Zaświadczenie z KRK - jak je uzyskać?

Zaświadczenie z KRK - jak je uzyskać?
W sieci można znaleźć wiele pytań odnoszących się do tego, czy potencjalny pracodawca może od swojego pracownika wymagać zaświadczenia o niekaralności. Zasadniczo ma do tego prawo tylko wówczas, gdy wynika to bezpośrednio z przepisów prawa.

Jak zdobyć zaświadczenie o niekaralności?

Teoria to jednak jedno, zaś praktyka to drugie. Nie brakuje też osób uważających, że dołączając taki dokument, będą miały większą szansę, aby otrzymać pracę.

Jesteś zainteresowany zdobyciem zaświadczenia o niekaralności? Zatem powinieneś wiedzieć, jak o takie wystąpić. Dziś nie musisz już udawać się do punktu informacyjnego – wniosek możesz złożyć również listownie lub przez internet. Sprawdź, które rozwiązanie będzie dla ciebie najkorzystniejsze.


Zaświadczenie o niekaralności składane w punkcie informacyjnym

Jeżeli chcesz osobiście złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o niekaralności, to wystarczy, że udasz się do punktu informacyjnego. Aby jednak na miejscu nie wypełniać dokumentów, możesz pobrać stosowny formularz. Nie możesz pojawić się osobiście i nie masz możliwości, aby skorzystać z dwóch pozostałych opcji? Wniosek w twoim imieniu może złożyć również twój pełnomocnik.

Aby wniosek został rozpatrzony, musisz uiścić opłatę w wysokości 30 zł. Pamiętaj przy tym, że osobiste złożenie wniosku w wybranym punkcie informacyjnym oznacza, że odpowiedź otrzymasz od ręki (w wyjątkowych sytuacjach będziesz musiał poczekać do 7 dni). Jeżeli zależy ci zatem na czasie, to takie rozwiązanie jest bardzo wygodne.


Zaświadczenie o niekaralności przez internet

Z uwagi na rozwój technologii, coraz więcej spraw możemy załatwić przez internet. Nie inaczej jest w przypadku zaświadczenia o niekaralności. Wniosek o wydanie takiego możesz złożyć bez wychodzenia z domu, czyli przez internet. Będzie to jednak możliwe tylko wówczas, gdy dysponujesz bezpiecznym podpisem elektronicznym (odpowiednio wcześniej założyłeś konto na platformie ePUAP).
Korzyści z posiadania podpisu elektronicznego jest sporo – wiele spraw urzędowych możesz załatwić bez wychodzenia z domu.

Dodatkowym plusem jest to, że posiadając taki podpis i ubiegając się o zaświadczenie o niekaralności, zapłacisz mniej za wydanie takiego dokumentu – dokładniej 20 zł. Pamiętaj jednak, że opłatę nie możesz uiścić np. w placówce Poczty Polskiej – akceptowane są wyłącznie opłaty uiszczone przez e-KRK.

W jakim terminie otrzymasz zaświadczenie, składając wniosek w formie elektronicznej? Zdecydowana większość osób otrzymuje odpowiedź jeszcze tego samego dnia, zaś nieliczni muszą czekać maksymalnie 7 dni.

To Cię powinno też zainteresować: Dokumenty aplikacyjne - CV to nie wszystko


Zaświadczenie o niekaralności składane listownie

 

Jeżeli poszukujesz zatrudnienia i zależy ci na czasie, to z pewnością ten sposób złożenia wniosku będzie najmniej korzystny z twojego punktu widzenia. Dlaczego? Odpowiedź jest wydawana w ciągu 7 dni. Jeżeli doliczyć do tego czas na dostarczenie przesyłki pod wskazany przez ciebie adres, to zaświadczenie możesz otrzymać wówczas, gdy nie będziesz już go potrzebował.

Aby złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o niekaralności listownie, wystarczy, że wypełnisz stosowny formularz i wyślesz go za pośrednictwem wybranego operatora pocztowego. Pamiętaj przy tym o dołączeniu potwierdzenia dokonania opłaty w wysokości 30 zł za udzielenie odpowiedzi.


Czy załączenie zaświadczenia o niekaralności naprawdę pomaga znaleźć pracę?Zaświadczenie o niekaralności jest mile widziane przez pracodawców. To, czy zdecydujesz się takie dołączyć, czy też nie, zależy jednak wyłącznie od ciebie. Zgodnie bowiem z aktualnie obowiązującymi przepisami pula danych, którą musisz podać w CV jest ograniczona .

Decydując się dołączyć do dokumentów aplikacyjnych kserokopii zaświadczenia o niekaralności, możesz być pewien, że zainteresujesz swoją kandydaturą pracodawcę poszukującego uczciwego pracownika. Zainwestowanie zatem 20 czy 30 zł w zaświadczenie o niekaralności może ci pomóc znaleźć zatrudnienie.

 

Gdzie załatwić zaświadczenie o niekaralności?

 

Zaświadczenie o niekaralności może być potrzebne w wielu różnych sytuacjach, jednak najczęściej Polacy zgłaszają się po nie, ponieważ tego wymaga od nich nowy pracodawca. Aby uzyskać taki dokument warto odwiedzić biuro informacyjne krajowego rejestru karnego. Znajduje się ono w sądach rejonowych i okręgowych.

Jednak jeśli do sądu mamy za daleko i chcielibyśmy załatwić to w inny, najlepiej zdany sposób, to możemy na przykład wysłać pismo z zapytaniem o zaświadczenie z KRK. Od kilku lat można też wybrać jeszcze prostszą drogę, by załatwić całą to sprawę w zasadzie bez wychodzenia z domu. W tym celu należy wejść na stronę ekrk.ms.gov.pl, zarejestrować się podając potrzebne dane, potwierdzić rejestrację i zalogować się na utworzony profil. A następnie z poziomu swojego profilu złożyć wniosek. Do tego warto użyć podpisu zaufanego i od razu przez Internet opłacić opłatę za wydanie zaświadczenia.

 

Zaświadczenie o niekaralności - czas oczekiwania

 

W przypadku składania wniosku o wydanie zaświadczenia w sposób tradycyjny czyli podczas wizyty w Krajowym Rejestrze Karnym, taki dokument wydawany jest z zasadzie od ręki, jeśli wypełnimy na miejscu wniosek i opłacimy opłatę w wysokości 30 złotych. Osoby składające wniosek online otrzymają go niezwłocznie, ale trzeba też podkreślić, że w ich przypadku opłata będzie zdecydowanie niższa – 20 złotych.

W KRK bardzo często wydawane jest zaświadczenie o niekaralności nauczyciela, ponieważ osoby aplikujące do pracy na tym stanowisku, obowiązkowo muszą przedstawić taki dokument. Jest też wiele innych zawodów, które tego wymagają, jak np. wojskowi, policjanci, pracownicy sektora finansowego.

Zaświadczenie o niekaralności jest wymagane nie tylko przez pracodawców, którzy w wyniku obowiązującej ich ustawy muszą pobierać od kandydatów takie zaświadczenia. Dokumentu może wymagać także każdy inny pracodawca. Najczęściej dotyczy to stanowisk, na których pracownik będzie miał kontakt z pieniędzmi.

Oceń ten wpis
Zaświadczenie z KRK - jak je uzyskać?
Ocena: 4.3, liczba głosów: 4

Opinie

Franek
2019-12-05, 16:26
KRK- Krajowy Rejestr Karny. Aby wystąpić o zaświadczenie do KRK drogą elektroniczną należy posiadać kwalifikowany podpis elektroniczny albo podpis zaufany. Zaświadczenie o niekaralności nieraz jest potrzebna pracownikowi, który się zatrudnia w zakładzie pracy. Jakie są inne sposoby , aby uzyskać takie zaświadczenie- przeczytajcie ten artykuł.
Gita
2019-05-26, 17:55
Krajowy Rejestr Karny (KRK) – instytucja, której zadaniem jest prowadzenie stale aktualizowanej bazy danych dotyczącej karanych osób i podmiotów zbiorowych. Pozwoliłem sobie napisać definicję. Aby wystąpić o zaświadczenie do KRK drogą elektroniczną należy posiadać kwalifikowany podpis elektroniczny albo podpis zaufany. Inne metody otrzymania takiego dokumentu są opisane w tym artykule...
Rose
2019-05-07, 13:11
Wiele programów księgowych online nawet ma takie aplikacje wewnątrz. Tutaj też to jest opisane w sposób przyjazny użytkownikowi i nie jest to skomplikowana rzecz.
Rakit12
2019-04-09, 15:34
Takie zaświadczenie to formalność, ale szczerze mówiąc nigdy na rozmowie o pracę nikt nie chciał tego ode mnie. Jak widać jednak to wcale nie jest ciężka sprawa.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.