Agencje pracy Szwecja - biura pracy w Szwecji

Agencje pracy Szwecja - biura pracy w Szwecji
Rynek pracy w Szwecji poszukuje ciągle wielu fachowców, a także pracowników niższego szczebla i robotników sezonowych. Mimo to poszukiwania pracy w tym nadbałtyckim kraju nie są łatwe. Przede wszystkim niemal we wszystkich zawodach jest wymagana znajomość języka szwedzkiego. Niektóre międzynarodowe korporacje zadowalają się anglojęzycznymi pracownikami, ale i oni mieszkając w Szwecji, będą musieli nauczyć się języka.

Oznacza to, że Polacy bez znajomości języka szwedzkiego mają dość zawężone pole do poszukiwań. Praktycznie jedyną pewną metodą będzie nawiązanie współpracy z agencją pośrednictwa pracy. Takie biura zatrudniają pracowników, a następnie wynajmują ich szwedzkim przedsiębiorstwom. Przyjrzyjmy się temu, na co zwracać uwagę poszukując agencji pracy działającej na rynku szwedzkim.

Na co zwracać uwagę szukając agencji pracy w Szwecji?

Decydując się na nawiązanie współpracy z agencją pracy, konieczne jest sprawdzenie, czy działa ona legalnie i posiada odpowiednie certyfikaty. Większość Polaków planujących pierwszą pracę w Szwecji wybierze polskie agencje, które posiadają oferty dla pracowników nieznających języka. Pomagają one także w wyjeździe oraz organizacji życia na miejscu. W tym wypadku sprawdzenie legalności danego pośrednika jest bardzo proste. Każda agencja musi zostać wpisana do rejestru KRAZ, który znajduje się na stronie internetowej: http://stor.praca.gov.pl

Kolejną ważną kwestią są warunki podpisanej umowy. Agencje pracy nie powinny pobierać opłat za samą rejestrację. W przypadku wymagania zapłaty za samo poszukiwanie pracy można założyć, że pośrednik stosuje nieuczciwe praktyki, co powinno być sygnałem do wycofania się ze współpracy.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Szwecja

Bardzo ważną kwestią przy podpisywaniu jakiejkolwiek umowy jest dokładne jej przeczytanie. Agencje pracy organizują często zakwaterowanie, dopłaty do wyżywienia czy transport do miejsca pracy. Warto się zapoznać z dodatkowymi kosztami, jakie będzie ponosił pracownik. Im bardziej szczegółowa umowa, tym lepiej, ponieważ pozwoli to na wyeliminowanie wszelakich nieporozumień. Przed podpisaniem umowy warto też dobrze się zapoznać z warunkami pracy, zakwaterowania oraz prawami, jakie posiada pracownik w danym przedsiębiorstwie, w jakim zostanie zatrudniony.

Alternatywy dla agencji pracy w Szwecji

Agencje pracy to nie jedyne miejsca, w których można szukać pracy na rynku szwedzkim. Jednak większość z pozostałych metod sprawdzi się głównie w przypadku znajomości języka szwedzkiego.

Przebywając już na terenie Szwecji, warto odwiedzić urząd pracy (arbetsförmedlingen). Szwecja mimo ograniczeń językowych jest bardzo otwarta na obcokrajowców i w urzędach mogą oni liczyć na pomoc w znalezieniu zatrudnienia. W szwedzkich urzędach można znaleźć sporo ogłoszeń o pracę, a także otrzymać pomoc w wielu formalnościach.

Bardzo dobrym pomysłem może być także kontakt z doradcami sieci EURES. Europejska Służba Zatrudnienia powstała w celu ułatwienia migracji pracowników między krajami europejskimi. Doradcy sieci mogą ocenić kompetencje pracownika oraz pomóc w znalezieniu ofert pracy. Udzielą także potrzebnych informacji na temat wyjazdu i zamieszkania w Szwecji.

Bardzo popularną metodą poszukiwania pracy jest przeglądanie ogłoszeń w internecie. W tym wypadku istnieje możliwość aplikowania bezpośrednio do pracodawców, choć wiele ofert może pochodzić od agencji pracy. Mimo to warto przeglądać portale z ogłoszeniami o pracę za granicą. Osoby mieszkające w Szwecji mogą też korzystać z lokalnej prasy.

Jakie biura pracy działają w Szwecji?

Na rynku szwedzkim działają różne agencje pracy, także te polskie oferujące pracę dla osób nieznających języka szwedzkiego. Ciężko określić, które z nich są najlepsze, ale można wskazać na podstawie opinii pracowników kilku pośredników, od jakich warto zacząć poszukiwania. Przyjrzyjmy się niektórym biurom pośrednictwa pracy działającym w Szwecji.

Adecco - jeden z gigantów na rynku pośrednictwa pracy. Agencja działa także na polskim rynku, więc warto zaczerpnąć w niej informacji o ofertach pracy w Szwecji.

Manpower - kolejna międzynarodowa agencja o dużej renomie. Pośrednik współpracuje z wieloma firmami w różnych branżach, więc może stanowić dobry punkt zaczepienia w poszukiwaniu pracy na szwedzkim rynku.

Pracownicy Budowlani Sp. z o.o. - wyspecjalizowana agencja pracy zajmująca się rekrutacją i obsługą dużych projektów budowlanych. Pośrednik poszukuje fachowców do pracy na budowach w całej Europie. Między innymi organizuje wyjazdy do pracy w Szwecji.

PlusJob Poland Sp. z o.o. - agencja pracy będąca częścią duńskiej firmy Ramsdal PlusJob ApS. Firma działa na terenie całej Europy i skupia się w dużej mierze na branży motoryzacyjnej, logistycznej, budowlanej oraz służbie zdrowia i opiece. Biuro obejmuje pracowników opieką koordynatorów.

PBSG Limited - oddział grupy agencji pracy z siedzibą główną w Londynie. Pośrednik poszukuje pracowników różnego szczebla w wielu branżach. Firma organizuje wyjazdy do pracy za granicą w tym do Szwecji.

We Can Do HR Sp. z o.o. - agencja pośrednictwa pracy rekrutująca pracowników dla firm zagranicznych oraz organizująca pracę tymczasową. Firma działa w różnych branżach, ale można znaleźć w niej głównie oferty pracy w sektorze budowlanym.

Barona Nordic Jobs - jedna z największych skandynawskich agencji pracy. Pośrednik działa między innymi w branży budowlanej, przemysłowej oraz logistyce. Biuro rekrutuje zagranicznych pracowników na potrzeby firm w Szwecji, Finlandii i Norwegii.

Baltix.se Sp. z o.o. Sp.k. - polska agencja pracy rekrutująca fachowców budowlanych oraz pracowników produkcji dla firm skandynawskich. Biuro organizuje wyjazdy oraz zapewnia zakwaterowanie i dojazdy do pracy na miejscu w Szwecji.

Perfect Job - biuro pośrednictwa pracy poszukujące pracowników niższego szczebla. Agencja zapewnia zakwaterowanie oraz transport do miejsc pracy. W wielu ogłoszeniach wystarczy znajomość języka angielskiego.

SACHSE - agencja pracy oferująca zatrudnienie w całej Europie w tym w Szwecji. Firma zapewnia pomoc polskojęzycznego koordynatora oraz darmowe zakwaterowanie w dni robocze.

Niewiele agencji pracy decyduje się na szerokie działanie w Szwecji ze względu na wymóg znajomości języka szwedzkiego stawiany pracownikom. Mimo to znajdują się firmy specjalizujące się w rekrutacji osób do pracy w Skandynawii. Poszukiwania pracy warto zacząć właśnie od nich.

Oceń ten wpis
Agencje pracy Szwecja - biura pracy w Szwecji
Ocena: 4.9, liczba głosów: 9

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.