Pracownik - prawa i obowiązki

Czy szef będzie mógł Cię zwolnić za pomocą e-maila?

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 9 głosów

9 głosów

4 komentarze
Czy szef będzie mógł Cię zwolnić za pomocą e-maila?
Ministerstwo Rozwoju przekazało do konsultacji społecznych projekt, z założeniami którego pracodawcy będą mogli zwalniać pracowników, korzystając z firmowej poczty elektronicznej. Czy to dobre rozwiązanie? Co konkretnie się zmieni, jeżeli projekt zostanie wdrożony w życie i zacznie obowiązywać. Czego mogą spodziewać się zainteresowane strony, czyli pracodawcy i pracownicy?

Zwolnienie? Aktualnie w formie papierowej

Jeżeli chodzi o rozwiązywanie umów o pracę, to aktualnie pracodawcy są związani przepisami znajdującymi się w kodeksie pracy. To właśnie w tym dokumencie zostały szczegółowo określone warunki, jakie musi spełnić pracodawca, aby zwolnić pracownika. Zgodnie z przepisami, oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia musi mieć formę pisemną.

Powyższe rozwiązanie nie jest idealne. Niektórzy pracodawcy spotkali się z sytuacją, gdy pracownik – chcąc uniknąć zwolnienia – nie odbierał kierowanej do niego korespondencji. Czy dotychczasowe rozwiązania już wkrótce przestaną obowiązywać?


Ministerstwo Rozwoju chce zmian i proponuje zwolnienia przez e-maila

Projekt, który Ministerstwo Rozwoju przekazało do konsultacji społecznych, obejmuje nie tylko pomysł zwalniania pracowników za pomocą wiadomości elektronicznych, lecz także dotyczy elektronizacji dokumentów i archiwizacji dokumentacji pracowniczej.

Jeżeli chodzi o zwolnienie pracownika przez wysłanie mu wiadomości e-mail, to pracodawca zasadniczo będzie miał możliwość wyboru. Zgodnie z projektem, to on będzie decydował, czy wręczyć zatrudnionemu wypowiedzenie w dotychczasowej, czyli papierowej formie, czy też skorzystać z nowoczesnego rozwiązania i wysłać stosowaną wiadomość, korzystając z poczty elektronicznej.

Czy składanie oświadczenia  o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy w formie elektronicznej to dobry pomysł? Według specjalistów jest on dość kontrowersyjny – wskazać wystarczy m.in. na kwestię bezpieczeństwa skrzynek pocztowych i trudności z potwierdzeniem, że to właśnie adresat wiadomości faktycznie ją otworzył.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana

Lekarz rodzinny/ Internista/ Pediatra

BETANIA-MED sp. z o.o.

  • Dąbrowa Górnicza
Dodana
Aplikuj bez CV

Samodzielny Specjalista ds. marketingu

FCA S.A

  • 7 500-8 500 zł / mc
  • Niepołomice
Dodana

Pracownik stacji paliw

ZHU "MERKURY" Grzegorz Jaszczurowski

  • Jaworze
Dodana


Ile kosztuje przechowywanie dokumentacji pracowniczej?

Odrębnym zagadnieniem, nad którym pochylili się specjaliści z Ministerstwa Rozwoju, jest przechowywania dokumentacji pracowniczej. Dziś pracodawca ma obowiązek przechowywać taką w formie papierowej przez 50 lat. To bardzo długo, a ponieważ niektóre firmy nie działają przez taki okres na rynku, ich byli właściciele są zobowiązani podpisywać umowy z firmami zajmującymi się archiwizacją danych.

Ile kosztuje przechowywanie akt w archiwum? W zależności od firmy świadczącej takie usługi, stawki są różnicowane – od 2 do 4 zł za akta osobowego pracownika. W skali wspomnianych 50 lat do duże kwoty, które był przedsiębiorca musi wykładać już z własnej kieszeni.

Gdy mowa o okresie przechowywania akt osobowych pracowników, to Polska znajduje się w czołówce. Krócej od polskich przedsiębiorców dokumentację zatrudnionych są zobowiązani przechowywać pracownicy z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji czy Szwajcarii.

To może Cię również zainteresować

Kiedy zmienić pracę? Oznaki, że czas na nowe wyzwania

4 komentarze

Kozi

Kozi

Jak widać zasady są ciekawe. Warto to wszystko pamiętać i jak co zobaczyć co obowiązuję. To wszystko jest bardzo istotne.
Wisła

Wisła

Nie wiedziałem, że są takie zasady. W końcu trzeba wszystko wcześniej ściśle określić. Gdy zasady są jasne i czytelne, to wtedy można się do nich stosować.
Janik Roman

Janik Roman

Zwolnienie za pomocą poczty elektronicznej. Uważam to za głupie rozwiązanie. Chyba dalej obowiązuje, zwolnienie w formie papierowej. Przecież nie każdy ma swój e-mail.
Emil

Emil

To chyba bardzo negatywna opcja. Emailem czy telefonem owszem można zwolnić, co jest równoznaczne z poinformowaniem o tym pracownika i tyle. Takie są czasy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.