Twoje wsparcie w rekrutacji

Praca krawcowej w Zabrzu - utrzymuj się z szycia

Praca krawcowej w Zabrzu - utrzymuj się z szycia
Osoby posiadające konkretny fach w ręku najczęściej nie mają problemu ze znalezieniem posady. Właśnie dlatego trwa intensywna promocja zawodówek. Jak zostać krawcową? Na jakie zarobki można liczyć?

W ostatnich latach coraz więcej osób zauważa, że dyplom nie jest już gwarancją otrzymania zatrudnienia. Przeciwnie, teraz wiele osób kończy nawet dwa kierunki studiów w nadziei, że to dam im lepszy start na rynku pracy. Są jednak i tacy kandydaci, na których praca czeka i nie niezależnie od wykształcenia czy zawodowego doświadczenia. Przykładem jest krawcowa.


Jak zostać krawcową?

Jeśli zamierzasz w przyszłości szyć, to masz kilka możliwości, gdy mowa o edukacji. Tuż po ukończeniu szkoły gimnazjalnej możesz wybrać się do szkoły zawodowej lub technikum kształcącego w takim kierunku. Zajęcia w wybranej szkole przebiegają dwutorowo: obok zajęć teoretycznych (np. materiałoznawstwo, projektowanie odzieży), przyszłe krawcowe muszą nauczyć się szyć na maszynie do szycia.

W czasie praktyk uczennice uczą się pod okiem starszych i doświadczonych pracowników. Aktualnie zdecydowana większość szkół jest dobrze wyposażona – uczniowie mają do dyspozycji nowoczesne maszyny, mogą korzystać z technologicznych nowinek. Wiele szkół przykłada również wagę do tego, kto będzie nauczał przyszłych fachu.


Gdzie szukać zatrudnienia?

Krawcowe bardzo często pracują na własny rachunek. Otwierając firmę, mogą one zaoferować kompleksowe usługi – obok szycia odzieży również wykonanie przeróbek. Część pań posiadających tytuł technika krawiectwa specjalizuje się w szyciu określonych ubrań. Przykładem są krawcowe szyjące wyłącznie garnitury i garsonki, suknie ślubne, spodnie jeansowe czy odzież roboczą.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Panie, które nie zdecydują się otworzyć własną firmę również nie powinny narzekać na brak zajęcia. Zatrudnienie mogą znaleźć w jednej z licznych pracowni krawieckich. Nie zawsze przy tym muszą dojeżdżać do zakładu pracy – część firm poszukuje krawcowych pracujących zdalnie. Wówczas za pomocą operatora pocztowego zleceniodawca dostarcza materiały i odbiera gotowe produkty. Takie zatrudnienie pozwala zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.


Krawcowa czy projektantka?

Zasadniczo krawcowa nie projektuje ubrań, tylko szyje je zgodnie z przygotowanym wcześniej projektem. Bywają jednak krawcowe, które świetnie dają sobie radę z projektami. W efekcie mogą one zagwarantować swoim klientom kompleksowe usługi i tym samym liczyć na wyższe zarobki.

Ile zarabiają krawcowe? Wiele zależy od sposobu rozliczania się i formy zatrudnienia. Panie prowadzące własne pracownie mogą zarobić najwięcej, o ile nawiążą współpracę z punktami sprzedaży lub zagranicznymi kontrahentami. Mniej, bo ok. 2 tys. zł zarabiają panie świadczące pracę na rzecz jednej firmy w oparciu o umowę o pracę.


Nie możesz znaleźć pracy? Przekwalifikuj się

Jeżeli od dawna nie możesz znaleźć zatrudnienia, to powinnaś pomyśleć o przekwalifikowaniu się. Osoby bezrobotne zarejestrowane w powiatowych urzędach pracy mogą liczyć na pomoc pracowników – urzędnicy powinni poinformować, czy w danym roku kalendarzowym będą odbywały się zajęcia z zakresu krawiectwa lub projektowania odzieży. Jeżeli tak, to nic prostsze – warto zapisać się na zajęcia i rozpocząć fascynującą przygodę z szyciem.

Oceń ten wpis
Praca krawcowej w Zabrzu - utrzymuj się z szycia
Ocena: 5.0, liczba głosów: 6
Tematy, które interesują czytelników:  Zwolnienia grupowe, Umowa zlecenie urlop, Staż, Nie mogę znaleźć pracy

Zobacz inne porady

Opinie

projektantka
2019-05-19, 11:51
Zazwyczaj krawcowe pracują na swój rachunek. Prowadzą działalność gospodarczą. Piszecie o Zabrzu, tak samo jest i w innych miastach.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.