Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1050        SUBSKRYBUJE: 7273
Tematy, które interesują czytelników:  Zasiłek macierzyński, Wypowiedzenie umowy, Książeczka sanepidowska, Błędy w CV, Szkolenia pracowników

Praca w Niemczech bez znajomości języka - czy taką znajdziesz?

Praca w Niemczech bez znajomości języka - czy taką znajdziesz?
Bliskość niemieckiego sąsiada to główny powodów, dla którego wielu Polaków decyduje się szukać pracy...

Praca zagranicą cieszy się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród osób młodych i tych, którzy nie mają szans otrzymać zatrudnienia w Polsce. Jeżeli należysz do jednej z tych grup pracowników, to z pewnością wiesz, że istnieje możliwość wyjazdu do pracy za granicą. Takie rozwiązanie jest opłacalne. Jeżeli zatem nie masz szans na pracę w kraju, to poważnie powinieneś rozważyć możliwość wyjazdu za granicę. Co w sytuacji, gdy nie znasz języka obcego?


Niemiecki? Niekoniecznie!

Decydując się wyjechać do pracy do Niemczech, powinieneś znać język niemiecki co najmniej w stopniu komunikatywnym. Tyle teoria. Okazuje się, że znajomość tego języka wcale nie jest jednak konieczna. Dlaczego?

Angielski jest niezwykle popularnym językiem i władają nim mieszkańcy różnych krajów. Jeżeli potrafisz płynnie rozmawiać po angielsku, to duża szansa, że porozumiesz się ze swoim pracodawcą. Wiele jednak zależy od charakteru pracy, jaką zamierzasz podjąć. W przypadku obsługi klientów, czyli pracy z klientami, znajomość wyłącznie angielskiego może być niewystarczająca.

Choć angielski jest jednym z najpopularniejszych języków świata, to nie można zapomnieć, że są osoby, które nie posługują się nim. Czy takie osoby mają szansę zdobyć zatrudnienie? W tym przypadku rzeczywiście jest problem. Jeżeli nie znasz żadnego języka obcego, tu musisz się liczyć z tym, że nie będziesz mógł liczyć na dobrze płatną pracę, będziesz też wykonywał najprostsze prace. Oznacza to, że zajęcie znajdziesz np. w gospodarstwach rolnych czy w magazynach.

To Cię powinno też zainteresować: CV po niemiecku - co powinno zawierać?


Jak szukać pracy bez znajomości języka?

Znając język obcy, możesz pokusić się o wyjazd za granicę i szukanie pracodawcy na miejscu. Gdy jednak nie znasz języka obcego, to takie posunięcie jest bardzo ryzykowne. Lepszym rozwiązaniem będzie wówczas skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych podmiotów, które zajmują się pośrednictwem. O jakich mowa?

Część działających na rynku agencji zatrudnienia trudni się głównie wysyłaniem pracowników za granicę. Większość stawia na kompleksową pomoc osobom zainteresowanym. Mowa tu głównie o takich, które – poza znalezieniem pracodawcy potrzebującego pracownika – pomagają również w zorganizowaniu transportu czy wynajmie mieszkania. Większość agencji ma również w kraju, do którego wysyła pracowników, koordynatorów. Kto to taki? To osoby posługujące się biegle co najmniej dwoma językami obcymi tak, by móc pomóc pracownikom wówczas, gdy potrzebują oni tego.


Zainwestuj w naukę, by zarabiać jeszcze lepie

j

Nawet jeżeli nie znasz języka obcego, to możesz liczyć na zatrudnienie. Pamiętaj jednak o tym, że twoje szanse na lepszą posadę wzrosną, jeżeli zdecydujesz się zapisać na kurs językowy. W zależności od agencji, z którą nawiążesz współpracę, możesz liczyć na to, że pomoże ci ona w nauce języka – część organizuje kursy językowe dla swoich pracowników.

Kiedy z pewnością musisz postawić na znajomość języka? Jest to szczególnie ważne wówczas, gdy zamierzasz zostać w danym kraju dłużej. Wówczas umiejętność porozumiewania się w danym języku pozwoli ci nie tylko zdobyć lepszą pracę, lecz także załatwić sprawy np. w urzędach bez konieczności szukania pomocy u tłumacza.

Praca w Niemczech bez znajomości języka - czy taką znajdziesz?
4
27 głosów

Zobacz inne porady dla pracowników

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.