Praca za granicą

Praca Portugalia

13 lutego 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 11 głosów

11 głosów

2 komentarze

Praca Portugalia
Do niedawna Portugalia była kierunkiem rzadko obieranym przez polskich turystów, a tym bardziej przez osoby emigrujące w celach zarobkowych. Uruchomienie tańszych lotów napędziło jednak sektor turystyczny, a także sprawiło, że dziś praca w Portugalii dla obcokrajowców jest bardziej przystępna. Na jakie zarobki można liczyć? W jakich branżach szukać pracy w Portugalii? Co jeszcze warto wiedzieć w kwestii praca Portugalia? Poznaj nasze kompendium wiedzy i rozwiej swoje wątpliwości, zanim zdecydujesz się na wyjazd!

Praca w Portugalii

Od 2006 roku Polacy bez przeszkód mogą wyjeżdżać i podejmować pracę na terenie Portugalii. Do najważniejszych sektorów portugalskiej gospodarki zalicza się handel hurtowy i detaliczny, transport, turystykę oraz przemysł. To właśnie tam pojawia się najwięcej ofert w kategorii praca Portugalia. Pracowników polskiego pochodzenia obowiązują warunki pracy, wynagrodzenia i dostęp do ubezpieczeń społecznych na tych samych zasadach, co obywateli portugalskich. W związku z tym rynek pracy nie zamyka się na imigrujących Polaków, a znalezienie pracy tam wcale nie jest takie trudne.

W Portugalii podobnie jak w wielu innych krajach ceni się Polaków jako specjalistów i osoby zaangażowane w powierzone obowiązki. W związku z tym pracodawcy chętnie przyjmują osoby na różnych stanowiskach. W sieci można znaleźć ogłoszenia z ofertami pracy w Portugalii m.in. dla kucharzy, osób do sprzątania, obsługi kelnerskiej, elektryków, opiekunek, kierowców, inżynierów. Możliwości jest wiele, a to, na jakie stanowisko zostanie się przyjętym, zależy od posiadanego wykształcenia, znajomości języka (pożądane to portugalski, angielski lub niemiecki), doświadczenia i zaangażowania.

Video

Zarobki w Portugalii

Często wśród osób planujących wyjazd za granicę pojawia się pytanie, czy praca w Portugalii jest opłacalna. Stopa bezrobocia w ostatnich latach znacząco tam zmalała, rozwinął się sektor turystyczny, a wiele międzynarodowych korporacji zdecydowało się wejść na ten rynek i otworzyć swoje oddziały. Rozwój wpłynął na zwiększone potrzeby kadrowe, a firmy międzynarodowe zaczęły wprowadzać swoje standardy płac. Wzrosła także najniższa krajowa w Portugalii, która obecnie wynosi 700 euro (ok. 3000 zł). To więcej niż zarabia się w Bułgarii, Estonii, Chorwacji czy Polsce, ale mniej niż np. w pobliskiej Hiszpanii.

Choć zarobki w Portugalii nie są najwyższe, to jednak kraj ten kusi klimatem, niezbyt wygórowanymi kosztami życia (ceny zbliżone do cen w Polsce) i kulturą obyczajową. Portugalczycy to bardzo życzliwy naród, który stawia na work-life balance, a przy tym żyje w pięknym kraju, gdzie temperatura roczna utrzymuje się zawsze powyżej 10 stopni. Mając więc dość chłodnych i ponurych dni, poszukując słońca i chcąc zasmakować portugalskiej przygody, można śmiało zdecydować się na emigrację. Zarówno czasową – np. w celu podjęcia pracy sezonowej, jak i na dłużej lub nawet na stałe.

Szukasz pracy?

Aplikant (w charakterze strażnika miejskiego)

Straż Miejska m. st. Warszawy

 • Warszawa
Dodana
Polecana

Doradca Klienta - LEROY MERLIN - Kołobrzeg

Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.

 • Kołobrzeg
Dodana
Polecana
Dodana
Polecana

Starszy Inspektor ds. Finansowo-Księgowych

Straż Miejska m. st. Warszawy

 • Warszawa
Dodana
Polecana

Technik Prototypowni

TI Poland Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana
Polecana

Zarobki w Portugalii w stosunku do kosztów życia powinny być wystarczające, aby toczyć tam życie na odpowiednim poziomie, a nawet nieco zaoszczędzić. Szczególnie emigrując do prac wakacyjnych czy na kontrakty, można liczyć na zakwaterowanie, wyżywienie czy zwrot kosztów dojazdu, co sprzyja zgromadzeniu oszczędności.

Video

Praca w Portugalii bez języka

Portugalczycy przykładają dużą wagę do znajomości ich języka, dlatego planując emigrację na dłużej i chcąc dostać dobrze płatną pracę w Portugalii, warto podszkolić nieco tę umiejętność. Wpłynie to korzystnie nie tylko na proces rekrutacji i zdobycie pożądanego stanowiska, ale też znacząco ułatwi codziennie funkcjonowanie. Wielu Portugalczyków, szczególnie w mniejszych miastach i na wsiach, nie zna języków obcych i komunikuje się wyłącznie po portugalsku.

Czy jest możliwa praca w Portugalii bez języka? Odpowiedź brzmi: tak. Znając język angielski lub niemiecki na dobrym poziomie, można znaleźć zatrudnienie w międzynarodowych firmach. Poszukiwani są specjaliści IT, marketingowcy, finansiści, pracownicy obsługi klienta zagranicznego, graficy itp. Znając język portugalski, angielski, hiszpański albo niemiecki w stopniu komunikatywnym, możliwe jest podjęcie pracy sezonowej, pracy na produkcji albo w sektorze turystyki (np. przy sprzątaniu, na kuchni). Czasem też pojawiają się oferty pracy w Portugalii bez języka dla budowlańców – m.in. elektryków, stolarzy, cieśli czy inżynierów.

Dni wolne od pracy Portugalia

Tygodniowy wymiar czasu pracy w Portugalii wynosi od 35 do 44 godzin, a zgodnie z obwarowaniami prawnymi, nie może on przekroczyć 60 godzin. W Portugalii tydzień roboczy trwa od poniedziałku do piątku. Oczywiście w branży usługowej, handlowej, transportowej i kilku innych pracuje się również w weekendy. Na uwagę zasługuje specyfika godzin pracy. Zwykle pracuje się w godzinach 9-18, jednak między 12 a 14 następuje godzinna przerwa obiadowa, zwana almoço. Nie jest to wprawdzie siesta, lecz wówczas urzędy, firmy, sklepy itp. są najczęściej zamykane (nie wypada przeszkadzać czy dzwonić w sprawach służbowych). Istnieją również dni wolne od pracy z urzędu, regulowane prawnie. Te zostały ustanowione z uwagi na święta państwowe i kościelne.

Dni wolne od pracy w Portugalii:

 • 1 stycznia - Nowy Rok (Ano Novo);
 • Wielki Piątek (Sexta Feira Santa);
 • Wielkanoc (Páscoa);
 • 25 kwietnia - Święto Wyzwolenia (Dia da Liberdade);
 • 1 maja - Święto Pracy (Dia do Trabalhador);
 • 10 czerwca - Dzień Portugalii (Dia de Portugal, de Camões e das Comunidades Portuguesas);
 • Boże Ciało (Corpo de Deus);
 • 15 sierpnia - Wniebowzięcie NMP (Festa da Assunçăo);
 • 5 października - Dzień Republiki (Dia da Instauraçăo de República);
 • 1 listopada - Wszystkich Świętych (Dia de Todos os Santos);
 • 1 grudnia - Dzień Odzyskania Niepodległości (Dia da Restauraçăo);
 • 8 grudnia - Niepokalane Poczęcie NMP (Imaculada Conceiçăo);
 • 25 grudnia - Boże Narodzenie (Natal).

Praca sezonowa Portugalia

Portugalia to kraj owoców i warzyw. Z uwagi na sprzyjający klimat uprawia się wiele gatunków – m.in. borówki, kukurydzę, pomidory, winogrona, cytrusy czy trzcinę cukrową. Kiedy przychodzi okres plonów, poszukuje się pracowników, którzy wesprą rolników. Praca sezonowa Portugalia to przede wszystkim propozycje dla osób sprawnych fizycznie, które w różnych warunkach atmosferycznych (najczęściej w pełnym słońcu), są gotowe pracować przez kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie. Zarobki bardzo często są na akord, czyli uzależnione od ilości zbiorów danego dnia. Dla osób, które mają szybkie tempo pracy, te mogą być naprawdę okazałe i wynosić nawet ponad 100 euro dziennie. Przy tym niejednokrotnie zdarza się, że pracodawca lub agencja delegująca zapewniają nocleg czy posiłki w przerwie od pracy.

Inną propozycją pracy sezonowej w Portugalii jest sektor turystyki. W okresie letnim – od maja do końca września do kraju tego napływa wielu turystów z całego świata. Zachęcają temperatury, widoki, zabytki, smakowite jedzenie i oczywiście piłkarze. Wzmożony ruch wymaga zwiększonej ilości obsługi, w związku z czym pojawiają się oferty dla barmanów, kucharzy, kelnerów, osób sprzątających, recepcjonistów, animatorów itp. Jeśli więc nie czujesz się dobrze w pracy na polu, być może praca w turystyce będzie dla Ciebie odpowiednia.

Video

Formalności po przyjeździe do Portugalii

Wyjazd do Portugalii odbywa się na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Nie ma konieczności wyrabiania wizy czy uzyskiwania pozwolenia. Jeśli jednak ma to być powód dłuższy niż 90 dni, niezbędne jest uzyskanie Karty Pobytu Obywatela Unii Europejskiej. Karta jest wydawana na okres 5 lat bądź też na przewidywany okres pobytu. Aby takową otrzymać, należy złożyć wniosek o kartę w lokalnym oddziale Urzędu ds. Cudzoziemców i Granic (Servico de Estrangeiros e Fronteiras- SEF) lub Urzędu Miasta (Câmara Municipal). Niezbędne do tego celu będą ważny dokument tożsamości oraz podpisane oświadczenie o podejmowaniu pracy, prowadzeniu działalności lub posiadaniu zabezpieczenia finansowego na poczet utrzymania się w Portugalii.

Każdy pracownik na terenie Portugalii musi posiadać Numer Identyfikacji Podatkowej (Numero de Contribuinte lub Numero de Identificacao Fiscal – NIF). Aby go uzyskać, trzeba do Wydziału Finansowego (Reparticao de Financas) złożyć podanie wraz z paszportem lub dowodem osobistym i adresem miejsca zamieszkania w Portugalii.

Wyjeżdżając do Portugalii, warto wyposażyć się w kartkę EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego), a także dodatkową polisę ubezpieczeniową, która zapewni szerszą ochronę. Niemniej pracownicy mogą otrzymywać świadczenia z ubezpieczeń społecznych, pod warunkiem, że są zarejestrowani. Tego powinien dokonać pracodawca w przeciągu 2 miesięcy od momentu zatrudnienia w Regionalnym Centrum Systemu Zabezpieczeń Społecznych (the Regional Social Security Centre), właściwym dla miejsca zamieszkania.

Podsumowując, praca Portugalia nie jest szczególnie popularna wśród Polaków. Jeśli jednak zdecydujesz się, aby pojechać i podjąć pracę sezonową albo pracować tam nieco dłużej, pamiętaj o formalnościach. Ofert nie zabraknie, ale sporym atutem będzie znajomość języka portugalskiego lub angielskiego, co zwiększy Twoje szanse na portugalskim rynku pracy.

To może Cię również zainteresować

Praca Holandia

Najczęściej zadawane pytania

Ile wynosi płaca minimalna w Portugalii?

Płaca minimalna w Portugalii wynosi obecnie ok. 3000 zł.

Jak długo można przebywać w Portugalii?

Jeśli planujemy pobyt w Portugalii dłuższy niż 90 dni, konieczne jest wyrobienie Karty Pobytu Obywatela Unii Europejskiej, która wydawana jest na okres 5 lat.

Podziel się

2 komentarze

Diorra

Diorra

Portugalia kraj chyba o zbliżonych możliwościach do naszych. Jest tam owszem euro ale czy warunki są zachęcające sam nie wiem?
Witek

Witek

Zgadzam się z tym artykułem. Praca w Portugalii nie jest popularna. Można wyjechać tam na pracę sezonową.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka