Praca sezonowa za granicą - sprawdź, co musi znaleźć się w umowie podpisanej z agencją zatrudnienia

Praca sezonowa za granicą - sprawdź, co musi znaleźć się w umowie podpisanej z agencją zatrudnienia
Osoby zamierzające wyjechać za granicę do pracy sezonowej muszą być bardzo ostrożne. Lato to okres, gdy w sieci każdego pojawiają się dziesiątki, jeżeli nie setki ogłoszeń o pracy za granicą. Niestety, nie wszystkie z nich są prawdziwe. Część służy wyłącznie wyłudzeniom danych osobowych lub pieniędzy. Zamierzasz podreperować domowy budżet?

Chciałbyś wyjechać za granicę do pracy na czas sezonu letniego? Sensownym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług sprawdzonej agencji zatrudnienia. Jeżeli dotychczas nie miałeś do czynienia z takimi podmiotami, to dowiedz się, jak sprawdzić, czy wybrana agencja działa legalnie.


Przez agencję zatrudnienia pewniej?

Aby znaleźć pracę za granicą, możesz na bieżąco przeglądać np. lokalne portale ogłoszeniowe. Samodzielne szukanie zatrudnienia za granicą jest jednak ryzykowne. Twoją czujność powinny wzbudzić przede wszystkim ogłoszenia pozbawione szczegółów lub zapewniające o niespotykanie wysokim wynagrodzeniu. Na takie anonse nie warto odpowiadać – prawdopodobieństwo, że służą one wyłącznie wyłudzeniu danych jest bardzo duże.

Pracy za granicą możesz poszukiwać również przez agencję zatrudnienia. Co prawda, nie możesz wykluczyć, że zostaniesz oszukany, ale w przypadku nawiązania współpracy z takim pomiotem możesz zrobić wiele, aby upewnić się, że działa on legalnie. W efekcie wyjazd do pracy za pośrednictwem agencji zatrudnienia jest pewniejszy.
 

Umowę podpisz w Polsce

Zamierzasz wyjechać do pracy za granicę po raz pierwszy? Zauważ, że korzystając z usług agencji zatrudnienia, zawierasz z nią umowę. W Polsce są dopuszczalne umowy ustne, ale dla własnego bezpieczeństwa i dla celów dowodowych, powinieneś pamiętać o tym, aby zawnioskować o pisemną umowę z agencją, będąc jeszcze w kraju. Pracownicy uczciwej agencji nie będą uchylać się od podpisania z tobą umowy kierującej do pracy (nie umowy o pracę), bo w ten sposób zabezpieczą również swoje interesy. Jak to możliwe?

Agencja zatrudnienia odpowiada przed swoim kontrahentem. Jeżeli w ostatniej chwili zrezygnujesz z wyjazdu, to będzie ona musiała ponieść tego konsekwencje. Może to być np. konieczność zapłaty kary umownej.


Jakie elementy muszą znaleźć się w umowie kierującej do pracy?

Z treścią umowy kierującej do pracy powinieneś zapoznać się bardzo dokładnie. Z twojego punktu widzenia najważniejsze jest to, aby umowa taka zawierała:

  • Informacje o pracodawcy – najlepiej, aby została wymieniona nazwa firmy, dla której będziesz pracować;
  • Warunki zatrudnienia i wynagrodzenia – sprawdź, czy w umowie została wskazana minimalna ilość godzin, które będziesz musiał przepracować w ciągu miesiąca. Ważne jest też, aby w umowie znalazła się w niej stawka godzinowa, którą będzie zobowiązany zapłacić ci pracodawca;
  • Informacje o ubezpieczeniu zdrowotnym i społecznym, któremu będziesz podlegał.

Wymienione punkty są najważniejsze, ale nie są jedynymi, które muszą znaleźć się w umowie. Załóżmy, że w czasie pracy będziesz miał styczność z żywnością. Wówczas najprawdopodobniej będziesz musiał mieć badania akceptowane przez służby działające w danym kraju. Kto będzie ponosił koszty takich badań? Z twojego punktu widzenia ważne jest, aby taka kwestia została uregulowana w umowie.

Wyjeżdżając za granicę jesteś pewien, że praca na ciebie czeka. Co jednak, gdy będzie inaczej, bo pracodawca np. zamknie firmę? Czy wówczas agencja zatrudnienia, która skierowała cię do pracy, pokryje koszty twojego powrotu do kraju? To kolejna informacja, która może mieć dla ciebie istotne znaczenie. Im bardziej zatem szczegółowa będzie umowa, tym lepiej.

To Cię powinno też zainteresować: Agencja pracy - czy warto skorzystać z jej usług?


Czy musisz podpisać umowę?

Być może uważasz, że nie musisz podpisać umowy. Szanująca się i legalnie działająca agencja zatrudnienia z pewnością przedstawi ci wzór umowy. Jeżeli nie zdecydujesz się na podpisanie takiego dokumentu, to pamiętaj, że robisz to tylko na własną odpowiedzialność.

Oceń ten wpis
Praca sezonowa za granicą - sprawdź, co musi znaleźć się w umowie podpisanej z agencją zatrudnienia
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Lucjan
2019-12-03, 12:21
No to jest konkret - umowy zawsze staram się sprawdzać. przecież każdemu przysługuje odstąpienie od umowy więc jest czas na weryfikację.
Dorota
2019-05-16, 07:34
Bardzo fajny artykuł. Teraz wiem - co musi znaleźć się w umowie podpisanej z agencją zatrudnienia. Moja rada - jechać do pewnej pracy np. za granicę, a to zapewni tylko legalna agencja zatrudnienia w naszym kraju.
widelec
2019-05-08, 18:10
Jeśli dodasz, że agencje rekrutacyjne nie pobierają opłat za swoje usługi, nie jest dziwne, że coraz więcej osób decyduje się na wyjazd za granicę. Tak wygląda tematyka.
Folik
2019-05-02, 11:13
Jednak nie mogą zmusić Cię do korzystania z takiej płatnej usługi świadczonej przez nich lub kogoś z nimi powiązanego jako wymogu znalezienia pracy. Praca sezonowa jest często b. dobra.
Piwkowski
2019-04-01, 13:18
Dokładnie trzeba sprawdzać agencje by mieć pewność ich działań. papier zawsze można zabrać i dać komuś do sprawdzenia by mieć pewność, że wszystko będzie w porządku,.
Patryk
2017-04-13, 13:42
Jedyna agencja z jaka sie spotkalem i ktora miala wszystko legalne, a umowa byla zgodna z prawem to tml professional. Przez kilka lat z nimi wyjezdzalem i wszystko sie zgadzalo.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.