Zawody i ich potencjał

Agent nieruchomości - sprawdź, czy to zawód dla Ciebie

14 maja 2021

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 29 głosów

29 głosów

7 komentarzy
Agent nieruchomości - sprawdź, czy to zawód dla Ciebie
Rynek nieruchomości w Polsce kwitnie. Młodzi nie liczą już na pomoc państwa, tylko pragną na własną rękę zdobyć swoje cztery kąty. Pędzące tempo życia często nie daje im szansy na budowę domu albo dogłębny research ofert domów i mieszkań. Wówczas z pomocą przychodzą agenci nieruchomości, którzy pomogą w zakupie, ale też najmie, wynajmie i sprzedaży wszelkich powierzchni użytkowych. Sprawdźmy, jak wygląda ich praca w rzeczywistości.

Rynek nieruchomości rośnie konsekwentnie od co najmniej kilku lat. Nawet kryzys wywołany pandemią nie zahamował wzrostu cen mieszkań i domów. Jednocześnie samodzielna sprzedaż nieruchomości jest coraz trudniejsza i skomplikowana. Wszystko to sprawia, iż zapotrzebowanie na agentów nieruchomości rośnie. Z tego artykułu dowiesz się czy zawód agenta nieruchomości jest dla Ciebie. A jeśli tak to jak go zdobyć.

Praca w nieruchomości ma swoją specyfikę

Najczęściej nie ma wiele wspólnego z tradycyjną pracą na etacie, a liczba wypracowywanych w miesiącu godzin uzależniona jest od agencji, w której pracuje dana osoba, sezonu, liczby zleceń i zaangażowania agenta w rozwój. Praca ta wymaga nieustannego poszerzania horyzontów wiedzy. Potrzebny jest otwarty umysł i ogromna mobilizacja, bowiem zarobki najczęściej uzależnione są od ilości i rodzaju zrealizowanych zleceń. Sprawdź, co jeszcze musisz wiedzieć o zawodzie agenta nieruchomości.

Jak wygląda praca agenta nieruchomości w praktyce?

Agent nieruchomości lub inaczej pośrednik nieruchomości to nie jest z pewnością standardowa praca zza biurka. To przede wszystkim bycie w terenie, dziesiątki rozmów i spotkań z klientami. Od tego zależy głównie skuteczność dobrego pośrednika nieruchomości. Należy więc być przygotowanym na pracę z ludźmi. Klienci potrafią być mili i sympatyczni, jak i też trudni i roszczeniowi. Przyda się więc też spokój, opanowanie i radzenie sobie z emocjami. W kontakcie z innymi ważna będzie też dyspozycyjność i mobilność. Praca agenta nie musi być pracą po godzinach, ale trzeba być przygotowanym na spotkania z klientami popołudniami i w weekendu.

Agentka nieruchomości

Tym co niewątpliwie pomoże każdemu adeptowi tego zawodu będzie silna własna motywacja. Trzeba dużo cierpliwości, wielu spotkań by w końcu luźne rozmowy zamieniły się w transakcję i podpisaną umowę. Przedsiębiorczość, kreatywność i znajomość narzędzi marketingowych pomoże też zwiększyć skuteczność działań.

Pośrednik w obrocie nieruchomościami - kim jest i jak nim zostać?

Aby wykonywać ten zawód wystarczy średnie lub wyższe wykształcenie. Przydadzą się też prawo jazdy, bo praca wymaga przemieszczania się po mieście, jak wyjazdów poza miasto. Ostatni niezbędny element to założenie własnej działalności gospodarczej i posiadanie ubezpieczenia OC. Teraz możemy już świadczyć innym usługi w pośrednictwie i obrocie nieruchomościami.

Warto jednak pomyśleć o ukończeniu kursu agenta nieruchomości lub pośrednika nieruchomości. Da on sporą dawkę wiedzy i przydatnych umiejętności; szczególnie jeśli chodzi o kwestie prawne i finansowe związane z kupnem i sprzedażą nieruchomości. Po ukończeniu kursu możemy ubiegać się o licencję. Może być to licencja Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości lub licencja Zarządcy Nieruchomości Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości. Posiadanie licencji nie jest oczywiście obowiązkowe. Zapewnia jednak umieszczenie nas w Centralnym Rejestrze Pośredników w Obrocie Nieruchomościami PFRN. A to buduje naszą wiarygodność w oczach klientów.

Video

Szukasz pracy?

Agent nieruchomości - Doradca ds. nieruchomości

Moc Nieruchomości Sp. z o.o.

  • 10 000-50 000 zł / mc
  • Wrocław
Dodana

Dołacz do naszego zespołu.Zostań agentem.

Nieruchomości FN

  • Bielsko-Biała
Dodana

Agent nieruchomości

APREST sp. z o.o.

  • 5 000-20 000 zł / mc (zal. od umowy)
  • Kraków
Dodana

Estate agent

Portal Jungle s.r.o.

  • Warszawa
Dodana

Specjalista do spraw nieruchomości

ZUW URBEX Sp. z o.o. - Oddział w Osieku

  • Żmigród
Dodana

Predyspozycje i umiejętności agenta nieruchomości

Zawód agenta nieruchomości nieodzownie jest związany z kontaktem w ludźmi. Niezwykle istotne jest zatem aby posiadać określone cechy, które będą sprzyjały realizowaniu celów zawodowych. Konieczna jest wysoka kultura osobista, pozytywne nastawienie wobec klientów, a także cierpliwość i wyrozumiałość. Trzeba pamiętać, że klienci nie zawsze docierają na umówione spotkania punktualnie, nie zawsze podejmują decyzję „od ręki”, a czasem bywają niezwykle uporczywi.

Praca jako agent nieruchomości wymaga również sporej mobilności, do czego przyda się prawo jazdy i własny pojazd, choć wiele firm oferuje auta służbowe. Niezbędna może okazać się także wysoka dyspozycyjność i elastyczność w działaniu. Czasem, pracując jako pośrednik w najmie czy zakupie nieruchomości, będziesz zobligowany do dotarcia w określone miejsce po planowanych godzinach pracy, albo będzie trzeba odbierać dodatkowe telefony czy maile. Kolejną cechą jest intuicja, która jednak przychodzi dopiero z czasem. Trudno, aby tuż po rozpoczęciu pracy w zawodzie mieć przysłowiowego nosa do interesów w branży. Warto jednak znać nieco rynek po którym się poruszasz, zatem już planując możliwość pracy w zawodzie, warto poczytać literaturę branżową i zorientować się na temat.

Ile zarabia dobry agent nieruchomości: pośrednik w obrocie nieruchomościami - zarobki

Jeśli nie przestraszyły was wymagania i trudy pracy agenta nieruchomości warto porozmawiać o zarobkach. Na wstępie pamiętajmy, iż zasadniczą część wynagrodzenia agenta nieruchomości stanowi prowizja związana z ilości zawartych transakcji. Aby ją zwiększać warto pracować z jednej strony nad swoją skutecznością a z drugiej uczyć się jak pośredniczyć w obrocie coraz droższymi nieruchomościami. Procent prowizji od sprzedaży mieszkania w średnim mieście o wartości 300 tys. zł i ten sam procent od sprzedaży rezydencji za 3 mln pod Warszawą to dziesięciokrotna różnica w kwocie otrzymanej prowizji.

W miarę doświadczony agent po roku pracy może liczyć na wynagrodzenie z prowizją nawet na poziomie 10 tys. zł. Bardzo dobrzy agencji, posiadający szeroką listę kontaktów i skutecznie obracający największymi nieruchomościami zarobią nawet 20 tys. miesięcznie.

Video

Jak napisać odpowiednie CV i list motywacyjny agenta nieruchomości?

Przygotowując więc CV i ubiegając się o pracę w agencji nieruchomości musimy przekonać przyszłego pracodawcę o naszym doświadczeniu i miękkich kompetencjach niezbędnych do tego zawodu. Warto więc, jeśli wskażemy w CV i opiszemy wszystkie nasze zawodowe doświadczenia związane ze sprzedażą. Pokażmy też im komunikacja, negocjace oraz kreatywność i przedsiębiorczość to z kolei nasze mocne zawodowe strony

Jak zrobić kurs agenta nieruchomości?

Chcąc podjąć zatrudnienie jako agent nieruchomości trzeba posiadać wykształcenie minimum średnie. Posiadanie dyplomu uczelni wyższej na kierunkach prawniczych, administracyjnych, zarządzania, ekonomicznych czy pokrewnych jest sporą zaletą. Niezależnie jednak od poziomu wykształcenia, warto rozważyć uczestnictwo w kursach agenta nieruchomości czy kursach na pośrednika nieruchomości. Takie kursy dedykowane są osobom, które pragną rozpocząć karierę zawodową oraz osobom, które pragną szkolić innych, przyszłych agentów. Podczas szkoleń uczestnicy poznają zagadnienia z zakresu prawa związanego z obrotem nieruchomościami, podstawy wiedzy o procedurach kupna, sprzedaży, najmu i wynajmu nieruchomości, sposobów przygotowania nieruchomości do sprzedaży, a także sposobach skutecznej i efektywnej reklamy, która pomoże wnieść biznes na wyższy poziom.

Rozważając uczestnictwo w kursach na agenta nieruchomości, można najpierw rozeznać się w lokalnych urzędach pracy. Często dofinansowują one takie warsztaty częściowo lub w pełni, dzięki czemu koszt kursu nie jest obciążający. Nie da się ukryć, że taki kurs jest niezwykle przydatny dla przyszłego pracownika. Pomaga zrozumieć specyfikę branży, zapoznaje kandydata na agenta nieruchomości z zagadnieniami prawnymi, m.in. na kwestie takie jak: kiedy nabywca nieruchomości może odpowiadać za długi sprzedającego,  spadkobranie nieruchomości, podatki i inne opłaty w obrocie nieruchomościami, sporządzanie umów i innych dokumentów, prawidłowa ochrona baz danych klientów itd. W kursach nie brakuje również zagadnień psychologicznych, np. praca z trudnym klientem, radzenie sobie ze stresem, asertywność oraz zagadnień z marketingu, np. jak reklamować się w Internecie. Wszystkie te zagadnienia zostaną przedstawione wyłącznie przez najlepszych specjalistów i osoby, które znają branżę na wylot. Dzięki temu, nie będzie konieczności pochłaniania tomów wiedzy, która nie będzie potrzebna w przyszłym zawodzie.

plan mieszkania na sprzedaż

Licencja agenta nieruchomości

Pośrednik w obrocie nieruchomościami powinien być profesjonalistą w każdym calu. Dzięki temu zbuduje odpowiednie zaufanie wśród klientów, zyska w oczach pracodawcy oraz konkurencji. Jednym z punktów, które pomogą w zdobyciu pracy w obrocie nieruchomościami jest zdobycie licencji. Licencjonowanie ma na celu przede wszystkim zapewnienie klientom rzetelnej informacji o świadczących usługi pośrednictwa i zarządzania nieruchomościami. Istnieją dwa rodzaje licencjonowania agenta nieruchomości.

Pierwszym typem jest Licencja Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, a drugim Licencja Zarządcy Nieruchomości Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości. Uzyskanie licencji jest możliwe po odbyciu wspomnianego wcześniej kursu agenta nieruchomości oraz pozytywnym zdaniu egzaminu bądź jeśli posiadają dyplom studiów wyższych i praktykę, po złożeniu odpowiednich dokumentów. Dzięki posiadaniu licencji agent zyskuje na wiarygodności, bowiem potencjalny klient może sprawdzić jego wiarygodność w ogólnodostępnym Centralnym Rejestrze Pośredników w Obrocie Nieruchomościami PFRN.

Jak zarabiać na nieruchomościach?

W związku z prężnym rozwojem rynku nieruchomości, pojawiają się na rynku pracy oferty innych sposobów zarobku, które ściśle wiążą się z branżą. Wiele osób decyduje się na kupno własnego mieszkania, a następnie wynajmowanie go na własną rękę, np. studentom. Jest to ciekawy i skuteczny sposób na dodatkowe pieniądze, jednak dość absorbujący, dlatego w tym przypadku warto zdać się na profesjonalnego agenta nieruchomości. Można jednak rozważyć podjęcie zatrudnienia jako architekt wnętrz, które przygotowuje się pod wynajem, albo, w przypadku braku odpowiedniego wykształcenia jako osoba aranżująca pomieszczenia pod piękne fotografie lub oględziny pomieszczeń przez potencjalnych kupców/najemców.

zadowolona agentka  ze sprzedaży

Często agencje nieruchomości nawiązują również współpracę z kamerzystami, których zadaniem jest nakręcenie efektywnego video promującego agencję, albo poszczególne domy i mieszkania. Praca znajdzie się również dla projektantów stron internetowych, webmasterów, copywriterów i innych osób, które pomogą w promocji firmy i osiąganiu celów biznesowych.

Najczęściej poszukiwani specjaliści w branży znajdą zatrudnienie w Krakowie oraz Warszawie.

Praca jako agent nieruchomości wymaga pewnych predyspozycji i kwalifikacji, ale posiadając silną motywację, każdy może się w niej odnaleźć. Nie da się jednoznacznie powiedzieć ile zarabia agent nieruchomości, ponieważ stawki uzależnione są od wielu czynników. Pewne jest jednak to, że jest to branża, która silnie się rozwija i przed którą wciąż pojawiają się nowe wyzwania. Jeśli chcesz pracować z ludźmi, lubisz nawiązywać współpracę i osiągać sukces, zastanów się nad tym zawodem.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Najczęściej zadawane pytania

Czy trzeba mieć licencję by wykonywać zawód agenta nieruchomości?

Nie, nie jest on obowiązkowa. Ale warto ją mieć gdyż buduje nasz profesjonalny wizerunek.

Ile mogę zarobić jako agent nieruchomości?

w zależności od doświadczenia i rynku na jakim działamy od kilku do nawet dwudziestu tysięcy zł miesięcznie.

Czy muszę mieć prawo jazdy by wykonywać ten zawód?

Z pewnością ułatwią one pracę i dojazd do klientów, szczególnie jeśli sprzedajemy nieruchomości położone na przedmieściach czy poza miastem.

7 komentarzy

Adam Pulkowski

Adam Pulkowski

W mojej firmie zatrudniamy wielu agentów nieruchomości i wiem, że jest to wymagający, ale satysfakcjonujący zawód. Stale uczymy naszych pracowników nowych narzędzi i strategii marketingowych, aby zwiększyć ich skuteczność. Pamiętajmy, że dobra praca agenta nieruchomości to przede wszystkim zadowoleni klienci.
cc2

cc2

Jeśli ktoś jest zdecydowany na pracę jako agent nieruchomości, to warto zainwestować w kursy i szkolenia, aby zdobyć niezbędną wiedzę. Jest to bardzo konkurencyjna branża, więc im więcej umiejętności, tym większe szanse na sukces.
Beata

Beata

Agent nieruchomości to ciekawe i wymagające zajęcie, ale nie dla każdego. Trzeba być otwartym, mieć umiejętności negocjacyjne i umieć radzić sobie z ludźmi w różnych sytuacjach. Niestety, ja nie posiadam tych umiejętności, więc szukam pracy w innej branży.
dorota

dorota

Praca agenta nieruchomości jest wymagająca, ale bardzo ciekawa. Ciągłe kontakty z ludźmi, różne sytuacje, które wymagają szybkiego reagowania, rozwijanie własnych umiejętności - to wszystko sprawia, że praca ta nigdy się nie nudzi.
Bulldog

Bulldog

Niby wszystko jasne i proste ale fakty są takie, że jest wielka konkurencja takich pracowników i czasami za mało ofert na wyłączność.
Dorian

Dorian

Podobnie jest jak w przypadku handlowca zawód wymaga konkretnych umiejętności by wpływać na ludzi. Sprzedaż to jest sprzedaż i taka osoba może pracować w wielu zawodach.
Ewa

Ewa

Wpis w tym artykule ok. Znam agentów nieruchomości i wiem, że oni świetnie zarabiają. Warto mieć licencje agenta nieruchomości.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.