Chciałbyś wyjechać za granicę do pracy na czas sezonu letniego? Sensownym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług sprawdzonej agencji zatrudnienia. Jeżeli dotychczas nie miałeś do czynienia z takimi podmiotami, to dowiedz się, jak sprawdzić, czy wybrana agencja działa legalnie.
Przez agencję zatrudnienia pewniej?
Aby znaleźć pracę za granicą, możesz na bieżąco przeglądać np. lokalne portale ogłoszeniowe. Samodzielne szukanie zatrudnienia za granicą jest jednak ryzykowne. Twoją czujność powinny wzbudzić przede wszystkim ogłoszenia pozbawione szczegółów lub zapewniające o niespotykanie wysokim wynagrodzeniu. Na takie anonse nie warto odpowiadać – prawdopodobieństwo, że służą one wyłącznie wyłudzeniu danych jest bardzo duże.
Pracy za granicą możesz poszukiwać również przez agencję zatrudnienia. Co prawda, nie możesz wykluczyć, że zostaniesz oszukany, ale w przypadku nawiązania współpracy z takim pomiotem możesz zrobić wiele, aby upewnić się, że działa on legalnie. W efekcie wyjazd do pracy za pośrednictwem agencji zatrudnienia jest pewniejszy.
Umowę podpisz w Polsce
Zamierzasz wyjechać do pracy za granicę po raz pierwszy? Zauważ, że korzystając z usług agencji zatrudnienia, zawierasz z nią umowę. W Polsce są dopuszczalne umowy ustne, ale dla własnego bezpieczeństwa i dla celów dowodowych, powinieneś pamiętać o tym, aby zawnioskować o pisemną umowę z agencją, będąc jeszcze w kraju. Pracownicy uczciwej agencji nie będą uchylać się od podpisania z tobą umowy kierującej do pracy (nie umowy o pracę), bo w ten sposób zabezpieczą również swoje interesy. Jak to możliwe?
Agencja zatrudnienia odpowiada przed swoim kontrahentem. Jeżeli w ostatniej chwili zrezygnujesz z wyjazdu, to będzie ona musiała ponieść tego konsekwencje. Może to być np. konieczność zapłaty kary umownej.
Jakie elementy muszą znaleźć się w umowie kierującej do pracy?
Z treścią umowy kierującej do pracy powinieneś zapoznać się bardzo dokładnie. Z twojego punktu widzenia najważniejsze jest to, aby umowa taka zawierała:
- Informacje o pracodawcy – najlepiej, aby została wymieniona nazwa firmy, dla której będziesz pracować;
- Warunki zatrudnienia i wynagrodzenia – sprawdź, czy w umowie została wskazana minimalna ilość godzin, które będziesz musiał przepracować w ciągu miesiąca. Ważne jest też, aby w umowie znalazła się w niej stawka godzinowa, którą będzie zobowiązany zapłacić ci pracodawca;
- Informacje o ubezpieczeniu zdrowotnym i społecznym, któremu będziesz podlegał.
Wymienione punkty są najważniejsze, ale nie są jedynymi, które muszą znaleźć się w umowie. Załóżmy, że w czasie pracy będziesz miał styczność z żywnością. Wówczas najprawdopodobniej będziesz musiał mieć badania akceptowane przez służby działające w danym kraju. Kto będzie ponosił koszty takich badań? Z twojego punktu widzenia ważne jest, aby taka kwestia została uregulowana w umowie.
Wyjeżdżając za granicę jesteś pewien, że praca na ciebie czeka. Co jednak, gdy będzie inaczej, bo pracodawca np. zamknie firmę? Czy wówczas agencja zatrudnienia, która skierowała cię do pracy, pokryje koszty twojego powrotu do kraju? To kolejna informacja, która może mieć dla ciebie istotne znaczenie. Im bardziej zatem szczegółowa będzie umowa, tym lepiej.
Czy musisz podpisać umowę?
Być może uważasz, że nie musisz podpisać umowy. Szanująca się i legalnie działająca agencja zatrudnienia z pewnością przedstawi ci wzór umowy. Jeżeli nie zdecydujesz się na podpisanie takiego dokumentu, to pamiętaj, że robisz to tylko na własną odpowiedzialność.
To może Cię również zainteresować