Pracownik - prawa i obowiązki

O czym trzeba pamiętać projektując żłobek?

28 grudnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 6 głosów

6 głosów

4 komentarze
O czym trzeba pamiętać projektując żłobek?
Wymogi sanitarne dotyczące żłobków są ściśle określone. O czym trzeba pamiętać projektując wnętrze żłobka?

W kontekście zakładania placówki opieki nad dziećmi, czy to żłobka, czy klubu dla dzieci, niezwykle istotne jest przestrzeganie konkretnych regulacji i standardów. Stworzenie bezpiecznego i stymulującego środowiska dla małych dzieci wymaga dużej uwagi wobec różnych aspektów projektu i funkcjonowania placówki.

W niniejszym artykule omówimy kluczowe wymagania, które musi spełnić żłobek, przyglądając się zarówno aspektom prawno-organizacyjnym, jak i praktycznym. Przyszli właściciele i operatorzy żłobków, rodzice oraz wszyscy zainteresowani usługami opieki nad dziećmi znajdą tu cenne informacje.

Żłobek jako benefit pracowniczy

Dlaczego żłobek to świetny benefit?

 • Poprawia równowagę między życiem zawodowym a prywatnym pracowników: dostępność opieki nad dziećmi w miejscu pracy ułatwia zarządzanie obowiązkami zawodowymi i rodziną, co może przyczynić się do zmniejszenia stresu i poprawy ogólnego samopoczucia.
 • Zwiększa lojalność i zaangażowanie pracowników: oferowanie takiej usługi jest postrzegane jako znaczący benefit, co może zwiększyć lojalność pracowników wobec firmy i ich zaangażowanie w pracę.
 • Obniża absencję i zwiększa produktywność: pracownicy, którzy mają zapewnioną opiekę nad dziećmi w miejscu pracy, są mniej skłonni do brania nagłych dni wolnych, co przekłada się na wyższą produktywność.
 • Zwiększa retencję talentów: firmy oferujące tego typu usługi są często bardziej atrakcyjne dla potencjalnych pracowników, szczególnie dla tych, którzy są rodzicami.
 • Pozytywnie wpływa na employer branding: demonstruje to zaangażowanie firmy w dobrostan pracowników i ich rodzin, co może pozytywnie wpłynąć na jej reputację.

Środki na otwarcie żłobka lub klubu dziecięcego

Środki na otwarcie tego typu lokalu można pozyskać na różne sposoby. Źródłem finansowania mogą być zarówno pieniądze obrotowe podmiotu zatrudniającego, jak i te, które zostały zebrane w ramach działającego zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

W drugim przypadku umożliwia to art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 roku o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Zgodnie z tym zapisem pracodawca może prowadzić działalność socjalną, do której zalicza się różne formy wypoczynku, działalność kulturalno-oświatową, sportowo-rekreacyjną, opiekę nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana
Dodana

Sortowanie pustych skrzynek - Bez angielskiego

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

 • 13-15 € / mc
 • Holandia
Dodana

Order picker w Lidlu – NOWA OFERTA! Jedna zmiana

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

 • 13-15 € / h
 • Holandia
Dodana

Pracodawca, w ramach funduszu zgromadzone środki może też przeznaczać na pomoc materialną rzeczową lub finansową, a także zwrotną lub bezzwrotną pomoc na cele mieszkaniowe.

Warto sprawdzić możliwość uzyskania wsparcia finansowego ze strony państwa lub lokalnych władz, które często oferują pomoc w tworzeniu miejsc opieki nad dziećmi.

Jak wyglądają wymagania lokalowe?

Wymagania lokalowe dla żłobków w Polsce są dość szczegółowe i mają na celu zapewnienie bezpiecznych oraz higienicznych warunków dla dzieci. Oto podsumowanie najważniejszych kwestii.

Wymagania lokalowe – lista

 • Powierzchnia lokalu: dla 3-5 dzieci minimalna powierzchnia wynosi 16 m². Jeżeli liczba dzieci jest większa, powierzchnia powinna wzrastać o 2 m² na każde dodatkowe dziecko, jeśli czas pobytu dziecka w żłobku nie przekracza 5 godzin dziennie, a o 2,5 m², jeśli przekracza 5 godzin.
 • Wysokość pomieszczeń: minimalna wysokość pomieszczeń, w których przebywają dzieci, wynosi 2,5 m. Ściany w pomieszczeniach sanitarnych do wysokości 2 m powinny być pokryte materiałami zmywalnymi, nienasiąkliwymi i odpornymi na działanie wilgoci.
 • Temperatura i wentylacja: w pomieszczeniach powinna panować temperatura co najmniej 20°C, a minimum połowa okien powinna mieć możliwość otwarcia. W przypadku braku wentylacji mechanicznej należy wietrzyć pomieszczenia 4 razy dziennie po 10 minut.
 • Ochrona przeciwpożarowa: żłobek powinien znajdować się w budynku spełniającym wymagania przepisów technicznych i przeciwpożarowych dla kategorii ZL II. Istnieją wyjątki dla lokali przeznaczonych dla nie więcej niż 15 dzieci, które muszą znajdować się na parterze budynku wykonanego z materiałów nieprzyczyniających się do rozprzestrzeniania ognia.

Jak wyposażyć żłobek?

Kolejną kwestię, na którą należy zwrócić uwagę, jest samo wyposażenie żłobka. Na liście znalazły się:

 • Pościel i leżaki: muszą być wyraźnie oznakowane i przypisane do konkretnego dziecka, aby zapobiec przenoszeniu zakażeń.
 • Osłony grzejników: w pomieszczeniach z grzejnikami centralnego ogrzewania należy umieścić osłony chroniące przed bezpośrednim kontaktem z elementem grzejnym.
 • Higiena i sanitariaty: wymagany jest dostęp do miski ustępowej oraz urządzeń sanitarnych z ciepłą bieżącą wodą. Umywalki i inne urządzenia powinny być dostosowane do gabarytów dzieci.
 • Przechowywanie sprzętu i środków czystości: należy zapewnić miejsce do przechowywania sprzętu i środków utrzymania czystości, zabezpieczone przed dostępem dzieci.
 • Meble i zabawki: muszą być ergonomiczne i posiadają atesty lub certyfikaty bezpieczeństwa. Zabawki powinny spełniać wymagania bezpieczeństwa i higieny oraz posiadać oznakowanie CE.
 • Oświetlenie: powinno spełniać Polską Normę.

Teren wokół żłobka

Teren wokół placówki żłobkowej stanowi nie tylko miejsce do zabawy i aktywności na świeżym powietrzu, ale także podlega istotnym aspektom prawnym i bezpieczeństwu dzieci. Projektowanie i utrzymanie tego obszaru wiąże się z koniecznością spełnienia wymogów regulacji prawnych oraz stworzenia strefy bezpiecznej dla maluchów. W tym akapicie spojrzymy na kwestie związane z terenem wokół żłobka. O czym trzeba pamiętać – przygotowaliśmy listę:

 • ogrodzenie – powinno być nieuszkodzone;
 • place rekreacyjne – zabezpieczone studzienki kanalizacyjne, brak niebezpiecznych przedmiotów i urządzeń;
 • urządzenia służące dzieciom do zabawy - huśtawki, karuzele, ślizgawki itd. powinny być sprawne, a nawierzchnia wokół nich równa;
 • piaskownice – powinny być zabezpieczone przed dostępem zwierząt;
 • sprzęt sportowy, zabawki – powinny mieć odpowiednie atesty i certyfikaty.

Video

W razie stwierdzenia naruszenia wymagań higienicznych i zdrowotnych państwowy inspektor sanitarny (w zależności od rodzaju wykrytych nieprawidłowości) może nakazać w drodze decyzji:

 • usunięcie w ustalonym terminie wykrytych uchybień;
 • zamknięcie placówki lub jej części – jeżeli wykazane naruszenie spowodowało bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia ludzi.

Podsumowanie

Wymogi sanitarne, przepisy lokalowe, a także kwestie projektowania wnętrza i terenu wokół żłobka stanowią nieodłączny fundament dla każdego rodzaju placówki opieki. Odpowiednie zaplanowanie przestrzeni, dostosowanie jej do potrzeb rozwojowych dzieci oraz spełnienie wymogów zdrowotnych i bezpieczeństwa to elementy, które nie tylko spełniają normy prawne, ale także budują zaufanie rodziców oraz tworzą warunki do wszechstronnego rozwoju maluchów. 

To może Cię również zainteresować

Praca na urlopie macierzyńskim - poradnik

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są kluczowe wymogi sanitarno-higieniczne dla żłobka?

Wymogi te obejmują utrzymanie czystości, zapewnienie bezpiecznej wody i jedzenia oraz odpowiednie metody dezynfekcji pomieszczeń.

Czy istnieją standardy dotyczące projektowania wnętrza żłobka?

Tak, wymagane są odpowiednie oświetlenie, wentylacja, strefy do nauki i zabawy, które sprzyjają wszechstronnemu rozwojowi dzieci.

Jakie są korzyści z zapewnienia wykształconego personelu?

Edukowana kadra to profesjonalna opieka, dostosowanie do potrzeb rozwojowych dzieci oraz lepsze wsparcie w ich naukowym i emocjonalnym rozwoju.

Czy istnieją przepisy prawne dotyczące otoczenia placówki żłobkowej?

Tak, teren wokół żłobka musi być zaprojektowany zgodnie z przepisami prawnymi dotyczącymi bezpieczeństwa i stymulacji rozwoju dzieci.

Jakie są kluczowe wytyczne dotyczące bezpieczeństwa na terenie żłobka?

Otoczenie placówki musi być bezpieczne, obejmując awaryjne wyjścia, elementy zabezpieczające oraz stały nadzór personelu.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Anna Różak

Copywriterka, autorka głównie dla branży HR. Piszę o rekrutacji, benefitach pracowniczych, jestem na bieżąco ze zmianami w prawie pracy.

Prywatnie mnóstwo czytam i opiekuję się najpiękniejszym kundelkiem po tej stronie Wisły.

4 komentarze

Dominika

Dominika

Społeczności, gdzie pracuje wiele ludzi z tego samego regionu mają przedszkola, restauracje, małe centra i żłobki. To jest sytuacja bardzo dla nich korzystna.
Zielu

Zielu

W wielu większych firmach o czymś takim słyszałem. Z pewnością dobre rozwiązanie w jakichś miejscach strefy ekonomicznej, miejscach gdzie całymi rodzinami ludzie przenoszą swoje życie.
ciężąrna

ciężąrna

Pracodawca tworzy żłobek. Fajny artykuł. Żłobków nadal jest za mało.
Peterkowa

Peterkowa

Sporo jest korporacji, gdzie takie coś ma miejsce łącznie z przedszkolem. Wtedy ludzie mają dodatkowo zapewnione w pakiecie takie dodatki, które bardzo doceniają.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.