Zmiana i utrata pracy

Wypowiedzenie umowy o pracę. Poradnik dla pracownika

7 sierpnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 18 głosów

18 głosów

4 komentarze
Wypowiedzenie umowy o pracę. Poradnik dla pracownika
Dowiedz się o okresach wypowiedzenia umów o pracę i przysługujących prawach pracowniczych. Optymalizuj rozwiązanie umowy. Sprawdź porady!

Potraktujmy tą chwilę nie jako koniec, a początek czegoś nowego. Najważniejszy w tej chwili jest rozsądek i znajomość swoich praw.

Rozwiązanie umowy o pracę

Rozwiązanie umowy o pracę może być procesem skomplikowanym zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Przed podjęciem decyzji o rozwiązaniu umowy, należy dokładnie przemyśleć i ocenić przyczyny tego działania oraz skonsultować się z prawnikiem lub specjalistą ds. zasobów ludzkich. Warto również pamiętać o zobowiązaniach pracodawcy związanych z okresem wypowiedzenia, ekwiwalentem pieniężnym za niewykorzystany urlop oraz wsparciem na odchodne, co może ułatwić pracownikowi znalezienie nowej pracy. Odpowiednie podejście do procesu rozwiązania umowy o pracę pozwoli uniknąć niepotrzebnych komplikacji i zapewni sprawne przejście do nowego etapu zawodowego.

Prawo do okresu wypowiedzenia - znaj swoje prawa i wykorzystaj je mądrze!

Okres wypowiedzenia

Dla pracodawców ważne jest przestrzegania odpowiednich okresów wypowiedzenia umów o pracę, aby wszystko przebiegło zgodnie z prawem. Istnieje wiele kwestii do rozważenia, zwłaszcza w przypadku rozwiązania umowy o pracę. Wypowiedzenie umowy o pracę musi być zgodne z przepisami, a długość okresu wypowiedzenia jest uzależniona od rodzaju umowy i czasu, przez jaki pracownik był zatrudniony w danej firmie. Warto zrozumieć te aspekty i postępować zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby uniknąć problemów prawnych i zapewnić odpowiednią procedurę zwolnienia pracownika.

Pamiętaj o swoich prawach

Szukasz pracy?

Kierownik Zmiany

Hotel Crystal Mountain*****

  • Wisła
Dodana

Lider zmiany gastronomii

Hotel Crystal Mountain*****

  • Wisła
Dodana

OPERATOR MASZYN

Eaton Automotive Systems Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Pokojowa - Hotel Crystal Mountain Wisła

Hotel Crystal Mountain*****

  • Wisła
Dodana

Otrzymanie wypowiedzenia nie jest tożsame z brakiem praw pracowniczych. Wręcz przeciwnie, masz przede wszystkim prawo do okresu wypowiedzenia. Długość tego czasu zależy od umowy na jakiej byłeś zatrudniony.

 W przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony:

  • 2 tygodnie przy przepracowaniu okresu krótszego niż 6 miesięcy
  • 1 miesiąc przy przepracowaniu okresu co najmniej 6 miesięcy
  • 3 miesiące przy przeprowadzeniu co najmniej 3 lat

W przypadku umowy na czas określony okres ten wynosi 2 tygodnie, a umowy o zastępstwo 3 dni robocze. Dodatkowo przy wypowiedzeniu trwającym 2 tygodnie lub miesiąc przysługują Ci dodatkowe 2 dni robocze na poszukiwanie nowej pracy. W przypadku wypowiedzenia 3 miesięcznego są to 3 dni robocze.

Typ umowy Okres wypowiedzenia Ekwiwalent pieniężny Program outplacement
Umowa o pracę na czas nieokreślony 2 tygodnie (przy < 6 m-cy), 1 miesiąc (przy ≥ 6 m-cy), 3 miesiące (przy ≥ 3 latach) Tak, pracodawca ma prawo narzucić Tak, możliwość wsparcia i szkoleń
Umowa o pracę na czas określony 2 tygodnie Tak, możliwość ekwiwalentu Nie, dotyczy przede wszystkim umów na czas określony
Umowa zlecenie Brak okresu wypowiedzenia Nie dotyczy Nie, zwykle nie obejmuje umów zlecenia

Jak skrócić okres wypowiedzenia?

Zdecydowanie skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę może być możliwe w pewnych sytuacjach, jednak wymaga to odpowiednich uzasadnień i zgodności z przepisami prawa. Istnieją różne sposoby na skrócenie okresu wypowiedzenia, takie jak porozumienie między pracownikiem a pracodawcą, zgodne oświadczenie pracownika lub zachowanie uzasadnionych interesów pracodawcy. Ważne jest, aby odpowiednio przygotować wniosek o skrócenie okresu wypowiedzenia i przedstawić przekonujące argumenty, które przekonają drugą stronę do zaakceptowania tej zmiany. Warto również skonsultować się z prawnikiem, aby upewnić się, że wszystkie kroki są przeprowadzane zgodnie z prawem.

Prawo do urlopu

Rozwiązując umowę pracodawca ma obowiązek rozliczenia przysługującego urlopu. Zamiast wykorzystania zaległych dni wolnych możesz zdecydować się na ekwiwalent pieniężny. Uwaga: pracodawca ma prawo narzucić ekwiwalent pieniężny zamiast dni wolnych.

Wsparcie na odchodne

Coraz częściej korporacje sprawiające wrażenie brutalnych, pokazują ludzką twarz. Dowodem na to są programy wsparcia przygotowane przez większe firmy. Jest to tzw. outplacement. W jego zakres wchodzi przede wszystkim spotkanie, na którym dowiesz się, jakie są Twoje mocne i słabe strony oraz w jakim obszarze powinieneś poszukiwać pracy. Odchodzący pracownik może tez otrzymać informacje na temat podwyższenia swoich kwalifikacji, a w szczególnych przypadkach skorzystać z kursów i szkoleń. Takie programy dotyczą przede wszystkim pracowników zwalnianych z powodu zmian struktury firmy, zwolnień grupowych, kryzysu itp.

Zachowaj klasę

Trzaskanie drzwiami czy rzucanie przedmiotami nie są najlepszym pomysłem. Zrobienie dobrego wrażenia na rozmowie towarzyszącej przyjmowaniu wypowiedzenia jest bardzo ważne. Możesz zapytać o powody zwolnienia i wyciągnąć z nich wnioski. Jeśli okaże się, że przyczyną zwolnienia jest kryzys w firmie bądź zmiana jej struktury spytaj o możliwość współpracy innej niż dotychczas. Nawet jeśli odpowiedź będzie negatywna zachowasz klasę. A to się ceni!

Łatwiej z referencjami

Jeśli zrobisz dobre ostatnie wrażenie możesz także poprosić pracodawcę o wystawienie referencji. Klika ogólnych informacji o idealnym pracowniku nie będzie jednak wyglądać wiarygodnie. Jeśli dostaniesz jednak rzeczowy opis zalet i umiejętności może Ci on pomóc w znalezieniu nowej pracy. Możesz też spytać szefa czy zgadza się na rozmowę telefoniczną z Twoim przyszłym pracodawcą, gdyby ten miał pytania dotyczące Twojej osoby.

Podsumowanie

Wiedza na temat okresów wypowiedzenia umów o pracę oraz odpowiednie podejście do procesu rozwiązywania umowy są kluczowe dla pracodawców i pracowników. Dbałość o przestrzeganie przepisów prawnych, profesjonalizm i otwarta komunikacja mogą pomóc w uniknięciu problemów prawnych i konfliktów. Zapewniając prawidłową procedurę rozwiązania umowy o pracę, można zminimalizować stres i niepewność związane z tym procesem oraz umożliwić obu stronom płynne przejście do nowego etapu w życiu zawodowym.

To może Cię również zainteresować

Wypowiedzenie umowy o pracę - co należy wiedzieć?

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są okresy wypowiedzenia umowy o pracę?

Okresy wypowiedzenia umów o pracę zależą od rodzaju umowy i stażu pracy. Przy umowie na czas nieokreślony: 2 tygodnie (przy < 6 m-cy), 1 miesiąc (przy ≥ 6 m-cy), 3 miesiące (przy ≥ 3 latach). Przy umowie na czas określony: 2 tygodnie. Przy umowie zlecenia nie przysługuje okres wypowiedzenia.

Czy pracodawca może skrócić okres wypowiedzenia?

Tak, pracodawca może skrócić okres wypowiedzenia umowy o pracę, ale wymaga to zgody pracownika lub przyczyny uzasadnionej zmniejszeniem czasu wypowiedzenia.

Jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę?

Wypowiedzenie umowy o pracę powinno być sporządzone na piśmie, zawierać datę, dane pracodawcy i pracownika, określenie treści wypowiedzenia oraz podpis osoby składającej wypowiedzenie.

Czym jest ekwiwalent pieniężny za okres wypowiedzenia?

Ekwiwalent pieniężny to możliwość otrzymania wynagrodzenia za okres wypowiedzenia w formie pieniężnej, zamiast korzystania z dni wolnych.

Czy istnieje program outplacement dla zwalnianych pracowników?

Tak, niektóre firmy oferują programy outplacement, które wspierają zwalnianych pracowników w znalezieniu nowego zatrudnienia, poprzez doradztwo zawodowe, szkolenia i wsparcie w poszukiwaniu pracy.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Julia Gryglak

Stażysta

Autorka artykułów dla Aplikuj.pl, copywriter

4 komentarze

Fabian

Fabian

Wiele jest teraz pomocnych narzędzi w sieci gdzie można stworzyć fajne cv oraz listy motywacyjne a także nieszablonowo działać. Jest czas na wdrożenie się oraz podwyższenie kwalifikacji.
Kredka

Kredka

Trzeba zacząć działać. cv i lm na początek. Jednym z najczęściej używanych sposobów wykonywania CV jest metoda chronologiczna. Oznacza to, że podajesz historię swojej pracy od ostatniej do pierwszej, dzięki czemu pracodawca może zobaczyć, jakie zadania wykonujesz.
TRavel

TRavel

Aby wyszukiwanie ofert pracy w wyspecjalizowanych witrynach było skuteczniejsze, najlepiej się tam zarejestrować i opublikować swoje CV. Skróci to czas wyszukiwania, a poza tym w niektórych zasobach możesz skontaktować się z pracodawcą tylko za pośrednictwem systemu, po odpowiedzi na wakat.
Jola

Jola

Czasami poszukiwanie pracy staje się dla osoby czymś bardzo nużącym, nie tylko fizycznie, ale także psychicznie. Możesz znaleźć wymarzoną pracę tylko wtedy, gdy możesz utrzymać dobry nastrój i pozytywne nastawienie w każdej sytuacji.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka