Twoje wsparcie w rekrutacji

A może zostaniesz modelem?

A może zostaniesz modelem?
O modelach w mediach pojawia się mniej informacji niż o modelkach. Nie oznacza to jednak, że panowie wykonujący ten zawód nie mają się dobrze. Moda męska podlega tak samo dynamicznym zmianom jak moda damska. W efekcie zapotrzebowanie na modeli jest duże. Którzy panowanie mają szansę na karierę w modelingu? Jakie predyspozycje musi mieć model, by zainteresowały się nim polscy i zagraniczni projektanci mody czy agencje reklamy?

Zacząć trzeba od…

…agencji modelek i modelów, np. United for Models czy AMQ. To właśnie tam powinni zgłosić się panowie myślący o tym, by w przyszłości stanąć na wybiegu. Agencje modeli i modelów zatrudniają profesjonalistów, którzy są w stanie określić, czy dany kandydat ma predyspozycje do pracy w charakterze modela. A jakie predyspozycje powinien posiadać mężczyzna zamierzający związać swoje życie zawodowe z modelingiem?

Praca modela jest przede wszystkim żmudna. Zdjęcia często są wykonywane pod presją czasu. Dobrze, by model potrafił słuchać wskazówek fotografa i miał dobrą pamięć. Ważny jest też wygląd zewnętrzny – model musi dobrze się prezentować. Mniejsze znaczenie ma wiek, bo w reklamach czy na wybiegach pojawiają się panowie w różnym wieku – młodsi i starsi.

Poza zorientowaniem się, jakie szanse ma kandydat, by rozpocząć pracę w charakterze modela, ważne jest również przygotowanie portfolio. W tym powinien pomóc profesjonalny fotograf. Dobrze wykonane zdjęcia to zupełna podstawa, by modelem zainteresowali się zleceniodawcy.
 

Praca nie tylko na wybiegu

Sporo osób utożsamia pracę modelki czy modela z wybiegiem. Rzeczywiście, tam najczęściej zatrudnienie znajdują osoby związane ze światem mody. Nie można jednak zapomnieć, że dobry model otrzyma również angaż np. przy reklamie. Istotna jest przy tym specjalizacja – zdecydowana większość modeli i modelek musi na samym początku kariery odpowiedzieć sobie na pytanie, co chce reklamować czy prezentować.

To Cię powinno też zainteresować: Portfolio - ważny dodatek do CV

Poza wybiegiem, panowie będący modelami znajdują również zatrudnienie w agencjach reklamy – mogą występować np. w reklamach telewizyjnych. Pracy mogą też szukać na własną rękę. Wówczas dobrze regularnie przeglądać ogłoszenia o pracę.

 

Wykształcenie? Nie jest konieczne, ale…

Panowie myślący o pracy w charakterze modela nie muszą posiadać specjalnego wykształcenia. Zdecydowana większość agencji nie wymaga ukończenia np. szkoły policealnej dla modelek i modeli, choć w ten sposób każdy zainteresowany może zwiększyć swoją szansę na współpracę z profesjonalistami. Przykładem takiej szkoły jest Liceum Modelingu i Stylizacji.

Inną ścieżką jest ukończenie specjalistycznych kursów przygotowujących do pracy w charakterze modela. W ich trakcie panowie uczą się m.in. tego, jak pozować. Część modelów robiących karierę w domach mody czy w reklamach to aktorzy. Oni też mają spore szanse na odniesienie sukcesu, bo przez kilka lat studiów doskonale opanowali warsztat aktorski. Z tego też względu łatwiej im występować przez kamerą i obiektywem.
 

Przyda się również szczęście

Modele i modelki muszą pamiętać o tym, że to, jak będzie przebiegać ich kariera nie zależy wyłącznie od ich pracowitości, lecz także szczęścia. Osoby zatrudnione w agencjach reklamowych czy modelek i modeli, którzy zajmują się wyszukiwaniem potencjalnych kandydatów, często nadają bieg karierze wybranym kandydatom. Oferując im intratne kontrakty, mogą pokierować ich karierą. W efekcie czasem wystarczy odrobina szczęścia, by zaistnieć w branży.

Oceń ten wpis
A może zostaniesz modelem?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Bibuła
2019-12-12, 14:19
Predyspozycje a czasami kariera w show biznesie od małego - tak chyba można zostać modelem. Nie jest to zapewne zawód dla wszystkich ale ktoś tu znajdzie swoją niszę.
rodzinka
2019-05-18, 20:02
Panowie i panie, który myślą o pracy w charakterze modela nie muszą posiadać specjalnego wykształcenia. Z tym się zgadzam. W tej pracy szczęście, wygląd ma wielkie znaczenie. Fajny artykuł daliście.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.