Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 27905        SUBSKRYBUJE: 7141
Tematy, które interesują czytelników:  Zasiłek macierzyński, Wypowiedzenie umowy, Książeczka sanepidowska, Błędy w CV, Szkolenia pracowników

Czy stać cię na... brak urlopu?

Czy stać cię na... brak urlopu?
Przez większość roku intensywnie pracujesz zawodowo? Czy w takim razie stać cię na świadome zrezygnowanie z odpoczynku?

O urlopie najczęściej nie myślimy aż do momentu, gdy pracodawca nie ustala planu urlopów. Sporządzenie takiego planu ma zagwarantować, że firma w mniejszym niż normalnie składzie personalnym, będzie mogła prawidłowo funkcjonować. Wówczas też pracownicy zadają sobie pytanie, kiedy i czy na pewno muszą udać się na urlop. Jeżeli chodzi o przepisy prawa pracy, to są one bardzo precyzyjne – każdy pracownik ma do wykorzystania w roku kalendarzowym 20 lub 26 dni urlopu.
 

To jest błędne myślenie

Prawdą jest, że wiele ludzi nie potrafi odpoczywać. Zasłużony odpoczynek kojarzy się nam z lenistwem. To zaś uważamy za coś niewłaściwego. Tymczasem jest zupełnie inaczej. Co najmniej dwutygodniowy urlop pozwala nam zregenerować zarówno ciało, jak i umysł. Gdy jesteśmy wypoczęci, łatwiej nam się skupić i wykonać wszystkie otrzymane zadania.

Wyobraź sobie, że nie korzystasz z urlopu. Ile tygodni, miesięcy czy nawet lat będziesz potrafił pracować wyłącznie z krótkimi (np. weekendowymi) przerwami? Czy w pewnym momencie nie będziesz zbyt bardzo zniechęcony do miejsca swojej pracy, do wykonywanych codziennie czynności? Odpoczynek jest nam niezbędny, aby móc pracować wydajnie i zapobiec rutynie.


Oderwij się, aby osiągnąć nową perspektywę postrzegania

Specjaliści nie mają wątpliwości – urlop to czas, który powinniśmy spędzać poza stałym miejscem zamieszkania. W ten sposób możemy oderwać się od codziennych spraw i otoczenia, w którym przebywamy na co dzień. Dzięki temu zyskujemy również nową perspektywę postrzegania – inaczej podchodzimy do naszych obowiązków, problemów i planów na przyszłość.

Wakacyjny wyjazd to idealny moment, aby przełamać rutynę. Wcale nie musisz od razu wypływać na głęboką wodę, decydując się np. na skok na bungee – wystarczy, że sięgniesz choćby po potrawę, której dotychczas nie miałeś przyjemności skosztować. Zmiana otoczenia może skutecznie sprawić, że na swoje życie spojrzysz zupełnie inaczej niż dotychczas.


Nie stać cię na brak urlopu

Być może stoisz na stanowisku, że nie stać cię na urlop. Nic bardziej mylnego – nie stać cię na to, aby z niego nie skorzystać. Jeżeli zrezygnujesz z dni wolnych, pozbawisz się wypoczynku. Czy uważasz, że szef będzie z ciebie zadowolony wówczas, gdy będziesz pracował w sposób nieefektywny? Czy w takiej sytuacji będziesz brany pod uwagę, gdy okaże się, że szef zdecydował, że awansuje jednego z pracowników? To główne powody, dla których nie stać cię, aby nie skorzystać z urlopu.

Nie wyobrażasz sobie spędzić wakacji, leżąc plackiem na plaży? A kto powiedział, że właśnie tak ma wyglądać twój urlop? Jeżeli masz ochotę, spakuj się i wybierz się na spontaniczny wypad w góry. Możesz również zapisać się na spływ kajakowy lub jeden z wielu obozów survivalowych. W efekcie będziesz wypoczywał aktywnie, a do pracy powrócisz pełen sił.

A Ty, jak masz zamiar spędzić tegoroczny urlop?

Oceń ten wpis
Czy stać cię na... brak urlopu?
Ocena: 3.5, liczba głosów: 20

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.