Agencje pracy Norwegia - biura pracy w Norwegii

Agencje pracy Norwegia - biura pracy w Norwegii
Norweski rynek pracy jest dość specyficzny i osoby nie posiadające doświadczenia w pracy na terenie Norwegii bądź pozbawione rekomendacji mogą mieć problem ze znalezieniem posady. Taki stan rzeczy pozwolił rozwinąć skrzydła agencjom pracy, które prowadzą rekrutację pracowników zagranicznych.

W Norwegii działa wiele agencji ukierunkowanych na różne formy działania. Część pośredników preferuje jedynie poszukiwanie osób do pracy tymczasowej, zaś inni skupiają się na pośredniczeniu w rekrutacji na stałe. Wiele biur wyspecjalizowało się także w konkretnych branżach, co pozwala im na znalezienie bardziej wykwalifikowanych pracowników.

Przyjrzyjmy się agencjom pracy działającym na rynku norweskim. Przed nawiązaniem współpracy z pośrednikiem warto sprawdzić kilka kwestii. Dobrze też poznać alternatywy dla prywatnych agencji pracy.

Na co zwracać uwagę szukając agencji pracy w Norwegii?

Najważniejsze przed nawiązaniem współpracy z pośrednikiem jest sprawdzenie, czy działa on legalnie na rynku. Agencja pracy powinna się legitymować certyfikatami potwierdzającymi legalność działania. W przypadku biur działających także na terenie polski wystarczy sprawdzić oficjalny rejestr KRAZ znajdujący się na stronie: http://stor.praca.gov.pl

Warto także sprawdzić, czy dana agencja nie chwali się różnymi nagrodami. Te często są potwierdzeniem jakości usług i skuteczności danego pośrednika. Jedną z najważniejszych kwestii są opłaty za działalność agencji pracy, a w zasadzie ich brak. Utarło się, że uczciwe biura pośrednictwa pracy nie pobierają żadnych opłat przed znalezieniem zatrudnienia. W efekcie rejestracja powinna być bezpłatna.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Norwegia

Wiele agencji oferujących pracę za granicą organizuje także zakwaterowanie, transport do miejsca pracy czy dopłaty do wyżywienia. Wiele z tych usług wiąże się z opłatami odprowadzanymi z wynagrodzenia pracownika. Należy się więc bardzo dokładnie zapoznać z umową. Szczegółowe przeczytanie podpisywanej umowy pozwoli uniknąć późniejszych przykrych niespodzianek. W takim przypadku potwierdza się zasada, że im bardziej szczegółowa umowa, tym lepiej.

Alternatywy dla agencji pracy w Norwegii

Znając język norweski bądź angielski i mając pewne obycie w lokalnym rynku pracy, można skorzystać z pomocy norweskiego urzędu pracy NAV. Rządowa placówka posiada dostęp do licznych ofert pracy. Urzędnicy mogą też pomóc w różnych kwestiach formalnych związanych z podjęciem pracy. Szczegółowe informacje na temat działalności urzędu pracy można znaleźć na stronie: www.nav.no

Norwegia została także objęta siecią EURES, czyli Europejskich Służb Zatrudnienia. Zajmują się one migracją pracowników na terenie państw europejskich. Doradcy EURES udzielają informacji na temat lokalnego rynku pracy danego państwa oraz pomagają w określeniu kwalifikacji zawodowych i znalezieniu ofert pracy.

Oczywiście osoby szukające pracy mogą się swobodnie posiłkować stronami internetowymi z ogłoszeniami o pracę, bądź lokalną prasą. W ten sposób można znaleźć bezpośredni kontakt do pracodawców poszukujących pracowników. Trzeba jednak pamiętać, że część z ogłoszeń będzie zapewne pochodzić od agencji pracy.

Agencje pracy działające w Norwegii

Na rynku norweskim działa wiele agencji pracy zajmujących się różnymi branżami. Nie sposób wskazać najlepszych, ale można się przyjrzeć najbardziej popularnym firmom pośredniczącym w zatrudnieniu.

Aktiv Personell - norweska agencja pośrednictwa pracy z ponad 20-letnim doświadczeniem. Biuro poszukuje pracowników dla firm norweskich działających głównie w administracji, księgowości czy handlu.

BACK UP PERSONELL - duże biuro pośrednictwa pracy powstałe w 1997 roku. Obecnie pośrednik rekrutuje pracowników biurowych, administracji czy księgowości. Agencja obsługuje także branżę logistyki oraz handlu.

BJ ØRG FIELL - agencja założona w 1985 roku, która działa w wielu gałęziach rynku. Pośrednik prowadzi zarówno rekrutację dla norweskich firm, jak i wyszukuje ludzi do pracy tymczasowej.

Kelly Services - pośrednik, który rozpoczął działalność w Norwegii w 1986 roku. Agencja prowadzi zarówno działalność z zakresu rekrutacji pracowników, jak i wyszukiwania pracowników tymczasowych. Biuro prowadzi nabór zarówno dla sektora prywatnego, jak i publicznego.

HRC - agencja pracy poszukująca między innymi pracowników dla sektora petrochemicznego i stoczniowego. Dobre miejsce dla fachowców chcących podjąć pracę w wyżej wymienionych branżach.

Adecco - gigant na rynku pośrednictwa pracy. Agencja przede wszystkim deleguje pracowników do pracy tymczasowej. Firma prowadzi działalność w Polsce, więc można już na miejscu zaczerpnąć informacji odnośnie pracy za granicą.

Arpi - agencja zajmująca się rekrutowaniem pracowników zagranicznych na potrzeby norweskich firm. Pośrednik działa w wielu branżach.

Barnehageressurser - pośrednik pracy tymczasowej działający na rynku edukacji poziomu przedszkolnego. Biuro poszukuje opiekunów dla przedszkoli na terenie Norwegii.

ClockWork Bemanning AS - wyspecjalizowana agencja zajmująca się rekrutacją oraz wynajmem pracowników budowlanych. Biuro poszukuje zagranicznych fachowców budowlanych chcących podjąć zatrudnienie na terenie Norwegii.

Elan IT - norweska agencja pracy zajmująca się branżą IT. Pośrednik wyszukuje wykwalifikowanych specjalistów z zagranicy do pracy dla norweskich firm.

Eterni - agencja pracy tymczasowej zajmująca się rekrutacją i wynajmem siły roboczej dla firm z różnych branż. Szczególnie stawia nacisk na prace sezonowe.

Manpower - międzynarodowy gigant na rynku pośrednictwa pracy. Agencja posiada dostęp do licznych ofert pracy z różnych branż. Światowa renoma i bogata baza kooperantów pozwalają na znalezienie wielu interesujących prac tymczasowych oraz stałych posad.

Pro Puro - agencja pracy tymczasowej działająca w sektorze budowlanym. Pośrednik poszukuje fachowców budowlanych, których oddelegowuje do pracy przy projektach budowlanych w Norwegii. Biuro zapewnia zakwaterowanie oraz pełną opiekę podczas wyjazdów do pracy.

Skuteviken Personell AS - kolejna agencja pracy specjalizująca się w rekrutacji pracowników budowlanych. Pośrednik poszukuje fachowców z zagranicy gotowych do pracy na norweskich budowach.

Uniflex - duża norweska agencja pracy działająca w branży budowlanej, naftowej, gazowej oraz w przemyśle i logistyce. Pośrednik posiada biura w przeszło 50 lokalizacjach na terenie Skandynawii.

Workshop Bemanning & Kompetanse AS - biuro pośrednictwa pracy zajmujące się pozyskiwaniem pracowników dla branży budowlanej. Agencja jest spółką zależną grupy Manpower i szczyci się wysoką wydajnością swojej pracy.

Tak się prezentują niektóre z popularnych agencji pracy działających w Norwegii. Oczywiście nie brakuje polskich firm puszkujących pracowników dla norweskich firm. Jednak skorzystanie z norweskich agencji pozwala poszerzyć nieco zakres poszukiwań atrakcyjnych stanowisk.

Oceń ten wpis
Agencje pracy Norwegia - biura pracy w Norwegii
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Artur 1997
2019-12-17, 09:27
Biura pracy i agencje pośrednictwa z pewnością są przydatne dla wszystkich ludzi wiążących swoją przyszłość z Norwegią. To bardzo praktyczne rozwiązania i pomocne punkty.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.