Twoje wsparcie w rekrutacji

Czy stać cię na... brak urlopu?

Czy stać cię na... brak urlopu?
Przez większość roku intensywnie pracujesz zawodowo? Czy w takim razie stać cię na świadome zrezygnowanie z odpoczynku?

O urlopie najczęściej nie myślimy aż do momentu, gdy pracodawca nie ustala planu urlopów. Sporządzenie takiego planu ma zagwarantować, że firma w mniejszym niż normalnie składzie personalnym, będzie mogła prawidłowo funkcjonować. Wówczas też pracownicy zadają sobie pytanie, kiedy i czy na pewno muszą udać się na urlop. Jeżeli chodzi o przepisy prawa pracy, to są one bardzo precyzyjne – każdy pracownik ma do wykorzystania w roku kalendarzowym 20 lub 26 dni urlopu.
 

To jest błędne myślenie

Prawdą jest, że wiele ludzi nie potrafi odpoczywać. Zasłużony odpoczynek kojarzy się nam z lenistwem. To zaś uważamy za coś niewłaściwego. Tymczasem jest zupełnie inaczej. Co najmniej dwutygodniowy urlop pozwala nam zregenerować zarówno ciało, jak i umysł. Gdy jesteśmy wypoczęci, łatwiej nam się skupić i wykonać wszystkie otrzymane zadania.

Wyobraź sobie, że nie korzystasz z urlopu. Ile tygodni, miesięcy czy nawet lat będziesz potrafił pracować wyłącznie z krótkimi (np. weekendowymi) przerwami? Czy w pewnym momencie nie będziesz zbyt bardzo zniechęcony do miejsca swojej pracy, do wykonywanych codziennie czynności? Odpoczynek jest nam niezbędny, aby móc pracować wydajnie i zapobiec rutynie.


Oderwij się, aby osiągnąć nową perspektywę postrzegania

Specjaliści nie mają wątpliwości – urlop to czas, który powinniśmy spędzać poza stałym miejscem zamieszkania. W ten sposób możemy oderwać się od codziennych spraw i otoczenia, w którym przebywamy na co dzień. Dzięki temu zyskujemy również nową perspektywę postrzegania – inaczej podchodzimy do naszych obowiązków, problemów i planów na przyszłość.

Wakacyjny wyjazd to idealny moment, aby przełamać rutynę. Wcale nie musisz od razu wypływać na głęboką wodę, decydując się np. na skok na bungee – wystarczy, że sięgniesz choćby po potrawę, której dotychczas nie miałeś przyjemności skosztować. Zmiana otoczenia może skutecznie sprawić, że na swoje życie spojrzysz zupełnie inaczej niż dotychczas.

To Cię powinno też zainteresować: Wymiar urlopu wypoczynkowego


Nie stać cię na brak urlopu

Być może stoisz na stanowisku, że nie stać cię na urlop. Nic bardziej mylnego – nie stać cię na to, aby z niego nie skorzystać. Jeżeli zrezygnujesz z dni wolnych, pozbawisz się wypoczynku. Czy uważasz, że szef będzie z ciebie zadowolony wówczas, gdy będziesz pracował w sposób nieefektywny? Czy w takiej sytuacji będziesz brany pod uwagę, gdy okaże się, że szef zdecydował, że awansuje jednego z pracowników? To główne powody, dla których nie stać cię, aby nie skorzystać z urlopu.

Nie wyobrażasz sobie spędzić wakacji, leżąc plackiem na plaży? A kto powiedział, że właśnie tak ma wyglądać twój urlop? Jeżeli masz ochotę, spakuj się i wybierz się na spontaniczny wypad w góry. Możesz również zapisać się na spływ kajakowy lub jeden z wielu obozów survivalowych. W efekcie będziesz wypoczywał aktywnie, a do pracy powrócisz pełen sił.

A Ty, jak masz zamiar spędzić tegoroczny urlop?

Oceń ten wpis
Czy stać cię na... brak urlopu?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

internautka Marysia
2019-12-04, 06:47
Urlop o ile przysługuje pracownikowi, to dla swojego zdrowia powinien go wykorzystać właściwie. Znam takich pracowników, co woleli by za urlop pieniądze dostać i nie korzystać z urlopu.
Andrzej Brachaczek
2019-05-14, 07:39
Każdy pracownik któremu przysługuje urlop wypoczynkowy - powinien z jego skorzystać. Odpoczynek jest potrzebny m.in dla zdrowia. Znam takich, co chcieliby pracować i za urlop niewykorzystany dostać pieniądze.
kierownik
2019-05-09, 12:50
CZas urlopowy zaczyna się kumulować od rozpoczęcia zatrudnienia. Można go wykorzystać tylko w porozumieniu między pracodawcą a pracownikiem. To ważna sprawa.
Dina
2019-05-07, 11:04
Są tacy ludzie maszyny, jednak według mnie na dłuższą metę to jest choroba pracoholizm. Trzeba mieć czas dla siebie by wyzerować się i z innej perspektywy z mocą zacząć.
Luna
2019-04-15, 13:30
W wielu sytuacjach ludzie tak działają. To jednak nie dla mnie i musi być jakiś urlop by się zregenerować po chodzeniu do pracy większość roku. To jest chyba normalne.
Thepesh
2019-04-05, 09:37
Urlop jest zawsze dobry nawet gdy się nie ma zbytnich planów wyjazdowych. Odpoczęcie od pracy pozwala na lepsze nałądowanie sie do dalszegod ziałania z korzyścią dla siebie i firmy.
Robert Serafiniak
2019-03-30, 13:36
Bez przesady. Każdy musi kiedyś odpocząć i jest to także dobre dl;a firmy bo ma potem pracownika, który wie, że było fajnie na urlopie i lepiej wtedy się pracuje. Zero monotonii.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.