Urlop ojcowski. Kiedy z niego skorzystać, co należy o nim wiedzieć?

Urlop ojcowski. Kiedy z niego skorzystać, co należy o nim wiedzieć?
Coraz więcej panów aktywnie angażuje się w opiekę i wychowanie dziecka od chwili jego urodzenia. Nowelizacja Kodeksu pracy spowodowała, że dziś jest to możliwe. Kiedy możesz zawnioskować o urlop ojcowski?

Polskie prawo coraz częściej zostaje dostosowane do oczekiwań m.in. pracowników będących rodzicami. W ich przypadku są istotne choćby możliwości związane z pozyskaniem dni wolnych na opiekę nad dzieckiem. Ostania nowelizacja Kodeksu pracy sprawiła, że z uprawnień w tym zakresie mogą korzystać nie tylko matki, lecz także ojcowie. Przykładem jest urlop ojcowski, z którego może skorzystać każdy pracownik będący ojcem.

Kiedy ojciec może zawnioskować o urlop ojcowski?

Pracownik-ojciec powinien pamiętać, że może zawnioskować o dni wolne, by osobiście sprawować opiekę nad dzieckiem. Zgodnie z aktualnymi przepisami, może wykorzystać m.in. urlop ojcowski w wymiarze 2 tygodni, ale jednocześnie nie dłużej niż:

  • do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia albo
  • do upływu 12 miesięcy, licząc od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i jednocześnie nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia.

W drugim przypadku możliwe jest wskazanie wyjątku. Jeżeli twoje dziecko z pewnych przyczyn nie zostało objęte obowiązkiem szkolnym, to z urlopu ojcowskiego możesz korzystać nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.


Jeżeli zawnioskujesz, to otrzymasz urlop

Z twojego punktu widzenia istotne powinno być to, że jeżeli poprawnie zawnioskujesz o udzielenie ci urlopu ojcowskiego – w terminie i pisemnie – to pracodawca nie będzie mógł ci odmówić skorzystania z niego. Jednocześnie powinieneś pamiętać o terminie złożenia wniosku – nie może być on krótszy niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

To Cię powinno też zainteresować: Wniosek o urlop macierzyński

Powyższe rozwiązanie zostało zastosowane z myślą o pracodawcy, który musi zadbać o rozdzielenie zawodowych obowiązków nieobecnego pracownika. Zdarza się, że nie jest możliwe przekazanie twoich obowiązków pozostałym zatrudnionym – w takiej sytuacji twój przełożony musi mieć czas na to, by znaleźć pracownika na zastępstwo.


Nie tylko urlop ojcowski

Nowelizacja Kodeksu pracy sprawiła, że – jako rodzic – masz więcej niż jedną możliwość urlopu. Poza wspomnianym urlopem ojcowskim, możesz wykorzystać również inne urlopy, które zostały przewidziane z myślą o rodzicach. Przykładem takiego jest choćby urlop macierzyński. Zgodnie z przepisami, pracująca matka ma obowiązek wykorzystać z niego co najmniej 14 tygodni. To czas, w którym jej organizm powinien zregenerować się po porodzie.

Pozostałą część urlopu macierzyńskiego pracujący rodzice mogą rozdzielić między siebie. Oznacza to, że skorzystać z niego może zarówno matka dziecka, jak i ojciec. Rozwiązanie to pozwala opiekować się dzieckiem każdemu z rodziców – to jednak, jak ustalą między sobą podział obowiązków zależy wyłącznie od nich.

Poza wykorzystaniem części urlopu macierzyńskiego, możesz również skorzystać z części dodatkowego urlopu macierzyńskiego czy urlopu rodzicielskiego. Wymiar tego ostatniego wynosi aż 26 tygodni i – co istotne – możesz korzystać z niego jednocześnie z matką dziecka. Rozwiązania zaproponowane w tym zakresie przez ustawodawcę, pozwalają każdemu z rodziców spędzić czas z dzieckiem w jego pierwszych dniach życia. Jako ojciec masz również prawo do urlopu okolicznościowego właśnie z tytułu narodzin dziecka.

Oceń ten wpis
Urlop ojcowski. Kiedy z niego skorzystać, co należy o nim wiedzieć?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Gargamel
2019-12-17, 12:47
Z racji tego, że zainteresowanie tematem jest spore wielu ojców może być chłonnych takiej wiedzy. Im więcej na ten temat piszecie to tym lepiej dla odbiorców.
Wacek
2019-12-12, 10:33
Urlop macierzyński to uproszczona nazwa, która łączy dwa odrębne rodzaje urlopu. Podobnie urlop ojcowski jest tak nazwany i jest bardzo analogiczny do powyższego.
Karol C
2019-12-03, 14:49
Wpis super. Przydatny artykuł. Przyszli ojcowie powinni się z tym artykułem zapoznać.
Wrocek
2019-05-13, 13:26
Jeśli masz prawo do zasiłku chorobowego, możesz również skorzystać z zasiłku macierzyńskiego. Warunkiem jest to, że jesteś w stosunku pracy, który jest przerywany przez wymagania dotyczące ochrony macierzyństwa.
Michałowa
2019-05-09, 12:03
Zanim porozmawiasz ze swoim szefem, zapoznaj się z zasadami urlopów macierzyńskich w swojej firmie i umów się z HR, jeśli masz jakiekolwiek pytania. Dotyczy to też ojcowskiego.
salamon
2019-05-04, 13:00
Również na żądanie urlop związany z opieką nad dzieckiem może wziąć każdy inny członek rodziny, jeśli matka nie może opiekować się dzieckiem. Takie urlopy są normą dziś.
Staszek
2019-04-15, 12:49
Coraz więcej się słyszy o tym, że ojcowie zamiast kobiet są z dzieckiem. Sytuacje w rodzinach są zupełnie inne od modelu rodziny jeszcze sprzed kilkunastu lat.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.