Zawody i ich potencjał

Doradca ubezpieczeniowy - jak zacząć pracę w branży ubezpieczeniowej

11 lipca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 20 głosów

20 głosów

5 komentarzy
Doradca ubezpieczeniowy - jak zacząć pracę w branży ubezpieczeniowej
Dowiedz się, jak stać się doradcą lub agentem ubezpieczeniowym. Zrozum jakie są obowiązki, jakie zarobki można osiągnąć, i jak dynamicznie rozwija się ta branża.

Doradca ubezpieczeniowny, czyli praca w ubezpieczeniach

Z oferty doradcy ubezpieczeniowego powinna skorzystać każda osoba, która ma zamiar zakupić polisę OC, AC, na życie i dożycie czy myśląca o tym, by zapewnić finansowe bezpieczeństwo swojej. Czym zajmuje się doradca ubezpieczeniowy? To osoba pomagająca klientom zainteresowanym zakupem polisy w ustaleniu jego potrzeb i określeniu, jaki produkt będzie spełniać jego oczekiwania. Ponieważ oferta ubezpieczycieli jest szeroka, dobry doradca jest w stanie szczegółowo porównać konkretne produkty i pomóc w wyborze najlepszej.

 

Jak zostać doradcą ubezpieczeniowym?

Każda osoba zainteresowana działaniem w branży ubezpieczeniowej musi liczyć się z tym, że będzie musiała przejść wiele szkoleń i nieustannie podnosić swoje umiejętności. Dlaczego? Wykształcenie w tej branży nie jest tak istotne, choć z pewnością lepiej poradzą sobie osoby posiadające dyplom ukończenia uczelni wyższej na kierunku np. finanse czy ekonomia. Większość towarzystw ubezpieczeniowych organizuje szkolenia, np. wstępne – dla pracowników rozpoczynających pracę. Na takich agenci dowiadują się m.in. jak rozmawiać z potencjalnymi klientami czy otrzymują materiały reklamowe.

Ponieważ doradca ubezpieczeniowy to pojęcie wieloznaczne, mogące odnosić się zarówno do agenta ubezpieczeniowego, jak i brokera ubezpieczeniowego, każda zainteresowana osoba musi mieć świadomość tego, że faktycznie są to dwa różne zawody, a najłatwiej jest zostać agentem.

 

Doradca ubezpieczeniowy - zarobki

Doradca ubezpieczeniowy to osoba zarabiająca dopiero wówczas, gdy sprzeda ubezpieczenie, czyli podpisze umowę z zainteresowanym klientem. Miesięczny zarobek wypracowany przez np. agenta ubezpieczeniowego zależy wyłącznie od ilości klientów. Zdecydowanie łatwiej mają osoby działające w branży od kilku czy nawet kilkunastu lat, bo one mogą liczyć na to, że będą do nich powracać wcześniejsi klienci lub otrzymają rekomendację od dotychczasowych.

Zarobki doradcy ubezpieczeniowego zależą również od jego podejścia do klienta. Przykładowo broker ubezpieczeniowy powinien pamiętać o tym, by zawsze działać w interesie osoby, która się do niego zgłosiła. Jeżeli będzie myślał wyłącznie o swoim zysku, czyli prowizji, to klient szybko zauważy to. Przedstawienie pełnej oferty i poinformowanie klienta o wszystkich kosztach, które będzie musiał ponieść to zupełna podstawa.

Branża ubezpieczeniowa rozwija się niezwykle dynamicznie

Na polskim rynku działa wiele towarzystw ubezpieczeniowych cieszących się dużym zainteresowaniem i uznaniem klientów. Są również takie, które działalność zaczęły stosunkowo niedawno, ale dzięki intensywnej reklamie szybko zdobywają nowych klientów. Jak zatem rozpocząć przygodę w branży ubezpieczeniowej?

Szukasz pracy?

Opiekun Floty/ Likwidacja szkód

MAGTRANS Sp. z o. o.

  • Busko-Zdrój
Dodana

Agent ubezpieczeniowy

PZU Życie SA

  • Warszawa
Dodana

Doradca klienta

Centralna Baza Ofert Pracy

  • Kartuzy
Dodana

Pracownik do spraw ubezpieczeń

Centralna Baza Ofert Pracy

  • Nowy Sącz
Dodana

Referent do spraw ubezpieczeń

Centralna Baza Ofert Pracy

  • Sławno
Dodana

Czytaj również:  Liczby w CV i liście motywacyjnym - zaskocz rekrutera

Osoby zainteresowane pracą w branży ubezpieczeniowej powinny pamiętać przede wszystkim o tym, że na portalach ogłoszeniowych nie pojawiają się ogłoszenia o pracę w tym charakterze. Dlaczego? Doradca ubezpieczeniowy jest zobowiązany założyć własną działalność gospodarczą. To sprawia, że zdecydowana większość towarzystw ubezpieczeniowych decyduje się na rozwiązanie polegające na tym, że na prowadzonych serwisach internetowych tworzą zakładkę „praca” lub „współpraca”. To właśnie tam należy szukać wskazówek dotyczących tego, jak aplikować na doradcę zawodowego w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Poziom wiedzy społeczeństwa na temat produktów ubezpieczeniowych wciąż jest stosunkowo niski. Niewielu konsumentów decyduje się zakupić ubezpieczenie na życie. Większość z nas traktuje takie produkty jako niepotrzebne czy nawet stratę pieniędzy. Tymczasem dobre ubezpieczenie zapewnia ochronę. O tym próbują konsumentów przekonać m.in. agenci ubezpieczeniowi, którzy na rynku działają bardzo sprawnie.

Jeżeli jesteś osobą, która chce zawodowo związać się z rynkiem finansowym, to masz wiele możliwości. Jedną z dróg jest postawienie na branżę ubezpieczeniową. Wówczas możesz zostać wspomnianym agentem ubezpieczeniowym. Zadanie wcale nie będzie łatwe – duża konkurencja i niska świadomość społeczeństwa sprawiają, że będziesz musiał się natrudzić się, by w każdym miesiącu podpisać konkretną pulę umów.

Zawód doradcy ubezpieczeniowego oferuje wiele możliwości, ale wymaga odpowiedniego szkolenia i dedykacji - jest to droga do finansowego sukcesu dla osób zorientowanych na klienta.

Agent ubezpieczeniowy – czym on się zajmuje?

Praca agenta ubezpieczeniowego sprowadza się do tego, że oferuje on produkty ubezpieczeniowe klientom indywidualnym i firmom. Dzieje się tak dopiero po tym, gdy założy działalność agencyjną (czyli działalność gospodarczą) i podpisze umowę agencyjną z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym. Zakład ubezpieczeniowy ma wówczas obowiązek wpisać go na listę agentów ubezpieczeniowych. Po tej czynności agent może zacząć swoją działalność, czyli ofertować konsumentom produkty ubezpieczeniowe konkretnego ubezpieczyciela.

Ponieważ agenci ubezpieczeniowi oferują produkty tylko jednego, nie zaś wielu, towarzystw ubezpieczeniowych, w praktyce muszą pamiętać o tym, by związać się z takim ubezpieczycielem, który ma wyrobioną markę i stawia na reklamę. Ta, jak wiadomo, ma duże znaczenie dla rozpoznawalności, wpływa również na zainteresowanie klientów daną marką czy produktami.

Praca z ludźmi, praca w terenie

Praca agenta ubezpieczeniowego z pewnością nie jest łatwa – jest wyzwaniem, bo takie osoby przez cały dzień pracują z klientami. Nie zawsze przy tym przyjmują we własnym biurze – większość agentów musi dostosować się do potrzeb klientów. Zdarza się zatem, że agent umawia się na spotkanie z potencjalnym klientem w jego mieszkaniu czy miejscu prowadzenia działalności gospodarczej. To powoduje, że godziny pracy agenta ubezpieczeniowego są faktycznie nielimitowane i elastyczne.

Dobry agent ubezpieczeniowy, któremu zależy na renomie i dobrych zarobkach, musi również postawić m.in. na nowoczesne sprzęty biurowe (np. przenośną drukarkę), materiały reklamowe czy własną stronę internetową. Prowadzenie takiej pozwala nie tylko dotrzeć do zainteresowanych klientów, lecz także ich edukować.

Ile zarabia agent ubezpieczeniowy?

Zarobki agentów ubezpieczeniowych są zróżnicowane i zależą wyłącznie od efektywności poszczególnych. Początkujący agenci, którzy nie posiadają jeszcze własnej bazy klientów, zarabiają najmniej – ich zarobki często nie przekraczają 2 500 zł brutto. Doświadczeni, którzy na rynku są od wielu lat, mogą zarabiać ponad 5 000 zł brutto miesięcznie. W zależności od tego, z którym towarzystwem ubezpieczeniowym agent zdecydował się współpracować, zależy to, do jakich narzędzi otrzymuje dostęp. Służbowy telefon czy materiały reklamowe to przykłady dodatkowych bonusów mogących obniżyć koszty prowadzenia własnej firmy.

Potencjalni agenci ubezpieczeniowi najczęściej sami zgłaszają się do towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym zamierzają nawiązać współpracę. Nie oznacza to jednak, że oferty pracy nie są publikowane na lokalnych portalach ogłoszeniowych. Przeciwnie, wiele zakładów ubezpieczeniowych decyduje się szukać pracowników na własną rękę.

Proces zdobycia uprawnień agenta ubezpieczeniowego

Aby zostać agentem ubezpieczeniowym, należy przede wszystkim przejść odpowiednie szkolenie agenta ubezpieczeniowego. Często jest ono organizowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe, które prowadzą intensywne programy szkoleniowe, mające na celu przekazanie niezbędnych umiejętności i wiedzy na temat produktów ubezpieczeniowych. Kiedy szkolenie zostanie ukończone, kandydat musi zdać egzamin na agenta ubezpieczeniowego, który jest przeprowadzany przez Komisję Egzaminacyjną działającą przy Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Po zdaniu egzaminu, następnym krokiem jest wpis do rejestru agentów, co jest niezbędne do legalnego wykonywania zawodu.

Obowiązki i zakres działalności agenta ubezpieczeniowego

Głównym obowiązkiem agenta ubezpieczeniowego jest pozyskiwanie klientów i sprzedaż im polis ubezpieczeniowych, które są najbardziej dostosowane do ich indywidualnych potrzeb. Agent ubezpieczeniowy musi być w stanie dokładnie wyjaśnić klientowi warunki oferty ubezpieczyciela, zrozumieć jego potrzeby i wybrać odpowiednie produkty ubezpieczeniowe. Działalność agenta ubezpieczeniowego obejmuje również obsługę posprzedażną, tj. pomoc w sytuacjach awaryjnych, jak np. zgłoszenie szkody. Agent ma również obowiązek regularnego doskonalenia zawodowego, aby być na bieżąco z dynamicznie zmieniającymi się przepisami i produktami ubezpieczeniowymi.

Wymogi dla agenta ubezpieczeniowego

Chcąc zająć się sprzedażą ubezpieczeń, kandydat musi spełnić pewne wymogi. Po pierwsze, musi mieć czyste konto, tj. nie może figurować w Krajowym Rejestrze Dłużników. Musi posiadać również co najmniej średnie wykształcenie. Warto zaznaczyć, że bardzo ważne są umiejętności interpersonalne, jak komunikatywność i umiejętność budowania relacji z klientami. Kandydat musi być również gotowy na ciągłe szkolenie i podnoszenie swoich kompetencji zawodowych.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się doradca ubezpieczeniowy?

Doradca ubezpieczeniowy pomaga klientom zainteresowanym zakupem polisy w ustaleniu ich potrzeb i określeniu, jaki produkt spełni ich oczekiwania.

Jak zostać doradcą ubezpieczeniowym?

Osoba zainteresowana pracą w branży ubezpieczeniowej musi przejść szereg szkoleń i ciągle podnosić swoje umiejętności.

Jakie są zarobki doradcy ubezpieczeniowego?

Zarobki doradcy ubezpieczeniowego zależą od ilości klientów i jego podejścia do nich. Doradca zarabia dopiero wówczas, gdy sprzeda ubezpieczenie.

Czy branża ubezpieczeniowa rozwija się dynamicznie?

Tak, branża ubezpieczeniowa rozwija się niezwykle dynamicznie z wieloma towarzystwami ubezpieczeniowymi działającymi na polskim rynku.

Jakie są obowiązki agenta ubezpieczeniowego?

Agent ubezpieczeniowy oferuje produkty ubezpieczeniowe klientom indywidualnym i firmom. Musi założyć działalność agencyjną i podpisać umowę agencyjną z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Robert Ćwiertnia

Student

Cześć! Jestem Robert i  jestem copywriterem dla  serwisu Aplikuj.pl. Od kilku lat moją pracą jest pisanie artykułów,
Pasjonuję się  prawem pracy i wszystkimi powiązanymi z nimi tematami.

5 komentarzy

krzysiek

krzysiek

Praca popularna jednak jej najważniejsze profity ludzie osiągali z 15-20 lat wcześniej - lub od tamtej chwili do teraz pracują.
Monika Tuszakowska

Monika Tuszakowska

Chce zostac doradca. Tel
Monika Tuszakowska

Monika Tuszakowska

Chce zostac doradca.
Bartłomiej

Bartłomiej

Wiedza i praktyka - potem budowanie sieci klientów i polecenia dają możliwości. Problem, że najlepsze kokosy już za nami są.
agent

agent

Doradca ubezpieczeniowy na pewno na zarobki nie narzeka. To agenci lub brokerzy ubezpieczeniowi. Wielu z nich prowadzi działalność gospodarczą. Aby nim być, nie potrzeba mieć wyższe wykształcenie - wystarczy średnie. Potrzeba mieć licencję agenta ubezpieczeniowego, którą wydaje Komisja Nadzoru Finansowego.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka