Urząd Pracy, ZUS, PIP i Urząd Skarbowy

O ubezpieczeniu i emeryturze w trosce o przyszłość -IKE a IKZE

22 sierpnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 3 głosy

3 głosy

5 komentarzy
O ubezpieczeniu i emeryturze w trosce o przyszłość -IKE a IKZE
Różnice między IKE a IKZE w polskim systemie emerytalnym. Dowiedz się o działaniu filarów, jak maksymalizować oszczędności i wybrać odpowiednią opcję dla siebie.

Jak jest zbudowany polski system emerytalny?

Polski system emerytalny jest zbudowany z trzech filarów.

Poszczególne to:
• I filar – jest on oparty na Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który jest zarządzany przez ZUS. Ten filar jest obowiązkowy.
• II filar – to otwarte fundusze emerytalne (OFE). Jeszcze do niedawna każdy dorosły Polak musiał wybrać fundusz emerytalny. Dziś korzystanie z nich nie jest obowiązkowe. Osoby, które zdecydują się oszczędzać również w OFE, muszą złożyć stosowną deklarację, korzystając z tzw. okienka transferowego. Wówczas część składki przekazywanej do ZUS jest przesyłana do wybranego przez nich OFE.
• III filar – składa się z indywidualnego konta emerytalnego (IKE), indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) i pracowniczego programu emerytalnego (PPE).

Jako osoba pracująca na podstawie umowy o pracę, możesz liczyć, że w przyszłości to właśnie ZUS będzie ci wypłacał świadczenie. Zdecydowałeś się na OFE? Na 10 lat przed przejściem na emeryturę, OFE będzie zobowiązane przekazywać środki do ZUS-u. W efekcie środki wypracowane w OFE również będą wypłacane przez ZUS.

III filar – co musisz wiedzieć?

Skoro wysokość emerytury wypłacanej przez ZUS będzie w przyszłości bardzo niska, to już dziś warto pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu. Takim może być oszczędzanie w ramach III filaru. Jak się okazuje, odkładanie pieniędzy właśnie na stworzonym w tym celu specjalnym koncie, po prostu się opłaca.
Mimo że IKE i IKZE służą do tego samego celu, to jednak różnice między nimi są znaczne. Przykładowo pieniądze wypłacane z konta IKE nie podlegają opodatkowaniu, zaś osoby, które zdecydują się oszczędzać na koncie IKZE i wypłacić zgromadzone środki, będą musiały liczyć się z koniecznością uiszczenia 10% podatku (zryczałtowany podatek dochodowy).

Szukasz pracy?

Sortowanie paczek** TYGODNIÓWKI**27,5zł/h* Wyry **

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Mikołów
  • 27-28 zł / h
Dodana

Sortowanie paczek** TYGODNIÓWKI**24zł/h* WYRY

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Mikołów
  • 24-25 zł / h
Dodana
Dodana

PRACOWNIK PRODUKCJI - Praca Niemcy - Bez języka - Dla Mężczyzn

MR JOB Agencja Pracy Tymczasowej Sp. z o.o.

  • Niemcy
  • 10 500-12 000 zł / mc
Dodana

Czym się różni IKE od IKZE?

IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) i IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego) to dwie formy oszczędzania na emeryturę w Polsce, które różnią się pod kilkoma względami. IKE nie podlega opodatkowaniu podatku dochodowego od zysków kapitałowych i ma wyższy limit wpłat (150% przeciętnego wynagrodzenia), a środki można wycofać bez podatku po ukończeniu 60. roku życia. Jest także bardziej elastyczne w kwestii inwestycji i skoncentrowane na maksymalizacji oszczędności na emeryturę. Z kolei wpłaty na IKZE można odliczyć od podstawy opodatkowania do pewnego limitu (5,5% przeciętnego wynagrodzenia na rok 2021), ale wycofanie środków jest opodatkowane 19% podatkiem liniowym. IKZE ma niższy limit wpłat i skupia się na zapewnieniu dodatkowego zabezpieczenia na starość, z możliwością korzystania z ulg podatkowych. Wybór między tymi dwoma narzędziami powinien zależeć od indywidualnej sytuacji finansowej, celów inwestycyjnych i planów na emeryturę.

IKE czy IKZE – co będzie lepsze?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musisz poznać różnice między tymi kontami i musisz również określić swoje oczekiwania. Ważna jest też odpowiedź, jak często będziesz mógł dokonywać wpłat – czy będą one regularne, czy może będziesz zasilał swoje konto wyłącznie wówczas, gdy otrzymasz większy zastrzyk finansowy? Tylko wówczas będziesz mógł wybrać korzystnie dla siebie. Jeżeli nie masz wystarczającej wiedzy finansowej, to najlepiej zrobisz, korzystając z pomocy doradcy finansowego.

Z uwagi na korzyści podatkowe (możliwe jest skorzystanie z ulgi podatkowej), oszczędzanie na kontach IKE i IKZE jest też alternatywą dla gromadzenia oszczędności na rachunku oszczędnościowym czy lokowania oszczędności na lokatach. Decydując się na lokatę, trzeba pamiętać o podatku Belki, który jest naliczany od zysków.
IKE i IKZE to również alternatywa dla ubezpieczeń ochronno-oszczędnościowych. Polisa na życie i dożycie to świetny sposób, aby zabezpieczyć się na jesień życia. Niestety, osoby starsze, którym brakuje tylko kilka lat do przejścia na emeryturę, mogą mieć poważny problem z wykupieniem korzystnego dla siebie ubezpieczenia.

Wybór między IKE a IKZE w polskim systemie emerytalnym powinien zależeć od indywidualnej sytuacji, celów inwestycyjnych i planów na emeryturę.

Polisa na życie i dożycie – co musisz wiedzieć?

Być może ubezpieczenie na życie kojarzy ci się z produktem o charakterze ochronnym. Tymczasem większość firm oferujących takie produkty, np. PZU, AXA, Allianz czy Aviva, już od dawna proponują polisy ochronno-oszczędnościowe. Takimi produktami są polisy na życie i dożycie. Kupując taką polisę, możesz być pewien, że nie tylko zabezpieczysz finansowo bliskich na wypadek swojej śmierci, lecz także zgromadzisz pieniądze na jesień życia.

W przypadku ubezpieczeń na życie i dożycie część uiszczanej przez klienta składki jest inwestowana. W efekcie towarzystwo ubezpieczeniowe może wypłacić ubezpieczonemu pieniądze wówczas, gdy dożyje on wskazanego w umowie wieku.

Suma ubezpieczenia – dlaczego jest ona tak ważna?

Zanim podpiszesz umowę z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym, z pewnością będziesz rozmawiał z jego przedstawicielem – agentem ubezpieczeniowym. To właśnie z nim ustalisz sumę ubezpieczenia. Ta nie może być zbyt niska, nie powinna być też za wysoka. Dlaczego? Gdyż od sumy ubezpieczenia zależy nie tylko wysokość składki, którą będziesz zobowiązany do miesiąc uiszczać, lecz także to, ile ubezpieczyciel wypłaci osobom przez ciebie uposażonym.

Ile otrzymają po twojej śmierci wskazani przez ciebie bliscy, a ile wypłaci ci ubezpieczyciel, jeżeli dożyjesz wieku wskazanego w umowie? Takie informacje znajdziesz w treści podpisywanych dokumentów. Koniecznie zatem zapoznaj się z treścią wszystkich papierów, które dostaniesz od ubezpieczyciela.
W przypadku ubezpieczeń na życie i dożycie towarzystwa ubezpieczeniowe proponują klientom co najmniej kilka wariantów, np.:
• w przypadku śmierci ubezpieczonego osoby przez niego wskazane otrzymają 50% sumy ubezpieczenia, a jeżeli dożyje on wieku wskazanego w umowie, to otrzyma 150% sumy ubezpieczenia;
• w przypadku śmierci ubezpieczonego osoby przez niego wskazane otrzymają 150% sumy ubezpieczenia, a jeżeli dożyje on wieku wskazanego w umowie, to otrzyma 50% sumy ubezpieczenia.

Musisz zatem zastanowić się, czy bardziej zależy ci na stworzeniu finansowego zaplecza najbliższym, czy też wolisz otrzymać więcej pieniędzy po przejściu na emeryturę.

Zanim zakupisz ubezpieczenie…

Wybór produktów ubezpieczeniowych jest naprawdę olbrzymi – warto dokładnie zapoznać się z aktualnie oferowanymi produktami. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń, np. tej. Nie zaszkodzi też spotkać się osobiście z agentami ubezpieczeniowymi pracującymi dla różnych towarzystw ubezpieczeniowych, aby dokładnie zapoznać się z proponowanymi produktami.

To może Cię również zainteresować

Emerytura - co powinniśmy wiedzieć?

Najczęściej zadawane pytania

Jak działa powszechny system emerytalno-rentowy w Polsce?

Powszechny system emerytalno-rentowy w Polsce to złożony system, który łączy składki od pracowników i pracodawców z różnymi formami inwestycji, takimi jak IKE i IKZE, aby zapewnić zabezpieczenie na starość.

Czy polski system emerytalny oferuje minimalne świadczenie emerytalne?

Tak, polski system emerytalny oferuje minimalne świadczenie emerytalne dla osób spełniających określone warunki, takie jak wiek i liczba lat pracy.

Czym różni się prosty system emerytalny od logicznego systemu emerytalnego?

Prosty system emerytalny koncentruje się na łatwo zrozumiałych zasadach i produktach, podczas gdy logiczny system emerytalny opiera się na bardziej skomplikowanych strategiach inwestycyjnych i planowaniu finansowym.

Jakie są główne zasady emerytalne w polskim systemie emerytalnym?

Główne zasady polskiego systemu emerytalnego obejmują obowiązkowe składki, różne opcje inwestycyjne takie jak IKE i IKZE, oraz różne formy świadczeń, w tym minimalne świadczenie emerytalne.

Co to jest reforma emerytalna i jak wpływa na konstrukcję polskiego systemu emerytalnego?

Reforma emerytalna to proces zmian w systemie emerytalnym, mający na celu dostosowanie go do bieżących warunków demograficznych i ekonomicznych. Wpływa to na konstrukcję polskiego systemu emerytalnego przez modyfikację zasad, limitów i opcji inwestycyjnych, takich jak IKE i IKZE.

5 komentarzy

SoS

SoS

To samo twierdzę- co napisał Ludwik. Wiadomości w artykule bardzo przydatne i w dodatku napisane językiem zrozumiałym. Wielkie brawa.
inter. Ludwik

inter. Ludwik

O ubezpieczeniu i emeryturze w trosce o przyszłość...? Warto ten przydatny artykuł przeczytać.
Sebastian

Sebastian

Wszyscy mający dodatkowe pieniądze lub inwestujący daną kwotę mogą myśleć przyszłościowo. To jest dobra rzecz na wypadek najróżniejszych sytuacji jakie mogą zaistnieć.
Leokadia Bamber

Leokadia Bamber

Jak samemu człowiek sobie o to nie zadba to nikt nie zadba. Dobrze jest także posiadać jakąś polisę dodatkową gdzie będzie się miało w nagłych sytuacjach profity.
Till

Till

Wszystko fajnie, każdy wie że najlepiej jest się dodatkowo ubezpieczyć czy płacić składki, jakie wykorzystane zostaną w przyszłości, jednak nie wszystkich na to przecież stać.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka