Gdzie odbywać wolontariat?

Gdzie odbywać wolontariat?
Wolontariuszem może zostać każda osoba zainteresowana – również niepełnoletnia, choć ta musi uzyskać zgodę swoich rodziców lub prawnych opiekunów. W zależności od umiejętności i możliwości czasowych, każdy przyszły wolontariusz może wybrać taką organizację, w której się odnajdzie.

Każda organizacja chce, by współpraca układała się pomyślnie i były z niej zadowolone obie strony – nie tylko jedna. W praktyce możliwości spełniania się w organizacjach pozarządowych jest wiele i warto poznać przykładowe.


W walce o prawa człowieka

Polska Akcja Humanitarna poszukuje specjalistów zainteresowanych pracą na jej rzecz przez cały rok. Osoby zainteresowane zostają przydzielone do konkretnych projektów, dzięki czemu mogą spełniać się zarówno przy ich organizacji, koordynacji pracy innych wolontariuszy czy wykonywaniu konkretnych zadań. Zainteresowani powinni zajrzeć do zakładki „PAH w akcji”, bo właśnie tam zostały zaprezentowane sylwetki niektórych wolontariuszy, którzy z tą organizacja związali się na dłużej.


Schroniska dla zwierząt

Walka z bezdomnością zwierząt jest zajmująca i angażująca. Praca w schronisku nie jest łatwa, ale z całą pewnością owocna. Odnajdą się w niej przede wszystkim miłośnicy zwierząt. Przykładowo Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach informuje na swojej stronie internetowej zainteresowanych o tym, jakie będą mieli zadania. I tak, zgodnie ze znajdującymi się tam informacjami, wolontariusze zajmują się głównie pielęgnacją zwierząt i ich szkoleniem. Zadania części zespołu koncentrują się na poszukiwaniu nowego domu podopiecznym schroniska.

To Cię powinno też zainteresować: Wolontariat - zajęcie po godzinach


A może hospicjum?

Również w hospicjach potrzebni są wolontariusze. Przykładem jest Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach. Warto jednak zaznaczyć, że praca tam wcale nie jest łatwa. By nieść pomoc nieuleczalnie chorym, zainteresowani muszą uzbroić się w cierpliwość. Zgodnie z informacją znajdującą się na stronie internetowej, wolontariusze będą musieli poświęcić ok. 4 miesięcy, by zapoznać się z wszystkimi obowiązkami i umieć je prawidłowo wykonywać.


Pomoc przy Szlachetnej Paczce

Osoby zainteresowane odbyciem wolontariatu powinny też pamiętać, że mogą włączyć się w akcję tylko na pewien czas. Przykładem jest choćby Szlachetna Paczka. Wolontariusze mogą pracować z osobami potrzebującymi przez cały rok, ale mogą również pomagać tylko przed Świętami Bożego Narodzenia, czyli wówczas, gdy pracy jest najwięcej.


Połączyć niesienie pomocy z zainteresowaniami

Wolontariat to doskonałe rozwiązanie, z którego powinny skorzystać wszystkie osoby zainteresowane niesieniem pomocy innym. Ci, którzy zdecydowali się na taki krok, podkreślają, że w ten sposób mogą nie tylko nieść pomoc potrzebującym, lecz także rozwijać swoje zainteresowania czy zdobywać doświadczenie. Dobrymi przykładami są np. studenci grafiki, którzy pomagają fundacjom w tworzeniu materiałów reklamowych (choćby plakatów) czy studenci pedagogiki, którzy pracując z dziećmi, mogą zastosować w praktyce umiejętności wyniesione z murów uczelni.

Czynny wolontariat pozwala często na zdobycie drugiego czy nawet trzeciego zawodu. O tym, że takie rozwiązanie się opłaca, można przeczytać w artykule: „Jeden zawód czy kilka?”. To kolejny powód, dla którego warto rozważyć niesienie pomocy innym.

Oceń ten wpis
Gdzie odbywać wolontariat?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Jonek
2019-12-11, 13:53
Jeżeli ktoś szuka możliwości związanych wolontariatem to z pewnością to znajdzie po swojemu. Myślę, że da się w tym temacie bardzo korzystne samorealizować.
Lucyna
2019-05-21, 15:03
Wolontariuszem może być prawie każdy. Praca tego typu odbywa się w różnych miejscach. Dobrze, że są ludzie wolontariusze.
Norman
2019-05-07, 18:06
W sumie projektów jest wiele, w zależności od pomysłów każdy znajdzie coś dla siebie. Trzeba się tylko zastanowić dlaczego człowiek to robi bo to kwestia życzliwej pomocy.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.