Intendent w przedszkolu

Intendent w przedszkolu
Znasz się na żywieniu innych, skończyłeś szkołę o profilu gastronomicznym i szukasz pracy w zawodzie? Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, kto odpowiada za tworzenie jadłospisu do przedszkola? Może właśnie Ciebie zainteresuje posada na stanowisku intendenta. Kim jest intendent, czym się zajmuje oraz ile zarabia, dowiesz się z poniższego artykułu.

Intendent to inaczej mówiąc żywieniowiec. Nazwa ta najczęściej używana jest w przedszkolach i szkołach. Intendent to osoba, która skończyła szkołę wyższą lub studia na kierunku związanym z żywieniem. Jego głównym zadaniem jest układanie planów żywieniowych innym ludziom.

Co robi intendent?

W skrócie można powiedzieć, że jest to osoba, która zajmuje się żywieniem dzieci w przedszkolu, ale nie tylko to należy do obowiązków intendenta. Zakres jego pracy oprócz kwestii związanych z żywieniem obejmuje również takie zagadnienia, jak zarządzanie pieniądzem, prace biurowe czy zaopatrzenie przedszkola (nie ograniczając się jedynie do produktów spożywczych).

Można więc śmiało powiedzieć, że intendent to osoba, która dba o dobrą organizację pracy w placówce. Odpowiada bezpośrednio przed dyrektorem przedszkola. Pod sobą ma pracowników obsługi, ale współpracuje ze wszystkim działami znajdującymi się w przedszkolu – dyrekcją, księgowością czy pedagogami.

Obowiązki intendenta w przedszkolu

Podstawowe obowiązki intendenta to tworzenie menu dla dzieci w przedszkolu. Podczas układania planu dla najmłodszych, musi on zwracać szczególną uwagę na to, by posiłki były zdrowe, zróżnicowane, a sama dieta była dobrze zbilansowana. Zwraca on uwagę na skład jakościowy i ilościowy potraw przygotowywanych przez kucharzy. Przy układaniu menu musi pamiętać o dzieciach, które są na specjalnych dietach i dla nich osobno wybierać produkty np. dzieci na diecie bez nabiału.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Warto wiedzieć!Jadłospis, który przygotowuje intendent, musi być zgodny z aktualnym rozporządzeniem wydanym przez Ministra Zdrowia, zawierającym informacje o tym, jakie składniki można stosować w ramach żywienia dzieci w przedszkolu.

Gdy już zaplanuje, co dzieci będą jeść, musi zrobić listę tego, ile oraz jakie produkty będą potrzebne. Intendent w przedszkolu odpowiada za zakup niezbędnych produktów oraz ich dostarczenie. Ważne jest, żeby niczego nie zabrakło, to na nim spoczywa ta odpowiedzialność. Intendent musi więc utrzymywać stały poziom artykułów w magazynie lub systematycznie robić zakupy. Najczęściej robi plany kilkunastodniowe i ich się trzyma.

W obecnych czasach wzrosła świadomość ludzi w zakresie żywienia. Starając się wybierać produkty, uważają, by były one zdrowe i pochodziły z pewnego źródła. Rodzicom w szczególności zależy na tym, aby ich dzieci były karmione zdrowo. Dlatego tak ważne jest, by intendent, wybierając produkty spożywcze, zawsze sięgał po te z najlepszym składem.

Praca intendenta i warunki w przedszkolu są stale kontrolowane przez różne organizacje. Kontrole są stosowane po to, by nie dopuścić do żadnych nieprawidłowości. Do takiej organizacji zalicza się Państwowa Inspekcja Sanitarna. Sprawdza ona warunki, w jakich przygotowywana jest żywność oraz jakie produkty zostały użyte do jej produkcji.

Sanitarna dokumentacja intendenta to jeden z obowiązków intendenta (według zasad dobrej praktyki higienicznej (GHP) i dobrej praktyki produkcyjnej (GMP)). W razie kontroli musi on przedstawić stan panujący w przedszkolu. Wiąże się to z tym, że intendent musi znać procedury sanitarne. Nadzoruje również pracę kucharzy, by dobrze wykonywali oni powierzone im zadania. Sprawdza, czy stosują się oni do jego poleceń. Pilnuje także, czy wykonują oni swoją pracę zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Na zdjęciu zapiski intendenta na stole z produktami

Jest to trudne, ponieważ niektórzy kucharze mają swoje przyzwyczajenia, szczególnie do doprawiania potraw solą czy pieprzem, których w diecie dzieci nie powinno być w nadmiarze. Ciężko jest zmienić ich przyzwyczajenia i nauczyć ich jak gotować dla najmłodszych. Do obowiązków intendenta w przedszkolu, oprócz układania planów żywieniowych, należy również organizacja różnych imprez okolicznościowych.

Intendent w przedszkolu może również zajmować się dostarczaniem materiałów biurowych. Prowadzi on rejestr rzeczy, które są niezbędne w placówce i dba o to, by ich nie zabrakło.

Kolejnym odpowiedzialnym zadaniem, które należy do intendenta, a nie jest związane z żywieniem, jest sprawowanie funkcji skarbnika. Oznacza to, że zbiera on pieniądze od rodziców na rzeczy związane z przedszkolem (tj. składki na ubezpieczenie, pieniądze na różnego rodzaju wyjścia i inne). Dokumentacja intendenta to określenie: ile, na co i od kogo dostał pieniędzy, a także pilnowanie, by rodzice wpłacali pieniądze na czas. Jest odpowiedzialny za otrzymane pieniądze, a większe sumy może wpłacić do banku. Do obowiązków intendenta zalicza się również sporządzanie raportów kasowych.

Ile zarabia intendent w przedszkolu?

Do podjęcia pracy na stanowisku intendenta w przedszkolu najczęściej wystarczy wykształcenie średnie, ale skończone studia na kierunku żywieniowym, będą atutem. Mile widziane jest, by osoba, która chce pracować na danym stanowisku, skończyła szkołę o profilu gastronomicznym lub ekonomicznym.

Co cechuje dobrego Intendenta?Mile widziane jest ukończenie kursów ze znajomości zasad zdrowego żywienia. Intendent nie ma bezpośredniego kontaktu z dziećmi, raczej z ich rodzicami. Jednak jest to praca w przedszkolu i wymaga od pracownika wysokiej kultury osobistej. Innymi cechami, które są bardzo przydatne w pracy intendenta, są m.in. umiejętność dobrej organizacji pracy, umiejętność planowania i zarządzania czasem.

Przydają się również zdolności analityczne. Ponadto dobra znajomość obsługi komputera oraz prawo jazdy są dodatkowymi atutami ułatwiającymi pracę. Intendent pracujący w przedszkolu powinien również być na bieżąco z aktualnymi rozporządzeniami i przepisami dotyczącymi żywienia.

Jeżeli chodzi o zarobki na tym stanowisku, to z danych zebranych z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wynika, że średnie wynagrodzenie brutto intendenta wynosi 2 450 złotych (dane pochodzą od 195 intendentów, stan na styczeń 2018). Wynagrodzenie może wahać się od 2139 złotych brutto do 2775 złotych brutto. Na to, ile będzie zarabiać intendent w przedszkolu, ma wpływ jego wykształcenie, odbyte kursy, jak i doświadczenie zawodowe. Istotne jest również miasto, w którym pracuje. W większym mieście łatwiej jest znaleźć pracę, a placówki przyjmują więcej dzieci.

Jeżeli skończyłeś szkołę z profilem żywieniowym i szukasz pracy w zawodzie, praca intendenta w przedszkolu może być właśnie dla Ciebie. Praca na tym stanowisku jest bardzo wymagającym i odpowiedzialnym zajęciem. Karmiąc najmłodszych, trzeba znać odpowiednie przepisy i ich przestrzegać. Jednak wiąże się ona z ogromną satysfakcją, gdy widzi się uśmiechnięte i zadowolone dzieci po smacznym i zdrowym posiłku.

Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się intendent w przedszkolu?

Intendent to pracownik przedszkola, który zajmuje się układaniem planów żywieniowych, zakupem oraz dostarczeniem odpowiednich produktów, tworzeniem dokumentacji, a także organizacją różnych imprez okolicznościowych lub dostarczaniem materiałów biurowych.

Jakie wykształcenie powinien mieć intendent?

Intendent jako osoba zajmująca się układaniem menu dla dzieci, powinien mieć wykształcenie średnie zdobyte w szkole gastronomicznej oraz wyższe na kierunku związanym z żywieniem lub dietetyką.

Ile zarabia intendent?

Wynagrodzenie intendenta waha się od 2000 do 3000 tysięcy złotych brutto. Średnia kwota zarobków wynosi około 2500 złotych.
Oceń ten wpis
Intendent w przedszkolu
Ocena: 4.3, liczba głosów: 12

Opinie

Lamus
2019-12-12, 11:41
Intendent zawodem znanym i fajnie go mieć. Organizować wszystkie koszty i dostawy. To taki jakby menadżer niższego szczebla.
misteryous6
2019-12-06, 00:21
Najniższa krajowa, tragedia ....
intendentka
2019-05-18, 16:20
Jak ktoś skończy szkołę o profilu gastronomicznym, to może znaleźć pracę np w szkole, przedszkolu, szpitalu jako intendent, czyli inaczej mówiąc żywieniowiec. Powinien umieć obsługiwać komputer. Może liczyć na około 2500 złotych brutto.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.