Wypowiedzenie to nie koniec świata

Wypowiedzenie to nie koniec świata
Z amerykańskich filmów dobrze znamy obraz zwolnionego pracownika. Opróżnione biurko, napakowany karton i przeszywający wzrok kolegów z biura. U nas wygląda to trochę mniej spektakularni, ale wiadomo, że moment otrzymania wypowiedzenia nie należy do łatwych.Jak temu sprostać? Nie panikować i działać!

Potraktujmy tą chwilę nie jako koniec, a początek czegoś nowego. Najważniejszy w tej chwili jest rozsądek i znajomość swoich praw.

Pamiętaj o swoich prawach

Otrzymanie wypowiedzenia nie jest tożsame z brakiem praw pracowniczych. Wręcz przeciwnie, masz przede wszystkim prawo do okresu wypowiedzenia. Długość tego czasu zależy od umowy na jakiej byłeś zatrudniony.

 W przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony:

  • 2 tygodnie przy przepracowaniu okresu krótszego niż 6 miesięcy
  • 1 miesiąc przy przepracowaniu okresu co najmniej 6 miesięcy
  • 3 miesiące przy przeprowadzeniu co najmniej 3 lat

W przypadku umowy na czas określony okres ten wynosi 2 tygodnie, a umowy o zastępstwo 3 dni robocze. Dodatkowo przy wypowiedzeniu trwającym 2 tygodnie lub miesiąc przysługują Ci dodatkowe 2 dni robocze na poszukiwanie nowej pracy. W przypadku wypowiedzenia 3 miesięcznego są to 3 dni robocze.

Prawo do urlopu

Rozwiązując umowę pracodawca ma obowiązek rozliczenia przysługującego urlopu. Zamiast wykorzystania zaległych dni wolnych możesz zdecydować się na ekwiwalent pieniężny. Uwaga: pracodawca ma prawo narzucić ekwiwalent pieniężny zamiast dni wolnych.

Wsparcie na odchodne

Coraz częściej korporacje sprawiające wrażenie brutalnych, pokazują ludzką twarz. Dowodem na to są programy wsparcia przygotowane przez większe firmy. Jest to tzw. outplacement. W jego zakres wchodzi przede wszystkim spotkanie, na którym dowiesz się, jakie są Twoje mocne i słabe strony oraz w jakim obszarze powinieneś poszukiwać pracy. Odchodzący pracownik może tez otrzymać informacje na temat podwyższenia swoich kwalifikacji, a w szczególnych przypadkach skorzystać z kursów i szkoleń. Takie programy dotyczą przede wszystkim pracowników zwalnianych z powodu zmian struktury firmy, zwolnień grupowych, kryzysu itp.

To Cię powinno też zainteresować: Wypowiedzenie umowy o pracę - co należy wiedzieć?

Zachowaj klasę

Trzaskanie drzwiami czy rzucanie przedmiotami nie są najlepszym pomysłem. Zrobienie dobrego wrażenia na rozmowie towarzyszącej przyjmowaniu wypowiedzenia jest bardzo ważne. Możesz zapytać o powody zwolnienia i wyciągnąć z nich wnioski. Jeśli okaże się, że przyczyną zwolnienia jest kryzys w firmie bądź zmiana jej struktury spytaj o możliwość współpracy innej niż dotychczas. Nawet jeśli odpowiedź będzie negatywna zachowasz klasę. A to się ceni!

Łatwiej z referencjami

Jeśli zrobisz dobre ostatnie wrażenie możesz także poprosić pracodawcę o wystawienie referencji. Klika ogólnych informacji o idealnym pracowniku nie będzie jednak wyglądać wiarygodnie. Jeśli dostaniesz jednak rzeczowy opis zalet i umiejętności może Ci on pomóc w znalezieniu nowej pracy. Możesz też spytać szefa czy zgadza się na rozmowę telefoniczną z Twoim przyszłym pracodawcą, gdyby ten miał pytania dotyczące Twojej osoby.

Oceń ten wpis
Wypowiedzenie to nie koniec świata
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Fabian
2019-12-05, 15:36
Wiele jest teraz pomocnych narzędzi w sieci gdzie można stworzyć fajne cv oraz listy motywacyjne a także nieszablonowo działać. Jest czas na wdrożenie się oraz podwyższenie kwalifikacji.
Kredka
2019-05-02, 14:56
Trzeba zacząć działać. cv i lm na początek. Jednym z najczęściej używanych sposobów wykonywania CV jest metoda chronologiczna. Oznacza to, że podajesz historię swojej pracy od ostatniej do pierwszej, dzięki czemu pracodawca może zobaczyć, jakie zadania wykonujesz.
TRavel
2019-04-17, 10:44
Aby wyszukiwanie ofert pracy w wyspecjalizowanych witrynach było skuteczniejsze, najlepiej się tam zarejestrować i opublikować swoje CV. Skróci to czas wyszukiwania, a poza tym w niektórych zasobach możesz skontaktować się z pracodawcą tylko za pośrednictwem systemu, po odpowiedzi na wakat.
Jola
2019-04-16, 17:01
Czasami poszukiwanie pracy staje się dla osoby czymś bardzo nużącym, nie tylko fizycznie, ale także psychicznie. Możesz znaleźć wymarzoną pracę tylko wtedy, gdy możesz utrzymać dobry nastrój i pozytywne nastawienie w każdej sytuacji.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.