!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Pracownik - prawa i obowiązki

Masz problem ze słomianym zapałem? Sprawdź, jak sobie poradzić

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 25 głosów

25 głosów

4 komentarze

Masz problem ze słomianym zapałem? Sprawdź, jak sobie poradzić
Szef właśnie ogłosił, że potrzebuje osoby, która przygotuje dla niego istotny raport. Oczywiście zgłosiłeś się na ochotnika, po czym stwierdziłeś, że właściwie nie jesteś zainteresowany. Znasz taką sytuację? Dlaczego właśnie ty masz problem z tzw. słomianym zapałem?

Przez „słomiany zapał” należy rozumieć chęć wykonania czegoś, która jednak bardzo szybko mija. Zdecydowana większość osób zalicza słomiany zapał do wad. Prawdą jednak jest, że gdy łapiemy się właśnie na takim zachowaniu, nie myślimy o pozytywnie. Gdy pierwsza ekscytacja minie, pojawia się pytanie, co dalej, a wraz z nim również uczucie frustracji lub złości na samego siebie.
Jeżeli zauważyłeś u siebie skłonność do słomianego zapału, to powinieneś wiedzieć, że możesz z tym skutecznie walczyć. Potrzebna będzie jednak cierpliwość i praca nad organizacją pracy. Od czego zacząć?


Po pierwsze: ustal przyczyny słomianego zapału

To, jak się zachowujemy, zawsze ma przyczyny. Jak jest w Twoim przypadku? Dlaczego masz problem z wykonaniem zadań, których się podejmujesz? Przykładowe powody to:

  • Brak dobrej organizacji pracy. Bez tego trudno będzie ci wykonać zadania, które na siebie bierzesz. Jeżeli dotychczas nie prowadziłeś kalendarza, to z pewnością warto się z takim bliżej zaprzyjaźnić. Być może nie masz po prostu świadomości swoich obowiązków. Mając kalendarz, będziesz doskonale wiedzieć co i kiedy musisz zrobić.
     
  • Brak umiejętności. Rozwój osobisty czy zawodowy zawsze sprowadza się do przekraczania dotychczas ustanowionych granic. Jeżeli masz problem, aby zabrać się za wykonanie zadania, którego się podjąłeś, to być może jest to spowodowane tym, że nie masz odpowiednich umiejętności. W takim przypadku nie wahaj się prosić o pomoc.
     
  • Lubisz rywalizować i… tyle. Może być też tak, że po prostu lubisz rywalizować z innymi pracownikami i zawsze musisz być najlepszy. Wówczas musisz zacząć nad sobą panować, musisz również przyjąć do wiadomości, że twoi współpracownicy wcale nie są dla ciebie konkurencją – większość z nich może nawet nie mieć ochoty z Tobą konkurować.


Po drugie: czy masz wizję tego, co masz zrobić?

Podejmując się zadania, powinieneś mieć wizję jego wykonania. Bardzo ważne jest to, aby obrazować sobie poszczególne etapy pracy i efekt końcowy. Dlaczego? Możesz uznać to za zbędne, ale prawda jest taka, że im częściej będziesz myślał o zadaniu, które przed Tobą stoi, tym łatwiej ci będzie je wykonać. Jest to szczególnie ważne, gdy praca jest czasochłonna. W takiej sytuacji dobrze, abyś podzielił zadanie na etapy i sukcesywnie je realizował.

Mając plan i wizję, łatwiej będzie ci dotrzeć do celu, trudniej będzie też poddać się w połowie. Jeżeli nie masz pomysłu na realizację zadania, również powinieneś wesprzeć się pomocą osób trzecich. Być może współpracownicy wskażą ci swoje koncepcje, na podstawie których będzie mógł stworzyć własną.


Po trzecie: małymi krokami do celu

Nie wszystko musi ci się udać od razu, ale ważne jest, abyś wykonał pierwszy krok i… zaplanował kolejny. Taktyka małych kroków sprawdza się w walce ze słomianym zapałem. Wykazując trochę chęci i przede wszystkim zmieniając dotychczasowe podejście, możesz w kilka tygodni lub miesięcy osiągnąć to, co założyłeś. Wówczas też słomiany zapał odejdzie, pozostanie zaś zapał – prawdziwy i mobilizujący do działania.

To może Cię również zainteresować

Motywowanie pracowników - dlaczego warto to robić?

Podziel się

4 komentarze

admin

admin

Niektórzy ludzie tacy są więc cóż potrzeba z tym walczyć.
Czesława

Czesława

Na wszystko są gotowe recepty więc trzeba szukać rozwiązania wszystkich problemów jakie mogą mieć miejsce. Dzięki takim poradom można zareagować.
Góry

Góry

Słomianym zapał nic nie daje, bo nieraz może spowodować stres.
Qudi

Qudi

Takie rady są zawsze dobre, niestety każdy jest inny i to co jedni mają nabyte naturalnie to inni muszą się uczyć tego. No ale dzięki różnorodności wszyscy są inni i ql.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.