Jak zostać wolontariuszem?

Jak zostać wolontariuszem?
Przygodę z wolontariatem może rozpocząć każdy zainteresowany i to niezależnie od wieku. Jeżeli rozważasz możliwość niesienia pomocy innym, to sprawdź, jak możesz zostać wolontariuszem i jakie korzyści możesz odnieść, decydując się na taki krok.

Wolontariat jest dostępny dla wszystkich zainteresowanych i to niezależnie od ich aktualnego doświadczenia zawodowego czy wykształcenia. Część wolontariuszy stanowią uczniowie chcący nauczyć się odpowiedzialności za innych i niezależności; część to osoby posiadające dobrą pracę i chcące pomóc tym, którzy mieli mniej szczęścia. Jeżeli chcesz zatem zostać wolontariuszem, to powinieneś wiedzieć, że nie musisz posiadać specjalnych uprawnień czy wykształcenia. To niewątpliwy plus wolontariatu, bo z tej formy pomocy innym może skorzystać każda osoba.


W jakiej pracy się odnajdujesz?

Pierwszym krokiem każdej osoby zainteresowanej wolontariatem powinno być określenie, w czym najlepiej będzie się sprawdzała. Nie każda osoba ma cierpliwość, by pracować z dziećmi, nie każda też czuje się na siłach, by pomagać w schronisku. Są również tacy, którzy nie sprawdzą się w roli np. tłumacza, bo nie znają wystarczająco dobrze języka obcego, by móc swobodnie tłumaczyć dokumenty. Każdy zainteresowany powinien zatem określić, co będzie mógł robić, by pomagać innym.


Zgłoszenie jest konieczne

Każdy zainteresowany wolontariatem powinien złożyć stosowne zgłoszenie. Informacje na temat tego, gdzie należy to zrobić, można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych organizacji. Więcej na ten temat można się dowiedzieć m.in. na stronie: Polskiej Akcji Humanitarnej. Aktualnie ta organizacja poszukuje specjalistów zamieszkujących w Warszawie, Krakowie i Toruniu. Również Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach czy Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kowali wskazują na swoich stronach, w jaki sposób zainteresowani mogą pracować na ich rzecz.

To Cię powinno też zainteresować: Wolontariat - zajęcie po godzinach


Kilka dni w tygodniu czy może jeden?

Nie każda organizacja poszukująca wolontariuszy potrzebuje ich pomocy przez cały rok. Zdarza się, że dodatkowe pary rąk są potrzebne do zrealizowania konkretnego projektu. W praktyce oznacza to, że każda osoba zainteresowana powinna móc określić, czy będzie w stanie wykonywać prace na rzecz wybranego podmiotu np. raz w tygodniu. Zainteresowani powinni więc pamiętać o zadeklarowaniu, ile godzin lub dni w tygodniu będą mogli pomagać, bo to pozwala na rozplanowanie pracy.


Formalności i szkolenie

Jeżeli twoja kandydatura zostanie zaakceptowana, to czeka cię tylko dopięcie wszystkich formalności. Prawdopodobnie przejdziesz również szkolenie, które przygotuje cię do pracy z podopiecznymi organizacji lub wypełniania swoich obowiązków. Powinieneś o tym pamiętać, bo od tego zależy to, czy będziesz w stanie rzetelnie wypełniać powierzone ci zadania. Rodzaj szkolenia i czas jego trwania najczęściej określa organizacja, na rzecz której chcesz pracować.


Przyda się doświadczenie

Osoby zainteresowane, które dobrze wypełniają swoje obowiązki, mogą liczyć na to, że po ukończeniu wolontariatu otrzymają opinię. Przyda się ona przy poszukiwaniu posady. Bo choć autoprezentacja jest ważnym elementem rekrutacji, pracodawca, który ma przed sobą kandydaturę potencjalnego pracownika-wolontariusza, będzie wiedział, że to człowiek wrażliwy na cierpienie innych i chętny do pracy nawet w trudnych warunkach. To jednak tylko jeden z wielu powodów, dla których warto zdecydować się na wolontariat.

Oceń ten wpis
Jak zostać wolontariuszem?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

wali21
2019-12-12, 15:33
To bardzo proste wystarczy wpisać w wyszukiwarkę słowo wolontariusz i wiele wyskoczy na ten temat. Oczywiście pewnie trzeba spełniać kryteria.
Darek
2019-05-19, 13:39
Jak zostać wolontariuszem - bardzo fajnie jest to opisane w tym artykule.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.