Twoje wsparcie w rekrutacji

Podatek dochodowy w Hiszpanii - stawki podatkowe

Podatek dochodowy w Hiszpanii - stawki podatkowe
Każda osoba pracująca w Hiszpanii musi się liczyć z obowiązkiem płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Hiszpania składa się z kilkunastu prowincji o sporej autonomii obowiązującej także w zakresie prawa podatkowego.

Państwowy urząd skarbowy (Agencia Tributaria) nakreśla ogólny szkielet podatkowy, natomiast na jego ostateczną formę wpływ mają lokalne urzędy. Oznacza to, że stawki podatkowe w Hiszpanii mogą być różne w zależności od miejsca zamieszkania. Szczęśliwie dla ułatwienia obowiązków podatkowych nakreślono kilka ogólnych zasad. Co więcej, nierezydenci nie zapłacą standardowego podatku dochodowego od osób fizycznych.

Jeżeli wybierasz się do pracy w Hiszpanii, to powinieneś zapoznać się z najważniejszymi cechami hiszpańskiego podatku dochodowego. Sprawdźmy, ile trzeba zapłacić od dochodów oraz jak się rozliczyć z podatku.

I.R.N.R. - podatek dla nierezydentów w Hiszpanii

Osoby przebywające w Hiszpanii poniżej 183 dni muszą się rozliczyć tylko z dochodów uzyskanych na terenie tego kraju. Podatek dla nierezydentów nosi miano Impuesto sobre la Renta de no Residentes (I.R.N.R.) i zakłada zastosowanie stawek zryczałtowanych. Obywatele UE otrzymują dochody opodatkowane stawką 19%. W przypadku obcokrajowców spoza obszaru Unii Europejskiej i EOG stawka wzrasta do 24%.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Hiszpania

I.R.P.F. - podatek dochodowy od osób fizycznych w Hiszpanii

Podatek dochodowy od osób fizycznych nosi nazwę Impuesto sobre la Renta de las Personas Físicas i są nim objęci wszyscy rezydenci kraju. Rezydencja zostaje nakładana na podatnika w momencie gdy przebywa na terenie Hiszpanii ponad 183 dni bądź gdy posiada centrum zainteresowań osobistych w tym kraju.

Podatek dochodowy od osób fizycznych w Hiszpanii jest progresywny, co oznacza, że jego wysokość zależy od wysokości wynagrodzenia. Trzeba jednak zaznaczyć, że częścią składek są podatki lokalne, a więc w zależności od prowincji wysokość obciążeń może się nieznacznie różnić. Mimo to Agencia Tributaria publikuje co roku uogólnione progi procentowe dla całej Hiszpanii.

Progi podatkowe w Hiszpanii w 2019 roku:

  • dla dochodu rocznego do 12 450 EUR - 19%
  • dla dochodu rocznego od 12 450 do 20 200 EUR - 24%
  • dla dochodu rocznego od 20 200 do 35 200 EUR - 30%
  • dla dochodu rocznego od 35 200 do 60 000 EUR - 37%
  • dla dochodu rocznego powyżej 60 000 EUR - 45%

Tak się prezentują stawki podatkowe obowiązujące w Hiszpanii. Podkreślmy jeszcze raz, że w zależności od prowincji mogą się one nieznacznie różnić.

Jak rozliczać podatki w Hiszpanii?

Nim nakreślimy sposób rozliczania się z hiszpańskim fiskusem, trzeba wspomnieć o jednej bardzo ważnej kwestii. Każda osoba przybywająca do Hiszpanii w celach zarobkowych i chcąca zostać w tym kraju na dłużej bądź planująca poważniejsze operacje finansowe musi zadbać o nadanie numeru identyfikacji NIE.

Posiadanie numeru NIE jest konieczne do dokonania rozliczenia z fiskusem, opłacania podatków czy założenia konta bankowego bądź zakupu nieruchomości. Z posiadania numeru identyfikacji zwolnieni są nierezydenci. Nie mają oni bowiem obowiązku dokonywania rocznego rozliczenia podatkowego. Trzeba jednak zaznaczyć, że złożenie deklaracji jest jedyną możliwością na uzyskanie zwrotu podatku.

Numer Identyfikacyjny Obcokrajowca w Hiszpanii "NIE"Zobacz szczegóły

Obowiązek składania rocznego zeznania podatkowego spoczywa na podatnikach w kilku sytuacjach. W przypadku pierwszego roku rezydencji podatkowej każdy ma obowiązek złożenia deklaracji podatkowej. W kolejnych latach obowiązek rozliczenia następuje jeżeli podatnik uzyska dochód przewyższający 22 000 euro rocznie, bądź jeżeli pracował u kilku pracodawców w czasie roku.

Jak złożyć deklarację podatkową w Hiszpanii?

Proces rozliczania się z hiszpańskim fiskusem może zostać przeprowadzony w całości on-line. Wystarczy ze strony stosownego urzędu pobrać deklarację i ją wypełnić, a następnie odesłać.

Deklaracje składa się po upływie roku podatkowego, który jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, co oznacza, że trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Rozliczenia należy dokonać do dnia 30 czerwca roku następnego po roku rozliczanym. Warto nadmienić, że hiszpański system podatkowy pozwala na rozliczenie podatków sprzed 5 lat, więc w 2020 roku będzie można złożyć deklarację za lata 2019, 2018, 2017, 2016 oraz 2015.

Ważne!Poprawne złożenie deklaracji podatkowej wymaga posiadania numeru NIE oraz karty podatkowej przekazanej przez pracodawcę. Certificado de la Renta jest odpowiednikiem polskiego PIT-11 i zawiera wszystkie informacje odnośnie dochodu oraz odprowadzonych składek na poczet podatku dochodowego.

Warto nadmienić, że w przypadku rezydencji w Hiszpanii trzeba będzie wykazać dochody z Polski. Do tego będzie konieczny dokument UE/WE z polskiego urzędu skarbowego. Otrzymamy go po złożeniu deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG.

Hiszpańskie urzędy skarbowe najczęściej przekazują decyzję odnośnie ewentualnego zwrotu podatku w terminie od 2 do 3 miesięcy. Zwrot podatku jest możliwy między innymi dzięki kilku przewidzianym ulgom podatkowym.

Bez podwójnego podatku dochodowego za pracę w Hiszpanii

Polska i Hiszpania są połączone umową o unikaniu podwójnego opodatkowania. Dokument zakłada wykorzystanie tak zwanej metody wyłączenia z progresją. Co ona oznacza? W przypadku obowiązku złożenia deklaracji podatkowej przed polskim urzędem skarbowym należy wykazać dochód uzyskany w Hiszpanii. Jednak ten nie zostaje opodatkowany przez polskiego fiskusa.

Dochody z Hiszpanii należy wykazać w deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG. Choć nie podlegają one opodatkowaniu, to są brane pod uwagę przy wyliczeniu stawki procentowej dla dochodów uzyskanych w Polsce.

System podatkowy Hiszpanii może się wydawać pozornie skomplikowany, ale w rzeczywistości nie powinien przysparzać wielu problemów. Co ważne także w Polsce dzięki zastosowaniu metody wyłączenia z progresją nie trzeba się obawiać podwójnego opodatkowania.

Oceń ten wpis
Podatek dochodowy w Hiszpanii - stawki podatkowe
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.