Praca za granicą

Zwrot podatku z Hiszpanii - rozliczenie dochodów w Polsce

30 maja 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 4 głosy

4 głosy

5 komentarzy
Zwrot podatku z Hiszpanii - rozliczenie dochodów w Polsce
Osoby legalnie zatrudnione w Hiszpanii są zobowiązane do opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych. W przypadku umowy o pracę za odprowadzenie stosownych składek odpowiada pracodawca, który potrąca należności z wynagrodzenia. Po zakończeniu roku podatkowego należy się rozliczyć z hiszpańskim urzędem skarbowym.

Złożenie deklaracji podatkowej jest nie tylko obowiązkiem dla sporej grupy podatników, ale także jedyną szansą na uzyskanie zwrotu nadpłaconego podatku. Czasem opłacone składki są wyższe niż należny podatek, a w wielu przypadkach można skorzystać także z ulg podatkowych. W efekcie rozliczenie może przynieść korzyści finansowe. Sprawdźmy, kto musi się rozliczyć z hiszpańskim urzędem skarbowym i w jaki sposób należy tego dokonać.

Kto musi złożyć roczną deklarację podatkową w Hiszpanii?

Deklarację podatkową w Hiszpanii może złożyć każda osoba, która czerpała dochody w tym kraju. Jednak nie każda musi to robić. Hiszpański system podatkowy dzieli podatników na dwie grupy, na które nakłada się inny rodzaj podatku dochodowego od osób fizycznych. Nierezydenci, czyli osoby przebywające w Hiszpanii poniżej 183 dni płacą zryczałtowany podatek I.R.N.R. One nie mają obowiązku składania rocznej deklaracji podatkowej.

Kto musi się rozliczyć z hiszpańskim fiskusem?
Złożenie deklaracji jest obowiązkowe w pierwszym roku rezydencji. W kolejnych latach obowiązek rozliczenia następuje w przypadku uzyskania przez rezydentów dochodów wyższych niż 22 000 euro rocznie. Także osoby pracujące u kilku pracodawców w czasie rozliczanego roku będą musiały wypełnić stosowną deklarację.

Dodajmy, że rezydentem Hiszpanii staje się osoba, która przebywała na terenie kraju przeszło 183 dni w roku. Innym warunkiem jest posiadanie ośrodka zainteresowań osobistych w Hiszpanii, czyli życie w tym kraju z najbliższą rodziną czy posiadanie nieruchomości.

Kiedy należy się rozliczyć z dochodu w Hiszpanii?

Najważniejsze to świadomość długości roku podatkowego. W Hiszpanii podobnie, jak w Polsce jest on tożsamy z rokiem kalendarzowym, co oznacza, że trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Rozliczenia z fiskusem dokonujemy po zakończeniu roku podatkowego.

Urząd skarbowy w Hiszpanii (Agencia Tributaria) ustalił termin składania deklaracji podatkowych od 1 kwietnia do 30 czerwca. W przypadku niezmieszczenia się w tych widełkach na podatnika mogą zostać nałożone sankcje. Warto też wiedzieć, że prawo podatkowe Hiszpanii pozwala na rozliczenie podatku do 5 lat wstecz. Tak więc w 2023 roku będzie można złożyć zeznania za lata 2022, 2021, 2020, 2019 oraz 2018. Oczekiwanie na decyzję podatkową może potrwać od 2 do 3 miesięcy.

Video

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Jakie dokumenty potrzebuję do rozliczenia podatku w Hiszpanii?

Przede wszystkim każdy podatnik chcący się rozliczać z hiszpańskim fiskusem, bądź załatwić jakąkolwiek operację finansową w Hiszpanii musi posiadać numer identyfikacji NIE. Z obowiązku posiadania numeru NIE są zwolnieni tylko nierezydenci podatkowi. Pozostałe osoby czerpiące dochód w Hiszpanii powinny zgłosić się do stosownych urzędów w celu złożenia wniosku o nadanie numeru NIE.

Posiadając numer identyfikacji NIE, można złożyć deklarację podatkową w hiszpańskim urzędzie skarbowym. Cały proces może zostać przeprowadzony on-line za pośrednictwem strony odpowiedniego urzędu w danej prowincji.

Do wypełnienia deklaracji podatkowej niezbędny jest jeden dokument, a mianowicie karta podatkowa nosząca nazwę Certificado de la Renta. Formularz będący odpowiednikiem polskiego PIT-11 jest przekazywany podatnikowi przez pracodawcę po zakończeniu roku podatkowego. W druku zostają zawarte szczegółowe informacje na temat dochodów danej osoby oraz odprowadzonych składek na poczet podatku dochodowego i ubezpieczeń społecznych.

Video

Ten jeden dokument wystarczy do poprawnego wypełnienia deklaracji podatkowej. Oczywiście w przypadku starania się o dodatkowe ulgi podatkowe konieczne będzie przedstawienie stosownych rachunków oraz dokumentów potwierdzających prawo do uzyskania stosownego odpisu.

Jakie ulgi podatkowe można uzyskać w Hiszpanii?

Hiszpański system podatkowy przewiduje możliwość zastosowania kilku ulg podatkowych. Władze przewidziały zarówno kwotę wolną od podatku, która uszczupli podstawę podatkową, jak i kilka innych odpisów. W przypadku podstawowego odliczenia, czyli kwoty wolnej od podatku, jest ona zależna od wieku podatnika. Osoby poniżej 65 roku życia nie zapłacą dochodu od pierwszych 5 550 euro. Powyżej 65 lat kwota wolna od podatku wynosi 6 700 euro, a powyżej 75 lat 8 100 euro.

Osoby mieszkające z dziećmi poniżej 21 roku życia mogą uzyskać odpisy od podatku:

  • 2 400 euro na pierwsze dziecko
  • 2 700 euro na drugie dziecko
  • 4 000 euro na trzecie dziecko
  • 4 500 euro na czwarte dziecko.

Dodatkowo można skorzystać z zasiłku w wysokości 2 800 euro na każde dziecko poniżej trzeciego roku życia.

Ulgi podatkowe można uzyskać w Hiszpanii także z tytułu:

  • składek na ubezpieczenia społeczne
  • składek emerytalnych
  • kosztów zakupu i remontu nieruchomości
  • kosztów wynajmu nieruchomości
  • datków na cele charytatywne.

W 2023 roku hiszpański rząd wprowadził dodatkowe świadczenie dla matek dzieci w wieku 0-3, które jest częścią nowego hiszpańskiego prawa rodzinnego (Ley de Familias).  Ze świadczenia mogą skorzystać wszystkie matki niezależnie od statusu zatrudnienia.

W przypadku korzystania z ulg podatkowych należy zadbać o odpowiednie dokumenty potwierdzające ponoszone koszta. Podatnicy mogą się także rozliczać z małżonkami. W tym wypadku konieczne jest przedstawienie numeru NIE współmałżonka.

Rozliczanie dochodów z Hiszpanii w Polsce

Polacy pracujący w Hiszpanii, ale pozostający rezydentami Polski mają obowiązek rozliczyć się przed rodzimym urzędem skarbowym. Czy należy przedstawić w zeznaniu dochody uzyskane w Hiszpanii? Oba kraje są związane umową o unikaniu podwójnego opodatkowania dochodów. Na jej mocy ma zastosowanie tak zwana metoda wyłączenia z progresją. Co ona oznacza?

Podatnik ma obowiązek wykazania w deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG dochodów zagranicznych. Jednak w przypadku wpływów z Hiszpanii nie podlegają one opodatkowaniu, za to są brane pod uwagę do wyznaczenia stawki procentowej dla pozostałych dochodów opodatkowanych w Polsce.

Osoby pracujące w Hiszpanii muszą pamiętać o swoich obowiązkach podatkowych. Roczne rozliczenie podatku dochodowego jest jedyną możliwością na uzyskanie zwrotu nadpłaconego podatku oraz skorzystania z ulg. Jeżeli kontakty z hiszpańskim fiskusem są dla Was przerażające bądź zbyt skomplikowane to na rynku działa wiele firm rachunkowych pomagających w dokonaniu rozliczenia. Skorzystanie z oferty specjalistów może zapobiec ewentualnym problemom w rozliczeniu.

To może Cię również zainteresować

Praca Hiszpania

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

Maja

Maja

W artykule występuje błąd Hiszpania: Oba kraje są związane umową o unikaniu podwójnego opodatkowania dochodów. Na jej mocy ma zastosowanie tak zwana metoda wyłączenia z progresją." Konwencja MLI zmieniła metodę unikania podwójnego opodatkowania z korzystnej metody wyłączenia z progresją na mniej korzystną metodę proporcjonalnego zaliczenia w odniesieniu do wielu państw, które lata temu zawarły z Polską umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. W tym od dnia 1 stycznia 2023 roku do listy tych Państw dołączyła również Hiszpania.
Justa

Justa

Artykuł wyjaśnia bardzo dobrze, jakie obowiązki podatkowe spoczywają na pracownikach w Hiszpanii. Dzięki temu łatwiej mi będzie ich informować i pomagać w rozliczaniu podatku.
Escobar

Escobar

Warto wcześniej poznać zasady rozliczania podatku w Hiszpanii, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Dzięki artykułowi mam lepszy wgląd w to, co mnie czeka.
Sobolewski

Sobolewski

Ciekawy artykuł, warto pamiętać o swoich obowiązkach podatkowych, nawet jeśli jest się bezrobotnym. Może kiedyś uda mi się podjąć pracę w Hiszpanii.
Garden

Garden

Dobrze, że artykuł wyjaśnia, kto musi złożyć deklarację podatkową w Hiszpanii. Teraz mam jasność co do moich obowiązków jako rezydenta Hiszpanii.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.