Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 28868        SUBSKRYBUJE: 7169
Tematy, które interesują czytelników:  Umowa kontraktowa, Praca w ciązy, Przepisy BHP, Zatrudnianie cudzoziemców, Umowa lojalnościowa, Impreza integracyjna, Rozmowa kwalifikacyjna ubiór, Kreator CV

Chcesz skorzystać z urlopu dla rodziców? Nie zapomnij o terminach

Chcesz skorzystać z urlopu dla rodziców? Nie zapomnij o terminach
Świeżo upieczeni rodzice bardzo chętnie opiekują się swoim dzieckiem. Należysz do tej grupy osób, a przy tym jesteś osobą aktywną zawodowo? Musisz wiedzieć, że możesz skorzystać z wielu urlopów przeznaczonych dla rodziców-pracowników. Aby jednak było to możliwe, odpowiednio wcześniej musisz złożyć stosowny wniosek. Zorientuj się w terminach, aby nie okazało się, że nie możesz spędzić tyle czasu, ile chciałabyś z dzieckiem.

Z jakich urlopów możesz skorzystać?

Jako przyszła mama, musisz znać swoje prawa. Jeżeli chodzi o urlopy związane z macierzyństwem, to jest ich naprawdę dużo – będziesz mogła spędzić nawet kilka lat ze swoim dzieckiem. Oto wszystkie urlopy, do których będziesz miała prawo, spełniając warunki znajdujące się w aktualnie obowiązujących przepisach prawa:

  • urlop macierzyński,
  • urlop rodzicielski,
  • urlop wychowawczy.

Z ostatniego urlopu możesz skorzystać tylko wówczas, gdy w jesteś zatrudniona co najmniej 6 miesięcy. Spełniając ten warunek, będziesz mogła sprawować osobistą opiekę nad dzieckiem nawet do trzech lat.


Urlop macierzyński jeszcze przed porodem

Pod koniec ciąży możesz czuć się osłabiona, możesz również nie mieć wystarczająco dużo siły, aby pracować. Szczególnie uciążliwa może być praca fizyczna, dlatego też pracodawca przewidział, że część urlopu macierzyńskiego możesz wykorzystać jeszcze przed porodem. Ile dokładnie? Mowa o 6 tygodniach – pozostałe 14 (lub więcej w przypadku urodzenia np. bliźniąt) wykorzystasz po narodzinach dziecka.

Po narodzinach dziecka nie musisz dostarczać do zakładu pracy wniosku – wystarczy, że przedstawisz pracodawcy skrócony odpis aktu urodzenia. To wystarczy, aby udzielił ci on tego urlopu.


Urlop rodzicielski – bez wniosku się nie obejdzie

Po urlopie macierzyńskim możesz, ale nie musisz wrócić do pracy. Być może uznasz, że bardziej opłaca ci się zostać z dzieckiem i je wychowywać. Aby skorzystać z urlopu rodzicielskiego, powinnaś złożyć wniosek co najmniej 21 dni przed jego rozpoczęciem. Przyznasz, że bardzo wcześniej musisz zdecydować, czy będziesz chciała pozostać na urlopie rodzicielskim, czy jednak wrócisz do pracy.

Powyższe rozwiązanie jest pomyślane o pracodawcy. Jeżeli zdecydujesz, że nie wracasz do zakładu pracy, to będzie on miał wystarczająco dużo czasu, aby znaleźć osobę, która będzie mogła cię zastąpić. W praktyce stanowisko nie będzie puste, a pozostali pracownicy przeciążeni obowiązkami zawodowymi.


Urlop wychowawczy – również musisz poinformować pracodawcę

Pamiętaj, że urlopy związane z macierzyństwem są wyjątkowe – pracodawca nie może odmówić ci skorzystania z nich. Jeżeli jesteś zainteresowana dalszym opiekowanie się dzieckiem, to po zakończeniu urlopu rodzicielskiego, możesz wystąpić o urlop wychowawczy. W tym przypadku wniosek również musisz złożyć co najmniej 21 dni przed jego rozpoczęciem.

Oceń ten wpis
Chcesz skorzystać z urlopu dla rodziców? Nie zapomnij o terminach
Ocena: 4.5, liczba głosów: 28

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.