Twoje wsparcie w rekrutacji

Agent nieruchomości - sprawdź, czy to zawód dla Ciebie

Agent nieruchomości - sprawdź, czy to zawód dla Ciebie
Rynek nieruchomości w Polsce kwitnie. Młodzi nie liczą już na pomoc państwa, tylko pragną na własną rękę zdobyć swoje cztery kąty. Pędzące tempo życia często nie daje im szansy na budowę domu albo dogłębny research ofert domów i mieszkań. Wówczas z pomocą przychodzą agenci nieruchomości, którzy pomogą w zakupie, ale też najmie, wynajmie i sprzedaży wszelkich powierzchni użytkowych. Sprawdźmy, jak wygląda ich praca w rzeczywistości.

Praca w nieruchomości ma swoją specyfikę. Najczęściej nie ma wiele wspólnego z tradycyjną pracą na etacie, a liczba wypracowywanych w miesiącu godzin uzależniona jest od agencji, w której pracuje dana osoba, sezonu, liczby zleceń i zaangażowania agenta w rozwój. Praca ta wymaga nieustannego poszerzania horyzontów wiedzy. Potrzebny jest otwarty umysł i ogromna mobilizacja, bowiem zarobki najczęściej uzależnione są od ilości i rodzaju zrealizowanych zleceń. Sprawdź, co jeszcze musisz wiedzieć o zawodzie agenta nieruchomości.


Predyspozycje i umiejętności agenta nieruchomości

Zawód agenta nieruchomości nieodzownie jest związany z kontaktem w ludźmi. Niezwykle istotne jest zatem aby posiadać określone cechy, które będą sprzyjały realizowaniu celów zawodowych. Konieczna jest wysoka kultura osobista, pozytywne nastawienie wobec klientów, a także cierpliwość i wyrozumiałość. Trzeba pamiętać, że klienci nie zawsze docierają na umówione spotkania punktualnie, nie zawsze podejmują decyzję „od ręki”, a czasem bywają niezwykle uporczywi.

Praca jako agent nieruchomości wymaga również sporej mobilności, do czego przyda się prawo jazdy i własny pojazd, choć wiele firm oferuje auta służbowe. Niezbędna może okazać się także wysoka dyspozycyjność i elastyczność w działaniu. Czasem, pracując jako pośrednik w najmie czy zakupie nieruchomości, będziesz zobligowany do dotarcia w określone miejsce po planowanych godzinach pracy, albo będzie trzeba odbierać dodatkowe telefony czy maile. Kolejną cechą jest intuicja, która jednak przychodzi dopiero z czasem. Trudno, aby tuż po rozpoczęciu pracy w zawodzie mieć przysłowiowego nosa do interesów w branży. Warto jednak znać nieco rynek po którym się poruszasz, zatem już planując możliwość pracy w zawodzie, warto poczytać literaturę branżową i zorientować się na temat.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?


Kurs agenta nieruchomości

Chcąc podjąć zatrudnienie jako agent nieruchomości trzeba posiadać wykształcenie minimum średnie. Posiadanie dyplomu uczelni wyższej na kierunkach prawniczych, administracyjnych, zarządzania, ekonomicznych czy pokrewnych jest sporą zaletą. Niezależnie jednak od poziomu wykształcenia, warto rozważyć uczestnictwo w kursach agenta nieruchomości czy kursach na pośrednika nieruchomości. Takie kursy dedykowane są osobom, które pragną rozpocząć karierę zawodową oraz osobom, które pragną szkolić innych, przyszłych agentów. Podczas szkoleń uczestnicy poznają zagadnienia z zakresu prawa związanego z obrotem nieruchomościami, podstawy wiedzy o procedurach kupna, sprzedaży, najmu i wynajmu nieruchomości, sposobów przygotowania nieruchomości do sprzedaży, a także sposobach skutecznej i efektywnej reklamy, która pomoże wnieść biznes na wyższy poziom.

Rozważając uczestnictwo w kursach na agenta nieruchomości, można najpierw rozeznać się w lokalnych urzędach pracy. Często dofinansowują one takie warsztaty częściowo lub w pełni, dzięki czemu koszt kursu nie jest obciążający. Nie da się ukryć, że taki kurs jest niezwykle przydatny dla przyszłego pracownika. Pomaga zrozumieć specyfikę branży, zapoznaje kandydata na agenta nieruchomości z zagadnieniami prawnymi, m.in. na kwestie takie jak: kiedy nabywca nieruchomości może odpowiadać za długi sprzedającego,  spadkobranie nieruchomości, podatki i inne opłaty w obrocie nieruchomościami, sporządzanie umów i innych dokumentów, prawidłowa ochrona baz danych klientów itd. W kursach nie brakuje również zagadnień psychologicznych, np. praca z trudnym klientem, radzenie sobie ze stresem, asertywność oraz zagadnień z marketingu, np. jak reklamować się w Internecie. Wszystkie te zagadnienia zostaną przedstawione wyłącznie przez najlepszych specjalistów i osoby, które znają branżę na wylot. Dzięki temu, nie będzie konieczności pochłaniania tomów wiedzy, która nie będzie potrzebna w przyszłym zawodzie.


Licencja agenta nieruchomości

Pośrednik w obrocie nieruchomościami powinien być profesjonalistą w każdym calu. Dzięki temu zbuduje odpowiednie zaufanie wśród klientów, zyska w oczach pracodawcy oraz konkurencji. Jednym z punktów, które pomogą w zdobyciu pracy w obrocie nieruchomościami jest zdobycie licencji. Licencjonowanie ma na celu przede wszystkim zapewnienie klientom rzetelnej informacji o świadczących usługi pośrednictwa i zarządzania nieruchomościami. Istnieją dwa rodzaje licencjonowania agenta nieruchomości. Pierwszym typem jest Licencja Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, a drugim Licencja Zarządcy Nieruchomości Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości. Uzyskanie licencji jest możliwe po odbyciu wspomnianego wcześniej kursu agenta nieruchomości oraz pozytywnym zdaniu egzaminu bądź jeśli posiadają dyplom studiów wyższych i praktykę, po złożeniu odpowiednich dokumentów. Dzięki posiadaniu licencji agent zyskuje na wiarygodności, bowiem potencjalny klient może sprawdzić jego wiarygodność w ogólnodostępnym Centralnym Rejestrze Pośredników w Obrocie Nieruchomościami PFRN.


Jak zarabiać na nieruchomościach?

W związku z prężnym rozwojem rynku nieruchomości, pojawiają się na rynku pracy oferty innych sposobów zarobku, które ściśle wiążą się z branżą. Wiele osób decyduje się na kupno własnego mieszkania, a następnie wynajmowanie go na własną rękę, np. studentom. Jest to ciekawy i skuteczny sposób na dodatkowe pieniądze, jednak dość absorbujący, dlatego w tym przypadku warto zdać się na profesjonalnego agenta nieruchomości. Można jednak rozważyć podjęcie zatrudnienia jako architekt wnętrz, które przygotowuje się pod wynajem, albo, w przypadku braku odpowiedniego wykształcenia jako osoba aranżująca pomieszczenia pod piękne fotografie lub oględziny pomieszczeń przez potencjalnych kupców/najemców. Często agencje nieruchomości nawiązują również współpracę z kamerzystami, których zadaniem jest nakręcenie efektywnego video promującego agencję, albo poszczególne domy i mieszkania. Praca znajdzie się również dla projektantów stron internetowych, webmasterów, copywriterów i innych osób, które pomogą w promocji firmy i osiąganiu celów biznesowych.


Praca jako agent nieruchomości wymaga pewnych predyspozycji i kwalifikacji, ale posiadając silną motywację, każdy może się w niej odnaleźć. Nie da się jednoznacznie powiedzieć ile zarabia agent nieruchomości, ponieważ stawki uzależnione są od wielu czynników. Pewne jest jednak to, że jest to branża, która silnie się rozwija i przed którą wciąż pojawiają się nowe wyzwania. Jeśli chcesz pracować z ludźmi, lubisz nawiązywać współpracę i osiągać sukces, zastanów się nad tym zawodem.

Oceń ten wpis
Agent nieruchomości - sprawdź, czy to zawód dla Ciebie
Ocena: 3.6, liczba głosów: 30

Opinie

Dorian
2019-12-12, 12:00
Podobnie jest jak w przypadku handlowca zawód wymaga konkretnych umiejętności by wpływać na ludzi. Sprzedaż to jest sprzedaż i taka osoba może pracować w wielu zawodach.
Ewa
2019-05-18, 17:34
Wpis w tym artykule ok. Znam agentów nieruchomości i wiem, że oni świetnie zarabiają. Warto mieć licencje agenta nieruchomości.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.