Jako osoba poszukująca pracy z pewnością doskonale wiesz, że musisz wykazać się cierpliwością, prawda? Dziś od momentu wysłania aplikacji do chwili otrzymania pracy może minąć dzień, mogą minąć również trzy miesiące. Wiele zależy od tego, kto poszukuje pracowników i na jaki rodzaj rekrutacji się zdecydował. Sprawdź, czy znasz aktualne trendy w tym zakresie.
Rekrutacja zewnętrzna czy mieszana?
Jakie rodzaje rekrutacji się wyróżnia? Jednym z kryterium podziału jest to, kto może wziąć w niej udział. Gdy pracodawca stworzył nowe stanowisko pracy, to najczęściej przygotowuje ogłoszenie, które następnie zostaje opublikowane na jednym z serwisów ogłoszeniowych. W takim przypadku mowa o tzw. rekrutacji zewnętrznej – biorą w niej udział osoby, które nie są zatrudnione w firmie.
Trudno wykluczyć taką sytuację, że z zakładu pracy odejdzie pracownik, który był zatrudniony np. na stanowisku kierowniczym. Wówczas pracodawca może poszukiwać osoby, która go zastąpi zarówno wśród osób już zatrudnionych, jak i przez ogłoszenia. W takim przypadku specjaliści mówiąc o tzw. rekrutacji mieszanej.
Choć o istnieniu powyższego podziału warto wiedzieć, to jednak w praktyce nie ma on zastosowania. Żaden pracodawca nie zaznacza w ogłoszeniu, że prowadzi np. rekrutację mieszaną. Z drugiej strony rodzaj rekrutacji przekłada się na długość jej trwania.
Przez agencję zatrudnienia będzie dłużej?
Szczególnie duże firmy chętnie korzystają z pomocy zewnętrznych podmiotów, czyli agencji zatrudnienia. W zamian za kwotę wskazaną w umowie, ich pracownicy są w stanie przeprowadzić cały proces rekrutacyjny i wskazać najlepszych kandydatów na wolne stanowisko. Czy rekrutacja przez agencję trwa dłużej niż gdy firma organizuje ją we własnym zakresie? Okazuje się, że nie.
Większość agencji zatrudnienia stara się sprostać oczekiwaniom swoich klientów. Jeżeli ci nie przewidują wielostopniowej rekrutacji, to wybór pracownika może zamknąć się w 2–3 dniach. Trzeba pamiętać, że każda agencja posiada własną bazę osób poszukujących zatrudnienia, zatem w przypadku stanowisk, które nie wymagają specjalnych umiejętności, obejść może się nawet bez sporządzania ogłoszenia o pracę.
Zapytaj, aby nie czekać
Kultura wymagałaby, aby pracodawca lub rekruter, który osobiście spotkał się z kandydatem, poinformował go o wyniku rozmowy. Niestety, mimo zapewnień, większość rekruterów zapomina o kandydatach, których aplikacje zostały odrzucone.
Często spotykasz się z powyższą sytuacją? W taki razie zapytaj na osobistym spotkaniu o przybliżony termin, w którym możesz spodziewać się zakończenie rekutacji. Znając orientacyjny termin, sam będziesz mógł zdecydować, czy po jego upływie czekasz dalej na odpowiedź, czy też zabierasz się za dalsze poszukiwania. Pamiętaj przy tym, że poszukując zatrudnienia, nie powinieneś rezygnować z odpowiadania na oferty nawet wówczas, gdy jesteś zapraszany na rozmowy. Jeżeli otrzymasz kilka ofert, będziesz mógł wybrać najlepszą.
To może Cię również zainteresować