Jak postarać się o wolontariat za granicą?

Jak postarać się o wolontariat za granicą?
Wolontariuszy można znaleźć w każdym zakątku świata. Z tego też względu osoby rozważające możliwość pracy w charakterze wolontariusza wcale nie muszą ograniczać się do organizacji działających w Polsce, choć i tu jest ich wiele.

Przykładami mogą być: Mimo Wszystko Fundacja Anny Dymnej, Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy czy Stowarzyszenie Zielone Mazowsze. Ale osoby chcące spełniać się jako wolontariusze, mogą również zdecydować się na pracę w tym charakterze za granicą.

 

Wolontariat za granicą. Co musisz wiedzieć?

By wyjechać za granicę i pracować w charakterze wolontariusza, nie trzeba wiele. Procedura jest podobna jak w przypadku organizacji działających na terenie Polski – większość wymaga pisemnego wniosku, który następnie jest rozpatrywany przez pracowników poszczególnych fundacji. Osoby, które zostaną zakwalifikowane i przyjęte, mogą liczyć na szkolenie i następnie rozpoczęcie pracy w charakterze wolontariusza.

Młodzież zainteresowana wyjazdem w charakterze właśnie wolontariusza, powinna pomyśleć o tym, by zainteresować się programem „Młodzież w działaniu”. Umożliwia on wyjazd w ramach Wolontariatu Europejskiego. Z punktu widzenia zainteresowanych takiego wyjazdu nie można jednak traktować jak wakacji – wolontariusze mają do wykonania konkretne zadania, choć jednocześnie mogą poznawać kraj, jego kulturę czy podszkolić znajomość języka obcego.


Gdy działasz na własną rękę

Wolontariusze godzący pracę zawodową z wolontariatem, również mają możliwość wyjazdu za granicę. Mogą skorzystać choćby z ogłoszeń znajdujących się na stronie internetowej: http://ogloszenia.ngo.pl/organizacja_szuka_wolontariusza. Są na niej cyklicznie publikowane ogłoszenia o organizacjach – również zagranicznych – aktualnie poszukujących wolontariuszy.

To Cię powinno też zainteresować: Wolontariat - zajęcie po godzinach

Skorzystanie z bazy ogłoszeń jest najłatwiejszym sposobem, by zainteresowany znalazł zagraniczną organizację, w której będzie mógł się sprawdzić i realizować swój plan. Decydując się na wyjazd, musi jednak pamiętać o zorganizowaniu swojego czasu. Zagraniczny wyjazd w charakterze wolontariusza może być korzystny również dla osób rozważających możliwość przeprowadzenia się do wybranego kraju – mogą oni sprawdzić, czy rzeczywiście będą w stanie zaaklimatyzować się w wybranym miejscu.


To rozwiązanie nie dla każdego

Osoba wyjeżdżająca za granicę powinna znać przynajmniej w stopniu komunikatywnym język obowiązujący w kraju, do którego ma zamiar wyjechać. Brak tej umiejętności może być istotną przeszkodą w spełnianiu codziennych obowiązków – zdecydowana większość organizacji decyduje się na przyjęcie wolontariuszy biegle władających językiem obcym. Zupełną podstawą jest znajomość języka angielskiego.

Z całą pewnością wolontariat za granicą nie jest również rozwiązaniem dla osób zainteresowanych pracą wakacyjną, bo z założenia jest on bezpłatny – wolontariusze nie otrzymują za swoją pracę wynagrodzenia. Osoby zainteresowane znalezieniem sezonowej pracy, powinny postępować według wskazówek zamieszczonych np. w tym artykule: „Gdzie szukać wakacyjnej pracy?”.

Oceń ten wpis
Jak postarać się o wolontariat za granicą?
Ocena: 3.6, liczba głosów: 16

Opinie

JUlian
2019-12-03, 12:27
Stowarzyszenia i organizacje modne nawet ekologiczne dają wiele możliwości. W sieci znajdzie się wiele na ten temat. Z czasem da się realizować.
Lucyna P
2019-05-16, 15:06
Przydatny artykuł, ja bym się nie nadawała na "wolontariat za granicą", ale przekażę informacje siostrze...
angol
2019-05-08, 18:18
Pamiętaj, aby zostawić swoje aktualne dane kontaktowe i zabrać ze sobą aktualne adresy polskich placówek dyplomatycznych. Dowiedz się, w jakich sytuacjach i gdzie możesz uzyskać niezbędną pomoc.
Bubu
2019-05-02, 11:22
Jeśli Twoja firma rekrutacyjna zmienia agencję, z której korzysta, ale chce, abyś nadal pracował dla nich jako tymczasowy, może poprosić o zmianę lub rejestrację w innej agencji. Wolontariat tak samo się szuka.
Turka
2019-04-01, 12:57
Wolontariat jest dla ludzi z powłoaniem. Szanuję takie osoby, wiele agencji międzynarodowych oferuje takie opcje. Niedawco w związku z uchodźcami był wolontariat we Włoszech na granicy.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.