznie wysokość potrąceń może się różnić od faktycznie należnego podatku. To daje możliwość uzyskania zwrotu podatku po zakończeniu roku podatkowego. Podatnicy mają obowiązek złożenia rocznej deklaracji, która jest okazją do uzyskania zwrotu oraz skorzystania z ulg podatkowych.

Warto odnotować, że rezydenci podatkowi mający stałe miejsce zamieszkania na Malcie są zobowiązani do opłacenia podatku za wszystkie dochody uzyskiwane na świecie. W przypadku rezydentów nieposiadających stałego miejsca zamieszkania w kraju, opodatkowaniu podlegają dochody uzyskane na Malcie oraz dochody zagraniczne wpłacane na maltańskie konto. Nierezydenci opłacają podatek jedynie od wpływów uzyskanych na terenie Malty. Sprawdźmy, w jaki sposób należy się rozliczyć z maltańskim fiskusem.

Video

Szukasz pracy?

Inżynier procesu w dziale baterii

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Jawor
Dodana

[dh] Pracownik produkcji Ruda Sląska

Human & Hunter Sp. Z O.O.

  • Świętochłowice
Dodana
Dodana
Aplikuj bez CV

Pracownik fizyczny

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Poznań
Dodana
Dodana

Kiedy należy złożyć deklarację podatkową na Malcie?

Roczne zeznanie podatkowe należy wypełnić i przekazać do urzędu skarbowego po zakończeniu roku podatkowego. Podobnie, jak w Polsce tak i na Malcie jest on tożsamy z rokiem kalendarzowym, co oznacza, że trwa od 1 stycznia do 31 grudnia.

Maltański fiskus wymaga złożenia rocznych deklaracji podatkowych do dnia 30 czerwca kolejnego roku po zakończeniu roku podatkowego. Niedotrzymanie tego terminu zaowocuje naliczeniem odsetek do należnego podatku dochodowego. Warto więc pamiętać o obowiązku rozliczenia.

Prawo podatkowe Malty przewiduje możliwość starania się o zwrot podatku do pięciu lat wstecz. Oznacza to, że w 2023 roku będzie można wnioskować o zwrot podatku za lata 2022, 2021, 2020, 2019 oraz 2018. Proces zwrotu podatku może zająć do 6 miesięcy. Czas ten jest zależny od terminu złożenia deklaracji podatkowej oraz tempa pracy danego urzędu.

Jakie dokumenty potrzebuję do rozliczenia podatku na Malcie?

Wszelkie operacje podatkowe na Malcie wymagają posiadania przez podatnika karty i numeru podatkowego Payee's IDcard/IT reg Number. Po przybyciu w celach zarobkowych do tego kraju konieczne będzie zarejestrowanie się w urzędzie skarbowym i uzyskanie stosownych dokumentów. Na ich podstawie jest możliwa identyfikacja podatnika i poprawne odprowadzanie podatku oraz późniejsze rozliczanie.

Do wypełnienia deklaracji podatkowej konieczny będzie formularz FS3. Odpowiednik polskiego PIT-11 jest przekazywany pracownikom przez pracodawcę po zakończeniu roku podatkowego. Formularz zawiera szczegółowe informacje na temat uzyskanego dochodu oraz potrąconych składek na poczet podatków. Należy pamiętać, że w przypadku pracy w kilku firmach w czasie roku podatkowego należy posiadać formularze FS3 od każdego z pracodawców.

Maltański fiskus pozwala skorzystać z kilku ulg podatkowych. W tym wypadku należy przedstawić stosowne dokumenty potwierdzające poniesione koszty uprawniające do odpisów. Deklaracje podatkowe można składać w placówkach urzędów skarbowych bądź za pośrednictwem systemu on-line dostępnego na stronie urzędu: https://cfr.gov.mt.

Video

Na jakie ulgi podatkowe można liczyć na Malcie?

Podstawową ulgą podatkową jest kwota wolna od podatku. W zależności od statusu rezydencji podatnicy mogą uszczuplić podstawę podatkową.

Kwota wolna od podatku na Malcie:

  • Rezydenci podatkowi nie zapłacą podatku od 9 100 euro.
  • Nierezydenci są zwolnieni od podatku z pierwszych 700 euro.

Oprócz kwoty wolnej od podatku przewidziano kilka ulg pomniejszających należny podatek. Odliczeniu podlegają między innymi alimenty bądź pożyczki na zakup aktywów potrzebnych do uzyskiwania dochodu. Odpisy można także dokonać z tytułu kosztów edukacji, opieki nad dziećmi czy wydatków na aktywność sportową dzieci.

Skorzystanie z ulg podatkowych wymaga przedstawienia stosownych dokumentów potwierdzających poniesione koszty. Należy więc pamiętać o zachowaniu rachunków na aktywa oraz usługi podlegające odpisom. W przeciwnym razie odpisy nie będą możliwe.

Jak rozliczyć dochód z Malty w Polsce?

Polska i Malta są związane umową o unikaniu podwójnego podatku dochodowego. Na jej mocy ma zastosowanie tak zwana metoda wyłączenia z progresją. Na czym ona polega? Dochody zagraniczne nie podlegają opodatkowaniu w kraju rezydencji, ale należy je wykazać w celu ustalenia stawek procentowych dla pozostałych dochodów podlegających opodatkowaniu.

W efekcie polski rezydent podatkowy mający obowiązek rozliczenia się z rodzimym fiskusem musi wykazać dochód z Malty. Wpływy z Malty umieszcza się w deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG. Dochód maltański nie zostaje opodatkowany, ale zostaje włączony do ustalenia stawki procentowej podatku obejmującego pozostałe dochody.

Rozliczenie podatku na Malcie i uzyskanie zwrotu nadpłaconego podatku dochodowego nie powinno być problemem. Osoby nieczujące się dobrze przy sprawach podatkowych mogą zawsze skorzystać z pomocy biur rachunkowych specjalizujących się w uzyskiwaniu zwrotów podatku z Malty.

To może Cię również zainteresować

Praca na Malcie

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

Mirosław

Mirosław

Bardzo pomocne wyjaśnienie dotyczące rozliczania dochodu z Malty w Polsce. Cieszę się, że jest umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, to ułatwia sprawy.
Borkowska

Borkowska

Przydałoby mi się wiedzieć więcej na temat podatków na Malcie, aby poprawnie rozliczyć swoją firmę. Dzięki artykułowi mam już więcej informacji, ale chętnie przeczytałbym więcej na ten temat.
Londzin

Londzin

Bardzo przydatny artykuł dla osób planujących pracę na Malcie. Ważne, żeby wiedzieć o obowiązkach związanych z opłacaniem podatku i o możliwościach skorzystania z ulg podatkowych.
Iza

Iza

Ciekawe, jakie są szanse na znalezienie pracy na Malcie, żeby móc skorzystać z podatkowych ulg. Mam nadzieję, że sytuacja związana z pandemią się poprawi i będzie łatwiej znaleźć pracę za granicą.
SUPER

SUPER

Ciekawe, że na Malcie trzeba opłacić podatek za dochody uzyskane na całym świecie. Mam nadzieję, że nie będzie to dla mnie problemem w przyszłości.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.