Kiedy pracownik ma prawo do „trzynastki”?
Na dodatkowe roczne wynagrodzenie nie może liczyć każdy pracownik. Większość prywatnych przedsiębiorców rezygnuje z wypłaty „trzynastek”. Na takie mogą zaś liczyć pracownicy jednostek sfery budżetowej. Ich zresztą obowiązuje ustawa z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej, z której jednoznacznie wynika ich uprawnienie do dodatkowego wynagrodzenia.
Aby nabyć prawo do otrzymania „trzynastki”, pracownik musi przepracować rok. Co w sytuacji, gdy zatrudniony pracuje raptem sześć miesięcy? W takiej sytuacji również ma prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, ale nie w pełnej wysokości. Pracodawcy lub osoby przez niego upoważnione powinny dokonać obliczeń i wyliczyć, jaka kwota przysługuje pracownikowi.
Ile wynosi „trzynastka”?
Dodatkowe wynagrodzenie jest wyliczane zgodnie z przepisami i wynosi 8,5% wynagrodzenia, które pracownik otrzymał w ciągu roku kalendarzowego. Aby wyliczona kwota faktycznie była „trzynastką”, pracodawca lub księgowy czuwający nad prawidłowym rozliczaniem pracowników, powinien uwzględnić nie tylko pensje, lecz także inne świadczenia przysługujące poszczególnych zatrudnionym. Dobrym przykładem jest wynagrodzenie, które pracodawca wypłacił lub wypłaci pracownikowi za czas urlopu wypoczynkowego.
Poza wynagrodzeniem, pracownik może otrzymać również inne świadczenia, które łączą się z wykonywaną przez niego pracą. Mowa m.in. o nagrodzie jubileuszowej czy odprawie emerytalnej. Również takie dochody należy wziąć pod uwagę, wyliczając wysokość dodatkowej pensji.
„Trzynastka” nie dla wszystkich
Aby pracodawca wypłacił pracownikowi dodatkowe wynagrodzenie, ten musi przepracować u niego rok. Od powyższej zasady są jednak wyjątki, a jedną z nich jest przepracowanie przez zatrudnionego co najmniej 6 miesięcy. Oznacza to, że np. ogólny staż pracy pracownika nie ma znaczenia. Podobnie jest z efektami wypracowanymi przez niego na rzecz firmy. Czy są sytuacje, gdy pracownik nie otrzyma dodatkowego wynagrodzenia? Tak.
Jeżeli pracodawca przyłapał swojego podwładnego na tym, że do firmy stawił się on pod wpływem alkoholu lub nie był w stanie usprawiedliwić swojej nieobecności w zakładzie pracy, która trwała dłużej niż dwa dni, to pracownikowi nie przysługuje „trzynastka”. Powyższe sytuacje to tylko przykłady – jest ich więcej.
Czy wprowadzisz „trzynastkę”?
Zastanawiasz się, czy w ramach nagrody za determinację, poświęcenie i pracę swoich podwładnych wprowadzić „trzynastkę”? Musisz wiedzieć, że masz taką możliwość – każdy przedsiębiorca może ustanowić, że w jego zakładzie pracy będzie wypłacane dodatkowe wynagrodzenie roczne. Musisz jednak pamiętać, że będzie cię to sporo kosztować – z pewnością więcej niż premie. Być może jednak takie rozwiązanie się opłaci – w ten sposób możesz jedynie sprawić, że twoi pracownicy będą pracować z jeszcze większym zapałem niż dotychczas.
To może Cię również zainteresować