Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 34318        SUBSKRYBUJE: 7788
Tematy, które interesują czytelników:  Rodzaje umów, Zakres obowiązków pracownika, Praca za granicą, Fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych

Intendent w przedszkolu

Intendent w przedszkolu
Znasz się na żywieniu innych, skończyłeś szkołę o profilu gastronomicznym i szukasz pracy w zawodzie? Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, kto odpowiada za tworzenie jadłospisu do przedszkola? Może właśnie Ciebie zainteresuje posada na stanowisku intendenta. Kim jest intendent, czym się zajmuje oraz ile zarabia, dowiesz się z poniższego artykułu.

Intendent, to inaczej mówiąc żywieniowiec. Nazwa ta, najczęściej używana jest w przedszkolach i szkołach. Intendent to osoba, która skończyła szkołę wyższą lub studia na kierunku związanym z żywnością. Jego głównym zadaniem jest układanie planów żywieniowych innym ludziom.

W skrócie można powiedzieć, że jest to osoba, która zajmuje się żywieniem dzieci w przedszkolu, ale nie tylko to należy do jej obowiązków. Zakres jego pracy oprócz kwestii związanych z żywieniem obejmuje również takie zagadnienia, jak zrządzanie pieniądzem, prace biurowe czy zaopatrzenie przedszkola (nie ograniczając się jedynie do produktów spożywczych).

Można więc śmiało powiedzieć, że intendent to osoba, która dba o dobrą organizację pracy w przedszkolu. Odpowiada on bezpośrednio przed dyrektorem przedszkola. Pod sobą ma pracowników obsługi, ale współpracuje ze wszystkim działami znajdującymi się w przedszkolu tj. dyrekcją, księgowością czy pedagogami.
 

Zakres obowiązków intendenta
 

Podstawowym obowiązkiem intendenta jest tworzenie menu dla dzieci w przedszkolu. Podczas układania planu dla najmłodszych, musi on zwracać szczególną uwagę na to, by posiłki były zdrowe, zróżnicowane, a sama dieta była dobrze zbilansowana. Zwraca on uwagę na skład jakościowy i ilościowy potraw przygotowywanych przez kucharzy. Przy układaniu menu musi pamiętać o dzieciach, które są na specjalnych dietach i dla nich osobno wybierać produkty np. dzieci na diecie bez nabiału. Dodatkowo jadłospis, który przygotowuje, musi być zgodny z aktualnym rozporządzeniem wydanym przez Ministra Zdrowia zawierającym informacje o tym, jakie składniki można stosować w ramach żywienia dzieci w przedszkolu.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Gdy już zaplanuje, co dzieci będą jeść, musi zrobić listę tego, ile oraz jakich produktów będzie potrzebne. Intendent odpowiada za zakup niezbędnych produktów oraz dostarczenie ich do przedszkola. Ważne jest, żeby niczego nie zabrakło, to na nim spoczywa ta odpowiedzialność. Intendent musi więc utrzymywać stały poziom artykułów w magazynie lub systematycznie robić zakupy. Najczęściej robi plany kilkunastodniowe i ich się trzyma.

W obecnych czasach wzrosła świadomość ludzi w zakresie żywienia. Starając się wybierać produkty świadomie, patrzą by były one zdrowe i pochodziły z pewnego źródła. Rodzicom w szczególności zależy na tym, aby ich dzieci były karmione zdrowo. Dlatego tak ważne jest by intendent wybierając produkty spożywcze zawsze sięgał po te z najlepszym składem.

Praca intendenta i warunki w przedszkolu są stale kontrolowane przez różne organizacje, ponieważ jest to organizacja państwowa. Kontrole są stosowane po to, by nie dopuścić do żadnych nieprawidłowości. Do takiej organizacji zalicza się Państwowa Inspekcja Sanitarna. Sprawdza ona warunki, w jakich przygotowywana jest żywność oraz jakie produkty zostały użyte do jej produkcji.

Intendent zatem musi prowadzić dokumentację sanitarną (według zasad dobrej praktyki higienicznej (GHP) i dobrej praktyki produkcyjnej (GMP)), by w razie kontroli przedstawić stan panujący w przedszkolu. Wiąże się to z tym, że intendent musi znać procedury sanitarne. Intendent nadzoruje również pracę kucharzy, by dobrze wykonywali oni powierzone im zadania. Sprawdza czy stosują się oni do jego poleceń. Pilnuje także czy wykonują oni swoją pracę zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Jest to trudne, ponieważ niektórzy kucharze mają swoje przyzwyczajenia, szczególnie do doprawiania potraw solą czy pieprzem, których w diecie dzieci nie powinno być w nadmiarze. Ciężko jest zmienić ich przyzwyczajenia i nauczyć ich jak gotować dla najmłodszych. Do obowiązków intendenta w przedszkolu, oprócz układania planów żywieniowych, należy również organizacja różnych imprez okolicznościowych.

Intendent może również zajmować się dostarczaniem materiałów biurowych potrzebnych w przedszkolu. Prowadzi on rejestr rzeczy, które są niezbędne w placówce i dba o to, by ich nie zabrakło.

Kolejnym odpowiedzialnym zadaniem, które należy do intendenta, a nie jest związane z żywieniem, jest sprawowanie funkcji skarbnika. Oznacza to, że zbiera on pieniądze od rodziców na rzeczy związane z przedszkolem (tj. składki na ubezpieczenie, pieniądze na różnego rodzaju wyjścia i inne). Intendent musi prowadzić dokumentację: ile, na co i od kogo dostał pieniędzy, a także pilnować, by rodzice wpłacali pieniądze na czas. Jest odpowiedzialny za otrzymane pieniądze, a większe sumy może wpłacić do banku. Do jego obowiązków zalicza się również sporządzanie raportów kasowych.
 

Ile zarabia intendent w przedszkolu
 

Do pracy na stanowisku intendenta w przedszkolu najczęściej wystarczy wykształcenie średnie, ale skończone studia na kierunku żywieniowym, będą atutem. Mile widziane jest, by osoba, która chce pracować na danym stanowisku skończyła szkołę o profilu gastronomicznym lub ekonomicznym.

Mile widziane jest ukończenie kursów ze znajomości zasad zdrowego żywienia. Intendent nie ma bezpośredniego kontaktu z dziećmi, bardziej z ich rodzicami. Jednak jest to praca w przedszkolu i wymaga od pracownika wysokiej kultury osobistej. Innymi cechami, które są bardzo przydatne w pracy intendenta są m.in. umiejętność dobrej organizacji pracy, umiejętność planowania i zarządzania czasem. Przydają się również zdolności analityczne.

Ponadto dobra znajomość obsługi komputera oraz prawo jazdy są dodatkowymi atutami ułatwiającymi pracę. Intendent pracujący w przedszkolu powinien również być na bieżąco z aktualnymi rozporządzeniami i przepisami dotyczącymi żywienia.

Jeżeli chodzi o zarobki na tym stanowisku, to z danych zebranych z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wynika, że średnie wynagrodzenie brutto wynosi 2 450 złotych (dane pochodzą od 195 intendentów, stan na styczeń 2018). Wynagrodzenie może wahać się od 2139 złotych brutto do 2775 złotych brutto. Na to ile będzie zarabiać intendent ma wpływ jego wykształcenie, odbyte kursy, jak i doświadczenie zawodowe. Istotne jest również miasto, w którym pracuje. W większym mieście łatwiej jest znaleźć pracę, a placówki przyjmują więcej dzieci.

Jeżeli skończyłeś szkołę z profilem żywieniowym i szukasz pracy w zawodzie, praca intendenta w przedszkolu może być właśnie dla Ciebie. Praca na tym stanowisku jest bardzo wymagającym i odpowiedzialnym zajęciem. Karmiąc najmłodszych, trzeba znać odpowiednie przyepisy i ich przestrzegać. Jednak wiąże się ona z ogromną satysfakcją, gdy widzi się uśmiechnięte i zadowolone dzieci po smacznym i zdrowym posiłku.
Oceń ten wpis
Intendent w przedszkolu
Ocena: 4.6, liczba głosów: 5

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.