Praca za granicą

Podatek dochodowy w Hiszpanii - stawki podatkowe

30 maja 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 16 głosów

16 głosów

6 komentarzy
Podatek dochodowy w Hiszpanii - stawki podatkowe
Każda osoba pracująca w Hiszpanii musi się liczyć z obowiązkiem płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Hiszpania składa się z kilkunastu prowincji o sporej autonomii obowiązującej także w zakresie prawa podatkowego.

Państwowy urząd skarbowy (Agencia Tributaria) nakreśla ogólny szkielet podatkowy, natomiast na jego ostateczną formę wpływ mają lokalne urzędy. Oznacza to, że stawki podatkowe w Hiszpanii mogą być różne w zależności od miejsca zamieszkania. Szczęśliwie dla ułatwienia obowiązków podatkowych nakreślono kilka ogólnych zasad. Co więcej, nierezydenci nie zapłacą standardowego podatku dochodowego od osób fizycznych.

Jeżeli wybierasz się do pracy w Hiszpanii, to powinieneś zapoznać się z najważniejszymi cechami hiszpańskiego podatku dochodowego. Sprawdźmy, ile trzeba zapłacić od dochodów oraz jak się rozliczyć z podatku.

Video

Szukasz pracy?

Pracownik Produkcji - PRACA DLA KOBIET - Praca Niemcy

MR JOB Agencja Pracy Tymczasowej Sp. z o.o.

 • Niemcy
 • 10 500-11 500 zł / mc
Dodana

KONSTRUKTOR

Hutchinson Polska

 • Żywiec
Dodana

Praca przy kwiatach doniczkowych- pielęgnacja!

GRUPA CONTRAIN

 • Holandia
 • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

Specjalista ds. sprzedaży B2B

Amadeusz Krebs iKuchnia

 • Katowice
 • 8 000-12 200 zł / mc
Dodana

Operator maszyn - BLISKO BERLINA - 15,00-15,50 Euro/h - PRACA NIEMCY

MR JOB Agencja Pracy Tymczasowej Sp. z o.o.

 • Niemcy
 • 12 000-12 500 zł / mc
Dodana

I.R.N.R. - podatek dla nierezydentów w Hiszpanii

Osoby przebywające w Hiszpanii poniżej 183 dni muszą się rozliczyć tylko z dochodów uzyskanych na terenie tego kraju. Podatek dla nierezydentów nosi miano Impuesto sobre la Renta de no Residentes (I.R.N.R.) i zakłada zastosowanie stawek zryczałtowanych. Obywatele UE otrzymują dochody opodatkowane stawką 19%. W przypadku obcokrajowców spoza obszaru Unii Europejskiej i EOG stawka wzrasta do 24%.

I.R.P.F. - podatek dochodowy od osób fizycznych w Hiszpanii

Podatek dochodowy od osób fizycznych nosi nazwę Impuesto sobre la Renta de las Personas Físicas i są nim objęci wszyscy rezydenci kraju. Rezydencja zostaje nakładana na podatnika w momencie gdy przebywa na terenie Hiszpanii ponad 183 dni bądź gdy posiada centrum zainteresowań osobistych w tym kraju.

Podatek dochodowy od osób fizycznych w Hiszpanii jest progresywny, co oznacza, że jego wysokość zależy od wysokości wynagrodzenia. Trzeba jednak zaznaczyć, że częścią składek są podatki lokalne, a więc w zależności od prowincji wysokość obciążeń może się nieznacznie różnić. Mimo to Agencia Tributaria publikuje co roku uogólnione progi procentowe dla całej Hiszpanii.

Progi podatkowe w Hiszpanii w 2023 roku:

 • dla dochodu rocznego do 12 450 EUR - 19%
 • dla dochodu rocznego od 12 450 do 20 200 EUR - 24%
 • dla dochodu rocznego od 20 200 do 35 200 EUR - 30%
 • dla dochodu rocznego od 35 200 do 60 000 EUR - 37%
 • dla dochodu rocznego powyżej 60 000 EUR - 45%
 • dla dochodu rocznego powyżej 130 000 EUR - 47%
 • dla dochodu rocznego powyżej 300 000 EUR - 49%

Tak się prezentują stawki podatkowe obowiązujące w Hiszpanii. Podkreślmy jeszcze raz, że w zależności od prowincji mogą się one nieznacznie różnić.

Jak rozliczać podatki w Hiszpanii?

Nim nakreślimy sposób rozliczania się z hiszpańskim fiskusem, trzeba wspomnieć o jednej bardzo ważnej kwestii. Każda osoba przybywająca do Hiszpanii w celach zarobkowych i chcąca zostać w tym kraju na dłużej bądź planująca poważniejsze operacje finansowe musi zadbać o nadanie numeru identyfikacji NIE.

Posiadanie numeru NIE jest konieczne do dokonania rozliczenia z fiskusem, opłacania podatków czy założenia konta bankowego bądź zakupu nieruchomości. Z posiadania numeru identyfikacji zwolnieni są nierezydenci. Nie mają oni bowiem obowiązku dokonywania rocznego rozliczenia podatkowego. Trzeba jednak zaznaczyć, że złożenie deklaracji jest jedyną możliwością na uzyskanie zwrotu podatku.

Numer Identyfikacyjny Obcokrajowca w Hiszpanii "NIE"

Obowiązek składania rocznego zeznania podatkowego spoczywa na podatnikach w kilku sytuacjach. W przypadku pierwszego roku rezydencji podatkowej każdy ma obowiązek złożenia deklaracji podatkowej. W kolejnych latach obowiązek rozliczenia następuje jeżeli podatnik uzyska dochód przewyższający 22 000 euro rocznie, bądź jeżeli pracował u kilku pracodawców w czasie roku.

Jak złożyć deklarację podatkową w Hiszpanii?

Proces rozliczania się z hiszpańskim fiskusem może zostać przeprowadzony w całości on-line. Wystarczy ze strony stosownego urzędu pobrać deklarację i ją wypełnić, a następnie odesłać.

Deklaracje składa się po upływie roku podatkowego, który jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, co oznacza, że trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Rozliczenia należy dokonać do dnia 30 czerwca roku następnego po roku rozliczanym. Warto nadmienić, że hiszpański system podatkowy pozwala na rozliczenie podatków sprzed 5 lat, więc w 2023 roku będzie można złożyć deklarację za lata 2022, 2021, 2020 2019 oraz 2018.

Ważne!
Poprawne złożenie deklaracji podatkowej wymaga posiadania numeru NIE oraz karty podatkowej przekazanej przez pracodawcę. Certificado de la Renta jest odpowiednikiem polskiego PIT-11 i zawiera wszystkie informacje odnośnie dochodu oraz odprowadzonych składek na poczet podatku dochodowego.

Warto nadmienić, że w przypadku rezydencji w Hiszpanii trzeba będzie wykazać dochody z Polski. Do tego będzie konieczny dokument UE/WE z polskiego urzędu skarbowego. Otrzymamy go po złożeniu deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG.

Hiszpańskie urzędy skarbowe najczęściej przekazują decyzję odnośnie ewentualnego zwrotu podatku w terminie od 2 do 3 miesięcy. Zwrot podatku jest możliwy między innymi dzięki kilku przewidzianym ulgom podatkowym.

Bez podwójnego podatku dochodowego za pracę w Hiszpanii

Polska i Hiszpania są połączone umową o unikaniu podwójnego opodatkowania. Dokument zakłada wykorzystanie tak zwanej metody wyłączenia z progresją. Co ona oznacza? W przypadku obowiązku złożenia deklaracji podatkowej przed polskim urzędem skarbowym należy wykazać dochód uzyskany w Hiszpanii. Jednak ten nie zostaje opodatkowany przez polskiego fiskusa.

Dochody z Hiszpanii należy wykazać w deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG. Choć nie podlegają one opodatkowaniu, to są brane pod uwagę przy wyliczeniu stawki procentowej dla dochodów uzyskanych w Polsce.

System podatkowy Hiszpanii może się wydawać pozornie skomplikowany, ale w rzeczywistości nie powinien przysparzać wielu problemów. Co ważne także w Polsce dzięki zastosowaniu metody wyłączenia z progresją nie trzeba się obawiać podwójnego opodatkowania.

To może Cię również zainteresować

Praca Hiszpania

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

6 komentarzy

Szok

Szok

Te podatki to rozboj w biały dzień, jak można tak okradać ciężko pracujących ludzi? Ktoś się uczył i walczył o karierę i awanse a na koniec zabierają mu połowę? Szok.
Sunder

Sunder

Dzięki temu artykułowi dowiedziałem się, że podatki w Hiszpanii są progresywne, co oznacza, że im wyższe zarobki, tym wyższy podatek. Warto więc znać stawki przed podjęciem pracy na terenie Hiszpanii.
Oświecony

Oświecony

Ciekawy artykuł na temat podatków w Hiszpanii, który dobrze tłumaczy, jak są one obliczane i rozliczane. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na umowę między Polską a Hiszpanią w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, która zapewni zwrot podatku w Polsce.
leoś

leoś

Bardzo przydatny artykuł dla osób, które planują pracować w Hiszpanii. Dzięki temu wiem, jakie będą moje koszty podatkowe, jeśli osiągnę dochody na tym terenie. Warto zaznaczyć, że deklaracja podatkowa w Hiszpanii może być złożona online.
Ryr

Ryr

Przepisy podatkowe Hiszpanii mogą wydawać się skomplikowane, ale artykuł dobrze tłumaczy, jak rozliczyć podatki w tym kraju. Warto zwrócić uwagę na konieczność posiadania numeru NIE dla osób, które chcą zostać w Hiszpanii na dłużej.
Piter

Piter

W Hiszpanii podatek dochodowy od osób fizycznych jest progresywny, co oznacza, że im wyższe wynagrodzenie, tym wyższy podatek. Część składek to podatki lokalne, ale Agencia Tributaria publikuje roczne progi procentowe dla całego kraju. To ułatwia rozliczenie podatkowe w Hiszpanii.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.