Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 30157        SUBSKRYBUJE: 7202
Tematy, które interesują czytelników:  Co wpisać do CV, Prawa pracownika, Delegacja, Freelancer, Spóźnienie do pracy, Znajomość języków obcych, Motywacja, Marketing internetowy, Relokacja pracowników, Praca w IT, Kredyt, Kwestionariusz osobowy, Praca

Praca w Holandii. Czego możesz się spodziewać?

Praca w Holandii. Czego możesz się spodziewać?
Emigracja zarobkowa Polaków wciąż trwa. Choć na rodzimym rynku pracy sytuacja ma się całkiem nieźle i możemy dostrzec rekordowo niską stopę bezrobocia to kuszące zarobki poza granicami wabią rodaków. Jednym z najpopularniejszych kierunków jest Holandia.

Emigracja zarobkowa Polaków wciąż trwa. Choć na rodzimym rynku pracy sytuacja ma się całkiem nieźle i możemy dostrzec rekordowo niską stopę bezrobocia to kuszące zarobki poza granicami wabią rodaków. Jednym z najpopularniejszych kierunków jest Holandia.

 

Oferty pracy – Holandia

Praca w Holandii kojarzy się głównie z ogrodnictwem – hodowlą i pielęgnacją przepięknych, kolorowych tulipanów. Liczne oferty pracy w Holandii dotyczą także rolnictwa – uprawa truskawek, zieleniny, ale także pomoc w gospodarstwach. Oprócz tego w Holandii nie brakuje angaży dla opiekunek, pracowników produkcji czy wykwalifikowanych robotników i budowlańców. Tak jak w każdym kraju, również w Holandii osoby ze znajomością języka i odpowiednimi kwalifikacjami mogą znaleźć zatrudnienie na wyższych stanowiskach – w biurach, korporacjach czy jako inżynierowie.

Kraj tulipanów daje Polakom sporo możliwości, jeśli chodzi o rozwój kariery zawodowej. Praca w Holandii bez języka jest jak najbardziej możliwa – w wielu sektorach zatrudnienia nie jest on w ogóle wymagany, a często osobami nadzorującymi pracę są Polacy albo osoby znające język polski. Wraz z upływem czasu i przebywaniem poza granicami, nawet najbardziej oporni uczniowie przyswajają podstawowe zwroty i wyrażenia, a przede wszystkim nabywają cenne doświadczenie. Takie osobiste podniesienie kwalifikacji może skutkować rychłym awansem i poprawą zarobków.


Agencje pracy Holandia

Rynek pracy w Holandii jest odmienny od rodzimego. Emigrujący rodacy napotykają na swojej drodze liczne agencje pracy, które rozdysponowują stanowiska pomiędzy swoich kandydatów. Najczęściej nie pobierają za to żadnej opłaty od zainteresowanych, jednak zysk czerpią z prowizji od zatrudnienia. Przykładowo – agencja oferuje zatrudnionemu najniższą krajową, podczas gdy zleceniodawca danej pracy oferuje stawkę o kilka euro wyższą. Najistotniejszą kwestią w podjęciu współpracy z taką agencją jest sprawdzenie jej rzetelności. Dzięki temu zniwelujemy ryzyko, że natrafimy na agencję, która nie będzie wypłacać pieniędzy na czas lub zapewniać podstawowej opieki socjalnej.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

W związku z powyższym, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej postanowiło wspierać rodaków emigrujących i wystosowało odpowiednie kroki, aby zniwelować ryzyko oszustw ze strony agencji pracy w Holandii. Na stronie internetowej Ministerstwa publikowane są linki do holenderskich stron internetowych, które pomagają ocenić wiarygodność agencji pracy. Przed podpisaniem umowy z daną agencją pracy warto zweryfikować, czy znajduje się ona w obowiązkowym rejestrze prowadzonym przez Izbę Przemysłowo-Handlową oraz czy nie ma jej wśród agencji, które zostały ukarane z powodu nie przestrzegania układu zbiorowego pracy dla pracowników tymczasowych w Holandii.

Agencje pracy w Holandii najczęściej są pośrednikami w zatrudnianiu pracowników do prac na roli, w gospodarstwach, do opieki nad osobami starszymi czy do prac budowlanych. Dzięki temu obcokrajowcy mogą podjąć pracę w Holandii bez języka, a w przypadku rzetelnej agencji, mogą liczyć na nieocenioną pomoc organizacyjną przy załatwianiu formalności. Takie agencje często oferują bowiem zakwaterowanie, pomoc w założeniu kont bankowych, uzyskaniu świadczeń zdrowotnych czy nawet dojazdach z Polski do Holandii i z powrotem.


Zarobki w Holandii

Praca w Holandii jest doceniana przez emigrujących Polaków również ze względu na atrakcyjny system wynagradzania. Oferty pracy są zróżnicowane z uwagi na region, sezon czy oferowane zarobki. Popularne są prace w sadach owocowych, przy tulipanach i drzewkach, a także przy pieczarkach, truskawkach, szparagach czy sałatach. W przemyśle również często można znaleźć wolne stanowiska, np. na taśmach produkcyjnych, przy pakowaniu czy etykietowaniu. Polacy cenieni są także przez Holendrów jako znakomici fachowcy – spawacze, budowlańcy, mechanicy czy hydraulicy. Zarobki uzależnione są od posiadanych umiejętności, doświadczenia i zaangażowania. Często można się spotkać z pracą na akord, która czasem bywa niezwykle opłacalna, a czasem niesie ryzyko wyzysku.

W Holandii obowiązują stawki minimalne

. Uzależnione są od wieku pracowników. Ustawowa płaca minimalna brutto obowiązująca w Holandii od 1 stycznia 2018 zakłada, że osoby pracujące 40h w tygodniu, posiadającel 22 lata i więcej, powinny otrzymywać co najmniej € 9,11/h. Ponadto stawki uzależnione są od sektorów zatrudnienia. Inną stawkę otrzymają pracownicy sezonowi, inną produkcyjni, a jeszcze inni specjaliści.


Rynek pracy w Holandii – co warto wiedzieć?

Wybierając zatrudnienie w Holandii warto pamiętać, że w kraju tym popularne są nieco inne formy zatrudnienia. Dla emigrantów jednym z popularniejszych rozwiązań są kontrakty zerowe. Są to specyficzne umowy, które nie mają określonych godzin pracy, ale mogą posiadać określoną liczbę godzin pracy. Działa to na korzyść pracownika, któremu zatrudniający musi zagwarantować przynajmniej minimalną i określoną przez niego liczbę godzin.

Wybierając się do Holandii w celu podjęcia pracy zarobkowej, konieczne jest ubieganie się o nadanie numeru identyfikacyjnego, czyli numeru zwanego sofi czy też numeru BSN. Sofi przyznawany jest imigrantom przyjeżdżającym na okres do czterech miesięcy, z kolei numer BSN przyznawany jest osobom, które na przybyły na dłuższy pobyt. Wówczas niezbędne jest zgłoszenie się do Wydziału Spraw Obywatelskich w Urzędzie Gminy. Dzięki temu możliwe będzie nabycie uprawnień do obowiązkowego w Holandii ubezpieczenia zdrowotnego, którego koszt uzależniony jest od firmy i wybranego pakietu.

Praca w Holandii kusi atrakcyjnym wynagrodzeniem, wielością ofert oraz możliwością podjęcia pracy sezonowej, co jest szczególnie atrakcyjne np. dla studentów. Przed wyjazdem warto zapoznać się ze specyfiką rynku pracy w Holandii, sposobem działania agencji pracy oraz wybrać odpowiedni region, w którym możliwe będzie odnalezienie najbardziej pożądanego zawodu. Pamiętaj też, że wyjeżdżając do pracy w Holandii bez języka, wcale nie jesteś na straconej pozycji – pracodawcy wciąż poszukują rąk do pracy!
Oceń ten wpis
Praca w Holandii. Czego możesz się spodziewać?
Ocena: 4.0, liczba głosów: 5

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.