3 błędy, które możesz popełnić, wypełniając PIT

3 błędy, które możesz popełnić, wypełniając PIT
Zdecydowałeś się samodzielnie wypełnić PIT? W takim razie sprawdź, jakie błędy możesz popełnić. Mając świadomość najczęściej popełnianych błędów, będziesz mógł się przed nimi skutecznie ochronić.

Każdy podatnik jest zobowiązany rozliczyć się z fiskusem z otrzymanych dochodów. Jeżeli nie masz doświadczenia w wypełnianiu PIT-u i chcesz uchronić się przed błędami, to najlepiej zrobisz, powierzając przygotowanie deklaracji specjalistom. Pamiętaj jednak, aby nie zostawiać tej formalności na ostatnie dni kwietnia – wówczas biura rachunkowe przeżywają prawdziwe oblężenie i może się okazać, że nie będą mogły ci pomóc.

 

1) Niewłaściwy PIT

Czy wiesz, jaki PIT powinieneś wypełnić? Okazuje się, że częstym błędem jest sięgnięcie po nieodpowiedni formularz. W takiej sytuacji urzędnicy wzywają do złożenia korekty. Jeżeli samodzielnie zorientujesz się, że wypełniłeś i złożyłeś niewłaściwy formularz, powinieneś niezwłocznie dokonać korekty.

Posiadasz w domu formularz z poprzedniego roku? Zanim przystąpisz do jego wypełnienia, upewnij się, że jest on… aktualny. Przepisy podatkowe zmieniają się bardzo często, bywa zatem, że co roku urzędy skarbowe wydają podatnikom nowe formularze. Aktualne formularze PIT znajdziesz nie tylko w urzędach skarbowych, lecz także na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.


2) Brak podpisu

Być może euforia spowodowana wypełnieniem wszystkich pól sprawia, że bardzo często zapominamy… podpisać się. Deklaracja w formie papierowej nie może zostać dostarczona do urzędu skarbowego bez podpisu. W takiej sytuacji urzędnicy wzywają podatnika do urzędu, gdzie otrzymuje on do podpisania swój PIT.

Ilość dokumentów dostarczanych do urzędów bez podpisów zmniejszyła się, odkąd możliwe jest wysłanie deklaracji za pośrednictwem internetu. W przypadku PIT-u wypełnianego online, nie jest konieczne jego podpisanie.
 


3) Brak załączników

Czy wiesz, że do składanej deklaracji PIT powinieneś dołączyć załączniki wówczas, gdy zdecydowałeś się skorzystać z ulgi podatkowej? Niestety, nie każdy podatnik rozliczający się na własną rękę, decyduje się na takie rozwiązanie. Efekt? Otrzymuje wezwanie z właściwego urzędu skarbowego.

Jeżeli nie chcesz otrzymać wezwania, a korzystasz z ulg, to najlepiej zrobisz, dowiadując się odpowiednio wcześniej w urzędzie, jakie załączniki powinieneś dostarczyć. Pamiętaj, że poszczególne urzędy skarbowe organizują spotkania dla podatników, na których urzędnicy wyjaśniają nieścisłości czy rozwiewają wątpliwości.

Jeżeli nie chcesz popełnić błędu wypełniając PIT, to dobrze zrobisz, jeżeli sprawdzisz go dopiero po kilku dniach od jego przygotowania. W ten sposób zminimalizujesz możliwość wystąpienia błędu, łatwiej też będzie ci wychwycić pomyłki. To najłatwiejszy sposób, aby dostarczony do urzędu PIT był wypełniony poprawnie i nie naraził cię na grzywnę. 

 

3 najczęściej popełniane błędy w deklaracji PIT

Oceń ten wpis
3 błędy, które możesz popełnić, wypełniając PIT
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

poważny
2019-12-05, 14:57
Może się zdarzyć, że wypełniamy PIT i zapomnimy dać podpis. Ale z kolei tylko ""głupi"" będzie wypełniał PIT niewłaściwy, albo do PIT-u nie da załączników.
Trokis
2019-05-26, 13:51
3 błędy, które możesz popełnić, wypełniając PIT. Według mnie opisane błędy w artykule to rzadkość. Zazwyczaj mało kto zapomina o podpisie...
Daniel
2019-05-07, 12:54
Błędów jest wiele, nawet przecież zwykła literówka powoduje, że można już mieć jakiś błąd w picie i trzeba będzie robić korektę jak przyjdzie odpowiednia od nich informacja.
Drapek
2019-04-09, 16:03
Także wypełniam w programie, w tym roku skorzystałem z wypełnienia przez stronę urzędu skarbowego i także bez problemu. Był pit przygotowany idealnie tylko 1% dałem swój.
klan
2019-04-06, 14:28
Ja zwykle wypełniam to w programie i nigdy nie zdarzyło mi się bym został przywołany do jakiejś korekty. Teraz w tym roku przez profil zaufany wszystko poszło jeszcze szybciej.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.