Praca za granicą

Zarobki Szwecja - ile można zarobić w Szwecji?

2 października 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 21 głosów

21 głosów

10 komentarzy
Zarobki Szwecja - ile można zarobić w Szwecji?
Szwecja jest pięknym krajem kuszącym pracowników wysokimi zarobkami. Skandynawskie państwo wysokością wynagrodzeń wygrywa między innymi z dużo popularniejszymi wśród emigrantów Niemcami. Wielu Polaków rezygnuje z pomysłu wyjazdu do Szwecji przez przekonanie o sporych kosztach życia. Przeszkodą dla wielu może być także komunikacja.

Czy w Szwecji faktycznie opłaca się pracować? Ile można zarobić w szwedzkich firmach? Przyjrzyjmy się rynkowi pracy jednego z najszczęśliwszych państw świata. Być może emigrując zarobkowo, powinno się zwrócić uwagę właśnie na północ.

Czy Szwecja ma płacę minimalną?

W wielu krajach wynagrodzenie minimalne ma decydujący wpływ na kształtowanie się dochodów obywateli. Szwecja odbiega pod tym względem od choćby Polski. Ustawodawstwo szwedzkie nie określa ogólnej płacy minimalnej. Nie oznacza to jednak, że pracodawcy mogą zaoferować za pracę głodowe stawki. W Szwecji każda z branż ustala swoje pułapy minimalnego wynagrodzenia. Układy zbiorowe regularnie ustalają odpowiednie stawki, poniżej których w danych gałęziach rynku nie można zejść.

Wysokość płacy w Szwecji:

  • Według ostatnich danych z 2023 roku w Szwecji najniższe wypłaty mają wynieść od 1 października 2023 26 560 SEK(koron szwedzkich).
  • Najwyższe wynagrodzenia sięgały miesięcznie pułapu 250 273 SEK.
  • Średnie pensje kształtują się jednak na poziomie 46 000 SEK miesięcznie.

Od czego zależą zarobki w Szwecji?

Największy wpływ na wysokość wynagrodzenia będzie mieć branża oraz stanowisko zajmowane przez pracownika. Szwedzki rynek pracy ciągle się rozwija i chłonie w szczególności fachowców, rzemieślników oraz osoby wykształcone do pracy w nowoczesnych korporacjach. Nie oznacza to braku miejsc pracy w zakładach produkcyjnych czy zajęć sezonowych. Te jednak oferują niższe wynagrodzenia i w przypadku braku znajomości języka szwedzkiego nie dają możliwości rozwoju.

Sprawa znajomości języka szwedzkiego jest niezwykle ważna. Praktycznie większość szwedzkich firm wymaga dobrej komunikatywności. Znajomość języka angielskiego nie jest tu specjalnym ratunkiem, ponieważ tylko międzynarodowe korporacje głównie z branży IT ściągają pracowników komunikujących się wyłącznie po angielsku. Jednak i w ich przypadku konieczne będzie nauczenie się języka gospodarzy.

Jeżeli pracownik nie zna języka szwedzkiego, to jest skazany na mniej dochodowe prace sezonowe bądź najniższe stanowiska na produkcji czy budowach. Z pomocą przychodzą między innymi polskie firmy budowlane operujące w Szwecji. Posiadają one szwedzkojęzyczny personel i chętnie zatrudniają polskich fachowców nawet na bardziej odpowiedzialne stanowiska bez stawiania wymogu znajomości języka szwedzkiego.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Video

Ile można zarobić w Szwecji?

Zarobki w Szwecji różnią się w zależności od profesji, stanowiska oraz miejsca, w jakim się pracuje. Według różnych rankingów statystycznych można zobaczyć, ile średnio zarabiają przedstawiciele różnych zawodów. Przykładowo w sektorze budowlanym średnie miesięczne zarobki brutto plasują się w granicach od 28 000 SEK do 33 000 SEK dla fachowców niższego szczebla. Operatorzy sprzętu ciężkiego mogą liczyć na więcej.

Pracownicy opieki domowej zarabiają od około 20 000 SEK w przypadku pokojówki i do 28 000 SEK w przypadku pielęgniarek. W gastronomii pracownicy kuchni czy pomocnicy w kawiarniach mogą zarobić około 22 000 SEK. Kasjerzy średnio mogą liczyć na około 23 600 SEK, podobnie jak pracownicy sezonowi na farmach. Zarobki prezentują się dużo lepiej niż w Polsce. Oczywiście są to uśrednione kwoty, więc fatyczne zarobki mogą być zarówno niższe, jak i wyższe.

Jakie są realne zarobki w Szwecji?

W sieci można znaleźć wiele ogłoszeń pracy w Szwecji. Proponowane przez pracodawców i agencje stawki dają pogląd na to, ile można realnie zarobić, wyjeżdżając do tego skandynawskiego kraju. Firmy publikujące oferty pracy podają wynagrodzenia w różnych walutach oraz formach od stawki godzinowej do miesięcznej. Przyjrzyjmy się więc, jakie ogłoszenia można znaleźć w internecie.

Majster budowlany - 35 000 SEK/mies.

Pracownik w hodowli trzody chlewnej - 28 000 SEK/mies.

Cieśla - 35 500 SEK/mies.

Elektryk budowlany - 42 600 SEK/mies.

Kierowca samochodu ciężarowego - 38 100 SEK/mies.

Kucharz - 26 100 SEK/mies.

Tak się prezentują stawki dla różnych profesji w Szwecji. W porównaniu do zarobków w Polsce przeskok jest naprawdę ogromny. Wystarczy wspomnieć, że 100 SEK w przeliczeniu na naszą walutę to nieco powyżej 40 zł.

Czy praca w Szwecji się opłaca?

Wielu Polaków nie decyduje się na pracę w Szwecji właśnie ze względu na wysokie koszty życia. Skandynawski kraj słynie z wysokich zarobków, ale także z miejsca w czołówce najdroższych państw. Uśredniając, niemal wszystko jest o około 80% droższe niż w Polsce.

Video

Oczywiście najdroższe jest życie w dużych miastach, gdzie czynsz za mieszkanie może wynosić około 8 200 SEK. Na przedmieściach średni czynsz wyniesie 5 800 SEK. Za media trzeba będzie zapłacić około 450 SEK. Paliwo kosztuje średnio 17 SEK, co się przekłada na wysokie koszta korzystania z transportu prywatnego oraz publicznego.

Koszty życia są wysokie, ale nie oznacza to konieczności odliczania od wypłaty do wypłaty. Mimo wszystko wysokość zarobków pozwala nie tylko godnie żyć, ale także odłożyć oszczędności. Oczywiście wszystko rozbija się o styl życia. W ogólnym zarysie emigracja zarobkowa do Szwecji zdaje się być dobrym pomysłem. Szczególnie jeżeli planujemy tylko tymczasowy wyjazd.

To może Cię również zainteresować

Praca Szwecja

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

10 komentarzy

Olo

Olo

Haha paliwo po 17 sek? Co za bzdury, diesel po 17 sek 8 maj 2024 stacja w Lidköping czyli na złotówki 6,34. W Polsce w tym samym czasie 6,8, wow bardzo drogi ten transport w Szwecji,😅😅
joanna

joanna

paliwo kosztuje 24kr za litr, chleb 30 koron, jajka 35 koron, czynsz nawet w malej miejscowosci w przyzwoitym miejscu to koszt okolo 8000 jesli jest sie chetnym na mieszkanie w multikulturalnej spolecznosci to oczywiscie mniej, parkingi sa platne, itd, nikt o zdrowych zmyslach nie wyjezdza z kraju aby pracowac tu za 23 tysiace koron bo to jest strzal w kolano i oznacza jestestwo i walke o przetrwanie z miesiaca na miejsiac, placa nie jest wyznaczana od najnizszej krajowej i czesto jest ze pracodawca oferuje prace na pol etatu albo na godziny, zastanowcie sie sto razy zanim wyjedziecie do tego pieknego skandynawskiego kraju.
Marek

Marek

Zastanawiam się, czy praca w Szwecji byłaby dla mnie opłacalna, patrząc na wysokość kosztów życia. Z drugiej strony, ta różnica w wynagrodzeniu jest naprawdę spora...
Bolko

Bolko

Ciekawe podejście Szwecji do określania płacy minimalnej. Uważam jednak, że każdy pracownik powinien otrzymać godziwe wynagrodzenie, niezależnie od branży czy stanowiska.
Sanchez

Sanchez

Interesują mnie te stawki, jakie podajesz. Zastanawiałam się nad znalezieniem pracy w Szwecji, ale wiedza na ten temat była dla mnie do tej pory mało dostępna. Dzięki za te informacje.
Redzyńska

Redzyńska

Słyszałam wiele dobrego o pracy w Szwecji, ale brak znajomości języka szwedzkiego wydaje się być dużą przeszkodą. Chętnie bym tam pracowała, ale nie wiem, czy mam szansę.
Frombork

Frombork

Wysokość wynagrodzenia w Szwecji zależy od branży i stanowiska, ale ciągle jest to o wiele więcej niż w Polsce. Choć koszty życia są wysokie, to na pewno opłaca się pracować w tym kraju.
Jakub

Jakub

Ciekawi mnie dlaczego we szystkich tych statystykach omijają zawód stolarza meblowego!?
Tom E

Tom E

Najlepiej jechać do Stockholmu, tam są najlepsze stawki..
Sejej

Sejej

Pie****y pis zmusil mnie żebym przeczytal ten artykuł. Podatek 50% to skurwysyństwo i wole dymać u Szweda niż dawać się dymac jako przedsiębiorca w Polsce. Ha tfu

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.