Na początku warto wyjaśnić kwestię kim jest rolnik i czy możemy go uznać za przedsiębiorcę. Otóż rolnikiem jest osoba pełnoletnia, prowadząca na własny rachunek i osobiście działalność rolniczą, zamieszkująca terytorium Polski. Za rolników uważa się również osoby, które posiadane grunty rolne przeznaczyły pod zalesienie czy też prowadzą działalność rolniczą w ramach grupy producentów rolnych. Bez względu jednak, jak bardzo przedsiębiorczy by rolnik nie był, jeśli nie prowadzi on swojej działalności gospodarczej, nie uważa się go za przedsiębiorcę. Zgodnie z definicją, tym jest osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, która posiada zdolność do prowadzenia we własnym imieniu działalności gospodarczej. Kiedy więc rolnik zostaje przedsiębiorcą? Wówczas, gdy poza prowadzeniem gospodarstwa rolnego, posiada on własną firmę. Sprawdź najważniejsze kwestie działalność gospodarcza KRUS i rozwiej swoje wątpliwości odnośnie składek.
Działalność gospodarcza KRUS to kwestia, która budzi wiele emocji. Rolnicy zastanawiają się, czy dalej mają opłacać składki KRUS, czy też do ZUS. Która opcja jest korzystniejsza? Otóż bez wątpienia opłaca się być płatnikiem składek KRUS – są one znacznie niższe i korzystniejsze finansowo. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Zakładając własną firmę, trzeba spełnić kilka wymogów, aby móc nadal korzystać z ubezpieczenia KRUS. Zgodnie z art. 5a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, rolnik musi:
Ubezpieczenie KRUS a działalność gospodarcza to zatem konieczność spełnienia wspomnianych powyżej wymogów. Dzięki temu rolnik-przedsiębiorca, ma możliwość kontynuowania opłacania korzystnych składek KRUS. Nie jest to jednak reguła! Sprawdź kwestię składki KRUS a działalność gospodarcza w poniższym akapicie!
Składki na ubezpieczenia KRUS są niższe niż składki ZUS. W związku z tym rolnicy prowadzący działalność gospodarczą starają się pilnować wysokości osiąganych dochodów, aby nie wystąpiła konieczność przejścia z KRUS na ZUS. Niemniej tak też czasem bywa. Kiedy zostanie przekroczony limit podatku dochodowego od prowadzonej działalności bądź nie zostaną spełnione wspomniane kryteria (np. nie będzie dochowany termin złożenia wniosku w ciągu 14 dni od rozpoczęcia funkcjonowania firmy), rolnik będzie opłacał składki na ZUS, a nie na KRUS. Ewentualnie będzie mógł pozostać w KRUS, ale wówczas niezbędne będzie zamknięcie działalności gospodarczej.
Warto jednak rozwiać wszelkie wątpliwości pt. „składki KRUS a działalność gospodarcza”. Otóż nie zawsze kontynuacja ubezpieczenia w KRUS jest równoznaczna z opłacaniem niższych składek. Z tytułu prowadzonej działalności, rolnik-przedsiębiorca ma obowiązek podwoić należną składkę na ubezpieczenie w KRUS – wynika to z art. 17 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Co jednak z zasadą, iż przedsiębiorcy prowadzącemu działalność przysługuje możliwość bezpośredniego odliczenia składek opłaconych z tytułu ubezpieczenia społecznego od dochodu bądź też uwzględnienia ich w kosztach działalności? W przypadku rolników opłacających składki KRUS, te nie pomniejszają w całości dochodu i nie są zaliczane do kosztów. Możliwe jest natomiast uwzględnienie ich części, czyli kwoty, o którą zostało podwyższone ubezpieczenie z tytułu prowadzonej działalności. Dlaczego? Otóż jedynie ta część spełnia kryterium uznania za koszt, jakim jest związek z prowadzoną działalnością.
Wiele osób zastanawia się, czy rolnik na rencie może prowadzić własną firmę. Otóż na mocy Ustawy z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych, innych ustaw, nie ma przeszkód do pobierania renty KRUS, kiedy prowadzi się pozarolniczą działalność gospodarczą. Rolnicza renta przyznawana jest na stałe (chyba, że decyzja prezesa KRUS stanowi inaczej), jednak trzeba pamiętać, iż osiąganie przez rencistę przychodów z działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, może spowodować zawieszenie rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych bądź też ich pomniejszenie.
Tym samym, renta z KRUS a działalność gospodarcza, która wymaga pochylenia się nad art. 34 Ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, gdzie istnieje zapis mówiący o możliwości zawieszenia tego świadczenia. Następuje to na następujących zasadach: rolnik nie traci renty, ponieważ nie zawiesza się wypłaty części składkowej z tytułu niezdolności do pracy. Niemniej, część uzupełniająca może zostać pomniejszona w razie przekroczenia osiągania przychodów w wymiarze 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia lub 130%, a wówczas zostanie całkowicie zawieszona.
Tutaj warto jednak pamiętać, że przy stosowaniu zawieszenia prawa do renty KRUS nie są brane pod uwagę dochody z działalności rolniczej. Kolejną istotną kwestią jest fakt, że zawieszenie nie dotyczy emerytów, którzy ukończyli 60 lat (w przypadku kobiet) lub 65 lat (w przypadku mężczyzn).
Podsumowując, KRUS a działalność gospodarcza to kwestie, które zostały uregulowane przez Ustawę o ubezpieczeniu społecznym rolników. Reguluje ona m.in. to, jakie składki obowiązują rolników-przedsiębiorców oraz to, jak ma się relacja renta z KRUS a działalność gospodarcza.