Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 4228        SUBSKRYBUJE: 7509
Tematy, które interesują czytelników:  Umowa na czas określony, Mobbing i dyskryminacja, Umowa zlecenie, Karta Multisport, Mobbing, Przerwa w pracy, Pożegnanie w pracy

Wypowiedzenie to nie koniec świata

Wypowiedzenie to nie koniec świata
Z amerykańskich filmów dobrze znamy obraz zwolnionego pracownika. Opróżnione biurko, napakowany karton i przeszywający wzrok kolegów z biura. U nas wygląda to trochę mniej spektakularni, ale wiadomo, że moment otrzymania wypowiedzenia nie należy do łatwych.Jak temu sprostać? Nie panikować i działać!

Potraktujmy tą chwilę nie jako koniec, a początek czegoś nowego. Najważniejszy w tej chwili jest rozsądek i znajomość swoich praw.

Pamiętaj o swoich prawach

Otrzymanie wypowiedzenia nie jest tożsame z brakiem praw pracowniczych. Wręcz przeciwnie, masz przede wszystkim prawo do okresu wypowiedzenia. Długość tego czasu zależy od umowy na jakiej byłeś zatrudniony.

 W przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony:

  • 2 tygodnie przy przepracowaniu okresu krótszego niż 6 miesięcy
  • 1 miesiąc przy przepracowaniu okresu co najmniej 6 miesięcy
  • 3 miesiące przy przeprowadzeniu co najmniej 3 lat

W przypadku umowy na czas określony okres ten wynosi 2 tygodnie, a umowy o zastępstwo 3 dni robocze. Dodatkowo przy wypowiedzeniu trwającym 2 tygodnie lub miesiąc przysługują Ci dodatkowe 2 dni robocze na poszukiwanie nowej pracy. W przypadku wypowiedzenia 3 miesięcznego są to 3 dni robocze.

Prawo do urlopu

Rozwiązując umowę pracodawca ma obowiązek rozliczenia przysługującego urlopu. Zamiast wykorzystania zaległych dni wolnych możesz zdecydować się na ekwiwalent pieniężny. Uwaga: pracodawca ma prawo narzucić ekwiwalent pieniężny zamiast dni wolnych.

Wsparcie na odchodne

Coraz częściej korporacje sprawiające wrażenie brutalnych, pokazują ludzką twarz. Dowodem na to są programy wsparcia przygotowane przez większe firmy. Jest to tzw. outplacement. W jego zakres wchodzi przede wszystkim spotkanie, na którym dowiesz się, jakie są Twoje mocne i słabe strony oraz w jakim obszarze powinieneś poszukiwać pracy. Odchodzący pracownik może tez otrzymać informacje na temat podwyższenia swoich kwalifikacji, a w szczególnych przypadkach skorzystać z kursów i szkoleń. Takie programy dotyczą przede wszystkim pracowników zwalnianych z powodu zmian struktury firmy, zwolnień grupowych, kryzysu itp.

To Cię powinno też zainteresować: Wypowiedzenie umowy o pracę - co należy wiedzieć?

Zachowaj klasę

Trzaskanie drzwiami czy rzucanie przedmiotami nie są najlepszym pomysłem. Zrobienie dobrego wrażenia na rozmowie towarzyszącej przyjmowaniu wypowiedzenia jest bardzo ważne. Możesz zapytać o powody zwolnienia i wyciągnąć z nich wnioski. Jeśli okaże się, że przyczyną zwolnienia jest kryzys w firmie bądź zmiana jej struktury spytaj o możliwość współpracy innej niż dotychczas. Nawet jeśli odpowiedź będzie negatywna zachowasz klasę. A to się ceni!

Łatwiej z referencjami

Jeśli zrobisz dobre ostatnie wrażenie możesz także poprosić pracodawcę o wystawienie referencji. Klika ogólnych informacji o idealnym pracowniku nie będzie jednak wyglądać wiarygodnie. Jeśli dostaniesz jednak rzeczowy opis zalet i umiejętności może Ci on pomóc w znalezieniu nowej pracy. Możesz też spytać szefa czy zgadza się na rozmowę telefoniczną z Twoim przyszłym pracodawcą, gdyby ten miał pytania dotyczące Twojej osoby.

Oceń ten wpis
Wypowiedzenie to nie koniec świata
Ocena: 4.0, liczba głosów: 18

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.