Praca za granicą

Agencje pracy Szwecja - biura pracy w Szwecji

17 grudnia 2019

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 7 głosów

7 głosów

5 komentarzy
Agencje pracy Szwecja - biura pracy w Szwecji
Rynek pracy w Szwecji poszukuje ciągle wielu fachowców, a także pracowników niższego szczebla i robotników sezonowych. Mimo to poszukiwania pracy w tym nadbałtyckim kraju nie są łatwe. Przede wszystkim niemal we wszystkich zawodach jest wymagana znajomość języka szwedzkiego. Niektóre międzynarodowe korporacje zadowalają się anglojęzycznymi pracownikami, ale i oni mieszkając w Szwecji, będą musieli nauczyć się języka.

Oznacza to, że Polacy bez znajomości języka szwedzkiego mają dość zawężone pole do poszukiwań. Praktycznie jedyną pewną metodą będzie nawiązanie współpracy z agencją pośrednictwa pracy. Takie biura zatrudniają pracowników, a następnie wynajmują ich szwedzkim przedsiębiorstwom. Przyjrzyjmy się temu, na co zwracać uwagę poszukując agencji pracy działającej na rynku szwedzkim.

Na co zwracać uwagę szukając agencji pracy w Szwecji?

Decydując się na nawiązanie współpracy z agencją pracy, konieczne jest sprawdzenie, czy działa ona legalnie i posiada odpowiednie certyfikaty. Większość Polaków planujących pierwszą pracę w Szwecji wybierze polskie agencje, które posiadają oferty dla pracowników nieznających języka. Pomagają one także w wyjeździe oraz organizacji życia na miejscu. W tym wypadku sprawdzenie legalności danego pośrednika jest bardzo proste. Każda agencja musi zostać wpisana do rejestru KRAZ, który znajduje się na stronie internetowej: http://stor.praca.gov.pl

Kolejną ważną kwestią są warunki podpisanej umowy. Agencje pracy nie powinny pobierać opłat za samą rejestrację. W przypadku wymagania zapłaty za samo poszukiwanie pracy można założyć, że pośrednik stosuje nieuczciwe praktyki, co powinno być sygnałem do wycofania się ze współpracy.

Bardzo ważną kwestią przy podpisywaniu jakiejkolwiek umowy jest dokładne jej przeczytanie. Agencje pracy organizują często zakwaterowanie, dopłaty do wyżywienia czy transport do miejsca pracy. Warto się zapoznać z dodatkowymi kosztami, jakie będzie ponosił pracownik. Im bardziej szczegółowa umowa, tym lepiej, ponieważ pozwoli to na wyeliminowanie wszelakich nieporozumień. Przed podpisaniem umowy warto też dobrze się zapoznać z warunkami pracy, zakwaterowania oraz prawami, jakie posiada pracownik w danym przedsiębiorstwie, w jakim zostanie zatrudniony.

Alternatywy dla agencji pracy w Szwecji

Agencje pracy to nie jedyne miejsca, w których można szukać pracy na rynku szwedzkim. Jednak większość z pozostałych metod sprawdzi się głównie w przypadku znajomości języka szwedzkiego.

Przebywając już na terenie Szwecji, warto odwiedzić urząd pracy (arbetsförmedlingen). Szwecja mimo ograniczeń językowych jest bardzo otwarta na obcokrajowców i w urzędach mogą oni liczyć na pomoc w znalezieniu zatrudnienia. W szwedzkich urzędach można znaleźć sporo ogłoszeń o pracę, a także otrzymać pomoc w wielu formalnościach.

Video

Bardzo dobrym pomysłem może być także kontakt z doradcami sieci EURES. Europejska Służba Zatrudnienia powstała w celu ułatwienia migracji pracowników między krajami europejskimi. Doradcy sieci mogą ocenić kompetencje pracownika oraz pomóc w znalezieniu ofert pracy. Udzielą także potrzebnych informacji na temat wyjazdu i zamieszkania w Szwecji.

Bardzo popularną metodą poszukiwania pracy jest przeglądanie ogłoszeń w internecie. W tym wypadku istnieje możliwość aplikowania bezpośrednio do pracodawców, choć wiele ofert może pochodzić od agencji pracy. Mimo to warto przeglądać portale z ogłoszeniami o pracę za granicą. Osoby mieszkające w Szwecji mogą też korzystać z lokalnej prasy.

Jakie biura pracy działają w Szwecji?

Na rynku szwedzkim działają różne agencje pracy, także te polskie oferujące pracę dla osób nieznających języka szwedzkiego. Ciężko określić, które z nich są najlepsze, ale można wskazać na podstawie opinii pracowników kilku pośredników, od jakich warto zacząć poszukiwania. Przyjrzyjmy się niektórym biurom pośrednictwa pracy działającym w Szwecji.

Adecco - jeden z gigantów na rynku pośrednictwa pracy. Agencja działa także na polskim rynku, więc warto zaczerpnąć w niej informacji o ofertach pracy w Szwecji.

Manpower - kolejna międzynarodowa agencja o dużej renomie. Pośrednik współpracuje z wieloma firmami w różnych branżach, więc może stanowić dobry punkt zaczepienia w poszukiwaniu pracy na szwedzkim rynku.

Pracownicy Budowlani Sp. z o.o. - wyspecjalizowana agencja pracy zajmująca się rekrutacją i obsługą dużych projektów budowlanych. Pośrednik poszukuje fachowców do pracy na budowach w całej Europie. Między innymi organizuje wyjazdy do pracy w Szwecji.

PlusJob Poland Sp. z o.o. - agencja pracy będąca częścią duńskiej firmy Ramsdal PlusJob ApS. Firma działa na terenie całej Europy i skupia się w dużej mierze na branży motoryzacyjnej, logistycznej, budowlanej oraz służbie zdrowia i opiece. Biuro obejmuje pracowników opieką koordynatorów.

PBSG Limited - oddział grupy agencji pracy z siedzibą główną w Londynie. Pośrednik poszukuje pracowników różnego szczebla w wielu branżach. Firma organizuje wyjazdy do pracy za granicą w tym do Szwecji.

We Can Do HR Sp. z o.o. - agencja pośrednictwa pracy rekrutująca pracowników dla firm zagranicznych oraz organizująca pracę tymczasową. Firma działa w różnych branżach, ale można znaleźć w niej głównie oferty pracy w sektorze budowlanym.

Video

Barona Nordic Jobs - jedna z największych skandynawskich agencji pracy. Pośrednik działa między innymi w branży budowlanej, przemysłowej oraz logistyce. Biuro rekrutuje zagranicznych pracowników na potrzeby firm w Szwecji, Finlandii i Norwegii.

Baltix.se Sp. z o.o. Sp.k. - polska agencja pracy rekrutująca fachowców budowlanych oraz pracowników produkcji dla firm skandynawskich. Biuro organizuje wyjazdy oraz zapewnia zakwaterowanie i dojazdy do pracy na miejscu w Szwecji.

Perfect Job - biuro pośrednictwa pracy poszukujące pracowników niższego szczebla. Agencja zapewnia zakwaterowanie oraz transport do miejsc pracy. W wielu ogłoszeniach wystarczy znajomość języka angielskiego.

SACHSE - agencja pracy oferująca zatrudnienie w całej Europie w tym w Szwecji. Firma zapewnia pomoc polskojęzycznego koordynatora oraz darmowe zakwaterowanie w dni robocze.

Niewiele agencji pracy decyduje się na szerokie działanie w Szwecji ze względu na wymóg znajomości języka szwedzkiego stawiany pracownikom. Mimo to znajdują się firmy specjalizujące się w rekrutacji osób do pracy w Skandynawii. Poszukiwania pracy warto zacząć właśnie od nich.

To może Cię również zainteresować

Praca Szwecja

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Specjalista ds. marketingu, redaktor, copywriter i dziennikarz. Ma ponad 10 lat doświadczenia. Poza pisaniem i korektą zajmuje się zarządzaniem i optymalizacją treści, a także planowaniem i realizacją kampanii marketingowych oraz projektów link outreach na potrzeby SEO.

5 komentarzy

bibuła

bibuła

Nie jest łatwo znaleźć dobrą agencję pracy, szczególnie będąc w Polsce. Warto zwrócić uwagę na legalność działań agencji, jakie certyfikaty posiadają oraz szczegółowo zapoznać się z umową, aby uniknąć nieporozumień. Alternatywą dla agencji jest urząd pracy oraz internet, gdzie można znaleźć wiele ogłoszeń o pracy za granicą.
gosia201

gosia201

Praca w Szwecji z jednej strony może być bardzo atrakcyjnym wyborem, ale z drugiej wymaga dokładnej analizy i poznania możliwości, jakie oferują agencje pracy. Często agencje oferują dodatkowe korzyści, ale warto dokładnie przejrzeć umowę, zanim się ją podpisze. Osobiście polecam kontakt z doradcami sieci EURES, którzy mogą nam pomóc w znalezieniu pracy i odpowiedzieć na wszelkie pytania związane z wyjazdem i zamieszkaniem w Szwecji.
Rewnia

Rewnia

Agencja pracy to coś, o czym myślę już od dłuższego czasu, mam nadzieję, że uda mi się znaleźć dobrą agencję. Warto jednak uważać na pośredników, którzy pobierają opłaty, a przy tym oferują ciekawe propozycje pracy. Jak na tą chwilę, stawiam na urząd pracy i korzystanie z ogłoszeń w internecie.
Barbara Nowacka

Barbara Nowacka

Podczas szukania pracy za granicą warto rozejrzeć się za różnymi metodami, jakie oferuje rynek. Agencje pracy to tylko jedna z opcji, jednak większość z nich wymaga znajomości języka szwedzkiego. Ja skorzystałbym z pomocy urzędu pracy, szczególnie, że jak piszą, jest prowadzony w miłej i przyjaznej atmosferze.
Demian

Demian

Bardzo ważnym aspektem podczas nawiązywania współpracy z agencją pracy jest dokładna analiza umowy oraz możliwości, jakie daje pracownikowi. Często agencje oferują dodatkowe korzyści, jak choćby zakwaterowanie lub transport, jednak warto dokładnie sprawdzić, czy nie poniesiemy dodatkowych kosztów. Zazwyczaj agencje, które rzetelnie wykonują swoją pracę, nie pobierają opłat za rejestrację czy samo poszukiwanie pracy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.