Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 29078        SUBSKRYBUJE: 7168
Tematy, które interesują czytelników:  Referencje, Emerytura

Urlop ojcowski. Kiedy z niego skorzystać, co należy o nim wiedzieć?

Urlop ojcowski. Kiedy z niego skorzystać, co należy o nim wiedzieć?
Coraz więcej panów aktywnie angażuje się w opiekę i wychowanie dziecka od chwili jego urodzenia. Nowelizacja Kodeksu pracy spowodowała, że dziś jest to możliwe. Kiedy możesz zawnioskować o urlop ojcowski?

Polskie prawo coraz częściej zostaje dostosowane do oczekiwań m.in. pracowników będących rodzicami. W ich przypadku są istotne choćby możliwości związane z pozyskaniem dni wolnych na opiekę nad dzieckiem. Ostania nowelizacja Kodeksu pracy sprawiła, że z uprawnień w tym zakresie mogą korzystać nie tylko matki, lecz także ojcowie. Przykładem jest urlop ojcowski, z którego może skorzystać każdy pracownik będący ojcem.

Kiedy ojciec może zawnioskować o urlop ojcowski?

Pracownik-ojciec powinien pamiętać, że może zawnioskować o dni wolne, by osobiście sprawować opiekę nad dzieckiem. Zgodnie z aktualnymi przepisami, może wykorzystać m.in. urlop ojcowski w wymiarze 2 tygodni, ale jednocześnie nie dłużej niż:

  • do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia albo
  • do upływu 12 miesięcy, licząc od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i jednocześnie nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia.

W drugim przypadku możliwe jest wskazanie wyjątku. Jeżeli twoje dziecko z pewnych przyczyn nie zostało objęte obowiązkiem szkolnym, to z urlopu ojcowskiego możesz korzystać nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.


Jeżeli zawnioskujesz, to otrzymasz urlop

Z twojego punktu widzenia istotne powinno być to, że jeżeli poprawnie zawnioskujesz o udzielenie ci urlopu ojcowskiego – w terminie i pisemnie – to pracodawca nie będzie mógł ci odmówić skorzystania z niego. Jednocześnie powinieneś pamiętać o terminie złożenia wniosku – nie może być on krótszy niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

To Cię powinno też zainteresować: Urlop wychowawczy. Czego jeszcze o nim nie wiesz?

Powyższe rozwiązanie zostało zastosowane z myślą o pracodawcy, który musi zadbać o rozdzielenie zawodowych obowiązków nieobecnego pracownika. Zdarza się, że nie jest możliwe przekazanie twoich obowiązków pozostałym zatrudnionym – w takiej sytuacji twój przełożony musi mieć czas na to, by znaleźć pracownika na zastępstwo.


Nie tylko urlop ojcowski

Nowelizacja Kodeksu pracy sprawiła, że – jako rodzic – masz więcej niż jedną możliwość urlopu. Poza wspomnianym urlopem ojcowskim, możesz wykorzystać również inne urlopy, które zostały przewidziane z myślą o rodzicach. Przykładem takiego jest choćby urlop macierzyński. Zgodnie z przepisami, pracująca matka ma obowiązek wykorzystać z niego co najmniej 14 tygodni. To czas, w którym jej organizm powinien zregenerować się po porodzie.

Pozostałą część urlopu macierzyńskiego pracujący rodzice mogą rozdzielić między siebie. Oznacza to, że skorzystać z niego może zarówno matka dziecka, jak i ojciec. Rozwiązanie to pozwala opiekować się dzieckiem każdemu z rodziców – to jednak, jak ustalą między sobą podział obowiązków zależy wyłącznie od nich.

Poza wykorzystaniem części urlopu macierzyńskiego, możesz również skorzystać z części dodatkowego urlopu macierzyńskiego czy urlopu rodzicielskiego. Wymiar tego ostatniego wynosi aż 26 tygodni i – co istotne – możesz korzystać z niego jednocześnie z matką dziecka. Rozwiązania zaproponowane w tym zakresie przez ustawodawcę, pozwalają każdemu z rodziców spędzić czas z dzieckiem w jego pierwszych dniach życia. Jako ojciec masz również prawo do urlopu okolicznościowego właśnie z tytułu narodzin dziecka.

Oceń ten wpis
Urlop ojcowski. Kiedy z niego skorzystać, co należy o nim wiedzieć?
Ocena: 4.0, liczba głosów: 19

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.