Dla kogo "trzynastka"? Dowiedz się, kiedy masz prawo do dodatkowego wynagrodzenia

Dla kogo "trzynastka"? Dowiedz się, kiedy masz prawo do dodatkowego wynagrodzenia
Na dodatkowe wynagrodzenie roczne nie może liczyć każdy pracownik. Zasadniczo „trzynastka” przysługuje tym osobom, które zostały wymienione w aktualnie obowiązujących przepisach prawa. Trzeba jednak pamiętać, że to pracodawca decyduje, czy jego pracownicy będą mogli liczyć na takie świadczenie, gdyż stosowne zapisy na ten temat zawiera się m.in. w wewnętrznych regulacjach obowiązujących w firmie (np. regulaminie płacy).

Kiedy pracownik ma prawo do „trzynastki”?

Na dodatkowe roczne wynagrodzenie nie może liczyć każdy pracownik. Większość prywatnych przedsiębiorców rezygnuje z wypłaty „trzynastek”. Na takie mogą zaś liczyć pracownicy jednostek sfery budżetowej. Ich zresztą obowiązuje ustawa z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej, z której jednoznacznie wynika ich uprawnienie do dodatkowego wynagrodzenia.

Aby nabyć prawo do otrzymania „trzynastki”, pracownik musi przepracować rok. Co w sytuacji, gdy zatrudniony pracuje raptem sześć miesięcy? W takiej sytuacji również ma prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, ale nie w pełnej wysokości. Pracodawcy lub osoby przez niego upoważnione powinny dokonać obliczeń i wyliczyć, jaka kwota przysługuje pracownikowi.


Ile wynosi „trzynastka”?

Dodatkowe wynagrodzenie jest wyliczane zgodnie z przepisami i wynosi 8,5% wynagrodzenia, które pracownik otrzymał w ciągu roku kalendarzowego. Aby wyliczona kwota faktycznie była „trzynastką”, pracodawca lub księgowy czuwający nad prawidłowym rozliczaniem pracowników, powinien uwzględnić nie tylko pensje, lecz także inne świadczenia przysługujące poszczególnych zatrudnionym. Dobrym przykładem jest wynagrodzenie, które pracodawca wypłacił lub wypłaci pracownikowi za czas urlopu wypoczynkowego.

Poza wynagrodzeniem, pracownik może otrzymać również inne świadczenia, które łączą się z wykonywaną przez niego pracą. Mowa m.in. o nagrodzie jubileuszowej czy odprawie emerytalnej. Również takie dochody należy wziąć pod uwagę, wyliczając wysokość dodatkowej pensji. 


„Trzynastka” nie dla wszystkich

Aby pracodawca wypłacił pracownikowi dodatkowe wynagrodzenie, ten musi przepracować u niego rok. Od powyższej zasady są jednak wyjątki, a jedną z nich jest przepracowanie przez zatrudnionego co najmniej 6 miesięcy. Oznacza to, że np. ogólny staż pracy pracownika nie ma znaczenia. Podobnie jest z efektami wypracowanymi przez niego na rzecz firmy. Czy są sytuacje, gdy pracownik nie otrzyma dodatkowego wynagrodzenia? Tak.

Jeżeli pracodawca przyłapał swojego podwładnego na tym, że do firmy stawił się on pod wpływem alkoholu lub nie był w stanie usprawiedliwić swojej nieobecności w zakładzie pracy, która trwała dłużej niż dwa dni, to pracownikowi nie przysługuje „trzynastka”. Powyższe sytuacje to tylko przykłady – jest ich więcej.

To Cię powinno też zainteresować: Trzynastka - kto może na nią liczyć?


Czy wprowadzisz „trzynastkę”?

Zastanawiasz się, czy w ramach nagrody za determinację, poświęcenie i pracę swoich podwładnych wprowadzić „trzynastkę”? Musisz wiedzieć, że masz taką możliwość – każdy przedsiębiorca może ustanowić, że w jego zakładzie pracy będzie wypłacane dodatkowe wynagrodzenie roczne. Musisz jednak pamiętać, że będzie cię to sporo kosztować – z pewnością więcej niż premie. Być może jednak takie rozwiązanie się opłaci – w ten sposób możesz jedynie sprawić, że twoi pracownicy będą pracować z jeszcze większym zapałem niż dotychczas.

Oceń ten wpis
Dla kogo "trzynastka"? Dowiedz się, kiedy masz prawo do dodatkowego wynagrodzenia
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Jola M
2019-12-05, 15:41
„Trzynastka” nie dla wszystkich - to jest niesprawiedliwe. Ja się cieszę, że moja mama będąca na emeryturze dostała 13-kę i oby ją dostawała jak mówi rząd zawsze.
Olek
2019-05-26, 14:00
Zazwyczaj każdy z pracowników wie, czy będzie miał 13-kę. Cała budżetówka ją ma. 13-ka chyba powinna być uwzględniona w regulaminie pracy i wynagradzania?
Eska
2019-05-07, 12:53
No ja nigdy nie będę miała trzynastki. Jednak uprzywilejowane są tylko pewne grupy zawodowe, a pracownicy innych branży nie mają nawet opcji o to zawalczyć.
Gerwazy
2019-04-09, 15:55
U nas trzynasta pensja obowiązuje. To zawsze dodatkowy grosz. Niektórzy przecież jej nie mają, a my mamy jeszcze inne premie świąteczne i gruszę oraz bony i inne rzeczy.
Jane
2019-04-06, 14:33
To wszystko zależy od pracodawcy. Tam gdzie nie ma trzynastej pensji to można wprowadzać inne profity. Najważniejsze by pracownicy byli zadowoleni ei dobrze zmotywowani pod tym względem.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.