Z jakich urlopów możesz skorzystać?
Jako przyszła mama, musisz znać swoje prawa. Jeżeli chodzi o urlopy związane z macierzyństwem, to jest ich naprawdę dużo – będziesz mogła spędzić nawet kilka lat ze swoim dzieckiem. Oto wszystkie urlopy, do których będziesz miała prawo, spełniając warunki znajdujące się w aktualnie obowiązujących przepisach prawa:
- urlop macierzyński,
- urlop rodzicielski,
- urlop wychowawczy.
Z ostatniego urlopu możesz skorzystać tylko wówczas, gdy w jesteś zatrudniona co najmniej 6 miesięcy. Spełniając ten warunek, będziesz mogła sprawować osobistą opiekę nad dzieckiem nawet do trzech lat.
Urlop macierzyński jeszcze przed porodem
Pod koniec ciąży możesz czuć się osłabiona, możesz również nie mieć wystarczająco dużo siły, aby pracować. Szczególnie uciążliwa może być praca fizyczna, dlatego też pracodawca przewidział, że część urlopu macierzyńskiego możesz wykorzystać jeszcze przed porodem. Ile dokładnie? Mowa o 6 tygodniach – pozostałe 14 (lub więcej w przypadku urodzenia np. bliźniąt) wykorzystasz po narodzinach dziecka.
Po narodzinach dziecka nie musisz dostarczać do zakładu pracy wniosku – wystarczy, że przedstawisz pracodawcy skrócony odpis aktu urodzenia. To wystarczy, aby udzielił ci on tego urlopu.
Urlop rodzicielski – bez wniosku się nie obejdzie
Po urlopie macierzyńskim możesz, ale nie musisz wrócić do pracy. Być może uznasz, że bardziej opłaca ci się zostać z dzieckiem i je wychowywać. Aby skorzystać z urlopu rodzicielskiego, powinnaś złożyć wniosek co najmniej 21 dni przed jego rozpoczęciem. Przyznasz, że bardzo wcześniej musisz zdecydować, czy będziesz chciała pozostać na urlopie rodzicielskim, czy jednak wrócisz do pracy.
Powyższe rozwiązanie jest pomyślane o pracodawcy. Jeżeli zdecydujesz, że nie wracasz do zakładu pracy, to będzie on miał wystarczająco dużo czasu, aby znaleźć osobę, która będzie mogła cię zastąpić. W praktyce stanowisko nie będzie puste, a pozostali pracownicy przeciążeni obowiązkami zawodowymi.
Urlop wychowawczy – również musisz poinformować pracodawcę
Pamiętaj, że urlopy związane z macierzyństwem są wyjątkowe – pracodawca nie może odmówić ci skorzystania z nich. Jeżeli jesteś zainteresowana dalszym opiekowanie się dzieckiem, to po zakończeniu urlopu rodzicielskiego, możesz wystąpić o urlop wychowawczy. W tym przypadku wniosek również musisz złożyć co najmniej 21 dni przed jego rozpoczęciem.
To może Cię również zainteresować