Twoje wsparcie w rekrutacji

Archeolog - z miłości do historii

Archeolog - z miłości do historii
Praca archeologów jest pasjonująca – odkrywają historię i na podstawie wykopanych skarbów są w stanie odpowiedzieć na wiele pytań, m.in. jak żyli nasi przodkowie. Zarobki archeologów nie są wysokie, ale z pewnością nie mogą oni narzekać na nudną pracę.

Kto to jest archeolog?

Archeologowie jako pierwsi pojawiają się na terenie przyszłej inwestycji. Ich praca wykonywana w terenie sprowadza się do odszukiwania śladów historii. Przekopując ziemię i sprawdzając dawne mapy są oni w stanie zlokalizować pozostałości po naszych przodkach, np. naczynia, sprzęty domowego użytku. Po zakończeniu prac wszystkie znalezione skarby znajdują swoje miejsce w muzeach.


Gdzie kształci się przyszłych archeologów?

Jeśli myślisz o pracy w charakterze archeologa, to koniecznie powinieneś zorientować się, które uniwersytety w pobliżu twojego miejsca zamieszkania oferują kierunek „archeologia”. To właściwie jedyna możliwość, by zdobyć solidne wykształcenie i w przyszłości znaleźć zatrudnienie przy wykopaliskach.

W trakcie studiów przyszli archeologowie mają szereg zajęć teoretycznych i praktycznych. Przykładowo studenci, którzy zwiążą się z Instytutem Archeologii na Uniwersytecie Warszawskim będą mieli okazję uczestniczyć m.in. w wykładach ogólnohumanistycznych, zajęciach ze źródłoznawstwa archeologicznego czy etnografii.
 

Archeolog - pierwsze pieniądze zarobisz w czasie studiów

Studenci, którzy zdecydują się na studiowanie na kierunku archeologia muszą pamiętać, że będą zobowiązani do uczestniczenia w praktykach. Takie nie zawsze odbywają się latem – najczęściej są organizowane w czasie trwania roku akademickiego. Dlaczego warto się na nie zapisywać jak najczęściej?

Choć studenci biorący udział w badaniach archeologicznych w terenie dopiero się uczą, to i tak otrzymują wynagrodzenie. Pieniądze nie są duże, ale mogą skutecznie zmotywować przyszłych archeologów do dalszej nauki i pracy nad pogłębianiem swojej wiedzy.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Praca w archeologii na co dzień

Praca archeologów jest fascynująca i wiąże się z przeżyciem przygody. Trzeba jednak pamiętać, że archeologowie pracują głównie w terenie. Ich zadanie koncentruje się na poznaniu zawartości ziemi, w którym w przyszłości powstanie wieżowiec, osiedle czy droga. Nie wszystkie prace mogą odbyć się w letnich miesiącach roku – zdarza się, że archeologowie muszą wykonywać pracę w czasie jesienie czy nawet zimy.

Archeologowie pracują głównie fizycznie – kopią i usuwają brud z znalezionych przedmiotów za pomocą specjalnych pędzli. Osoby myślące o wykonywaniu tego zawodu w przyszłości powinny pamiętać, że będą zmuszone zmierzyć się z pogodą i brakiem wygodnych warunków pracy.

Praca archeologa i możliwości rozwoju

O ile w trakcie studiów przyszły archeolog nie musi martwić się o pracę – praktyki najczęściej organizuje uczelnia, na której studiuje, o tyle po zdobyciu dyplomu sytuacja wygląda inaczej. Osoby poszukujące zatrudnienia w zawodzie powinny regularnie przeglądać branżową prasę. Alternatywą jest kontynuowanie kariery naukowej – wówczas archeolog będzie mógł w przyszłości sam szkolić kolejne pokolenia archeologów.

Jeśli chodzi o karierę archeologów, to również nie można liczyć na wiele. Tylko wielkie odkrycia gwarantują, że nazwisko archeologa pojawi się nie tylko w specjalistycznej prasie. Nie warto jednak rezygnować z marzeń. Kto wie, może będziesz drugim Howardem Carterem i odkryjesz znalezisko na miarę grobowca Tutanchamona?

Ile zarabia archeolog?

Praca w archeologii jest przedmiotem zainteresowania coraz większej ilości młodych osób, które właśnie stoją przed dylematem wyboru kierunku studiów i co za tym idzie również swojego przyszłego zawodu. Choć sama praca po archeologii dla większości osób interesujących się szeroko rozumianą kulturą jest niezwykle interesująca, to podczas wybierania swojej ścieżki zawodowej również tak przyziemne sprawy jak zarobki archeologa mają tutaj niemałe znaczenie.

Zasadniczo archeolog powinien zarobić około 3000 złotych miesięcznie. Osoby najlepiej opłacane mogą liczyć na wyższe zarobki. Wysokość pensji jest w największym stopniu uzależniona od posiadanego stopnia naukowego oraz doświadczenia zawodowego. Niemniejsze znaczenie ma wielkość firmy, w której archeolog pracuje oraz miejsce zatrudnienia (region). Najniżej opłacani są archeolodzy pracujący w muzeach. Na o wiele wyższa pensję mogą liczyć specjaliści zatrudnieni w prywatnych firmach zajmujących się wykopaliskami, np. pod budowę. Zespoły archeologów poszukiwane są także do pracy podczas budowy autostrad w Polsce oraz delegowanych za granicę.

Choć praca archeologa jest niezwykle ciekawa, to jednak musi się on liczyć z tym, że nie zawsze jest komfortowa, ponieważ w większości przypadków bywa wykonywana na wolnym powietrzu. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich pracowników, ponieważ specjaliści zatrudnieni w muzeach pod tym względem mają zdecydowanie najlepiej, choć niestety przekłada to się też na zdecydowanie niższe pensje.

Na czym dokładnie polega taka praca i co powinno być jej efektem?

Głównym efektem pracy archeologa ma być ustalenie chronologii źródeł, funkcji wytworów, powiązań kulturowych czy przynależności etnicznej. Nie bez znaczenia jest także ustalenie uwarunkowań gospodarczych i ekologicznych oraz odpowiednie zabezpieczenie wykopalisk. Przez to dobry archeolog powinien cechować się nie tylko zamiłowaniem do zawodu oraz obszerną wiedzą, ale przede wszystkim dokładnością i cierpliwością.

Oceń ten wpis
Archeolog - z miłości do historii
Ocena: 4.4, liczba głosów: 14

Opinie

Iza
2019-12-12, 15:19
Zawód dla pasjonatów i generalnie liczy się tutaj coś więcej niż zarobek bo praca równa się można hobby itp. Fajny zawód dla ludzi.
archeolog ZB
2019-05-19, 12:10
Archeolog − osoba posiadająca właściwe kwalifikacje, potwierdzone wymaganymi dokumentami, która wyspecjalizowana jest w dziedzinie archeologii, zajmuje się badaniem minionych kultur i cywilizacji oraz ich relacjami z otaczającym środowiskiem. Aby pracować w tym zawodzie, to taka prace należy lubić. Z pewnością to zawód z przyszłością. W zależności gdzie zatrudniony jest archeolog, to może zarobić od około 2300 zł do 4300 zł netto.
Anonim Gall
2016-07-23, 02:52
Ale na zdjęciu, to raczej znaleziska paleontologiczne a nie archeologiczne :-)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.