!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Agencje pracy i praca za granicą

Jak postarać się o wolontariat za granicą?

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 15 głosów

15 głosów

7 komentarzy

Jak postarać się o wolontariat za granicą?
Wolontariuszy można znaleźć w każdym zakątku świata. Z tego też względu osoby rozważające możliwość pracy w charakterze wolontariusza wcale nie muszą ograniczać się do organizacji działających w Polsce, choć i tu jest ich wiele.

Przykładami mogą być: Mimo Wszystko Fundacja Anny Dymnej, Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy czy Stowarzyszenie Zielone Mazowsze. Ale osoby chcące spełniać się jako wolontariusze, mogą również zdecydować się na pracę w tym charakterze za granicą.

 

Wolontariat za granicą. Co musisz wiedzieć?

By wyjechać za granicę i pracować w charakterze wolontariusza, nie trzeba wiele. Procedura jest podobna jak w przypadku organizacji działających na terenie Polski – większość wymaga pisemnego wniosku, który następnie jest rozpatrywany przez pracowników poszczególnych fundacji. Osoby, które zostaną zakwalifikowane i przyjęte, mogą liczyć na szkolenie i następnie rozpoczęcie pracy w charakterze wolontariusza.

Młodzież zainteresowana wyjazdem w charakterze właśnie wolontariusza, powinna pomyśleć o tym, by zainteresować się programem „Młodzież w działaniu”. Umożliwia on wyjazd w ramach Wolontariatu Europejskiego. Z punktu widzenia zainteresowanych takiego wyjazdu nie można jednak traktować jak wakacji – wolontariusze mają do wykonania konkretne zadania, choć jednocześnie mogą poznawać kraj, jego kulturę czy podszkolić znajomość języka obcego.


Gdy działasz na własną rękę

Wolontariusze godzący pracę zawodową z wolontariatem, również mają możliwość wyjazdu za granicę. Mogą skorzystać choćby z ogłoszeń znajdujących się na stronie internetowej: http://ogloszenia.ngo.pl/organizacja_szuka_wolontariusza. Są na niej cyklicznie publikowane ogłoszenia o organizacjach – również zagranicznych – aktualnie poszukujących wolontariuszy.

Skorzystanie z bazy ogłoszeń jest najłatwiejszym sposobem, by zainteresowany znalazł zagraniczną organizację, w której będzie mógł się sprawdzić i realizować swój plan. Decydując się na wyjazd, musi jednak pamiętać o zorganizowaniu swojego czasu. Zagraniczny wyjazd w charakterze wolontariusza może być korzystny również dla osób rozważających możliwość przeprowadzenia się do wybranego kraju – mogą oni sprawdzić, czy rzeczywiście będą w stanie zaaklimatyzować się w wybranym miejscu.


To rozwiązanie nie dla każdego

Osoba wyjeżdżająca za granicę powinna znać przynajmniej w stopniu komunikatywnym język obowiązujący w kraju, do którego ma zamiar wyjechać. Brak tej umiejętności może być istotną przeszkodą w spełnianiu codziennych obowiązków – zdecydowana większość organizacji decyduje się na przyjęcie wolontariuszy biegle władających językiem obcym. Zupełną podstawą jest znajomość języka angielskiego.

Z całą pewnością wolontariat za granicą nie jest również rozwiązaniem dla osób zainteresowanych pracą wakacyjną, bo z założenia jest on bezpłatny – wolontariusze nie otrzymują za swoją pracę wynagrodzenia. Osoby zainteresowane znalezieniem sezonowej pracy, powinny postępować według wskazówek zamieszczonych np. w tym artykule: „Gdzie szukać wakacyjnej pracy?”.

To może Cię również zainteresować

Wolontariat - zajęcie po godzinach

Podziel się

7 komentarzy

pesus

pesus

Dotarcie do miejsc organizujących to jest łatwe pytanie tylko ilu chętnych jest na dane miejsce i jak w dobie korony teraz wyjeżdżać.
Kola

Kola

Wolontariaty to chyba dla młodych i to społecznie. Studenci jednak w danej branży mogą na tym wiele zyskać na przyszłość.
JUlian

JUlian

Stowarzyszenia i organizacje modne nawet ekologiczne dają wiele możliwości. W sieci znajdzie się wiele na ten temat. Z czasem da się realizować.
Lucyna P

Lucyna P

Przydatny artykuł, ja bym się nie nadawała na "wolontariat za granicą", ale przekażę informacje siostrze...
angol

angol

Pamiętaj, aby zostawić swoje aktualne dane kontaktowe i zabrać ze sobą aktualne adresy polskich placówek dyplomatycznych. Dowiedz się, w jakich sytuacjach i gdzie możesz uzyskać niezbędną pomoc.
Bubu

Bubu

Jeśli Twoja firma rekrutacyjna zmienia agencję, z której korzysta, ale chce, abyś nadal pracował dla nich jako tymczasowy, może poprosić o zmianę lub rejestrację w innej agencji. Wolontariat tak samo się szuka.
Turka

Turka

Wolontariat jest dla ludzi z powłoaniem. Szanuję takie osoby, wiele agencji międzynarodowych oferuje takie opcje. Niedawco w związku z uchodźcami był wolontariat we Włoszech na granicy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.