Urząd Pracy, ZUS, PIP i Urząd Skarbowy

3 błędy, które możesz popełnić, wypełniając PIT

10 października 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 10 głosów

10 głosów

5 komentarzy
3 błędy, które możesz popełnić, wypełniając PIT
Zapoznaj się z najczęstszymi błędami w wypełnianiu PIT-u. Dowiedz się, co grozi za błędne wypełnienie, jak dokonać korekty i uniknąć grzywn. Porady ekspertów dla podatników i przedsiębiorców.

Każdy podatnik jest zobowiązany rozliczyć się z fiskusem z otrzymanych dochodów. Jeżeli nie masz doświadczenia w wypełnianiu PIT-u i chcesz uchronić się przed błędami, to najlepiej zrobisz, powierzając przygotowanie deklaracji specjalistom. Od 2023 zeznanie PIT-37 rozliczy za Ciebie e-PIT. Jeśli jednak chcesz złożyć inną deklarację lub złożyć zeznanie osobiście, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Błąd 1: niewłaściwy PIT

Czy wiesz, jaki PIT powinieneś wypełnić? Okazuje się, że częstym błędem jest sięgnięcie po nieodpowiedni formularz. W takiej sytuacji urzędnicy wzywają do złożenia korekty.

Jeżeli samodzielnie zorientujesz się, że wypełniłeś i złożyłeś niewłaściwy formularz, powinieneś niezwłocznie dokonać korekty. Możesz złożyć ją w wersji papierowej lub elektronicznej.

Masz w domu formularz z poprzedniego roku? Zanim przystąpisz do jego wypełnienia, lepiej pobierz aktualny. Przepisy podatkowe zmieniają się bardzo często, bywa zatem, że co roku urzędy skarbowe wydają podatnikom nowe formularze. Aktualne formularze PIT znajdziesz nie tylko w urzędach skarbowych, lecz także na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Rozliczenie PIT nie musi być trudne, jeśli unikniesz typowych błędów i śledzisz aktualne przepisy. Nie ryzykuj grzywny - skorzystaj z porad ekspertów.

Szukasz pracy?

(PS) Pracownik magazynowy/ magazynier

SGP GROUP

  • Sady
  • 4 500-5 000 zł / mc
Dodana

KONSTRUKTOR

Hutchinson Polska

  • Żywiec
Dodana

Pracownik Produkcji - PRACA DLA KOBIET - Praca Niemcy

MR JOB Agencja Pracy Tymczasowej Sp. z o.o.

  • Niemcy
  • 10 500-11 500 zł / mc
Dodana

Praca przy kwiatach doniczkowych- pielęgnacja!

GRUPA CONTRAIN

  • Holandia
  • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

Błąd 2: brak podpisu

Być może euforia spowodowana wypełnieniem wszystkich pól sprawia, że bardzo często zapominamy się podpisać. Deklaracja w formie papierowej nie może zostać dostarczona do urzędu skarbowego bez podpisu. W takiej sytuacji urzędnicy wzywają podatnika do urzędu, gdzie otrzymuje on do podpisania swój PIT.

Ilość dokumentów dostarczanych do urzędów bez podpisów zmniejszyła się, odkąd możliwe jest wysłanie deklaracji za pośrednictwem internetu. W przypadku PIT-u wypełnianego online, nie jest konieczne jego podpisanie.

Błąd 3: brak załączników

Czy wiesz, że do składanej deklaracji PIT powinieneś dołączyć załączniki wówczas, gdy zdecydowałeś się skorzystać z ulgi podatkowej? Niestety, nie każdy podatnik rozliczający się na własną rękę, decyduje się na takie rozwiązanie. Efekt? Otrzymuje wezwanie z właściwego urzędu skarbowego.

Jeżeli nie chcesz otrzymać wezwania, a korzystasz z ulg, to najlepiej zrobisz, dowiadując się odpowiednio wcześniej w urzędzie, jakie załączniki powinieneś dostarczyć. Pamiętaj, że poszczególne urzędy skarbowe organizują spotkania dla podatników, na których urzędnicy wyjaśniają nieścisłości czy rozwiewają wątpliwości.

Jeżeli nie chcesz popełnić błędu wypełniając PIT, to dobrze zrobisz, jeżeli sprawdzisz go dopiero po kilku dniach od jego przygotowania. W ten sposób zminimalizujesz możliwość wystąpienia błędu, łatwiej też będzie ci wychwycić pomyłki. To najłatwiejszy sposób, aby dostarczony do urzędu PIT był wypełniony poprawnie i nie naraził cię na grzywnę. 

Co grozi za błąd w deklaracji podatkowej?

Złożenie źle wypełnionego PIT-u może wywołać różne konsekwencje. W zależności od natury i powagi błędu, może to obejmować wezwanie do złożenia korekty, a w ekstremalnych przypadkach nawet grzywnę. Grzywna za źle wypełniony PIT może wynikać z poważnych błędów lub celowego wprowadzenia fałszywych informacji. Dlatego tak ważne jest, aby zwrócić uwagę na szczegóły i ewentualnie skonsultować się ze specjalistą, aby uniknąć takich konsekwencji.

Czym jest korekta PIT?

Korekta PIT to proces, w którym podatnik musi dokonać poprawek w złożonej już deklaracji podatkowej. Jest to konieczne, gdy odkryte zostaną błędy w wypełnieniu PIT-u, czy to przez samego podatnika, czy przez urząd skarbowy. Korekta może być wykonana zarówno na etapie wypełniania deklaracji online, jak i w formie papierowej. Dzięki korekcie możesz uniknąć negatywnych konsekwencji związanych z błędnym wypełnieniem PIT-u, takich jak grzywna czy inne sankcje.

Podsumowanie

Przy rozliczeniu warto skorzystać z pomocy ekspertów lub nowoczesnych narzędzi, takich jak e-PIT, ułatwiających proces rozliczania od 2023 roku. To pozwoli uniknąć typowych błędów,  takich jak wybór niewłaściwego formularza, brak podpisu czy niedostarczenie załączników w przypadku korzystania z ulg podatkowych. W razie popełnienia błędu pamiętaj, że możesz złożyć stosowną korektę. 

To może Cię również zainteresować

Rozliczenie PIT - z małżonkiem czy samodzielnie?

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są najczęściej popełniane błędy przy wypełnianiu PIT?

Najczęstsze błędy to wybór niewłaściwego formularza, brak podpisu, błędy w obliczeniach, brak załączników oraz nieuwzględnienie wszystkich dochodów.

Co grozi za błąd w deklaracji podatkowej?

Błąd w deklaracji może prowadzić do wezwania do złożenia korekty, a w poważniejszych przypadkach nawet do nałożenia grzywny.

Czym jest korekta PIT?

Korekta PIT to proces dokonywania poprawek w złożonej już deklaracji podatkowej, niezbędny w przypadku odkrycia błędów w wypełnieniu.

Jak uniknąć błędów wypełniania PIT-u?

Aby uniknąć błędów, warto skonsultować się ze specjalistą, korzystać z aktualnych formularzy i poświęcić czas na dokładne wypełnienie deklaracji.

Czy przedsiębiorcy często popełniają błędy przy wypełnianiu PIT?

Tak, przedsiębiorcy, zwłaszcza początkujący, są narażeni na błędy w wypełnianiu PIT-u ze względu na złożoność przepisów podatkowych.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Anna Różak

Copywriterka, autorka głównie dla branży HR. Piszę o rekrutacji, benefitach pracowniczych, jestem na bieżąco ze zmianami w prawie pracy.

Prywatnie mnóstwo czytam i opiekuję się najpiękniejszym kundelkiem po tej stronie Wisły.

5 komentarzy

poważny

poważny

Może się zdarzyć, że wypełniamy PIT i zapomnimy dać podpis. Ale z kolei tylko ""głupi"" będzie wypełniał PIT niewłaściwy, albo do PIT-u nie da załączników.
Trokis

Trokis

3 błędy, które możesz popełnić, wypełniając PIT. Według mnie opisane błędy w artykule to rzadkość. Zazwyczaj mało kto zapomina o podpisie...
Daniel

Daniel

Błędów jest wiele, nawet przecież zwykła literówka powoduje, że można już mieć jakiś błąd w picie i trzeba będzie robić korektę jak przyjdzie odpowiednia od nich informacja.
Drapek

Drapek

Także wypełniam w programie, w tym roku skorzystałem z wypełnienia przez stronę urzędu skarbowego i także bez problemu. Był pit przygotowany idealnie tylko 1% dałem swój.
klan

klan

Ja zwykle wypełniam to w programie i nigdy nie zdarzyło mi się bym został przywołany do jakiejś korekty. Teraz w tym roku przez profil zaufany wszystko poszło jeszcze szybciej.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.