Praca za granicą

Kalkulator zarobków brutto-netto Hiszpania

24 maja 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 20 głosów

20 głosów

4 komentarze
Kalkulator zarobków brutto-netto Hiszpania
Przeglądając oferty pracy bądź negocjując z pracodawcą wysokość wynagrodzenia, najczęściej mowa jest o kwotach brutto. W ten sposób nie wiemy, ile otrzymamy zapłaty za pracę na rękę. Oznacza to, że konieczne jest samodzielne wyliczenie zarobków netto.

Ogólne metody wyliczenia wynagrodzenia netto jest wszędzie takie samo. Wystarczy od pensji brutto odjąć wszystkie należności potrącane przez pracodawcę. Problemem jest poznanie wysokości wszystkich potrąceń. Każde państwo ma swój osobliwy system podatkowy, który nakłada na podatników różne wysokości stawek podatkowych. Sam podatek dochodowy to nie jedyne obciążenie nakładane na wynagrodzenie.

Pracownicy muszą płacić składki na ubezpieczenia społeczne, a czasem dochodzą także dodatkowe opłaty wynikające z umowy z agencją pracy. Jak widać, wyliczenie pensji netto wcale nie jest takie proste. Sprawdźmy, jak to wygląda w Hiszpanii.

Różnica między brutto i netto w Hiszpanii

Jak wspomnieliśmy ogólne założenia wynagrodzeń brutto i netto są wszędzie takie same. Pensja brutto jest kwotą, jaką pracownik zarabia przed potrąceniem należnych składek na poczet podatku dochodowego oraz innych obciążeń. Analogicznie pensja netto jest kwotą, jaką pracownik otrzyma na rękę po odliczeniu wszystkich należności.

W przypadku Hiszpanii z wynagrodzenia brutto odlicza się podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenie społeczne. Przed obliczeniem zarobków netto należy ustalić jaką wysokość składek należy zapłacić. Przede wszystkim hiszpańskie prawo podatkowe nakłada różne formy podatku dochodowego na rezydentów i nierezydentów podatkowych.

Video

Jakie obciążenia są nakładane na wynagrodzenie w Hiszpanii?

Najważniejszym obciążeniem na wynagrodzeniu jest oczywiście podatek dochodowy od osób fizycznych. W Hiszpanii funkcjonują dwie formy podatku dochodowego zależne od statusu rezydencji podatnika.

Nierezydenci przebywający w Hiszpanii poniżej 183 dni w roku są objęci zryczałtowanym podatkiem I.R.N.R. Ta forma opodatkowania zakłada dwie stawki procentowe. Obywatele Unii Europejskiej oraz obszaru EOG są objęci stawką o wysokości 19%. W przypadku obcokrajowców spoza UE i EOG stawka wzrasta do 24%.

Osoby przebywające w Hiszpanii powyżej 183 dni lub posiadające ośrodek zainteresowań osobistych w tym kraju otrzymują status rezydenta. W tym wypadku podlegają pod standardowy podatek dochodowy od osób fizycznych I.R.P.F.

I.R.P.F. jest podatkiem rosnącym progresywnie w zależności od dochodu. Na 2023 rok hiszpański urząd skarbowy przewidział następujące progi podatkowe.

Progi podatkowe w Hiszpanii:

  • dla dochodu rocznego do 12 450 EUR - 19%
  • dla dochodu rocznego od 12 450 do 20 200 EUR - 24%
  • dla dochodu rocznego od 20 200 do 35 200 EUR - 30%
  • dla dochodu rocznego od 35 200 do 60 000 EUR - 37%
  • dla dochodu rocznego powyżej 60 000 EUR - 45%
  • dla dochodu rocznego powyżej 130 000 EUR - 47%
  • dla dochodu rocznego powyżej 300 000 EUR - 49%

Trzeba jednak zaznaczyć, że w skład podatku dochodowego wchodzą także podatki lokalne. Oznacza to, że w zależności od prowincji wysokość stawki procentowej może się nieznacznie różnić. Powyższe wartości to uśrednione stawki dla całej Hiszpanii, jakie podaje hiszpański urząd skarbowy (Agencia Tributaria).

Osoby pracujące legalnie w Hiszpanii muszą opłacać obowiązkowe składki na ubezpieczenie społeczne. W 2023 roku z wynagrodzeń potrącano 6,35% na poczet ubezpieczeń.

W przypadku pracy za pośrednictwem agencji pracy warto dowiedzieć się, czy z wypłaty nie będą potrącane dodatkowe koszta. Część biur pośrednictwa pracy potrąca z wynagrodzenia pracownika opłaty za zakwaterowanie, transport do miejsca pracy czy wyżywienie. Dopiero po odliczeniu tych kosztów otrzymamy pensję netto.

Jak obliczyć wynagrodzenie netto w Hiszpanii?

Wiedząc, jakie obciążenia zostały nałożone na wynagrodzenie brutto, obliczenia pensji netto będą już dość proste. Zasada działania jest uniwersalna i od dochodu brutto odejmujemy potrącane należności, a wynikiem działania jest wynagrodzenie netto.

Od pensji brutto zawsze odliczamy 6,35% na poczet ubezpieczeń społecznych. Następnie należy wyliczyć składkę na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych. W przypadku nierezydencji w Hiszpanii potrącamy 19% od kwoty brutto. Rezydenci muszą wyliczyć podatek na podstawie podanych wyżej stawek procentowych. Przy wyliczeniu rocznej pensji należy pamiętać o odliczeniu od podstawy podatkowej kwoty wolnej od podatku.

Kwota wolna od podatku w Hiszpanii:
W 2023 roku dla osób poniżej 65 roku życia kwota wolna od podatku w Hiszpanii wynosi 5 550 euro.

Kalkulatory brutto-netto wynagrodzeń w Hiszpanii

Nie wszyscy czują się dobrze w obliczeniach, dlatego z chęcią sięgną po pomoc. W sieci można znaleźć kalkulatory wynagrodzeń, które w prosty sposób pozwolą na wyliczenie pensji netto. Darmowe aplikacje po wprowadzeniu kilku danych wyliczają przybliżoną kwotę, jaką pracownik otrzyma na rękę. Trzeba jednak pamiętać, że kalkulatory mogą dawać wyniki nieco różniące się od faktycznych. Należy je więc traktować tylko jako pomoc w poznaniu przybliżonych dochodów netto.

Kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto znajdziecie na stronach:

https://www.spaintaxcalculator.com

https://www.icalculator.info/spain.html

https://neuvoo.es/calculadora-de-impuesto/

To może Cię również zainteresować

Praca Hiszpania

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Filip_ustrzyki

Filip_ustrzyki

Chciałem otworzyć drugi oddział mojej firmy w Hiszpanii. Artykuł pomógł mi zrozumieć ich system podatkowy lepiej. Dzięki. Warto być dobrze poinformowanym przed podjęciem takiej decyzji wynagradzanią pracowników.
Stanisław

Stanisław

Byłem bliżej wyboru pracy w Hiszpanii przed pandemią, ale ciągle to jest możliwe plan na przyszłość. Ciekawe, jak różnią się obciążenia podatkowe i dobre wskazówki odnośnie potrąceń przez agencje pracy. Dzięki!
Pracownik 1

Pracownik 1

Hiszpania brzmi jak interesujący kraj do wyjazdu na pracę, dzięki za przedstawienie obciążeń podatkowych. Nie wiedziałam, że te kalkulatory istnieją. Teraz będę mogła lepiej planować swoje ruchy!
Ola

Ola

Zawsze zastanawialem się, jak to jest z wynagrodzeniami w innych krajach. Trochę skomplikowane te wszystkie obliczenia, ale fajnie że można się tego dowiedzieć. Dzieki za podpowiedź kalkulatów, na pewno sprawdzę!

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.