Pracownik - prawa i obowiązki

Jak Znaleźć Pracę Pomimo Trudności – Porady dla Pracowników

16 sierpnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 7 głosów

7 głosów

4 komentarze
Zmagasz się z problemem znalezienia pracy? Ten przewodnik pomoże Ci zidentyfikować i pokonać trudności na drodze do wymarzonego stanowiska.

Jeżeli miałbyś opisać poszukiwanie pracy, używając przymiotników, to z pewnością na liście znalazłyby się takie, jak: „żmudny”, „męczący” czy „stresujący”. Niestety, mimo że dziś specjaliści mówią o rynku pracowników (co oznacza, że stanowisk pracy jest więcej niż osób zainteresowanych podjęciem zatrudnienia), to jednak o naprawdę dobrą pracę trudno.

Nie mogę znaleźć pracy

Jeśli wypowiadasz te słowa, nie wpadaj w panikę. To, że szukasz pracy i na razie bez skutku, nie oznacza porażki. Przede wszystkim, daj sobie prawo do frustracji, ale też zachowaj spokój i zorganizuj swoje poszukiwania. Zastanów się, czy twoje CV i list motywacyjny są dobrze napisane oraz czy aplikujesz na stanowiska, które naprawdę odpowiadają twoim umiejętnościom i aspiracjom.

Problem ze znalezieniem pracy

Niektóre trudności ze znalezieniem pracy mogą wynikać z zewnętrznych czynników, takich jak konkurencja na rynku pracy czy stan gospodarki. Jednak niektóre bariery są samodzielnie stawiane – nieświadomie. Czy masz klarowny obraz swoich kompetencji i wiesz, jakie stanowisko jest dla ciebie idealne? Czy twój profil w mediach społecznościowych jest profesjonalny i czy sieć, w której się poruszasz, pomaga ci w poszukiwaniu nowych możliwości?

Czy twoje CV jest napisane w sposób profesjonalny?

CV to twoja wizytówka. To właśnie ten dokument pracodawca otrzymuje od ciebie w odpowiedzi na zamieszczone ogłoszenie o pracę. Jeżeli zatem chcesz, aby zainteresował się on przesłanym przez ciebie dokumentem, musisz go sporządzić najlepiej, jak umiesz. Eksperci podkreślają, że dziś nie liczy się tylko zamieszczenie informacji o wykształceniu czy zawodowym doświadczeniu, lecz także szata graficzna. Czy jesteś pewien, że napisałeś swoje CV zgodnie z obowiązującymi standardami?

Szukasz pracy?
Dodana

Programista CNC

OTTO Special Staffing

  • Holandia
Dodana

Pracownik produkcji. Branża spożywcza. Wysokie zarobki

Adecco Poland Sp. z o.o.

  • Skawina
  • 4 700-5 200 zł / mc
Dodana

Jako osoba poszukująca pracy, która sama przygotowała swoje CV, nie możesz być obiektywny. Dobrym pomysłem jest skorzystać z pomocy specjalistów. Na rynku działa wiele doradców zawodowych, którzy – po zapoznaniu się z przygotowanymi przez ciebie dokumentami – będą w stanie ci doradzić, powiedzą, co powinieneś zmienić, jak zmodyfikować CV, aby było ono czytelniejsze czy po prostu rzucało się w oczy.

Gdy brak ci doświadczenia zawodowego

Nie zawsze problem tkwi w sposobie przygotowania dokumentów aplikacyjnych – zdarza się, że telefon milczy, bo ty nie masz doświadczenia zawodowego. Z pewnością nie raz słyszałeś, że dziś z punktu widzenia pracodawców to właśnie doświadczenie jest cenniejsze niż wykształcenie. Jeżeli nie możesz pochwalić się pracą nawet dla kilku firm, to co możesz zrobić?

  • Staż. Jako osoba bezrobotna powinieneś pomyśleć o tym, aby zarejestrować się w najbliższym urzędzie pracy. [...] odbywali staż.

  • Wolontariat. To dobre rozwiązanie, jeżeli masz sporo wolnego czasu i lubisz pomagać innym. [...] nie boi się wyzwań.

  • Praktyki. Jeżeli stosunkowo niedawno ukończyłeś studia, to wciąż możesz pomyśleć o praktykach. [...] duże pieniądze.

Jak widzisz, zdobycie doświadczenia wcale nie jest trudne – masz kilka możliwości, a każde rozwiązanie jest dobre, aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie zatrudnienia.

Nie poddawaj się, gdy napotykasz trudności w poszukiwaniu pracy – zidentyfikuj problemy i aktywnie dąż do ich rozwiązania.

Długa przerwa w zatrudnieniu – czy to może być przeszkoda?

Przerwy w zatrudnieniu najczęściej dotyczą kobiet, które po porodzie zdecydowały się odchować dziecko. Powrót po kilku (lub nawet kilkunastu) latach na rynek pracy z pewnością nie jest łatwy – w branży mogło się sporo zmienić, co jeszcze bardziej utrudnia znalezienie zatrudnienia. Jeżeli jesteś właśnie w takiej sytuacji, musisz pamiętać o kilku kwestiach.

Jeżeli przez okres, gdy nie pracowałeś, dokształcałeś się, aby na bieżąco być ze zmianami w branży, to warto o tym poinformować potencjalnego pracodawcę. Taka informacja może być dla niego bardzo cenna – będzie wiedział, że starałeś się być aktywny. Jeżeli zaniedbałeś życie zawodowe i samorozwój, czas jak najszybciej nadrobić braki. W liście motywacyjnym możesz poinformować, skąd wynika przerwa, podkreślając jednocześnie swoje atuty. Przygotowując list motywacyjny, możesz go napisać w taki sposób, aby w pierwszej kolejności rekruter zaznajomił się z twoimi kompetencjami i umiejętnościami a nie okresami zatrudnienia. Pamiętaj też, że pytanie o przerwę w zatrudnieniu z pewnością pojawi się na rozmowie kwalifikacyjnej, zatem dobrze przygotować odpowiedź.

To może Cię również zainteresować

Co zrobić, kiedy nie możesz znaleźć pracy?

Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego mam problem ze znalezieniem pracy?

Może to być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak nieaktualne umiejętności, nieprofesjonalne CV czy ograniczona sieć kontaktów zawodowych.

Co zrobić, gdy nie mogę znaleźć pracy?

Przeanalizuj swoją sytuację, zaktualizuj swoje CV i list motywacyjny, rozszerz sieć kontaktów i aktywnie szukaj ofert pracy w różnych źródłach.

Jakie są najczęstsze trudności ze znalezieniem pracy?

Niektóre trudności to konkurencja na rynku, brak doświadczenia, nieaktualne umiejętności i niewłaściwie przygotowane dokumenty aplikacyjne.

Jak znaleźć pracę, jeśli nie mam doświadczenia?

Zacznij od staży, praktyk lub wolontariatu, aby zdobyć doświadczenie i kontakty. Również warto uwydatnić swoje umiejętności i edukację w CV.

Czy warto korzystać z agencji rekrutacyjnych, aby znaleźć pracę?

Tak, agencje rekrutacyjne mogą pomóc w znalezieniu odpowiednich ofert pracy, szczególnie dla specjalistycznych stanowisk.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Albert Turza

Stażysta

Jestem copywriterem w serwisie Aplikuj.pl. Copywritingiem zajmuje się już kilka lat i od zawsze mnie to pasjonowało.

Adrian

Adrian

Zawsze inteligencja to nie jedyna rzecz, ale to mocna podstawa sukcesu. Chrzanów przecież leży w takiej lokalizacji gdzie pracę można szukać po małopolsce i śląsku.
Felek

Felek

Prawda jest taka, że w każdym mieście Małopolski szuka się pracy podobnie wykorzystując do tego celu porady przedstawione w wielu artykułach oraz możliwości portali, urzędów i agencji.
doradca agencji

Czasami nie tak łatwo znaleźć pracę i to nie tylko w Chrzanowie. Gdybyś szukał pracy w Warszawie- miałbyś ją bardzo szybko. Szukaj dalej, bądź optymistą a znajdziesz pracę.
Nestor

Nestor

Prawdą jest, że wady i zalety każdej propozycji muszą zostać przedyskutowane przed podjęciem działań. Ale równie ważne jest, aby nie przesadzać z problemem. Może to prowadzić tylko do zamieszania. Poszukiwanie pracy w Małopolsce związane jest z wieloma możliwościami.