Twoje wsparcie w rekrutacji

Dlaczego nie mogę znaleźć pracy w Chrzanowie?

Dlaczego nie mogę znaleźć pracy w Chrzanowie?
Od dłuższego czasu rozsyłasz CV i – mimo podejmowanych wysiłków – telefon nie dzwoni? W takim razie czas dokładniej przyjrzeć się temu, dlaczego nie możesz znaleźć zatrudnienia. Jak się okazuje, powodów może być naprawdę wiele.

Jeżeli miałbyś opisać poszukiwanie pracy, używając przymiotników, to z pewnością na liście znalazłyby się takie, jak: „żmudny”, „męczący” czy „stresujący”. Niestety, mimo że dziś specjaliści mówią o rynku pracowników (co oznacza, że stanowisk pracy jest więcej niż osób zainteresowanych podjęciem zatrudnienia), to jednak o naprawdę dobrą pracę trudno.

Skoro na wysłane przez ciebie aplikacje nie ma odzewu, to musisz dokładnie przeanalizować swoją sytuację i zastanowić się, dlaczego nie możesz znaleźć zatrudnienia.


Czy twoje CV jest napisane w sposób profesjonalny?

CV to twoja wizytówka. To właśnie ten dokument pracodawca otrzymuje od ciebie w odpowiedzi na zamieszczone ogłoszenie o pracę. Jeżeli zatem chcesz, aby zainteresował się on przesłanym przez ciebie dokumentem, musisz go sporządzić najlepiej, jak umiesz. Eksperci podkreślają, że dziś nie liczy się tylko zamieszczenie informacji o wykształceniu czy zawodowym doświadczeniu, lecz także szata graficzna. Czy jesteś pewien, że napisałeś swoje CV zgodnie z obowiązującymi standardami?

Jako osoba poszukująca pracy, która sama przygotowała swoje CV, nie możesz być obiektywny. Dobrym pomysłem jest skorzystać z pomocy specjalistów. Na rynku działa wiele doradców zawodowych, którzy – po zapoznaniu się z przygotowanymi przez ciebie dokumentami – będą w stanie ci doradzić, powiedzą, co powinieneś zmienić, jak zmodyfikować CV, aby było ono czytelniejsze czy po prostu rzucało się w oczy.


Gdy brak ci doświadczenia zawodowego

Nie zawsze problem tkwi w sposobie przygotowania dokumentów aplikacyjnych – zdarza się, że telefon milczy, bo ty nie masz doświadczenia zawodowego. Z pewnością nie raz słyszałeś, że dziś z punktu widzenia pracodawców to właśnie doświadczenie jest cenniejsze niż wykształcenie. Jeżeli nie możesz pochwalić się pracą nawet dla kilku firm, to co możesz zrobić?

Jeżeli uważasz, że to właśnie brak doświadczenia przekreśla możliwość skutecznego ubiegania się o posadę, to czas zacząć działać, aby doświadczenie to zdobyć. Co możesz zrobić? Oto kilka propozycji:

  • Staż. Jako osoba bezrobotna powinieneś pomyśleć o tym, aby zarejestrować się w najbliższym urzędzie pracy. Takie podmioty dysponują ogromnymi środkami na aktywizację osób poszukujących zatrudnienia. Jeżeli brak ci doświadczenia, to bardzo prawdopodobne, że zostaniesz skierowany na staż. Po ukończeniu takiego, masz większe szanse znaleźć zatrudnienie. Część stażystów otrzymuje pracę w firmie, w której odbywali staż.
     
  • Wolontariat. To dobre rozwiązanie, jeżeli masz sporo wolnego czasu i lubisz pomagać innym. Informacja o wolontariacie w CV jest dla pracodawcy jasnym sygnałem, że jesteś osobą dynamiczną, która chce się rozwijać i nie boi się wyzwań.
     
  • Praktyki. Jeżeli stosunkowo niedawno ukończyłeś studia, to wciąż możesz pomyśleć o praktykach. Takie bowiem nie są skierowane wyłącznie do studentów, lecz także absolwentów. Musisz wiedzieć, że np. banki bardzo chętnie przyjmują na praktyki absolwentów choćby takich kierunków, jak: bankowość, finanse czy prawo. W ten sposób mogą zorientować się, którzy praktykanci nadają się do pracy w branży. Takie praktyki są też często płatne, choć nie nastawiaj się, że otrzymasz duże pieniądze.


Jak widzisz, zdobycie doświadczenia wcale nie jest trudne – masz kilka możliwości, a każde rozwiązanie jest dobre, aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie zatrudnienia.

To Cię powinno też zainteresować: Nie mogę znaleźć pracy


Długa przerwa w zatrudnieniu – czy to może być przeszkoda?

Przerwy w zatrudnieniu najczęściej dotyczą kobiet, które po porodzie zdecydowały się odchować dziecko. Powrót po kilku (lub nawet kilkunastu) latach na rynek pracy z pewnością nie jest łatwy – w branży mogło się sporo zmienić, co jeszcze bardziej utrudnia znalezienie zatrudnienia. Jeżeli jesteś właśnie w takiej sytuacji, musisz pamiętać o kilku kwestiach.

Jeżeli przez okres, gdy nie pracowałeś, dokształcałeś się, aby na bieżąco być ze zmianami w branży, to warto o tym poinformować potencjalnego pracodawcę. Taka informacja może być dla niego bardzo cenna – będzie wiedział, że starałeś się być aktywny. Jeżeli zaniedbałeś życie zawodowe i samorozwój, czas jak najszybciej nadrobić braki. W liście motywacyjnym możesz poinformować, skąd wynika przerwa, podkreślając jednocześnie swoje atuty. Przygotowując list motywacyjny, możesz go napisać w taki sposób, aby w pierwszej kolejności rekruter zaznajomił się z twoimi kompetencjami i umiejętnościami a nie okresami zatrudnienia. Pamiętaj też, że pytanie o przerwę w zatrudnieniu z pewnością pojawi się na rozmowie kwalifikacyjnej, zatem dobrze przygotować odpowiedź.

Oceń ten wpis
Dlaczego nie mogę znaleźć pracy w Chrzanowie?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Felek
2019-12-11, 12:28
Prawda jest taka, że w każdym mieście Małopolski szuka się pracy podobnie wykorzystując do tego celu porady przedstawione w wielu artykułach oraz możliwości portali, urzędów i agencji.
doradca agencji
2019-05-21, 13:37
Czasami nie tak łatwo znaleźć pracę i to nie tylko w Chrzanowie. Gdybyś szukał pracy w Warszawie- miałbyś ją bardzo szybko. Szukaj dalej, bądź optymistą a znajdziesz pracę.
Nestor
2019-05-07, 17:19
Prawdą jest, że wady i zalety każdej propozycji muszą zostać przedyskutowane przed podjęciem działań. Ale równie ważne jest, aby nie przesadzać z problemem. Może to prowadzić tylko do zamieszania. Poszukiwanie pracy w Małopolsce związane jest z wieloma możliwościami.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.