Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1049        SUBSKRYBUJE: 7269
Tematy, które interesują czytelników:  Aneks do umowy, Zwolnienie lekarskie, CV dla ucznia

Zaświadczenie z KRK - jak je uzyskać?

Zaświadczenie z KRK - jak je uzyskać?

W sieci można znaleźć wiele pytań odnoszących się do tego, czy potencjalny pracodawca może od swojego pracownika wymagać zaświadczenia o niekaralności. Zasadniczo ma do tego prawo tylko wówczas, gdy wynika to bezpośrednio z przepisów prawa.

Teoria to jednak jedno, zaś praktyka to drugie. Nie brakuje też osób uważających, że dołączając taki dokument, będą miały większą szansę, aby otrzymać pracę.

Jesteś zainteresowany zdobyciem zaświadczenia o niekaralności? Zatem powinieneś wiedzieć, jak o takie wystąpić. Dziś nie musisz już udawać się do punktu informacyjnego – wniosek możesz złożyć również listownie lub przez internet. Sprawdź, które rozwiązanie będzie dla ciebie najkorzystniejsze.


W punkcie informacyjnym – najszybciej?

Jeżeli chcesz osobiście złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o niekaralności, to wystarczy, że udasz się do punktu informacyjnego. Aby jednak na miejscu nie wypełniać dokumentów, możesz pobrać stosowny formularz. Nie możesz pojawić się osobiście i nie masz możliwości, aby skorzystać z dwóch pozostałych opcji? Wniosek w twoim imieniu może złożyć również twój pełnomocnik.

Aby wniosek został rozpatrzony, musisz uiścić opłatę w wysokości 30 zł. Pamiętaj przy tym, że osobiste złożenie wniosku w wybranym punkcie informacyjnym oznacza, że odpowiedź otrzymasz od ręki (w wyjątkowych sytuacjach będziesz musiał poczekać do 7 dni). Jeżeli zależy ci zatem na czasie, to takie rozwiązanie jest bardzo wygodne.


Przez internet, czyli wygodnie

Z uwagi na rozwój technologii, coraz więcej spraw możemy załatwić przez internet. Nie inaczej jest w przypadku zaświadczenia o niekaralności. Wniosek o wydanie takiego możesz złożyć bez wychodzenia z domu, czyli przez internet. Będzie to jednak możliwe tylko wówczas, gdy dysponujesz bezpiecznym podpisem elektronicznym (odpowiednio wcześniej założyłeś konto na platformie ePUAP).
Korzyści z posiadania podpisu elektronicznego jest sporo – wiele spraw urzędowych możesz załatwić bez wychodzenia z domu.

Dodatkowym plusem jest to, że posiadając taki podpis i ubiegając się o zaświadczenie o niekaralności, zapłacisz mniej za wydanie takiego dokumentu – dokładniej 20 zł. Pamiętaj jednak, że opłatę nie możesz uiścić np. w placówce Poczty Polskiej – akceptowane są wyłącznie opłaty uiszczone przez e-KRK.

W jakim terminie otrzymasz zaświadczenie, składając wniosek w formie elektronicznej? Zdecydowana większość osób otrzymuje odpowiedź jeszcze tego samego dnia, zaś nieliczni muszą czekać maksymalnie 7 dni.


A może listownie?

Jeżeli poszukujesz zatrudnienia i zależy ci na czasie, to z pewnością ten sposób złożenia wniosku będzie najmniej korzystny z twojego punktu widzenia. Dlaczego? Odpowiedź jest wydawana w ciągu 7 dni. Jeżeli doliczyć do tego czas na dostarczenie przesyłki pod wskazany przez ciebie adres, to zaświadczenie możesz otrzymać wówczas, gdy nie będziesz już go potrzebował.

Aby złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o niekaralności listownie, wystarczy, że wypełnisz stosowny formularz i wyślesz go za pośrednictwem wybranego operatora pocztowego. Pamiętaj przy tym o dołączeniu potwierdzenia dokonania opłaty w wysokości 30 zł za udzielenie odpowiedzi.

To Cię powinno też zainteresować: Dokumenty aplikacyjne - CV to nie wszystko


Czy to naprawdę pomaga znaleźć pracę?

Zaświadczenie o niekaralności jest mile widziane przez pracodawców. To, czy zdecydujesz się takie dołączyć, czy też nie, zależy jednak wyłącznie od ciebie. Zgodnie bowiem z aktualnie obowiązującymi przepisami pula danych, którą musisz podać w CV jest ograniczona .

Decydując się dołączyć do dokumentów aplikacyjnych kserokopii zaświadczenia o niekaralności, możesz być pewien, że zainteresujesz swoją kandydaturą pracodawcę poszukującego uczciwego pracownika. Zainwestowanie zatem 20 czy 30 zł w zaświadczenie o niekaralności może ci pomóc znaleźć zatrudnienie.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.