!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Własna firma

Windykacja w firmie. Jak jej nie przeprowadzać?

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 22 głosy

22 głosy

6 komentarzy

Windykacja w firmie. Jak jej nie przeprowadzać?
Nieuczciwi kontrahenci są zmorą nie tylko polskich firm. Zatory płatnicze są szczególnie groźne dla małych firm, bo to one najczęściej je odczuwają. Gdy stos nieopłaconych przez klientów faktur rośnie, warto wiedzieć, jak podejść do zagadnienia windykacji.

Windykacja to słowo, które kojarzy się negatywnie wielu osobom. Przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że prowadzenie firmy wiąże się z ogromnym ryzykiem, a dokładniej mówiąc finansowym. Jeżeli przedsiębiorstwo należy do sektora małych i średnich przedsiębiorstw, to zachodzi obawa, że nieopłacone przez klientów faktury lub rachunki przyczynią się do tego, że i firma będzie miała problem z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań. To poważny problem, bo taka sytuacja może doprowadzić nawet najlepiej zarządzaną firmę na skraj bankructwa.

Co robić, gdy pojawia się problem z płatnościami? Większość dużych firm nie tylko współpracuje z szeregiem prawników, lecz także posiada własne call centra, których działalność jest ukierunkowana na kontakt z zalegającymi z płatnościami klientami i przypominaniem im o konieczności uregulowania faktur lub rachunków. Małe firmy przeciwnie – ich właściciele najczęściej nie wiedzą, jak podejść do zagadnienia odzyskiwania należności i jednocześnie zapierają się przed współpracą z firmą windykacyjną. Czy słusznie?


Specjaliści wiedzą, co robią

Nawiązanie współpracy z firmą windykacyjną jest najlepszym rozwiązaniem i nie to niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa. Specjaliści doskonale wiedzą, jak powinni podejść do zagadnienia dochodzenia należności. Co więcej, dysponują znacznie szerszymi środkami niż przedsiębiorca. Warto zauważyć, że mogą oni nie tylko kontaktować się z dłużnikiem telefonicznie czy listownie (wysyłając wezwanie do zapłaty), lecz także odwiedzić go pod adresem zamieszkania czy w jego siedzibie.

Skorzystanie z pomocy ekspertów z zakresu windykacji nie kosztuje przy tym wiele. To informacja szczególnie ważna dla niewielkich, np. rodzinnych firm, które obawiają się kosztów. Większość firm windykacyjnych działających na rynku ma swoje metody na odzyskiwanie należności i oferuje atrakcyjny sposób współpracy zainteresowanym – mowa o tym, że wynagrodzenie kasują oni dopiero wówczas, gdy odzyskają należność i jest to jej konkretny procent (np. 10 lub 20%).


By uchronić renomę firmy

Firma decydująca się na samodzielne przeprowadzenie działań windykacyjnych może stracić w oczach swoich kontrahentów. Przyjmując, że z fakturą zalega dobry klient i istnieje szansa na dalszą współpracę, również lepiej postawić na profesjonalistów. W takiej sytuacji z dłużnikiem kontaktują się osoby, które doskonale wiedzą, jak powinny z nim rozmawiać. Jest to szczególnie ważne, by uchronić dobre imię firmy – dzięki takiemu rozwiązaniu przedsiębiorstwo nie kojarzy się źle.

Sposób postrzegania firmy przez jej klientów czy kontrahentów jest o tyle istotny, że większość pracowników nie jest przeszkolona w zakresie rozmowy z dłużnikami. Przesuwanie terminu zapłaty jest dobrym rozwiązaniem, ale do czasu – może się bowiem okazać, że ten czas jest potrzebny dłużnikowi na wyprzedanie majątku. Pracownicy firmy windykacyjnej nie tylko kontaktują się z zadłużonym podmiotem, ale są również w stanie sprawdzić w międzyczasie jego aktualną sytuację finansową.


To rozwiązanie, które się opłaca

Zarówno z finansowego, jak i wizerunkowego punktu widzenia współpraca z firmą windykacyjną jest opłacalna. Firmy mające problem ze swoimi klientami lub kontrahentami nie powinny przeprowadzać windykacji na własną rękę. Znaczenie lepiej jest postawić na specjalistów, którzy mają kompleksową wiedzę w zakresie odzyskiwania należności.

Czym kierować się przy wyborze firmy windykacyjnej? Przedsiębiorca zainteresowany współpracą z takim podmiotem powinien pamiętać o tym, by sprawdzić jego skuteczność i renomę. Pomocne mogą być strony, na których można znaleźć informacje opinie o poszczególnych firmach windykacyjnych. Ponieważ wybór jest szeroki – takich podmiotów na rynku działa wiele, to można wybrać korzystnie dla siebie.

To może Cię również zainteresować

Windykacja należności. Czy Ty z niej korzystasz?

Podziel się

6 komentarzy

Jowita Piórkowska

Jowita Piórkowska

Dobrze wiedzieć, czasami nieznajomość powoduje złe działania w tym czy innym zakresie.
Izka

Izka

Zawsze dobrze postawić na sprawdzone mechanizmy. Dlatego temat zawsze dobrze jest rozłożyć na czynniki pierwsze.
Marycha

Marycha

Takie umiejętności się przydadzą a jak widać wiele dłużników jest w Polsce na różnym szczeblu. Pewne zasady i mechanizmy musza jednak zostać odpowiednio użyte.
Zeon

Zeon

Windykacja w firmie. Jak jej nie przeprowadzać? Fajne informacje w tym artykule. Ja bym skorzystał z pomocy specjalistów. Współpracowałbym na pewno z firmą windykacyjną.
mirage

mirage

Są schematy jakie zostały zaprezentowane i inne które w zależności od organizacji dadzą najlepszy skutek. To bardzo dobra i pozytywna opcja. Ciekawa sprawa z tym.
Daria Zielińska

Daria Zielińska

Chyba lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z zewnętrznych podmiotów w tym zakresie. Renoma dzisiaj i marka dużo znaczą na wewnątrz i zewnątrz organizacji.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.