!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Agencje pracy i praca za granicą

EKUZ na wakacjach - co musisz wiedzieć?

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 22 głosy

22 głosy

7 komentarzy

EKUZ na wakacjach - co musisz wiedzieć?
Wakacyjny wyjazd to marzenie każdego, kto pracuje. Oderwanie się od codziennych obowiązków, możliwość spędzenia czasu z najbliższymi i bez służbowego telefonu przy uchu… Wyjeżdżając na wakacje myślimy głównie o swoim wypoczynku. Zanim jednak ten okaże się faktem, warto zadbać również o bezpieczeństwo swoje i najbliższych.

Okazuje się, że planując wyjazd na wakacje do jednego z krajów należących do Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Islandia, Lichtenstein, Norwegia i Szwajcaria) możemy liczyć na częściowo bezpłatną opiekę zdrowotną, o ile jednak odpowiednio wcześniej wyrobimy sobie kartę EKUZ.


EKUZ, czyli co?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to w skrócie EKUZ. Może ją otrzymać każda osoba zainteresowana, która jest ubezpieczona, czyli ma prawo korzystać z publicznej służby zdrowia. Na podstawie karty EKUZ – jako turyści – możemy liczyć na pomoc wówczas, gdy jej udzielenie będzie niezbędne z uwagi na długość pobytu w wybranym kraju lub na postawioną diagnozę. Co ciekawe, z karty EKUZ możemy skorzystać nie tylko wówczas, gdy wybieramy się na wypoczynek, lecz także wówczas, gdy podejmujemy studia lub zostaliśmy oddelegowani do pracy za granicę przez pracodawcę.


Jak postarać się o kartę EKUZ?

Wniosek o kartę EKUZ można złożyć na kilka sposobów, m.in.: osobiście, za pośrednictwem osoby upoważnionej do złożenia takiego wniosku i online. Ważne jest, aby wniosek spełniał wszystkie wymogi formalne. Za wydanie karty nie trzeba płacić i najczęściej jest ona wydawana w ciągu kilku dni (osoby składające wniosek osobiście lub za pośrednictwem osoby upoważnionej w oddziale wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia mogą otrzymać kartę nawet w tym samym dniu).


Nie zawsze ochrona jest pełna

Z całą pewnością karta EKUZ jest idealnym rozwiązaniem z punktu widzenia osób wyjeżdżających za granicę – pozwala uzyskać bezpłatny dostęp do służby zdrowia, a dokładniej do podstawowych świadczeń medycznych. Od tej zasady bywają jednak odstępstwa. Warto pamiętać, że w poszczególnych krajach europejskich w koszyku bezpłatnych świadczeń zdrowotnych znajdują się inne zabiegi. Może się zatem zdarzyć, że będziemy zobowiązani do pokrycia części kosztów. Jak tego uniknąć?

Jeżeli chcemy mieć pewność, że nie będziemy musieli płacić za opiekę zdrowotną za granicą, powinniśmy wykupić ubezpieczenie turystyczne w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym. Takie produkty nie są drogie, pozwalają zaś uniknąć wszelkich kosztów, o ile oczywiście zdecydujemy się na pakiet gwarantujący nam pomoc w szerokim zakresie.


Tylko w nagłych przypadkach

Posiadając kartę EKUZ i rezygnując z dodatkowego, prywatnego ubezpieczenia, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że będziemy mieć prawo skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej (o ile rzeczywiście będzie ona darmowa w danym kraju) tylko w nagłych przypadkach. W pozostałych sytuacjach konieczne będzie uregulowanie wszelkich kosztów związanych z przeprowadzonym leczeniem.
Z uwagi na sposób działania karty EKUZ, nie mamy możliwości skorzystać z niej, wyjeżdżając na zaplanowany zabieg. Warto mieć tego świadomość, bo dziś turystyka medyczna cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród turystów.

Podziel się

7 komentarzy

Daga111

Daga111

Lepiej mieć taką kartę niż nie mieć. W transporcie nigdy nie wiadomo gzie się trafi przez jaki kraj przejeżdżając.
Izka2002

Izka2002

warto ekuz mieć niż nie mieć. Ja wolę przestać w kolejce za tym darmowym dokumentem. Zawsze gdzieś to jest firmowane.
Szechna

Szechna

Dobrze jest posiadać ekuz i na poczekaniu jest wyrabiany. Oczywiście warto także dokupić w jakiejś firmie ubezpieczenie szczegółowe.
Helena

Helena

Mam w planie wyjazd i skorzystam z EKUZ. Nie wiedziałam co to jest- teraz wiem.
Eliza1

Eliza1

Dzisiaj to podstawa nigdy nie zaszkodzi posiadać ekuz tym bardziej jak można go zabrać podczas jednej wizyty gdzie taką kartę drukują na poczekaniu. warto to mieć.
Unia

Unia

ekuz zawsze trzeba zabrać to przecież robi się na poczekaniu. Owszem są okresy gdy kolejka może być duża jednak składając jeden arkusz można ubezpieczyć się na wyjazd do pracy lub na urlop.
kosmita

kosmita

Szkoda tylko, że ta karta jest nadawana tylko na krótkie okresy. W sumie się cały czas przebywa w różnych krajach szczególnie w euroregionach. Dobrze jednak, że dają od ręki na wyjazd do pracy i urlop.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.