Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 4087        SUBSKRYBUJE: 7544
Tematy, które interesują czytelników:  Choroba zawodowa, Warunki szkodliwe, Opłacalne kierunki studiów

Archeolog - z miłości do historii

Archeolog - z miłości do historii
Praca archeologów jest pasjonująca – odkrywają historię i na podstawie wykopanych skarbów są w stanie odpowiedzieć na wiele pytań, m.in. jak żyli nasi przodkowie. Zarobki archeologów nie są wysokie, ale z pewnością nie mogą oni narzekać na nudną pracę.

Archeologowie jako pierwsi pojawiają się na terenie przyszłej inwestycji. Ich praca wykonywana w terenie sprowadza się do odszukiwania śladów historii. Przekopując ziemię i sprawdzając dawne mapy są oni w stanie zlokalizować pozostałości po naszych przodkach, np. naczynia, sprzęty domowego użytku. Po zakończeniu prac wszystkie znalezione skarby znajdują swoje miejsce w muzeach.


Gdzie kształci się przyszłych archeologów?

Jeśli myślisz o pracy w charakterze archeologa, to koniecznie powinieneś zorientować się, które uniwersytety w pobliżu twojego miejsca zamieszkania oferują kierunek „archeologia”. To właściwie jedyna możliwość, by zdobyć solidne wykształcenie i w przyszłości znaleźć zatrudnienie przy wykopaliskach.

W trakcie studiów przyszli archeologowie mają szereg zajęć teoretycznych i praktycznych. Przykładowo studenci, którzy zwiążą się z Instytutem Archeologii na Uniwersytecie Warszawskim będą mieli okazję uczestniczyć m.in. w wykładach ogólnohumanistycznych, zajęciach ze źródłoznawstwa archeologicznego czy etnografii.
 

Pierwsze pieniądze zarobisz w czasie studiów

Studenci, którzy zdecydują się na studiowanie na kierunku archeologia muszą pamiętać, że będą zobowiązani do uczestniczenia w praktykach. Takie nie zawsze odbywają się latem – najczęściej są organizowane w czasie trwania roku akademickiego. Dlaczego warto się na nie zapisywać jak najczęściej?

Choć studenci biorący udział w badaniach archeologicznych w terenie dopiero się uczą, to i tak otrzymują wynagrodzenie. Pieniądze nie są duże, ale mogą skutecznie zmotywować przyszłych archeologów do dalszej nauki i pracy nad pogłębianiem swojej wiedzy.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?


Co warto wiedzieć?

Praca archeologów jest fascynująca i wiąże się z przeżyciem przygody. Trzeba jednak pamiętać, że archeologowie pracują głównie w terenie. Ich zadanie koncentruje się na poznaniu zawartości ziemi, w którym w przyszłości powstanie wieżowiec, osiedle czy droga. Nie wszystkie prace mogą odbyć się w letnich miesiącach roku – zdarza się, że archeologowie muszą wykonywać pracę w czasie jesienie czy nawet zimy.

Archeologowie pracują głównie fizycznie – kopią i usuwają brud z znalezionych przedmiotów za pomocą specjalnych pędzli. Osoby myślące o wykonywaniu tego zawodu w przyszłości powinny pamiętać, że będą zmuszone zmierzyć się z pogodą i brakiem wygodnych warunków pracy.


Praca i możliwości rozwoju

O ile w trakcie studiów przyszły archeolog nie musi martwić się o pracę – praktyki najczęściej organizuje uczelnia, na której studiuje, o tyle po zdobyciu dyplomu sytuacja wygląda inaczej. Osoby poszukujące zatrudnienia w zawodzie powinny regularnie przeglądać branżową prasę. Alternatywą jest kontynuowanie kariery naukowej – wówczas archeolog będzie mógł w przyszłości sam szkolić kolejne pokolenia archeologów.

Jeśli chodzi o karierę archeologów, to również nie można liczyć na wiele. Tylko wielkie odkrycia gwarantują, że nazwisko archeologa pojawi się nie tylko w specjalistycznej prasie. Nie warto jednak rezygnować z marzeń. Kto wie, może będziesz drugim Howardem Carterem i odkryjesz znalezisko na miarę grobowca Tutanchamona?

Oceń ten wpis
Archeolog - z miłości do historii
Ocena: 4.5, liczba głosów: 12

Zobacz inne porady

Opinie

Anonim Gall
2016-07-23, 02:52
Ale na zdjęciu, to raczej znaleziska paleontologiczne a nie archeologiczne :-)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.